|
Бөлім: |
Электронды кесте арқылы есеп шығару |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Байбуриева Мадина Амангелдіқызы |
|
Күні: |
11.12.2024ж |
|
Сыныбы: |
7 Б |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кестелік деректерді графикалық ұсыну |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.2.3 электрондық кестеде диаграммалар құру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Электрондық кестеде диаграммаларды жасауды меңгеру; Құрылған диаграммалардың негізгі параметрлерін өзгерту. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. «Мен саған сенемін» әдісі арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы «Тәуелсіздік және Отаншылдық» құндылығы • Халықтың өткеніне, бүгініне және болашағына қатыстылығын түсіну «Plickers» платформасы арқылы арқылы үй тапсырмасын пысықтау. 1. -ұяшықтардағы деректерді белгілі шарттар бойынша форматтау. бұл қай форматтаудың анықтамасы 2. Ұяшықтың атауы қандай? 3. Бірінші және соңғы мәндерді іріктеу ережесі (правила отбора первых и последних значений) 4. Қай батырманың анықтамасы? 5.
|
Оқушылар бір- бірініне «Мен саған сенемін …» деген сөз арқылы ыстық лебіздерін білдіреді.
Оқушылар тақтада көрсетілген сұрақтарға қолдарындағы карочкалар арқылы жылдам әрі тез жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: сұраққа дұрыс жауап беріп, белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. «Лүпіл» бағалау шкаласы арқылы балл жинайды. Жалпы 1 балл |
Roqed тақтасы Презентация https://studio.d-id.com/share?id=9776e632975d9578e9572f68204c59dc&utm_source=copy https://www.plickers.com/classes/6758290a92afa51d17047e05 |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин. |
Жаңа тақырып «Миға шабуыл» әдісі арқылы ой қозғау: 1.Санды ақпаратты визуалды бағалауға ыңғайлы ететін қандай әдістерді білесің? 2.Ақпаратты визуалды бағалаудың қажеттілігі неде? Диаграмма -санды деректердің ерекшеліктерін визуалды қабылдауға ыңғайлы, түсінуге жеңіл етіп графика түрінде ұсыну әдісі. Диограмма құру үшін Вставка (кірістіру) бөлімін шерту арқылы Диограммалар бөлімінде құралдар тақтасы ашылады.Диаграмма түрлері
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Интерактивті тақтаға назар аудару арқылы жаңа сабақпен танысады. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру және «Лүпіл» бағалау шкаласы арқылы балл жинайды. Жалпы 1 балл |
Интерактивті тақта |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 20 мин. |
1-Мысал 7, 11, 14, 20, 15, 14, 1 5 сандары берілген. Осы сандардың арасынан ең үлкен, ең кіші мәндерді визуалды түрде бірден ажырататындай диограмма құрайық.
|
Интерактивті тақтада көрссетілген тапсырманы MS Excel-де орындайды. |
«Лүпіл» бағалау шкаласы арқылы балл жинайды. Дескриптор: -үлгі бойынша кесте құрады; -диограмма бөлімінен гистограмма командасын орындап, диограмма құрады Жалпы – 2 балл |
Интерактивті тақта, компьютер,ноутбук |
|
|
|
2-тапсырма. Практикалық тапсырма Тапсырмага берілген әрекеттерді орындаймыз. 1.Кестеде көрсетілгендей, сыныптарды, сыныптардағы оқушылардың жалпы санын және сабаққа қатысып отырған оқушылардың санын енгіземіз. 2. Қатысу процентін есептеу үшін , Қатысу проценті бағанына орналасқан Е3:Е9 ұяшықтар аралығын проценттік форматқа өткіземіз. 3. Е3 ұяшығына мына формуланы жазамыз: «=D3/C3)*100» 4. Автотолтыру әдісін қолдану арқылы формуланы Е3:Е9 ұяшықтар аралығына орналастырамыз. 5.Диаграмма құрамыз
Сергіту сәті: «Струп тест» «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы « Әділдік және Жауапкершілік» құндылығы • Оқу тапсырмасын орындауда табандылық, еңбекқорлықтың болуы |
Тапсырмада көрсетілген іс әрекеттерді реттілікпен орындайды. |
Дескриптор: -қатысу процентін есептеу үшін, ұяшықтарды процент форматқа қоя алады - формуланы автотолтыру арқылы толтыра алады -диаграмма құра алады Жалпы -2балл «Лүпіл» бағалау шкаласы арқылы балл жинайды, оқушылар тапсырмаларды берілген дескрипторлар бойынша орындайды. |
Интерактивті тақта, компьютер,ноутбук Презентация, түрлі түсті карточкалар |
|
|
8 мин |
Тапсырма Прайс-парақтағы тауар санын тауардың құнына көбейтіп, жалпы сумманы есептейді.
|
Берілген кестені Excel-де орындайды проценттік диограмма құрады. |
Дескриптор: -қорытынды кесте жасайды -проценттік үлгісін диограмма түрінде салады Жалпы -4 балл. |
Интерактивті тақта, компьютер,ноутбук |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. 3 мин Кері байланыс 4 мин. |
Бекіту тарсырмасы. «learningapps org» платформасы арқылы сабақты қортындылау
«Padlet» тақтасы арқылы кері байланыс 1. Мен нені білдім ... 2. Маған сабақта не түсініксіз болды ... 3. Болашақта тереңірек қарастыратын бір нәрсе...
Үй тапсырмасы: 82 бет "Ойлануға берілген сұрақтар" жауап жазып келу |
Оқушылар тест тапсырмасын орындайды. Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты «Padlet» тақтасы арқылы кері байланыс жасайды |
Дескриптор: - сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. Жалпы-1балл |
Интербелсенді тақта https://learningapps.org/display?v=pzzwky2dc24 https://padlet.com/embed/y6n7db62n4vc4598 |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Кестелік деректерді графикалық ұсыну. 7 сынып
Ашық сабақ. Кестелік деректерді графикалық ұсыну. 7 сынып
|
Бөлім: |
Электронды кесте арқылы есеп шығару |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Байбуриева Мадина Амангелдіқызы |
|
Күні: |
11.12.2024ж |
|
Сыныбы: |
7 Б |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кестелік деректерді графикалық ұсыну |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.2.3 электрондық кестеде диаграммалар құру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Электрондық кестеде диаграммаларды жасауды меңгеру; Құрылған диаграммалардың негізгі параметрлерін өзгерту. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. «Мен саған сенемін» әдісі арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы «Тәуелсіздік және Отаншылдық» құндылығы • Халықтың өткеніне, бүгініне және болашағына қатыстылығын түсіну «Plickers» платформасы арқылы арқылы үй тапсырмасын пысықтау. 1. -ұяшықтардағы деректерді белгілі шарттар бойынша форматтау. бұл қай форматтаудың анықтамасы 2. Ұяшықтың атауы қандай? 3. Бірінші және соңғы мәндерді іріктеу ережесі (правила отбора первых и последних значений) 4. Қай батырманың анықтамасы? 5.
|
Оқушылар бір- бірініне «Мен саған сенемін …» деген сөз арқылы ыстық лебіздерін білдіреді.
Оқушылар тақтада көрсетілген сұрақтарға қолдарындағы карочкалар арқылы жылдам әрі тез жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: сұраққа дұрыс жауап беріп, белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. «Лүпіл» бағалау шкаласы арқылы балл жинайды. Жалпы 1 балл |
Roqed тақтасы Презентация https://studio.d-id.com/share?id=9776e632975d9578e9572f68204c59dc&utm_source=copy https://www.plickers.com/classes/6758290a92afa51d17047e05 |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин. |
Жаңа тақырып «Миға шабуыл» әдісі арқылы ой қозғау: 1.Санды ақпаратты визуалды бағалауға ыңғайлы ететін қандай әдістерді білесің? 2.Ақпаратты визуалды бағалаудың қажеттілігі неде? Диаграмма -санды деректердің ерекшеліктерін визуалды қабылдауға ыңғайлы, түсінуге жеңіл етіп графика түрінде ұсыну әдісі. Диограмма құру үшін Вставка (кірістіру) бөлімін шерту арқылы Диограммалар бөлімінде құралдар тақтасы ашылады.Диаграмма түрлері
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Интерактивті тақтаға назар аудару арқылы жаңа сабақпен танысады. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру және «Лүпіл» бағалау шкаласы арқылы балл жинайды. Жалпы 1 балл |
Интерактивті тақта |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 20 мин. |
1-Мысал 7, 11, 14, 20, 15, 14, 1 5 сандары берілген. Осы сандардың арасынан ең үлкен, ең кіші мәндерді визуалды түрде бірден ажырататындай диограмма құрайық.
|
Интерактивті тақтада көрссетілген тапсырманы MS Excel-де орындайды. |
«Лүпіл» бағалау шкаласы арқылы балл жинайды. Дескриптор: -үлгі бойынша кесте құрады; -диограмма бөлімінен гистограмма командасын орындап, диограмма құрады Жалпы – 2 балл |
Интерактивті тақта, компьютер,ноутбук |
|
|
|
2-тапсырма. Практикалық тапсырма Тапсырмага берілген әрекеттерді орындаймыз. 1.Кестеде көрсетілгендей, сыныптарды, сыныптардағы оқушылардың жалпы санын және сабаққа қатысып отырған оқушылардың санын енгіземіз. 2. Қатысу процентін есептеу үшін , Қатысу проценті бағанына орналасқан Е3:Е9 ұяшықтар аралығын проценттік форматқа өткіземіз. 3. Е3 ұяшығына мына формуланы жазамыз: «=D3/C3)*100» 4. Автотолтыру әдісін қолдану арқылы формуланы Е3:Е9 ұяшықтар аралығына орналастырамыз. 5.Диаграмма құрамыз
Сергіту сәті: «Струп тест» «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы « Әділдік және Жауапкершілік» құндылығы • Оқу тапсырмасын орындауда табандылық, еңбекқорлықтың болуы |
Тапсырмада көрсетілген іс әрекеттерді реттілікпен орындайды. |
Дескриптор: -қатысу процентін есептеу үшін, ұяшықтарды процент форматқа қоя алады - формуланы автотолтыру арқылы толтыра алады -диаграмма құра алады Жалпы -2балл «Лүпіл» бағалау шкаласы арқылы балл жинайды, оқушылар тапсырмаларды берілген дескрипторлар бойынша орындайды. |
Интерактивті тақта, компьютер,ноутбук Презентация, түрлі түсті карточкалар |
|
|
8 мин |
Тапсырма Прайс-парақтағы тауар санын тауардың құнына көбейтіп, жалпы сумманы есептейді.
|
Берілген кестені Excel-де орындайды проценттік диограмма құрады. |
Дескриптор: -қорытынды кесте жасайды -проценттік үлгісін диограмма түрінде салады Жалпы -4 балл. |
Интерактивті тақта, компьютер,ноутбук |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. 3 мин Кері байланыс 4 мин. |
Бекіту тарсырмасы. «learningapps org» платформасы арқылы сабақты қортындылау
«Padlet» тақтасы арқылы кері байланыс 1. Мен нені білдім ... 2. Маған сабақта не түсініксіз болды ... 3. Болашақта тереңірек қарастыратын бір нәрсе...
Үй тапсырмасы: 82 бет "Ойлануға берілген сұрақтар" жауап жазып келу |
Оқушылар тест тапсырмасын орындайды. Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты «Padlet» тақтасы арқылы кері байланыс жасайды |
Дескриптор: - сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. Жалпы-1балл |
Интербелсенді тақта https://learningapps.org/display?v=pzzwky2dc24 https://padlet.com/embed/y6n7db62n4vc4598 |
|
шағым қалдыра аласыз




















