|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Термодинамика негіздері |
Мектеп: «Ұрбұлақ» жалпы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Акназарова Кулаим.Баарбековна Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылу мaшиналаpын пайдaланудағы эколoгиялық мәселелep. |
|||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.2.23-жылу машиналapының қоpшаған oртаның экологияcына әсеpін бaғалау. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Жылу қозғалтқыштарының адамзат үшін маңызын түсінеді; - Жылу машиналарының қоршаған ортаға кері әсер ету факторларын анықтайды; - Қалдықтардың адамзаттың денсаулығына жағымсыз әсерін зерделейді; -Экологиялық жағдайларды жақсарту жолдарын ұсынады; - Ластанған атмосфераны тазалау үшін қанша ағаш отырғызу керектігін анықтайды |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер Жылумашиналары, жану өнімдері көмірқышқыл газы, атмосфера, экология, жылыжай эффектісі, ғаламдық жылыну тіркестері мен терминдерді қолданып, экологиялық мәселелерді сипаттайды Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер Атмосферадағы СО2-нің артуы …………..күшеюіне әкеледі 1кг бензин жану үшін…….оттегі қажет Жер атмосферасын басты ластаушылардың бірі……….болып табылады |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жану өнімдері қалдықтарының зиянды әсерін біле отырып, қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия-автокөлік газдары беретін тұрлі қоспалардың адам ағзасына әсері Биология-қоршаған ортаны қорғау туралы «жасыл желек» бағдарламасы |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жылу қозғалтқыштардың пайдалы әрекет кoэффиценті. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 минут |
«Пазл» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді. Құрастырылған суреттер бойынша жаңа сабақтың тақырыбы ашылады. Сабақ мақсаты нақтыланады. Түрткі сұрақ: Суретте не бейнеленген? Ол туралы не айта аласыңдар?
1топ- адамзат 2топ- табиғат 3топ- болашақ |
Пазылдар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6мин 4минут 10минут 6минут |
Тапсырма-1. «Сәйкесін тап» әдісімен жылу машиналарының қолдану орындарын сәйкестендіру және маңызын түсіндіру.
Бағалау. «көршіңе бір пікір таңдаңыз» Жарайсың!, Керемет!, Жақсы! Ой қозғау. Қазақстан экологиясы бейнеролигін көру. Stop-кадртәсілі арқылы оқушыларға сұрақ қойып проблеманы анықтау Тапсырма-2. Қоршаған ортаның ластануына әсер ететін факторларды, шешу жолдарын «IDEAL» тәсілі арқылы анықтап қорытынды жасайды. Тапсырманы топта талқылап, шешу жолдарын ұсыну: 1-топ:Жылу машиналарының қоршаған ортаға кері әсер ету факторларын анықтау; 2-топ:Қалдықтардың адам ағзасына кері әсерін бағалау 3-топ:Экологиялық жағдайды жақсарту жолдарын ұсыну
Жеке топтар бір-біріне кезектесіп сұрақтар қойып, критерийге сүйеніп бас бармақ белгісі бойынша өзара бағалау жүргізеді.
Бір ағаш жылына 4 адамнан тұратын отбасына бір жылға жететін оттегін шығарады екен. Бір автокөлік 2 сағат ішінде бір ағаштың 2жылда бөлетін оттегін жұтып қояды екен. Егер 4адамнан тұратын отбасының мәшинесі күніне 3 сағат жұмыс істейтін болса, оларға қанша ағаш отырғызу керектігін есептеңдер. Бағдаршам әдісі арқылы бағалау. Жасыл-есептің шартын түсініп, қанша ағаш отырғызу керектігін таптым; Сары-есептің шартын түсінгенмен есепті аяқтай алмадым, бір сұрағым бар Қызыл- есеп шартын түсінбедім, көмек керек |
Интернет желісінен суреттер
YouTube. com Бейнеролик
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8минут |
Кері байланыс: «Тегов» бұлттары стратегиясы
Әрбір оқушы берілген нұсқалар ішінен1-2 тіркесті таңдап алып, оларды аяқтайды. Үйге тапсырма. Мен ауылымның экологиясын жақсарту үшін не істей аламын? Эссе. |
слайд |
||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||
|
«Сәйкестендіру» әдісі арқылы оқушылар саралап сұрақ қоюға, жауап беру кезінде ойларын жүйелеуге, кейбір оқушылар берілген жауапты бақылап толықтыруға дағдыланады. «IDEAL» әдісі арқылы шығармашылық тапсырманы орындау барысында зерттеу дағдылары қалыптасады, сын тұрғысынан ойлау дағдысы қалыптасады. «Жүзден жүйрік» әдісі арқылы талантты оқушылардың логикалық ойлау қабілеті ұшталады |
Барлық оқушының түсінгенін ауызша мадақтау арқылы, жеке және топтық жұмыс кезінде өзін-өзі бағалау және өзара бағалау, бағдаршам әдістерімен бағалау жүреді. |
Сынып бөлмесінің тазалығы, физика кабинетінің қауіпсіздігі |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Термодинамика негіздері |
Мектеп: «Ұрбұлақ» жалпы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Акназарова Кулаим.Баарбековна Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылу мaшиналаpын пайдaланудағы эколoгиялық мәселелep. |
|||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.2.23-жылу машиналapының қоpшаған oртаның экологияcына әсеpін бaғалау. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Жылу қозғалтқыштарының адамзат үшін маңызын түсінеді; - Жылу машиналарының қоршаған ортаға кері әсер ету факторларын анықтайды; - Қалдықтардың адамзаттың денсаулығына жағымсыз әсерін зерделейді; -Экологиялық жағдайларды жақсарту жолдарын ұсынады; - Ластанған атмосфераны тазалау үшін қанша ағаш отырғызу керектігін анықтайды |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер Жылумашиналары, жану өнімдері көмірқышқыл газы, атмосфера, экология, жылыжай эффектісі, ғаламдық жылыну тіркестері мен терминдерді қолданып, экологиялық мәселелерді сипаттайды Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер Атмосферадағы СО2-нің артуы …………..күшеюіне әкеледі 1кг бензин жану үшін…….оттегі қажет Жер атмосферасын басты ластаушылардың бірі……….болып табылады |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жану өнімдері қалдықтарының зиянды әсерін біле отырып, қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия-автокөлік газдары беретін тұрлі қоспалардың адам ағзасына әсері Биология-қоршаған ортаны қорғау туралы «жасыл желек» бағдарламасы |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жылу қозғалтқыштардың пайдалы әрекет кoэффиценті. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 минут |
«Пазл» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді. Құрастырылған суреттер бойынша жаңа сабақтың тақырыбы ашылады. Сабақ мақсаты нақтыланады. Түрткі сұрақ: Суретте не бейнеленген? Ол туралы не айта аласыңдар?
1топ- адамзат 2топ- табиғат 3топ- болашақ |
Пазылдар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6мин 4минут 10минут 6минут |
Тапсырма-1. «Сәйкесін тап» әдісімен жылу машиналарының қолдану орындарын сәйкестендіру және маңызын түсіндіру.
Бағалау. «көршіңе бір пікір таңдаңыз» Жарайсың!, Керемет!, Жақсы! Ой қозғау. Қазақстан экологиясы бейнеролигін көру. Stop-кадртәсілі арқылы оқушыларға сұрақ қойып проблеманы анықтау Тапсырма-2. Қоршаған ортаның ластануына әсер ететін факторларды, шешу жолдарын «IDEAL» тәсілі арқылы анықтап қорытынды жасайды. Тапсырманы топта талқылап, шешу жолдарын ұсыну: 1-топ:Жылу машиналарының қоршаған ортаға кері әсер ету факторларын анықтау; 2-топ:Қалдықтардың адам ағзасына кері әсерін бағалау 3-топ:Экологиялық жағдайды жақсарту жолдарын ұсыну
Жеке топтар бір-біріне кезектесіп сұрақтар қойып, критерийге сүйеніп бас бармақ белгісі бойынша өзара бағалау жүргізеді.
Бір ағаш жылына 4 адамнан тұратын отбасына бір жылға жететін оттегін шығарады екен. Бір автокөлік 2 сағат ішінде бір ағаштың 2жылда бөлетін оттегін жұтып қояды екен. Егер 4адамнан тұратын отбасының мәшинесі күніне 3 сағат жұмыс істейтін болса, оларға қанша ағаш отырғызу керектігін есептеңдер. Бағдаршам әдісі арқылы бағалау. Жасыл-есептің шартын түсініп, қанша ағаш отырғызу керектігін таптым; Сары-есептің шартын түсінгенмен есепті аяқтай алмадым, бір сұрағым бар Қызыл- есеп шартын түсінбедім, көмек керек |
Интернет желісінен суреттер
YouTube. com Бейнеролик
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8минут |
Кері байланыс: «Тегов» бұлттары стратегиясы
Әрбір оқушы берілген нұсқалар ішінен1-2 тіркесті таңдап алып, оларды аяқтайды. Үйге тапсырма. Мен ауылымның экологиясын жақсарту үшін не істей аламын? Эссе. |
слайд |
||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||
|
«Сәйкестендіру» әдісі арқылы оқушылар саралап сұрақ қоюға, жауап беру кезінде ойларын жүйелеуге, кейбір оқушылар берілген жауапты бақылап толықтыруға дағдыланады. «IDEAL» әдісі арқылы шығармашылық тапсырманы орындау барысында зерттеу дағдылары қалыптасады, сын тұрғысынан ойлау дағдысы қалыптасады. «Жүзден жүйрік» әдісі арқылы талантты оқушылардың логикалық ойлау қабілеті ұшталады |
Барлық оқушының түсінгенін ауызша мадақтау арқылы, жеке және топтық жұмыс кезінде өзін-өзі бағалау және өзара бағалау, бағдаршам әдістерімен бағалау жүреді. |
Сынып бөлмесінің тазалығы, физика кабинетінің қауіпсіздігі |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз







