|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Н.Ж.Көкен |
|||||
|
Күні: |
23.01.2024ж |
|||||
|
Сынып: |
1 сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№15 сабақ. Жуан және жіңішке айтылатын сөздер. Сыйлаймын |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану 1.2.8.2.дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну:; 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және көру, есте сақтау арқылы жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажыратуды үйренеді; Дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсінеді. Жуан және жіңішке айтылатын сөздерді ажырата алады. |
|||||
|
ЕБҚ |
Жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды ажырата алады; Сөздердің жуан және жіңішке айтылатынын біледі. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Ыстық алақан» әдісі Алақандарын қосып, бір-біріне ыстық лебіздер мен тілектер айтады. Сәттілік тілейді Өткенді пысықтау 1) «Серпілген сауал» әдісі 1.Дыбыс пен әріптің айырмашылығы. (Дыбысты-айтамыз, естиміз. Әріпті-көреміз, жазамыз) 2. Дыбыс нешеге бөлінеді? ( дауысты және дауыссыз) 3.Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді? (жуан және жіңішке) 4. Жуан және жіңішке айтылатын сөздерді қалай ажыратамыз? Жұптық жұмыс 2) Жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды топтастырады. Жуан (а, о, ұ, ы) Жіңішке (ә, е, ө, і, ү) Жаңа тақырып Тақырыпты ашу «Ашық микрофон» әдісі Оқулыққа назар аудармастан бұрын оқушылардан «Сыйлаймын» деген сөзді қалай түсінетіндеріңді айт Таныстырылым 1-жаттығу. Өлеңнің авторы жайлы қысқаша мағлұмат беріледі. Шәміл Мұхамеджанов 1931 жылы Қостанай облысы Жангелдин ауданы Торғай ауылында туған. Оқылым. Тыңдалым «Сыйлаймын» өлеңін мұғалім өзі мәнерлеп оқып береді. Өлең соңында берілген сұрақтарға жауап алу. Өлеңдегі қандай бала? Өзің үлкендерді сыйлайсың ба? (б.ж.) 2-жаттығу. Тыйым сөздермен жұмыс. Сөздердегі дауысты дыбыстырдың қайсысы жуан, қайсысы жіңішке айтылып тұр? 1.Үлкеннің алдын кеспе 2.Үлкенмен сөз таластырма Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім л дыбысының сөздің басында, ортасында, соңында, яғни барлық буынында кездесетінін айтады. Көркем жазу Л Л Л Л Л л л л л л л Сергіту сәті: Видеодан қайталап жаттығу жасайды. 3-жаттығу. Топтық жұмыс Суреттердің атауын сәйкестендіріп айтады. Оқушылар өздері құраған сөйлемдерін жазуға да болады. Мысалы: Аю тауда жүреді. Өрмекші күні бойы тынбай тор құрды. Тасбақа ұзақ өмір сүреді. Сөздерді оқып, жуан немесе жіңішке айтылып тұрғанын тап. Буын санын анықта. Ат, ыдыс, қой, қалам, кереге, қант, жылдамдық, жаз, сызғыш, тікенек. ЕБҚ «Адасқан әріптер» ойыны А,с,т,ө,к, н,а, у, ү, з, қ, р, а дыбыстарынан сөздер құрастыр. Ат, су, күн, көз, қара ЕҚБ Жуан және жіңішке дыбыс қатарласып келетін сөздерді тап. Үлгі: кітап, елтаңба, Ержан..... Кері байланыс.
|
Жақсы сөздер айтуға үйренеді Сұрақтарға жауап береді Жұптық жұмыс жасайды Автормен танысады Өлеңді дауыстап, тізбектей мәнерлеп оқиды. Тыйым сөздермен танысады Дәптермен жұмыс жасайды Сергіту жаттығуын жасайды Суреттердің атауын сәйкестендіреді Жеке жұмыс жасайды Сөз құрастырады Жуан және жіңішке дауысты дыбыстар қатар келген сөздерді анықтайды. Кері байланыс жасайды |
Тамаша тілектер айттыңдар! Дескриптор: Оқушы сұрақтарға жауап береді Өтілген тақырыптарды біледі Жұлдызшалар арқылы бағалап отыру Дескриптор 1.Жуан дауыстыларды бір топқа 2.Жіңішке дауыстыларды бір топқа топтастырады. Қ.Б.»Жұлдызшалар» Дескриптор: «Сыйлаймын» деген сөзді қалай түсінетіндерін айтады. Сөздің мағынасын біледі. Дескриптор: Өлең соңындағы сұрақтарға жауап береді. Өз бойларында да осындай жақсы қасиеттердің болуын әңгімелейді. Дескриптор: Тыйым сөздерді түсініп оқып, көшіріп жазады. Берілген сөздердегі дауысты дыбыстың жуан, жіңішке екенін айтады. Дескриптор: Сөздерді көркем жазу емлесін сақтай отырып жазады Дәптермен жұмыс жасау жолдарын біледі Қ.Б. Жұлдызшалар Дескриптор: Суреттердің атауын сәйкестендіріп айтады. Осы сөздерді қатыстырып, сөйлем құрап жазады. Қ.Б. Жұлдызшалар Дескриптор: Сөздердің жуан немесе жіңішке айтылып тұрғанын табады. Буын санын анықтайды. Қ.Б. Жұлдызшалар Дескриптор: 1.Сөздерді оқиды. 2. Жуан және жіңішке дауысты дыбыстар қатар келген сөздерді анықтайды. Қ.Б. Жұлдызшалар «Бағдаршам» әдісі |
Ыстық алақан доп әріптер Оқулық
Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер
Кеспе сөздер Кеспе әріптер Кеспе сөздер Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Жуан және жіңішке айтылатын сөздер. Сыйлаймын" 1-сынып
Ашық сабақ "Жуан және жіңішке айтылатын сөздер. Сыйлаймын" 1-сынып
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Н.Ж.Көкен |
|||||
|
Күні: |
23.01.2024ж |
|||||
|
Сынып: |
1 сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№15 сабақ. Жуан және жіңішке айтылатын сөздер. Сыйлаймын |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану 1.2.8.2.дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну:; 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және көру, есте сақтау арқылы жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажыратуды үйренеді; Дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсінеді. Жуан және жіңішке айтылатын сөздерді ажырата алады. |
|||||
|
ЕБҚ |
Жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды ажырата алады; Сөздердің жуан және жіңішке айтылатынын біледі. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Ыстық алақан» әдісі Алақандарын қосып, бір-біріне ыстық лебіздер мен тілектер айтады. Сәттілік тілейді Өткенді пысықтау 1) «Серпілген сауал» әдісі 1.Дыбыс пен әріптің айырмашылығы. (Дыбысты-айтамыз, естиміз. Әріпті-көреміз, жазамыз) 2. Дыбыс нешеге бөлінеді? ( дауысты және дауыссыз) 3.Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді? (жуан және жіңішке) 4. Жуан және жіңішке айтылатын сөздерді қалай ажыратамыз? Жұптық жұмыс 2) Жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды топтастырады. Жуан (а, о, ұ, ы) Жіңішке (ә, е, ө, і, ү) Жаңа тақырып Тақырыпты ашу «Ашық микрофон» әдісі Оқулыққа назар аудармастан бұрын оқушылардан «Сыйлаймын» деген сөзді қалай түсінетіндеріңді айт Таныстырылым 1-жаттығу. Өлеңнің авторы жайлы қысқаша мағлұмат беріледі. Шәміл Мұхамеджанов 1931 жылы Қостанай облысы Жангелдин ауданы Торғай ауылында туған. Оқылым. Тыңдалым «Сыйлаймын» өлеңін мұғалім өзі мәнерлеп оқып береді. Өлең соңында берілген сұрақтарға жауап алу. Өлеңдегі қандай бала? Өзің үлкендерді сыйлайсың ба? (б.ж.) 2-жаттығу. Тыйым сөздермен жұмыс. Сөздердегі дауысты дыбыстырдың қайсысы жуан, қайсысы жіңішке айтылып тұр? 1.Үлкеннің алдын кеспе 2.Үлкенмен сөз таластырма Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім л дыбысының сөздің басында, ортасында, соңында, яғни барлық буынында кездесетінін айтады. Көркем жазу Л Л Л Л Л л л л л л л Сергіту сәті: Видеодан қайталап жаттығу жасайды. 3-жаттығу. Топтық жұмыс Суреттердің атауын сәйкестендіріп айтады. Оқушылар өздері құраған сөйлемдерін жазуға да болады. Мысалы: Аю тауда жүреді. Өрмекші күні бойы тынбай тор құрды. Тасбақа ұзақ өмір сүреді. Сөздерді оқып, жуан немесе жіңішке айтылып тұрғанын тап. Буын санын анықта. Ат, ыдыс, қой, қалам, кереге, қант, жылдамдық, жаз, сызғыш, тікенек. ЕБҚ «Адасқан әріптер» ойыны А,с,т,ө,к, н,а, у, ү, з, қ, р, а дыбыстарынан сөздер құрастыр. Ат, су, күн, көз, қара ЕҚБ Жуан және жіңішке дыбыс қатарласып келетін сөздерді тап. Үлгі: кітап, елтаңба, Ержан..... Кері байланыс.
|
Жақсы сөздер айтуға үйренеді Сұрақтарға жауап береді Жұптық жұмыс жасайды Автормен танысады Өлеңді дауыстап, тізбектей мәнерлеп оқиды. Тыйым сөздермен танысады Дәптермен жұмыс жасайды Сергіту жаттығуын жасайды Суреттердің атауын сәйкестендіреді Жеке жұмыс жасайды Сөз құрастырады Жуан және жіңішке дауысты дыбыстар қатар келген сөздерді анықтайды. Кері байланыс жасайды |
Тамаша тілектер айттыңдар! Дескриптор: Оқушы сұрақтарға жауап береді Өтілген тақырыптарды біледі Жұлдызшалар арқылы бағалап отыру Дескриптор 1.Жуан дауыстыларды бір топқа 2.Жіңішке дауыстыларды бір топқа топтастырады. Қ.Б.»Жұлдызшалар» Дескриптор: «Сыйлаймын» деген сөзді қалай түсінетіндерін айтады. Сөздің мағынасын біледі. Дескриптор: Өлең соңындағы сұрақтарға жауап береді. Өз бойларында да осындай жақсы қасиеттердің болуын әңгімелейді. Дескриптор: Тыйым сөздерді түсініп оқып, көшіріп жазады. Берілген сөздердегі дауысты дыбыстың жуан, жіңішке екенін айтады. Дескриптор: Сөздерді көркем жазу емлесін сақтай отырып жазады Дәптермен жұмыс жасау жолдарын біледі Қ.Б. Жұлдызшалар Дескриптор: Суреттердің атауын сәйкестендіріп айтады. Осы сөздерді қатыстырып, сөйлем құрап жазады. Қ.Б. Жұлдызшалар Дескриптор: Сөздердің жуан немесе жіңішке айтылып тұрғанын табады. Буын санын анықтайды. Қ.Б. Жұлдызшалар Дескриптор: 1.Сөздерді оқиды. 2. Жуан және жіңішке дауысты дыбыстар қатар келген сөздерді анықтайды. Қ.Б. Жұлдызшалар «Бағдаршам» әдісі |
Ыстық алақан доп әріптер Оқулық
Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер
Кеспе сөздер Кеспе әріптер Кеспе сөздер Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз















