Қысқа мерзімді жоспар№23
|
Пәні: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Күні: Сынып: 1 « Б » |
Мектеп: МКМ №40 орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Реимова Ж |
|
|
Қатыспағандар саны: |
Қатысқандар саны: |
|
|
Ортақ тақырып |
5.4. Жылу |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Жылытқыш құралдар |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.5.4.1 жылыту жабдықтары мен құрылғыларын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: Жылыту жабдықтары мен құрылғыларын анықтайды. Оқушылардың басым көпшілігі: Түрлі жылытқыш құралдардың үй жайды жылыту үшін қажет екенін түсінеді. Оқушылардың кейбіреуі: Жылытқыш құралдарды анықтап, өмірде қолдану жолдарын біледі. |
|
|
Бағалау критерийлері |
-жылытуға арналған құралдарды анықтайды; - қоршаған әлемнің құбылыстарын, үдерістерін және нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсінеді; |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: |
|
|
Пәндік лексика және терминология: |
||
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы: |
||
|
Үштілділік: Жылу - тепло - heat |
||
|
Құндылықтарды қалыптастыру |
|
|
|
Пәнаралық байланыстар |
дүниетану |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, суреттер, слайд |
|
|
Бастапқы білім |
Уақытты наықтау не үшін қажет? |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Өткен сабақты еске түсіру |
Енді ойланып көріңдерші суық жел соққан кезде біз жылыну үшін қандай қимылдар жасадық?\жүгірдік,секірдік,алақан ысқыладық\. -Қай айларда суық күндер болады? -Ал суық айларда үйде,мектепте күні бойы жүгіріпсекіріп,алақанды ысқылап жылыну мүмкін емес.Сондықтан суық мезгілінде ғимараттарды қалай жылытуға болады? 4 топ 1 топ Жылу 2 топ Шуақ 3 топ Ыстық 4 топ Жарық Мақсатын айтамыз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сергіту сәті |
Балалар суретке назар аударайық, кімдерді көріп тұрмыз. (оқулық,64 бет) «Сұрақ – жауап» әдісі Негеш пен Эврика неге тоңып қалды? Олар жылыну үшін не істеді? (от жақты) Балаларға от жағуға кім көмектесті? (үлкендер көмектесті)
Б Ақпарат: Ежелгі заманда адамдар жылыну және суықтан қорғану үшін ашық отты пайдаланған. От, алау алғашқы жылытқыш құрал болып есептелген. Адамдар ең алдымен отты пайдалануды, содан кейін ғана оты жағуды үйренген деген болжам бар. Жетелеуші сұрақ: Сендер қалай ойлайсыңдар, ежелгі адамдар отты қайдан алды? (Олар найзағай түсіп тұтанған ағашты тауып алып пайдаланған.) 1 «Ойлан, жұптас, бөліс»
Екінші суретке назар аударайық. Негеш пен Эврика не істеп жатыр? Олар жылыну үшін нені пайдаланды? Қыс мезгілінде үйлерің жылы болды ма? Жылу қайдан келеді? Жылы болу үшін не істейді? Ақпарат: Көп қабатты үйлерде радиаторлар мен батареялар сияқты жылытқыш құралдарды пайдаланады.
Ж (Кейбір үйлерде, ескі сарайларда адамдар пеш жағып, ошақта пайдаланады) Топтық жұмыс: Сөйлейтін қабырғалар
Дескриптор:
Қорытынды сөз: Жылытқыш құралдар деп - жылу беретін және тарататын, үйді жылытып әрі жайлы ететін құралдарды атайды. Ойлану сұрағы: Егер біздің үйлерімізде жылытқыш құралдар болмаса, онда не болар еді? Оқулық, 65 бет. Суреттерге назар аударайық. Суреттермен жеке-жеке танысып өту. Ал ендеше, жылытқыш құралдардың түрлеріне тоқтала кетейік: Алды ашық пеш(камин) (грек тілінен kaminos –ошақ) Ежелгі Римде пайдалана бастаған. Ол ашық оттығы және одан төбеге кететін мұржасы бар пеш сияқты болған.
К Техниканың дамуына байланысты жаңадан жылытқыш құралдардың түрлері мен модельдері пайда болды. Оларға радиаторлар мен батареялар жатады. Оларды пайдалану үнемді. Олар газ, электр, сұйық немесе қатты отын арқылы жұмыс істейді.
С Жұмыс дәптер: Жұмыс дәптерімен жұмыс 44 – 45 бет
Топтық жұмыс 3–тапсырма. Дүкен Бұл суреттерді қандай екі топқа бөлуге болады? Суреттерді екі топқа ажыратып, жабыстырыңыздар.
Дескриптор: Білім алушы - Суреттерді екі топқа (жылытқыш құралдар, жылытқыш емес құралдар) бөледі;
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа мерзімді
жоспар№23
Пәні:
Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі:
Күні:
Сынып: 1 « Б
»
Мектеп: МКМ №40
орта мектеп
Мұғалімнің
аты-жөні: Реимова Ж
Қатыспағандар
саны:
Қатысқандар
саны: Ортақ
тақырып
5.4.
Жылу Сабақ
тақырыбы Жылытқыш
құралдар Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
1.5.4.1 жылыту жабдықтары мен
құрылғыларын анықтау Сабақтың
мақсаттары
Оқушылардың
барлығы: Жылыту жабдықтары мен
құрылғыларын
анықтайды.
Оқушылардың басым
көпшілігі: Түрлі жылытқыш құралдардың үй
жайды жылыту үшін қажет екенін
түсінеді.
Оқушылардың
кейбіреуі: Жылытқыш құралдарды анықтап,
өмірде қолдану жолдарын
біледі. Бағалау
критерийлері
-жылытуға арналған
құралдарды анықтайды; - қоршаған әлемнің
құбылыстарын, үдерістерін және нысандарын зерттеудің қажеттілігін
түсінеді; Тілдік
мақсаттар
Оқушылар орындай
алады:
Пәндік лексика
және терминология:
Диалог/жазбаша
жұмысқа қажетті пайдалы фразалар
топтамасы: Үштілділік: Жылу
- тепло - heat Құндылықтарды
қалыптастыру Пәнаралық
байланыстар дүниетану АКТ қолдану
дағдылары Интербелсенді тақта, суреттер,
слайд Бастапқы
білім Уақытты наықтау не үшін
қажет? Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың
басы Өткен сабақты еске
түсіру
Суық,суық жел
соқты,
Не істейік біз
балалар?
Секірейік,жылынайық.\орындарында
жүгіреді\.
Ысқылап біз алақан\алақандарын
ысқылайды\,
Жүгірейік жалаулатып\қолдарын
желбіретеді\. -Қане балалар,жылыну үшін біз
алты- алтыдан бірігейік.
Уақыт бізге не үшін
керек?
Бұрын уақытты немен
анықтаған?
Қазір уақытты гнмнг
анықтаймыз?
Уақыттың өлшем
бірлігі қандай?
Сонда оқушылар
4топқа бөлінеді.
Енді ойланып
көріңдерші
суық жел соққан
кезде біз жылыну үшін қандай қимылдар
жасадық?\жүгірдік,секірдік,алақан
ысқыладық\.
-Қай айларда суық
күндер болады?
-Ал суық айларда үйде,мектепте
күні бойы жүгіріпсекіріп,алақанды ысқылап жылыну мүмкін
емес.Сондықтан суық мезгілінде ғимараттарды қалай жылытуға
болады?
4 топ
1 топ
Жылу
2 топ
Шуақ
3 топ
Ыстық
4 топ
Жарық
Мақсатын
айтамыз.
Сабақтың
ортасы
Сергіту
сәті
Балалар суретке
назар аударайық, кімдерді көріп тұрмыз. (оқулық,64 бет) «Сұрақ –
жауап» әдісі
Негеш пен Эврика
неге тоңып қалды?
Олар жылыну үшін не
істеді? (от жақты)
Балаларға от жағуға
кім көмектесті? (үлкендер
көмектесті)
Б
Ақпарат: Ежелгі
заманда адамдар жылыну және суықтан қорғану үшін ашық отты
пайдаланған. От, алау алғашқы жылытқыш құрал болып есептелген.
Адамдар ең алдымен отты пайдалануды, содан кейін ғана оты жағуды
үйренген деген болжам бар.
Жетелеуші сұрақ:
Сендер қалай ойлайсыңдар, ежелгі адамдар отты қайдан алды? (Олар
найзағай түсіп тұтанған ағашты тауып алып
пайдаланған.)
1 «Ойлан, жұптас,
бөліс»
1 топ: Ежелгі
адамдар қалай
жылынған?
Дескриптор:
Ежелгі адамдардың жылынуын айта
алады.
2 топ: Ежелгі
адамдар жылуды неден
алды?
Дескриптор:
Жылуды неден алғанын айта
алады.
3 топ: Отты
қайдан алған?
Дескриптор:
Оттың алыну көзін анықтай
алады.
4 топ: Ежелгі
адамдардың жылытқыш құралдары не
болды?
Дескриптор:
Алғашқы жылытқыш құралды
анықтайды.
Қ.б
Екінші суретке назар
аударайық.
Негеш пен Эврика не
істеп жатыр?
Олар жылыну үшін
нені пайдаланды?
Қыс мезгілінде
үйлерің жылы болды ма?
Жылу қайдан
келеді?
Жылы болу үшін не
істейді?
Ақпарат: Көп қабатты
үйлерде радиаторлар мен батареялар сияқты жылытқыш құралдарды
пайдаланады.
Ж
(Кейбір үйлерде,
ескі сарайларда адамдар пеш жағып, ошақта
пайдаланады)
Топтық жұмыс:
Сөйлейтін қабырғалар
Балалар қазір біз
өз тобымызбен бірге тапсырмаларды
орындаймыз.
1 – топ: Электр
құрылғысы арқылы жылу беретін заттарды
жжинайсыңдар
2 – топ: Жылу
бермейтін электр құрылғысын
аламыз.
3 – топ:
Сәйкестендіру.
4 – топ: Адасқан
әріптерден жылуға қатысты сөздерді
табу.
Дескриптор:
Балалар өздеріне
берілген тапсырманы
орындайды.
Жылытқыш
құралдарды анықтай
алады.
Қ.б
Қорытынды
сөз: Жылытқыш құралдар деп - жылу
беретін және тарататын, үйді жылытып әрі жайлы ететін құралдарды
атайды.
Ойлану
сұрағы: Егер біздің үйлерімізде
жылытқыш құралдар болмаса, онда не болар
еді?
Оқулық, 65 бет. Суреттерге назар
аударайық. Суреттермен жеке-жеке танысып
өту.
Ал ендеше, жылытқыш
құралдардың түрлеріне тоқтала
кетейік:
Алды ашық пеш(камин)
(грек тілінен kaminos –ошақ) Ежелгі Римде пайдалана бастаған. Ол
ашық оттығы және одан төбеге кететін мұржасы бар пеш сияқты
болған.
К
Техниканың дамуына
байланысты жаңадан жылытқыш құралдардың түрлері мен модельдері
пайда болды. Оларға радиаторлар мен батареялар
жатады.
Оларды пайдалану
үнемді. Олар газ, электр, сұйық немесе қатты отын арқылы жұмыс
істейді.
С
Жұмыс
дәптер:
Жұмыс
дәптерімен
жұмыс
44 – 45
бет
Кел ағашты
жарайық,
Пешке апарып
салайық.
Отты жағып
шулатып,
Тез жылынып
алайық.
Топтық
жұмыс
3–тапсырма.
Дүкен
Бұл суреттерді
қандай екі топқа бөлуге болады? Суреттерді екі топқа ажыратып,
жабыстырыңыздар.
Дескриптор: Білім
алушы
- Суреттерді екі топқа (жылытқыш
құралдар, жылытқыш емес құралдар)
бөледі;
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
алалардың өздері отты жағуына бола ма? (жоқ, үлкендердің
қадағалауынсыз балаларға оттың қасына жақындауға болмайды, от
қауіпті!)
етелеуші сұрақ: Ал ескі сарайларда адамдар үйді қалай
жылытады?
оңғы жылғы ең
белгілі жылытқыш құралға конвектор жатады. Оған төмен жағынан суық
ауа келеді де, арнайы қондырғының көмегімен қызады, содан кейін
жоғары көтеріледі.














