Ұзақ мерзімді
жоспар тарауы: 7.3-тарау: Тапсырмаларды
электрондық кестелердің көмегімен
шешу
|
Мектеп: Есенсай орта жалпы білім
беретін мектебі
|
Күні: 14.12.2017
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Калашева
С.К.
|
Сынып: 7
«А»
|
Қатысушылар саны:
11
|
Қатыспағандар:
-
|
Сабақ
тақырыбы
|
3.5. Кестелік
деректерді графикалық көрсету
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.2.2.3 Электрондық
кестеде диаграмма құру
|
Сабақ
мақсаты
|
Диаграмманың негізгі ұғымын және
элементтерін түсіну
Іс жүзінде
диаграмманың түрлері мен типтерін
қолдану
|
Сәттілік
критерийі
|
-
диаграмманың түрлері мен
типтерін білу
- кестелік деректерді
графикалық түрде ұсына (диаграммалар құра)
алады
- графикалық функцияларды құра
алады
- деректерді талдау
үшін диаграмманың дұрыс типін
таңдау
|
Тілдік
мақсаттар
|
Тілдік емес пәндер үшін
қалыптастырылады.
деректерді графикалық берілуі
бойынша (диаграммалар) талдай алады
Пәнге тән лексика және
терминология.
кесте, ұяшық, қатар, баған,
парақ, формула, диаграмма, шартты
форматтау
Диалогтар мен жазу үшін
пайдалы сөз тіркестері:
Міндетті шешу үшін біз…
пайдаландық, себебі …
Деректерді бейнелі көрсеу үшін
… болады.
Диаграмма құру үшін
алдымен …, содан кейін …
|
Құндылықтарға
баулу
|
Өмір бойы білім
алу
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Өнер, математика,
ағылшын тілі
|
Алдын ала
білім
|
Шартты
форматтау
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
қызмет
|
Ресурстар
|
Сабақ
басы
0-8
мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, сабақта
жоқ
білім
алушыларды белгілеу
Оқушыларды топқа
бөлу. Үй
тапсырмасын сұрау.
(К, Т) Оқушыларға 1
аптаға
ауа
райы
болжамының деректері
бар
кестені
көрсетіңіз. Оқушылардан кестедегі
деректерді падалана
отырып, келесі
сұрақтарға жауап
беруді
сұраңыз:
-
When the very cold day
waiting? (Қай күні ең суық ауа райы
күтіледі?)
-
When the veryhot day
waiting? (Қай күні ең жылы ауа райы
күтіледі?)
-
How the weather will change
the future?
(Алдағы
күндері
ауа
райы
қалай
өзгереді?
(суытады, жылынады
және
т.б.)
Сіздің ойыңызша
бүгін
қандай
тақырыппен таныс
боламыз?
|
Көрсетілім
|
Сабақ
ортасы
9-36
мин
|
(С) Қай жерде және қандай
жағдайда диаграммаларды қолданған қолайлы болатындығына мысал
келтіріңіз (оқушылардың жауаптарын тақтаға жазып
аламыз).
(К,
Т) Электрондық кесте құралдарымен
қалайша диаграмма құрастыруға болатындығын көрсету. Диаграмма
қандай элементтерден тұратындығын түсіндіру. Оқушылардың назарын
редакциялау және диаграмма типін таңдау мүмкіндігіне аудару (білім
алушылар дәптерге слайдтағы ақпаратты жазып
алады).
(Ж) Білім алушылар
функция графигін құрастырады (мұғалім түсінбей қалған білім
алушыларға көмектесіп жүреді)
|
Көрсетілім
|
Сабақ
соңы
37-40
мин
|
Сабақ
соңында
оқушылар
рефлексия
жүргізеді:
- нені
білді, нені
үйренді
- не
түсініксіз қалды
- немен
жұмыс
жасау
қажет
|
Қима
қағаз
|
Сабақ
басы
0-8
мин
|
Өткен сабақта не
білдіңіз?
1-топ. Шартты форматтау қандай
мақсатта қолданады?
2-топ. Шартты форматтауды
қолдану үшін ұяшық диапазондарымен қандай іс-әрекеттер
орындалады?
3-топ. Ұяшыққа
«Белгешелер» (Значки) не үшін
қойылады?
|
Көрсетілім
|
Сабақ
ортасы
9-37
мин
|
3 топқа
бөлу:
(Т)
3.9 кесте
бойынша
1-топ бір нүктедегі бірнеше
өлшемдерді салыстыру үшін дөңгелек диаграмманы
құрады.
2-топ мәліметтердің аралық
қатарларын бейнелеу үшін гистограмма (бағаналық диаграммалардың
түрі) құрады.
3-топ мәліметтердің аралық
қатарларын бейнелеу үшін нүктелік графика
құрады.
(Т, Ж) Өз тапсырмалары бойынша
кесте құру.
(Д,
Т) Білім алушылар өз кестелері
үшін диаграмма құруды ұсыну. Диграмманы реттеу мүмкіндіктерімен
тәжірибе жасап түсіндіруді сұрау.
(Ж, Т,
) Білім алушылар басқаларға өз
диаграммаларын көрсетуге және жаңадан не үйренгендері туралы
бөлісуге мүмкіндік беру.
Оқу мақсаттарына
жетті ме әлде жетпеді ме деп
сұраймыз
|
Көрсетілім
|
Сабақ
соңы
38-40
мин
|
Қима қағаз көмегімен рефлексия
жүргізіледі. Ол қима қағазда үш бағыт бойынша білім алушының
сабақтағы жұмысын сипаттайтын сөйлемдердің астын
сызу
Сабақ
|
Мен
сабақта
|
Нәтиже
|
1.
қызықты
|
1. ат
салыстым
|
1. материалды
түсіндім
|
2.
қызықсыз
|
2.
демалдым
|
2. көп
білдім
|
3.
бәрібір
|
3. көмектесіп
жүрдім
|
3.
түсінбедім
|
|
Қима
қағаз
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Барлық білім
алушылар диаграмма құруды үйренеді.
Білім алушылардың
көбісі диаграмманың баптау мүмкіндіктерін қолдануға
үйренеді.
Қабілеті жоғары
білім алушылар өз бетімен ақпаратты зерттеп және жиынтық
диаграмманы құрастыруды үйренеді
|
Мұғалімнің ауызша
мақтауы, өзін-өзі бағалау, топтардың бірін бірі
бағалау
|
ҚЕ және сабақта
тәртіп сақтау ережелері, жаттығу
минуттары
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары шынайы болды ма?
|
Осы тарауды сабақ
туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сіздің сабағыңыз туралы ең маңызды
сұрақтарға сол бағанда жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
бағалау Әр топ бір – біріне пікір
айтады.
|