Сабақтың мақсаты: Кестелік көбейту және бөлудің өтілген түрлері туралы білімдерін бекіту. Оқушылардыі ауызша көбейту және бөлуді орындау дағдыларының қалыптасу деңгейін тексеру
Көрнекілік: слайд, стикер, плакат, әдемі сандар, күннің, бұлттың суреті
Сабақтың түрі: қайталау сабақ
Сабақтың барысы: 1. Психологиялық дайындық
Ғылымның сырын ұғына,
Шығамыз білім шыңына,
Ұқыптылық пен зеректік,
Жеткізер біздей өренді,
Жеңістің биік шыңына.
Олай болса бүгінгі сабақта жетістік шыңына жетулеріңе сәттілік тілеймін.
Біз үш таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға көбейту бөлуді өтіп жатырмыз.
Ендеше бір таңбалы сандардан үш таңбалы сандар құрастырайықшы.
1 2 3 4 5 6
321, 546 құрамын атау
Жүздік, ондық, бірлік
Бүгін біз сабақта жүздіктер, ондықтар, бірліктер болып жұмыс жасаймыз.
Үй тапсырмасын тексеру 4-мысал
Жаңа сабақ
Жетістікке жететін критерийлеріміз
-
Бірліктерді, ондықтарды, жүздіктерді ажырата аламыз
-
Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейте аламыз
-
Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөле аламыз
-
Есептер шығара аламыз
-
Фигуралардың периметрін және ауданын таба аламыз.
Күннің ретін, сабақтың тақырыбын жазу. Көркем жазу 436 санын жазу неше бірлік, неше ондық, неше жүздік бар.
№1 430 *2 = 860 860 : 2 = 430 (плакатқа орындау)
340*2=680 480:2=240 230*2=460 960:3=320
210*2=420 630:3=210 420*2=840 690:3=230
№2 Есепті шығар
Есептің несі болады? (шарты, сұрағы, шешуі, жауабы болады.)
3 қалам – 96 тг.
2 қалам - ? тг
Ш: (96 : 3) *2= 64тг
Ж: екі қалам 64 теңге тұрады.
Кестені пайдаланып, есептер құрастыр және оларды шығар. (плакатқа)
|
Бағасы |
Саны |
Құны |
|
|
Бірдей |
? |
4 |
840 теңге |
|
? |
3 |
? |
|
Бағасы - ?
Саны – 4
Құны – 840 теңге
Ш. 840:4 =210
Бағасы: 210 теңге
Бағасы 210 тг
Саны – 3
Құны -?
Ш: 210*3 =630
Ж: Құны 630 теңге
№3 Амалдарды орындау (тақтада орындау)
433*2+43*2= 952 630:3+304*2=818
84:7+106*2= 224 460:2 – 306 :3=128
222:2+862:2=542 840:4 + 63*3=599
Сергіту сәті
№5 ABCD төртбұрышының периметрін және ауданын есептеп шығар.
В
С
2см
5см
2см
А D 2см 2см 3см
2см +2см +2см +2см +3см +5см =16см
P =16cм
-
Енді ауданын табамыз төртбұрыш қандай пішіндерден құрылған (шаршы, үшбұрыш)
-
Үшбұрыштың ауданын табу үшін төртбұрышқа айналдырамыз.
S = 2cм * 2 см = 4 см2 S = 3cм * 4см = 12 см2
S = 2cм * 2 см = 4 см2 12см : 2 = 6 см2
4см +4см +6см = 14 см 2 S = 14 см 2
№
![]()
6 Жоғарыда сандар ілулі тұрады, сол сандарды екі қатарға іріктеп жазады.

Күннің суретіне – жүздіктері мен ондықтары 2-ге бөлінетін сандарды жазады .
Бұлттың суретіне – жүздіктері мен ондықтарын 2-ге бөлгенде қалдық қалатын сандарды жазады.
№7 Бірліктерін 9-ға көбейткенде 8*9 =72 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз
18*9 = 38*9 = 58*9=
28 *9 = 48*9= 68*9=
Шығармашылық тапсырма
Марат ойлаған санның төрттен бір бөлігіне 26-ны қосқанда 70 шықты. Марат қандай сан ойлаған?
70 – 26 =44 44*4 =176
Мараттың ойлаған саны 176 Ш: 176:4+ 26=70
Жетістікке жететін критерийлеріміз бойынша жетістікке жете алдық па? Стикерге жазып ілу
![]()
![]()
Бағалау
Үйге тапсырма: №4 өрнек түрінде жаз және мәнін тап.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ кестелік көбейту және бөлу
ашық сабақ кестелік көбейту және бөлу
Сабақтың мақсаты: Кестелік көбейту және бөлудің өтілген түрлері туралы білімдерін бекіту. Оқушылардыі ауызша көбейту және бөлуді орындау дағдыларының қалыптасу деңгейін тексеру
Көрнекілік: слайд, стикер, плакат, әдемі сандар, күннің, бұлттың суреті
Сабақтың түрі: қайталау сабақ
Сабақтың барысы: 1. Психологиялық дайындық
Ғылымның сырын ұғына,
Шығамыз білім шыңына,
Ұқыптылық пен зеректік,
Жеткізер біздей өренді,
Жеңістің биік шыңына.
Олай болса бүгінгі сабақта жетістік шыңына жетулеріңе сәттілік тілеймін.
Біз үш таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға көбейту бөлуді өтіп жатырмыз.
Ендеше бір таңбалы сандардан үш таңбалы сандар құрастырайықшы.
1 2 3 4 5 6
321, 546 құрамын атау
Жүздік, ондық, бірлік
Бүгін біз сабақта жүздіктер, ондықтар, бірліктер болып жұмыс жасаймыз.
Үй тапсырмасын тексеру 4-мысал
Жаңа сабақ
Жетістікке жететін критерийлеріміз
-
Бірліктерді, ондықтарды, жүздіктерді ажырата аламыз
-
Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейте аламыз
-
Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөле аламыз
-
Есептер шығара аламыз
-
Фигуралардың периметрін және ауданын таба аламыз.
Күннің ретін, сабақтың тақырыбын жазу. Көркем жазу 436 санын жазу неше бірлік, неше ондық, неше жүздік бар.
№1 430 *2 = 860 860 : 2 = 430 (плакатқа орындау)
340*2=680 480:2=240 230*2=460 960:3=320
210*2=420 630:3=210 420*2=840 690:3=230
№2 Есепті шығар
Есептің несі болады? (шарты, сұрағы, шешуі, жауабы болады.)
3 қалам – 96 тг.
2 қалам - ? тг
Ш: (96 : 3) *2= 64тг
Ж: екі қалам 64 теңге тұрады.
Кестені пайдаланып, есептер құрастыр және оларды шығар. (плакатқа)
|
Бағасы |
Саны |
Құны |
|
|
Бірдей |
? |
4 |
840 теңге |
|
? |
3 |
? |
|
Бағасы - ?
Саны – 4
Құны – 840 теңге
Ш. 840:4 =210
Бағасы: 210 теңге
Бағасы 210 тг
Саны – 3
Құны -?
Ш: 210*3 =630
Ж: Құны 630 теңге
№3 Амалдарды орындау (тақтада орындау)
433*2+43*2= 952 630:3+304*2=818
84:7+106*2= 224 460:2 – 306 :3=128
222:2+862:2=542 840:4 + 63*3=599
Сергіту сәті
№5 ABCD төртбұрышының периметрін және ауданын есептеп шығар.
В
С
2см
5см
2см
А D 2см 2см 3см
2см +2см +2см +2см +3см +5см =16см
P =16cм
-
Енді ауданын табамыз төртбұрыш қандай пішіндерден құрылған (шаршы, үшбұрыш)
-
Үшбұрыштың ауданын табу үшін төртбұрышқа айналдырамыз.
S = 2cм * 2 см = 4 см2 S = 3cм * 4см = 12 см2
S = 2cм * 2 см = 4 см2 12см : 2 = 6 см2
4см +4см +6см = 14 см 2 S = 14 см 2
№
![]()
6 Жоғарыда сандар ілулі тұрады, сол сандарды екі қатарға іріктеп жазады.

Күннің суретіне – жүздіктері мен ондықтары 2-ге бөлінетін сандарды жазады .
Бұлттың суретіне – жүздіктері мен ондықтарын 2-ге бөлгенде қалдық қалатын сандарды жазады.
№7 Бірліктерін 9-ға көбейткенде 8*9 =72 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз
18*9 = 38*9 = 58*9=
28 *9 = 48*9= 68*9=
Шығармашылық тапсырма
Марат ойлаған санның төрттен бір бөлігіне 26-ны қосқанда 70 шықты. Марат қандай сан ойлаған?
70 – 26 =44 44*4 =176
Мараттың ойлаған саны 176 Ш: 176:4+ 26=70
Жетістікке жететін критерийлеріміз бойынша жетістікке жете алдық па? Стикерге жазып ілу
![]()
![]()
Бағалау
Үйге тапсырма: №4 өрнек түрінде жаз және мәнін тап.
шағым қалдыра аласыз













