Материалдар / Ашық сабақ Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу 8 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қарапайымдар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратыны мен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын сипаттау.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Ақпан 2020
3687
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары


Сабақ: Биология

Мектеп: Жалпы орта білім беретін №39 мектеп


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Дарелова Жанаргул

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Тақырыбы




Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.4.3.1 Қарапайымдар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратыны мен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын сипаттау.



Бағалау критерийлері

1.Амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания жұқпалы аурулардың түрлерін ажыратады.

2.Жұқпалы аурулардың пайда болу жолдарын және алдын алу себептерін анықтайды.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Жұқпалы аурулардың түрлерін ажыратады, анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Жұқпалы аурудың жұғу жолдарын, алдын алу шараларын талқылайды, тұжырымдайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Жұқпалы аурулардың алдын алу жолдарына жүйелі қорытынды жасайды.

Тілдік мақсат

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

амебалық қантышқақ-ameba dizenteriyya

фитофтороз-late blight

оба-plague

күл-barley

лейшмания-leishmania

герпес-herpes



Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:

Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Қандай жұқпалы аурулардың түрін білесің?

2.Жұқпалы деген сөзді қалай түсінесің?

3.Амебалық қантышқақ аурулары туралы не айта аласың?

4.Фитофтороз ауруы жануарларда немесе адамда кездесеме?

5.Лейшмания, герпес, күл, оба ауруларының қоздырғыштары нелер?

6.Жұқпалы ауруларды алдын алуға болама?

7.Жұқпалы аурулардың адам өміріне қауіпі барма?

Құндылықтарды дарыту

Есіне сақтау,білу дағдысы,диалогқа түседі, академиялық тілде сөйлейді

қарыма-қатынас жасау қабілеті артады,жауапкершілік дағдысы өмір бойы оқуға қалыптасады. Салауатты өмір салтын қалыптастыру дағдысы қалыптасады.


Пәнаралық байланыстар

География, ағылшын тілі, химия.


АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтадан интернен желісінен алынған жұқпалы ауруларды жұқтырушы орта суреттері көрсетіледі.


Бастапқы білім

Бактериялардың формаларының әртүрлілігі. Бактериялардың таралуы.

Жоспар

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет




Ресурстар

Сабақтың басы

5-минут

-Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында «Қар көшкіні» әдісі арқылы психологиялық ахуал туғызу.


-Оқушыларды төрт топқа бөлу. (түстер арқылы)


1-тапсырма«Балмұздақ таяқшасы» әдісі. Балмұздақ таяқшаларына оқушылардың есімдері жазылып, ортасынан біреуі алынады. Есімі аталған оқушыға өткен сабақтан бір сұрақ қою.

  1. Имуниттет дегеніміз не?

  2. Иммунитет түрлерін ата?

  3. Имунитетті шынықтыру жолдары қандай?

  4. Лейкоциттердің құрлысы мен қызметін ата.

. 5. Имуниттет ағзаны неден қорғайды?

(жұқпалы аурудан)


-Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру.










Сабақтың ортасы


20 минут










5 минут



































5 минут















2 минут






5 минут














Видеокөрсетілім көру. Онда аурудың түрі, алдын алу шаралары мен себап-салдары көрсетіледі.


2-тапсырма. «ЖИГСО» әдісінде тақырыптағы мәтін оқушылардың деңгейіне қарай бөлінеді. Олар топта мәтінді талдап, пікір алмасып, өздерінің түсінгенін сағат тілімен келесі топқа түсіндіреді.


Дескриптор: Ақпаратты түсінеді, топта талдайды.

Бағалау: «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі

Кері байланыс жасау.


3-тапсырма.

«Суреттер сөйлейді»әдісінде екі оқушы жұптасып отырып жұқпалы аурудың жұғу жолдарын талқылайды.

1.Суреттерде не бейнеленген ?

2.Бүгінгі сабаққа қандай қатысы бар?






Дескриптор:Суреттерге қарап әр аурудың жұқтырғыш ортасын анықтайды.

Бағалау: Жұптар бірін-бірі бағалайды.

Кері байланыс жасау.


4тапсырма. Жеке жұмыс жасай отырып әр аурудың зардаптарын нақтылап жазады.

Түрі

Зардаптары

Амебалық қантышқақ


Фитофтороз


Оба


Күл


Лейшмания


Герпес


Дескирптор:Жұқпалы аурулардың зардаптарын біледі.

Кестені толтырады.

Бағалау: Өзін-өзі бағалау.

Кері байланыс.


Сергіту: Имунитет- секіру

Вирус-жүгіру

Саңырауқұлақ-қолын төбесіне қою


5-тапсырма. «Ашық микрофон» әдісі. Қағаздан жасалған микрофонды ұстап әр оқушыға жаңа сабақ бойынша сұрақтар қойылады.

1.Су немесе тағам арқылы жұғып бауырды, миды т.б мүшелердізақымдайды. Бұл қандай ауру?

2.Оба ауруын алдын-алу жолдары?

3.Өсімдіктерде кең таралған аурудың түрі?

4.Күл ауруының зардаптары?

5.Бұл жоғарыда айтылған қарапайымдылар адам организіміне қандай кері әсер туғызуы мүмкін?


Дескриптор:Сұрақтарға жауап берді.

Бағалау:Өзін өзі бағалайды.

Кері байланыс.







Әр оқушыға тақырыбына байланысты қағазға жазылған мәлімет беріледі





Интербелсенді тақтадағы суреттер


































Интербелсенді тақта, ақ қағаз, қалам.




















Қағаздан жасалған микрофон

Сабақтың соңы


3 минут


Рефлексия:«Мұғалімге хат».

Бүгін нені білдім?

Не үйрендім?

Мен үшін не маңызды болды?





Ақ парақ

Қосымша мәліметтер

Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

  • Балмұздақ таяқшасы” әдісі арқылы өткен сабақты естеріне түсіреді.

  • ЖИГСО” әдісі арқылы оқушылардың деңгейіне қарай мәтінді бөлемін.

  • Суреттер сөйлейді” әдісінде деңгейі орташа оқитын оқушыларға белгілі бір сұрақтар қою арқылы суреттің мәнін ашқызамын.

  • Жеке жұмыс жасаған кезде уақытынан бұрын орындаған оқушылар үлгермей жатқан оқушыларға көмектеседі,саралайды

  • Соңғы бекіту тапсырмасы “Ашық микрофон” әдісімен өтіледі. Оқушылардың жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергені анықталады.















Мұғалім жұптық, топтық жұмыстарды, кейбір оқушыларды жеке бағалайды. Сабақтың соңында «Мұғалімге хат» әдісі арқылы бағаланады.

Слайд пен жұмыс жасау барысында қауіпсіздіктерді сақтау




Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)

1.


2.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1


2.

Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?

1.


2.


Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!