|
Бөлім: |
10.2 Кинетика |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қалиева А.Т |
|
|
Күн: 28.11.25 |
Сыныбы : 10Ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Катализ |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.3.2.9-катализ процесінің мәнін түсіндіру 10.3.2.10-гомогенді және гетерогенді катализді ажырату |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
- катализ процесінің мәнін түсінеді; - гомогенді және гетерогенді катализді ажыратады; |
|
|
Ұлттық құндылықтар |
Біздің қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік және келісім ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық |
|
|
ЖИ |
Educaplay.com, Chat gpt
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Катализ 10 класс
|
Бөлім: |
10.2 Кинетика |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қалиева А.Т |
|
|
Күн: 28.11.25 |
Сыныбы : 10Ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Катализ |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.3.2.9-катализ процесінің мәнін түсіндіру 10.3.2.10-гомогенді және гетерогенді катализді ажырату |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
- катализ процесінің мәнін түсінеді; - гомогенді және гетерогенді катализді ажыратады; |
|
|
Ұлттық құндылықтар |
Біздің қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік және келісім ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық |
|
|
ЖИ |
Educaplay.com, Chat gpt
|
|
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру; 2.Класта ынтымақтастық орта қалыптастыру. Үй тапсырмасын сұрау Өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қойылады. 1.Химиялық реакцияның жылдамдығы дегеніміз не? 2.Химиялық реакциялардың жылдамдығы мен механизмдерін зерттейтін химияның саласы қалай аталады? 3.Химиялық реакцияның жылдамдығына әсер ететін факторлар? Қызығушылығын ояту «Реакцияның сыры» Оқушыларға шикі картоп пен піскен картоптың кесіндісіне сутек пероксидін тамызып көрсетеді. 1.Қандай өзгеріс болды? 2.Реакция неліктен тез жүрді ? 3. Айырмашылығы? Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. Мұғалімнің түсіндіруі. «Катализ» |
Белсенді болу Уақыт шегінде жұмыс жасау
Оқушылар өткен тақырыптар бойынша жауап береді.
Оқушылар байқаған өзгерістері бойынша сұрақтарға жауап береді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Қолданылған ЖИ:Chat gpt Окулык Химия 9-сынып |
||||||||
|
Сабақ ортасы 15 мин 10 мин 5 мин |
Жаңа сабақ. Топтық жұмыс Тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді. Оқулықтан талдайтын тапсырманы бөліп береді, топтық жұмыс ұйымдастырады.
2-топ «Биоферменттер» Оқушыларға қосымша мәлімет беріліп биоферменттер мен катализдің қасиеттерін салыстыра, түсіндіреді.
3 топ Оқушыларға «ашыған көже» беріледі. Жаңа тақырыпқа байланыстырып, не үшін көже берілгенін, көженің құрамын жасанды интеллект чат gpt іздейді.
Жұппен жұмыс Тапсырма№1 Екі оқушы бірігіп жауап беріңдер: -Неліктен катализатор реакцияны тездетеді? -Температура мен катализатордың ұқсастығы бар ма?
Мысал келтір Төмендегілерге тұрмыстан 1 мысал жазыңдар: -Катализатор қатысатын процесс -Катализаторсыз жүретін процесс
Сызба құрастыр Жұп болып сызба жаса: Катализатор → Реакция жылдамдығы → Нәтиже (дәптерде немесе тақтада) Анықта Қыздырғанда сутек пероксиді оттек түзе ыдырайды: 2H2O2=2H2O+O2 сутек пероксидінің бастапқы концентрациясы С(H2O2)=0,156 моль/л. 2,5 сағатта оның жартысы ыдырайды. Реакция жылдамдығын есептеңдер. Ж: 5,2 * 10-4 моль/л*мин
Жеке жұмыс Тапсырма №2 Сәйкестендіру тапсырмасы A бағаны – Ұғымдар 1. Химиялық катализ 2. Биокатализ 3. Катализатордың негізгі қасиеті 4. Реакция жылдамдығы 5. Өршіткі 6. Адсорбция 7. Тепе-теңдікке әсері B бағаны – Анықтамалар A. Катализатор реакцияның жылдамдығын арттырады, бірақ тепе-теңдік орнына әсер етпейді. B. Реакцияның уақыт бірлігіндегі жүріс қарқыны. C. Химиялық реакцияларды ферменттер арқылы жылдамдату. D. Реагент молекулаларының катализатор бетіне жабысып жиналуы. E. Реакцияны химиялық заттар арқылы тездету. F. Реакция соңында катализатор өзгеріссіз қалады. G. Катализатордың химиялық атауы. Жауабы: 1 – E 2 – C 3 – F 4 – B 5 – G 6 – D 7 – A |
Топтық жұмыс орындайды. Оқушылар постерге мәліметті толтырады. Сұрақтарға жауап береді. Жасанды интеллектпен пікірталас Гидрометаллургия процесінің сызбасын жасайды. Оқушылар жұптарымен берілген сұрақтарға жауап береді. Жеке тапсырманы орындап, ұғымдар мен анықтамаларды сәйкестендіреді. |
Кері байланыс: Сұрақтарға, тапсырмаларға жауап бере отырып оқушы өз-өзін бағалайды.
Дескриптор: 1 топ -катализ ұғымына анықтама береді; 1балл -тәжірибе арқылы дәлелдейді; 1 балл -катализдің түрлерін ажыратады (гомогенді, гетерогенді,биокатализ) 1балл 2 топ -биофермент ұғымына түсінік береді 1 балл -биокатализ және катализ процестерін ажырата сипаттайды; 2 балл 3 топ -ашыған көжені тақырыпқа байланыстырады 1 балл -қасиетін, құрамын сипаттайды; 2балл Дескриптор: -катализ процесін түсіндіреді; 2 балл -тұрмыстан мысал келтіреді; 2балл -катализ процесінің сызбасын құрастырады.2 балл -тиісті формуланы пайдаланып, есепті шығарады; 2 балл
Дескриптор: Берілген ұғымдарды анықтамасына сай сәйкестендіреді; Барлығы-3балл 4 дұрыс жауап-2 балл 4-тен аз-1 балл
|
Экран Окулык Химия 10-сынып А4 парағы Маркер флипчарт Chat gpt Таратпа қағаздармен жұмыс https://www.educaplay.com/learning-resources/26910866-learning_resource.html |
||||||||
|
2 мин |
Бекіту тапсырмасы №3 Гомогенді және гетерогенді катализ қолданылуымен жүретін реакцияларды ажыратыңыз.
|
Гомогенді және гетерогенді катализ қолданылуымен жүретін реакцияларды ажыратады. |
Дескриптор: -гомогенді және гетерогенді катализ қатысында жүретін реакцияларды ажыратады, түсіндіреді; 2 балл |
Интерактивті тақта. |
||||||||
|
Сабактың соңы 3 минут |
Кері байланыс: Катализ процесінің ғылымдағы және адам өміріндегі маңызы. Оқушылар бүгінгі тақырыптан түсінгенін қорыта отырып, өз ойларымен бөліседі. Үй тапсырмасы: Катализ 150 бет №1-2 есеп 154 бет |
Оқушылар бүгінгі тақырыптан түсінгенін қорыта отырып кері байланыс жасайды. |
|
Интерактивті тақта |
шағым қалдыра аласыз


