|
Білім беру ұйымының атауы |
Қосан Мамытов атындағы жалпы білім беретін мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Пернебаева Ләззат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
24.01.2024ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№56 сабақ. Жұмбаққа толы әлем. Ғажап қой аспан әлемі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.4.1 – сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану; 4.2.7.1 – шығармадан әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу, эпитет, аллитерация, әсірелеу) табу және оларды қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың мазмұнын талдауды, тақырыпқа қарап шығарма мазмұнын болжауды меңгереді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
ТАЛАП: Қоршаған орта тазалығын сақтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 3 мин Жаңа білім 2 мин 2 мин 2 мин 15 мин 5 мин 5 мин 5мин 3 мин Бекіту 2 мин Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психолгиялық ахуалды қалыптастыру. Үй тапсырмасы 1.Шөл дегеніміз не? 2.Дүниежүзіндегі ең ірі шөлдерді ата. 3. Шөл өсімдіктерін ата, ерекшелігін айт. 4. Шөлде тіршілік ететін жануарлар. 5.Қазақстандағы Бетпақдаланың ерекшелігі неде? 6.Шөл даланы игеруге бола ма? Жаңа тақырыпты ашу . Жұмбақ жасыру Төңірегі тең көрініп, Теген жатыр төңкеріліп, Жас та сиған, кәрі сиған, Астына оның бәрі сиған. /Аспан/.
Ар жағында
орманның, Күндіз күннен
таярмын,
Біреуде отряд көп сан
жетпейді, Сатайын десем ауыр
кілем, ФС тапсырмасы Топтық жұмыс «Дәлелде» айдары. Топтық жұмыс 1. -Қай топ бірінші болды, маған хабарлама жібереміз. -Ретін көрсет. (Әр топқа сөз тіркестерін тарату) I- топ:Таңның білінуі,таңның ағаруы,Күннің көтерілуі .IІ- топ:Жарты ай,Толған ай, Туған ай III-топ:Жаңбыр, шалшық, бұлт ЕҚБ тапсырма: 2.Тапсырма құрастыру. Жаңбыр,күн шығу, кемпірқосақ Қар,аяз, мұз қату. Оқылым «Түсініп оқы» айдары «Ғажап қой аспан әлемі» өлеңін оқыту 2.«Болжа» айдары Көкте жүзген қалайы Секілді ақ табақ бір. Жұлдыздардың талайы Қоршап алып, қарап тұр. Бұл- « Ай» өлеңінің екінші шумағы. 4.Ақын құсжолының бейнесін теңеу арқылы суреттеген. Бәйге шауып өткендей, Ізі қалып кеткендей. ЕБҚ тапсырма: Ай мен Күнге теңеу айт 5.Ай мен Күнге теңеу: Ай-ақ күміске ұқсаған. Күн-алтыннан аумаған Сен білесің бе?айдары Көшпенділер дәл осы аспандағы жұлдызға қарап, алдағы уақыттағы ауа райы мен табиғат құбылыстарын болжаған екен. Жалпы бұлттар жолақты болып, созылып жататын
болса, жаз жауынды, қыс жылы болады деп
күткен. Сол себепті қазақтар Үркер аспанда анық көрінсе, онда күн суытып, алда аяз күтіп тұр деген болжам жасаған. Ал егер Үркер түнгі 11-12-де аспанда анық көрініп тұрса, онда көктем туады деген түсінік болған. Егер Шолпан жарқын болса, онда жазда өсімдіктер көп болады деп болжаған. «Құрастыр» айдары Құсжолын, Жетіқарақшыны тақтаға және дәптерге сызу.
7. Жұмбақтардың шешуі: Жұлдыз, бұлт. «Түсініп оқы» айдары «Планетарий» мәтінін оқу. 8. Сұрақтар құрастырады? Жауап береді. Планетарий деген не? Комета деген не? Планетарийден жұлдыздарды қай уақытта көруге болады? Кім жылдам? айдары Жұлдыздарға қатысты мақал-мәтелдер мен тыйым сөздермен жарысу 9.Өзің білетін аспан денелерін ата Аспан денелері: Ай,күн, жұлдыз, планеталар. Аспан денелерін есептеушілер, жұлдыздардың бейне-белгілеріне қарап оларға лайықты, жарасымды қазақ тілінде аттар арнап қойды. Әр жұлдызды сол қойылған атымен атады. Қандай жұлдыз аттарын білесіңдер? Мәселен, Жеті қарақшы, Темірқазық, Ақбозат, Көкбозат, Шолпан, Кіші шолпан, Таңшолпан, Есекқырған, Сүмбіле, Үркер, Таразы, Сары жұлдыз, Босағалық, Құс жолы, Жамбас жұлдыз, Құйрықты жұлдыз, Қырықаяқ, Жарық жұлдыз, Егіз жұлдыз, Ақпа жұлдыз, Қызыл жұлдыз, Арқар жұлдызы, Үш арқар жұлдызы, Шілде жұлдыз, Мүйізді жұлдыз, Шүйде жұлдыз, Маңдай жұлдыз, Төбе жұлдыз, Ай, Күн, «Қонақтан сұрақ!» айдары. Төлеби ауданы «Керегетас» мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Омарова Надирадан келіпті. Жетіқарақшы мен Темірқазық жұлдыздарының арасында қандай байланыс бар? Жауап : Жетіқарақшы жұлдызының
ұшындағы екі жұлды Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
Қосан Мамытов
атындағы жалпы білім беретін
мектеп
Пәні:
Әдебиеттік
оқу
Бөлім:
Табиғат
құбылыстары
Педагогтің
аты-жөні:
Пернебаева
Ләззат
Күні:
24.01.2024ж
Сынып:
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
№56 сабақ.
Жұмбаққа толы әлем. Ғажап қой аспан
әлемі.
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты: 4.1.4.1 – сөйлеу барысында
мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді
және вербалды емес тілдік құралдарды
қолдану;
4.2.7.1 – шығармадан
әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу, эпитет, аллитерация,
әсірелеу) табу және оларды
қолдану.
Сабақтың
мақсаты Шығарманың мазмұнын талдауды,
тақырыпқа қарап шығарма мазмұнын болжауды
меңгереді
Құндылықтар
ТАЛАП: Қоршаған орта
тазалығын сақтайды
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңі//уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар Ұйымдастыру Өзін-өзі
тексеру Өткен білімді еске
түсіру 3
мин Жаңа
білім 2
мин 2
мин 2
мин 15
мин 5
мин 5
мин 5мин 3
мин Бекіту 2
мин
Кері байланыс Сабаққа
дайындық Психолгиялық ахуалды
қалыптастыру. Үй
тапсырмасы 1.Шөл дегеніміз
не? 2.Дүниежүзіндегі ең ірі
шөлдерді ата. 3. Шөл өсімдіктерін ата,
ерекшелігін айт. 4. Шөлде тіршілік ететін
жануарлар. 5.Қазақстандағы Бетпақдаланың
ерекшелігі неде? 6.Шөл даланы игеруге бола
ма? Жаңа тақырыпты ашу
. Жұмбақ
жасыру
Төңірегі тең
көрініп,
Теген жатыр
төңкеріліп,
Жас та сиған, кәрі
сиған,
Астына оның бәрі
сиған.
/Аспан/.
Ар жағында
орманның, Күндіз күннен
таярмын,
Біреуде отряд көп сан
жетпейді, Сатайын десем ауыр
кілем, ФС
тапсырмасы Топтық
жұмыс «Дәлелде» айдары. Топтық
жұмыс 1. -Қай топ бірінші болды,
маған хабарлама жібереміз. -Ретін көрсет. (Әр топқа сөз
тіркестерін тарату) I- топ:Таңның білінуі,таңның
ағаруы,Күннің көтерілуі .IІ- топ:Жарты ай,Толған ай,
Туған ай III-топ:Жаңбыр, шалшық,
бұлт ЕҚБ
тапсырма: 2.Тапсырма
құрастыру. Жаңбыр,күн шығу,
кемпірқосақ Қар,аяз, мұз
қату. Оқылым «Түсініп оқы»
айдары «Ғажап қой аспан әлемі» өлеңін
оқыту 2.«Болжа»
айдары Көкте жүзген
қалайы Секілді ақ табақ
бір. Жұлдыздардың
талайы Қоршап алып, қарап
тұр. Бұл- « Ай» өлеңінің екінші
шумағы. 4.Ақын құсжолының бейнесін
теңеу арқылы суреттеген. Бәйге шауып өткендей, Ізі
қалып кеткендей. ЕБҚ
тапсырма: Ай мен Күнге теңеу
айт 5.Ай мен Күнге
теңеу: Ай-ақ күміске
ұқсаған. Күн-алтыннан
аумаған Сен білесің
бе?айдары Көшпенділер дәл осы аспандағы жұлдызға қарап,
алдағы уақыттағы ауа райы мен табиғат құбылыстарын болжаған
екен. Жалпы бұлттар жолақты болып, созылып жататын
болса, жаз жауынды, қыс жылы болады деп
күткен. Сол себепті қазақтар Үркер аспанда анық
көрінсе, онда күн суытып, алда аяз күтіп тұр деген болжам жасаған.
Ал егер Үркер түнгі 11-12-де аспанда анық көрініп тұрса, онда
көктем туады деген түсінік
болған. Егер Шолпан жарқын болса, онда жазда
өсімдіктер көп болады деп
болжаған. «Құрастыр»
айдары Құсжолын, Жетіқарақшыны
тақтаға және дәптерге сызу.
7. Жұмбақтардың шешуі: Жұлдыз,
бұлт. «Түсініп оқы»
айдары «Планетарий» мәтінін
оқу. 8. Сұрақтар құрастырады? Жауап
береді. Планетарий деген
не? Комета деген
не? Планетарийден жұлдыздарды қай
уақытта көруге болады? Кім жылдам?
айдары Жұлдыздарға қатысты
мақал-мәтелдер мен тыйым сөздермен
жарысу 9.Өзің білетін аспан денелерін
ата Аспан денелері: Ай,күн,
жұлдыз, планеталар. Аспан денелерін есептеушілер, жұлдыздардың
бейне-белгілеріне қарап оларға лайықты, жарасымды қазақ тілінде
аттар арнап қойды. Әр жұлдызды сол қойылған атымен атады. Қандай
жұлдыз аттарын
білесіңдер? Мәселен, Жеті қарақшы,
Темірқазық, Ақбозат, Көкбозат, Шолпан, Кіші шолпан, Таңшолпан,
Есекқырған, Сүмбіле, Үркер, Таразы, Сары жұлдыз, Босағалық, Құс
жолы, Жамбас жұлдыз, Құйрықты жұлдыз, Қырықаяқ, Жарық жұлдыз, Егіз
жұлдыз, Ақпа жұлдыз, Қызыл жұлдыз, Арқар жұлдызы, Үш арқар жұлдызы,
Шілде жұлдыз, Мүйізді жұлдыз, Шүйде жұлдыз, Маңдай жұлдыз, Төбе
жұлдыз, Ай,
Күн, «Қонақтан сұрақ!»
айдары. Төлеби ауданы «Керегетас»
мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Омарова Надирадан
келіпті. Жетіқарақшы мен Темірқазық
жұлдыздарының арасында қандай байланыс
бар? Жауап : Жетіқарақшы жұлдызының
ұшындағы екі жұлды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














