Ұзақ мерзімді
жоспардың
тарауы:
«Жүрек-қантамырлар жүйесінің аурулары»
Мектеп:Ж.Молдағалиев атындағы
№2 жалпы орта беретін
мектеп
Күні:
Сынып: 8«Ә»
Мұғалімнің аты-жөні: Мулдакулова Лаура Кайратовна
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
§24. Жүрек-қан тамырлары
жүйесінің
|
Осы сабақта қол жеткізетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
8.1.3.12 – қан тамыр жүйесі
ауруларының себептері мен ауру белгілерін сипаттау. сипаттау.
сипаттау.
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлық
оқушылар:Мәтінді оқып, мазмұнын
түсінеді, ауруларын біледі, жүйелейді.
Оқушылардың басым
бөлігі: жүрек-қан тамырлар жүйесінің
ауруларының туындау себептерін табады, аурудың белгілерін сипаттап
береді, аурулардың алдын алу шараларын
ұсынады.
|
|
|
Күтілетін
нәтиже:
|
Барлық
оқушылар: «Жүрек-қан тамырлар
жүйесінің аурулары» түрін анықтай
алады.
Оқушылардың басым
бөлігі: Жүрек-қан тамырлар жүйесінің
аурулары түрлерін зерттеп ажырата алады.
Кейбір
оқушылар:Жүрек-қан тамырлар жүйесінің
ауруларымаңызын анықтай алады,салыстырмалы түрде
сипаттайды.
|
Бағалау
критерийі:
|
-Жүрек-қан тамырлар жүйесінің
ауруларын біледі, оларды жүйелей алады.
-Жүрек-қан тамырлар жүйесінің
ауруларының туындау себептерін табады, әрбір аурудың белгілерін
анықтайды.
-Жүрек-қан тамырлар жүйесінің
ауруларын ішіндегі жиі кездесетін ауруларды сипаттап бере
алады.
-Жүрек-қан тамырлар жүйесінің
ауруларының алдын алу шараларын ұсынады.
-Жүрек-қан тамырлар жүйесінің
ауруларын алдын алудағы саламатты өмір салтының маңызына баға
береді.
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Термин сөздермен
жұмыс:
Тапсырма орындау барысында
оқушылардың назарын ғылымилыққа аудару (мысалы, пән бойынша оқу
мақсаттарына жету үшін қажетті терминология мен тіркестері бар
лексика)денсаулық-здоровье-health,
ауру-болезнь-disease.
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
гипертония, гипотония,
миокард, атеросклероз, жүректің ишемиялық ауруы, инсульт,
инфаркт.
Сыныптағы диалог/жазылым
үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған
тармақтар:
Спиртті ішімдіктерді ішу
жүрек-қан тамырлар жүйесі мүшелерінің жұмысын бұзады.
Осы процестітереңіректалдап,
түсіндіріпберіңдер.
|
Құндылықтарға
баулу:
|
Зайырлы қоғам және жоғары
руханият.
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Медицина- салауатты өмір
салтын ұстану.(дәрі-дәрмек алу)
Спорт – ағзаны
шынықтыру.
Анатомия-жүрек,қантамырлар,артериялар,веналар,капилярлар,қолқа,жүрек,
перикард,миокард,.
|
Алдыңғы
білім
|
8.1.3.9 – қан тамыр
қарбырғасының құрылысы мен олардың қызметі арасындағы байланысты
орнатып дұрыс ретпен анықтап айтады.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңі:
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2
минут
10
минут
6
минут
|
1.Ұйымдастыру
кезеңі:
Мақсат: Ынтымақтастыру ортасын
қалыптастыру:
Сыныпқа қолайлы ахуал
қалыптастыру мақсатында психологиялық тренинг өткіземін. «Бүгінгі
сабаққа тілек». Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер
айтады.
Топқа
бөлу:
Алдыңғы білімді еске түсіру
арқылы тақырыпты ашу үшін оқушыларға сұрақ
қойылады
Үй
тапсырмасынБлум түймедағы бойынша
сұрақтарға жауап береді.
1.Жай
сұрақтар.
Адамның қан тамырлары
қабырғаларының құрылысы неше қабаттан
тұрады?
Ортанғы қабатын
ата?
Ішкі қабатының
қызметі?
2.Нақтылау сұрақтары.
Көбінесе Егер мен дұрыс түсінсем....», Қателеспесем, сіз былай деп
айтқан сияқты едіңіз....», Сіз айтып тұрғандай...», Шынымен, сіз
осылай ойласаңыз....»
Егер мен дұрыс түсінсем, адам
қан тамырлары 3-топқа бөлінеді.
Артериялар
қызметі?
Веналар
қызметі?
Капиллярлар
қызметі?
3.Шығармашылық
сұрақтар.
Қан тамырлар жүйесінің
түрлері?
Үлкен және қан айналым
жүйелері?
4.Төмендегі сөздердің
баламасын табыңдар:
Үлкен қан айналым
шеңбері?
Жүрекшеледің
бұлшықеттері?
Кіші қанайналым
шеңбері?
Термендерді еске
түсіру:
Жүрек-сердце-heart
Қантамырларкровеносный
сосуд-blood vessels
Қан-кровь-blood
Ұлпа-ткань-Tissue
Жасуша-клетка-
cell
Адам-Человек-human
Қалыптастырушы
бағалау: жетелеу сөздері Жарайсын,
тамаша, қолпаштау.
Бейнеролик арқылы жаңа сабақтың тақырыбы
ашылады.
Интербелсенді тақтадан «Жүрек-қантамырлар жүйесінің
аурулары» бейнеролигі көрсетіліп, оқушыларға СТО дамыту
мақсатында «Миға
шабуыл»әдісі бойынша сұрақтар
қойылады.
1
Бейнеролигте не байқадық?
2 Жүрек
және қан тамырлар ауруларының байланысы неде?
Қалыптастырушы бағалау:
жетелеу сөздері Жарайсын, тамаша,
қолпаштау.
-Осы бейнеролик
арқылы оқушы жауаптары
бойынша жаңа тақырыпты
ашу сабақ мақсатымен
таныстыру.
|
Блум түймедағы бойынша
сұрақтарға жауап береді.
Рефлексия.
«Жүрек-қантамырлар жүйесінің
аурулары» тақырыбына
бейнеролик
(Интернеттен)
|
Сабақтың
ортасы
2
минут
5
минут
10
минут
|
Тақырыптың
атауы:«Жүрек-қантамырлар жүйесінің
аурулары»
Мақсат:Оқушыларға жалпы
«Жүрек-қантамырлар жүйесінің аурулары» түсінік беру және жаңа
сабаққа жұмылдыру.
Оқушы
іс-әрекеті:Дәптерге бейнефильмде
кездескен жаңа терминдер мен ұғымдарды теріп
жазу.
Үштілділік:Өмір-жизнь-health,
/Ауру –болезнь-disease.
Тапсырманың
атауы:
Мәтінмен
жұмыс.Сынып оқушылары кітапта
көрсетілген мәтінді жеке-жеке оқып
танысады.
Ойлан.Жұптас.Бөліс. Бұл әдісте оқушылар жеке жұмыс
жасап мәтінмен танысады, кейін жұппен талқылап, сосын топпен ой
бөлісіп, постерге түсіреді.
Постер құрастыру – сабақта
оқушылардың бірлесе отырып, белгілі бір тақырыпты шешу. Мұғалім
оқушыларға тақырыпты таңдап береді.Оқушылар өздігімен мазмұн мен
тапсырма орындаудың форматын таңдайды, ақпарат жинастырады, оларды
талдап, бағалайды. Жұмыс аяқталғаннан кейін плакаттар қабырғаға
ілінеді де, топ мүшелері шығып жұмысты
қорғайды.
Жұмысты
қорғау.
Қалыптастырушы
бағалау:
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс!»
әдісі бойынша.
|
Оқулық
«Алматы
Атамұра»
2018
ж
8
сынып
А.Соловьева,
Б.Ибраимова
104-107
бет.
|
5-минут
Сабақты
қорытындылау:
|
Рефлексия.
«Рефлексиялықнысана»
|
|
Кері байланыс
қағазы
|
Саралау- Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау
– Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және техника
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Барлық
оқушылар: «Жүрек-қантамырлар жүйесінің
аурулары» түрін анықтай
алады.
Оқушылардың басым
бөлігі:«Жүрек-қантамырлар жүйесінің
аурулары» түрлерін зерттеп ажырата алады.
Кейбір
оқушылар:«Жүрек-қантамырлар жүйесінің
аурулары» маңызын анықтай алады,салыстырмалы түрде
сипаттайды.
|
Дискриптор:
««Жүрек-қантамырлар
жүйесінің аурулары»» түрін анықтай
алады.
«Жүрек-қантамырлар жүйесінің
аурулары» түрлерін зерттеп ажырата алады.
«Жүрек-қантамырлар жүйесінің
аурулары» маңызын анықтай алады,салыстырмалы түрде
сипаттайды.
Смайлектер
Екі жұлдыз, бір
ұсыныс
|
Денсаулық:
Сыныптың
санитарлық нормаға сай болуы. Ток көздерімен жұмыс жасағанда сақтық
ережелерін сақтау.
|
Сабақ бойынша
рефлексия:
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы қолжетімді болдыма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына
қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына
жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде тиімді
пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарыңыздан ауытқу
болды ма және неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы
бағалау:
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)?
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы
өтуіне не оң ықпал етер еді(оқу мен оқытуға
қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері –
қиыншылықтары туралы нені анықтадам, келесі сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет?
|