Материалдар / Ашық сабақ Кілем тоқу материалдары мен құрал -жабдықтары. 9 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Кілем тоқу материалдары мен құрал -жабдықтары. 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Кілем тоқу, материалдары, құралдары және безендіру тәсілдері мен мотивтерін жіктейді. Кілем тоқу ерекшелікте сипаттайды.  Шығармашылық жұмыста кілем тоқу түрлерін оның қолдану тәсілдерін анықтап, орындау ретін түсінеді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Қаңтар 2020
3287
37 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп:Орал қаласы №44 мектеп -гимназиясы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Курманбаева Балауса

Умбеткалиевна

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Кілем тоқу материалдары мен құрал -жабдықтары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.6.4-Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын қолдану бойынша өзіндік (оригиналды) шешімдерді ұсыну

Сабақтың мақсаты

  • Кілем тоқу, материалдары, құралдары және безендіру тәсілдері мен мотивтерін жіктейді.

  • Кілем тоқу ерекшелікте сипаттайды.

  • Шығармашылық жұмыста кілем тоқу түрлерін оның қолдану тәсілдерін анықтап, орындау ретін түсінеді.

Бағалау критерийі

  • Кілем тоқу түрлері бойынша олардың материалдарын құралдарын, безендіру тәсілдерін және мотивтерін. анықтайды.

  • Кілем тоқу ерекшеліктерін түсіндіреді.

  • Шығармашылық жұмыста кілем тоқу түрлерін оның қолдану тәсілдерін ажыратады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар дере көздерімен жұмыс жасай отырып, кілем тоқуда қолданылатын құралдвар бойынша өз пікірін тұжырымдайды және еркін жеткізеді.

Сабақтағы лексика мен терминалогия:

Жақтау- рама-Loom trame

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

1.Қолмен кілем тоқу үшін қандай материалдар мен құрал-жабдықтар қажет деп ойлайсың?

2.Бұйым дайындау үшін қандай материал қолданылады?

3.Кілем тоқу үшін тағы қандай құралдар қолдануға болады деп ойлайсың?

Құндылықтарға баулу


  • Өзінің және өзгелердің еңбегіне құрметпен қарауға баулу

  • Адамзаматтық, жауапкершілік қабілеттерін арттыру.

АКТ

Интернет ресурстарынан қажетті мәліметтерді іздеу. Бейне жазба ,таныстырылым.

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, Тарих, Математика

Алдыңғы білім


Ұлттық қолөнер, тоқымашылық , кілем, алаша,ши тоқу өнері туралыбілімдерін жаңғырту..

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы





2мин












3мин

1.Ұйымдастыру

-Сәлемдесу.

2. Психологиялық ахуал «Саған сенемін!»

«Саған сенемін себебі...» жалғастыру арқылы тізбек бойымен жанындағы оқушыға сабаққа деген сенімділігін қалыптастыру.

3.Топқа бөлу. Ойыншықтар үлестіріледі

Оқушылар таңдаған ойыншықтарына сай

2 топқа бөлінеді


(Ұ) Белсенді оқу

«Шындық» және «Жалған »-әдісі

Өткен сабақты бекіту.

  • Тоқыма станок «өрмек» деп аталады. (шындық)

  • Кілем тоқуда қасық қолданады. (жалған)

  • Иненің негізі бөлігі мен сабы болады. (шындық)

  • Кілем тоқылуына қарай 5ке бөлінеді. (жалған)

  • Кілем тоқуда ұлттық салт-дәстүр сақталған..(шындық)

(ҚБ) «Басбармақ» әдісі

«Саған сенемін!» тренинг













«Шындық» және «Жалған» жазылған жетондар















Сабақтың ортасы

15 мин




















15 мин

Бірлескен оқу

1.Тапсырма. Суретпен жұмыс. Саралау

«Дереккөздер» әдісі арқылы жүргізіледі.

I топ.

Сабақ тақырыбына сай бірнеше сурет үлгілері берледі. Оқушылар суреттертер бойынша өзара ой бөліседі,қосымша ақпараттар көздерін пайдаланып ,постер дайындап қорғайды.

II топ.

1.Тапсырма. Бейнеролик. Белсенді әдіс: «Миға шабуыл» әдісі. Бейне таспа көрсетілімі бойынша

Ой бөлісу.


Дескриптор:

1.Жаңа ақпарат бойынша өз ойларын еркін жеткізеді.

2.Тоқу түрлерін анықтайды талдайды жинайтайды.

3.Кілем тоқуда қолданылатын құрал –жабдықтар түрлерін салыстырады ерекшелігін ажыратады.

4 Өзіндік идеясын ұсынады.


(ҚБ). «Смайлик » әдісі.


(Ұ) Саралау тәсілі: Тапсырма АКТ – мен жұмыс

Кілем тоқуда қолданылатын құрал-жабдықтар

Оқушылар интернет желісін қолдана отырып тақырып бойынша жұмыстанады.

Дифференциялдық ресурстар:

А. Кілем тоқуда қолданылатын құрал атауларын сипаттайды

В.Тоқуда қолданылатын ине түрлерін салыстырып,

ерекшелігін ажыратады.

С. Кілемнің тоқу ретін көрсетіп , өз идеян қосады;

Дескриптор:

  • Кілем тоқуда қолданылатын құралдар туралы толық ақпарат алады.


  • Құралдар түрлерімен жұмыс жасауға жаттығады.

  • Өз білімін іс-тәжірибеде жүзеге асырады.

(ҚБ) «Бағдаршам» әдісі








Рисунок 2333 https://youtu.be/ AMRNdNQ6igg Кілем тоқу өнері.



















Сабақтың соңы

5мин

Белсенді әдіс «Сұрақты ұстап ал» әдісі

1.Біз бүгінгі сабағымызда не туралы болды?

2.Кілем тоқуда қандай материалдар қолданылады?

3.Кілем тоқуда қолданылатын ине ерекшеліктері туралы не айта аламыз?

4 Қазіргі кезде кілем калай тоқылады ?

бұл туралы не айтар едің?


Рефлексия.

1.Білдім

2.түсіндім

3.қолданам

Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып ,алған білімдерін қорытындылайды









Сабақ соңында алған ақпараттарын ой елегінен өткізіп,әрі қарай жетілдіру жағын жоспарлайды

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап

отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Белсенді оқу

«Шындық» және «Жалған »-әдісі

«Сұрақты ұстап ал» әдісі

Бірлескен оқу.

Суретпен жұмыс.

«Дереккөздер» әдісі арқылы жүргізіледі



Саралап оқу

(Ұ)АКТ – мен жұмыс деңгейлік тапсырма















Шындық» және «Жалған» «Дереккөздер», «АКТ – мен жұмыс деңгейлік тапсырма» әдістері кіріктірілді. Бұл саралау әдістері оқушылардың ынтымақтастық оқу ортасында ой бөлісуіне, идеялар ұсынуына, ақпараттармен тиімді жұмыстануына, бірін -бірі үйретуіне ықпал етеді. Жалпы әрбір оқушының оқу масаттарына қол жеткізуіне мүмкіндік береді.

(ҚБ-) «Басбармақ» әдісі

(ҚБ). «Смайлик » әдісі.

(ҚБ) «Бағдаршам» әдісі































Сабақта оқушылардың нені үйренгендерін бағалау мақсатында «Басбармақ», «Смайлктер беру» «Бағдаршам» әдісі әдістері пайдаланылды.Қалыптастырушы бағалаудың бұл тәсілдері арқылы оқушыларды ынталандыру, жасаған жұмыстарын жетілдіру бағытында тиімді ұсыныс беруге үйрету және дамыту мақсат етілді.

ҚЕ сақтау

Психологиялық ахуал «Саған сенемін!»












Сабақ бойынша рефлексия?

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары СМАРТ-қа сай шынайы, қолжетімді болды. Бұған сабақ соңында оқушылардың жасаған рефлексиясы дәлел. Олар рефлексия барысында нені үйренгенін, кімнің көмегіне жүгінгенін, нені жақсы жасай алғандығы туралы еркін ой бөлісті. Сабақта саралау Шындық» және «Жалған» «Дереккөздер», «АКТ – мен жұмыс деңгейлік тапсырма», әдістері арқылы жүзеге асты. Таңдалған саралау әдістері оқушылардың оқуындағы қиындықтарды жоюда тиімді болды. Олар ынтымақтастық оқу ортасында бірін -бірі үйретуге, бірін- бірі қолдауға мүмкіндік алды.




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!