|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||
|
Бөлімі |
7.3В Python тілінде алгоритмдерді программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Жубандыков Ахан Куанышевич |
|||
|
Күні |
02.02.2024 |
|||
|
Сынып 7 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кіріктірілген шарттарды программалау |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.3.2 Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар : Python-да кіріктірілген шарттардың қолдану ерекшеліктерін, синтаксисін біледі; |
|||
|
Көптеген оқушылар: Кіріктірілген шарттарды пайдаланып, теңдеу жүйесін шешудің блок- сызбасын қолданып, бағдарламалау тіліне салады; |
||||
|
Кейбір оқушылар: Кіріктірілген шарттарды пайдаланып, Python программалау тілінде жазылған есепті шешуде қажетті амалдарды талдайды, қолданады; |
||||
|
Ерекше білімді қажетететін оқушылар үшін |
- Берілген блок-сызбаны дұрыс құра біледі; -Өрнектің жазылуын дұрыс жазады; |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 мин
|
Оқушылармен амандасу. Журнал бойынша сабаққа қатысушыларды тексеру. Сыныптағы тәртіп, қауіпсіздік ережесімен танысу.
1- топ «сызықтық алгоритм» 2-топ «Тармақталу алгоритм» |
1.Мұғаліммен амандасады. Психологиялық дайындық Оқушылар орындарынан тұрады, жағымды ахуал туғызады. Гүл силап топқа бөлінеді. |
|
гүлдер |
||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру 5 мин |
2. Үй тапсырмасын тексеру «Миға шабуыл» әдісі бойынша Wordwall программасында жасалған “Ғажайып алаң” ойынын шешеді. Ойынға https://wordwall.net/ru/resource/32492009 сылкасымен кіреді
|
Дескриптор: -Python программалау тілінің функцияларының қызыметін біледі; -анықтамаларды дұрыс ажырата біледі; |
|
Ұялы телефон, ноутбук https://wordwall.net/ru/resource/32492009 |
||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 15 мин |
3.Білімдерін тексеріп өмірмен байланысты жағдайларды шешу арқылы сабақ тақырыбын ашу: Тапсырма 1. «Ойлан тап» әдісі Шартты операторды қолданып Мараттың іс-әрекетінің алгоритімін құрамыз. Анасы Маратты дүкенге өзіне аяқ киім сатып алуға жіберді. Егер 37 размерлі қара туфли болса ал, әйтпесе алмай үйге қайт. Осы алгоритмді құра отырып сабақтың тақырыбын шығарады. 4. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. Жаңа тақырыпты түсіндіру. 1.Кіріктірілген шарт дегеніміз не? 2.Кіріктірілген шарттарды қолданудың нұсқалары. Логикалық өрнек ақиқат болса бір нұсқа орындалады. Ал жалған болса басқа нұсқау орындалады.Міне осы жағдайда if-else құрылымы қолданылады.Мұндай жағдайда шартты оператордың екі бағыты да орындалады. Логикалық өрнек жалған болаған жағдайда, ақиқат жағдайда орындалатын кодтан бөлек кіріктірілген программа кодына өтеді.
Осылайша толық тармақталу жүзеге асады. Python тілінде толық тармақталу else болгының құрылыуымен жүзеге асады. if-else синтаксисі төмендегідей: if логикалық өрнек:
... n-өрнек else
... n-өрнек |
Дескриптор: -тармақталу алгоритмін дұрыс құрады; -ондағы қолданылған қызметші сөздерді анықтайды; 1-тапсырманы орындайды. Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. Сабақтың мақсатымен танысады. |
ҚБ Стикер 4 балл |
Жұмыс дәптері Компьютер, интерактивті тақта, слайд Оқулық Информатика 7 сынып «Арман ПВ» 155 бет |
||||||
|
3 мин |
1.Жеке жұмыс: «Кім жылдам?» Ширату жаттығуы топта орындайды. Егер а- ның мәні 4 - ке тең болса К- ның мәнін тап және блок-сызбасын сыз. a= int(input()) If a>0: K=a**2 else: k=a**3 Print (k) ; |
Дескриптор: -Есептің типін анықтап блок-сызба құрады; -Python программалау тілінде к- ның мәнін таба алады; Есепті шешеді К мәнін табады |
ҚБ Стикер 2 ұпай |
А4 парағы, маркер, тартпа карточка |
||||||
|
5мин |
2. «Конверттегі сұрақтар» әдісімен топ мүшелері жеке орындайды. а) ЕБҚ (ІІ топ барлық оқушымен бірге оқытылады) оқитын оқушы үшін Конвертке тармақталу алгоритіміне блок сызба жазылып жеке-жеке қиылып әзірленген. Оқушы соны құрастырып бок-сызба құрастырады. Сызбада жазылған өрнекті дұрыс жазады. Теңдеулер жүйесін шешіп у мәнін тап. Егер х>2 у=6*x+4*x әйтпесе y=3*x+4 Мұндағы x=3 |
Дескриптор: - Берілген блок-сызбаны дұрыс құрады; -өрнектің жазылуын дұрыс жазады; Блок-сызбаны қима қағаздарды қолданып құрады. Есеп шығарылады |
ҚБ Тақтамен салыстырып «өзін-өзі бағалау» |
Конвертке салынған блок-сызба элементтерін дайындау. Компьютер, интерактивті тақта Қима қағаздар |
||||||
|
|
2.ә)Тапсырма Теңдеулер жүйесін шеш: у мәнін тап. Егер х>0 у=4*x+8*x әйтпесе y=2x 2 б)Тапсырма Жалпы оқушыларға таратылып беріледі, конверттен шыққан карточканы қолданып блок-сызбаны құрастырады. а-ның мәнін тап. Егер х>2 болса a=x**2/5*x. Әйтпесе a=1/ x+7
|
Дескриптор: - Берілген блок-сызбаны дұрыс құрады; -өрнектің жазылуын қатесіз жазады; -кіріктірілген функцияны дұрыс қолданып программа құрады; Блок-сызбаны қима қағаздарды қолданып құрады. Есеп шығарылады |
ҚБ Тақтамен салыстырып «өзін-өзі бағалау» |
Конвертке салынған блок-сызба элементтерін дайындау. Компьютер, интерактивті тақта Қима қағаздар |
||||||
|
|
2.Тапсырма: «Ойлар ағыны» әдісі Дарнынды оқушыға Кез –келген үш санның қосындысы және көбейтіндісі бір-біріне тең болса «тең», әйтпесе «тең емес»сөзі шығатын программа құр. a=int(input()) b=a//100 c=a//10 h=c%10 m=a%10 if b+h+m==b*h*m: print (‘ten’) else: print (‘ten emes’) |
Дескриптор: -саның бүтін, бөлшек бөлігін дұрыс анықтайды; -программаны дұрыс құрып, шешімін табады; |
Сөздік бағалау |
Конвертке салынған сұрақ |
||||||
|
2 мин |
Сергіту сәті: Дене- көз жаттығулары |
|
|
|
||||||
|
|
3. Топтық жұмыс «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісімен тапсырманы орындайды. Екі топқа тапсырма Перне тақтадан енгізілген сан жұп немесе тақ екенін анықтайтын программа құр. a=int(input()) If a%2==0: print(‘жұп’) else: print(‘тақ’) |
Дескриптор: -Кіріктірілген функциялардың мағынасын танып,дұрыс жазады; - Python программалау тілінде программа құрып , есептің шешімін көрсете алады; |
ҚБ Екі жұлдыз бір тілек |
|
||||||
|
5 мин |
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы Сынып бөлмесінің ұзындығы (а) , ені (в). Осы бөлменің ауданы мен периметрін есептейтін программа құр. a=int(input()) b=int(input()) P=2*(a+b) S=a*b print(‘Perimetr=’, P) print(‘audan=’,S) |
Дескриптор: -ауанды есептейтін формуланы дұрыс қолданады; -периметрді есептейтін формуланы қолданады; - Python программалау тілінде программа құрып , есептің шешімін көрсете алады; |
Үш шапалақ әдісі |
Дәптер , компьютер |
||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Борт журналы» оқушылар сабақтан алған әсерін кестеге түсіреді.
Рефлексия https://www.menti.com/bqje96z8dt сілтемесі арқылы Mentimeter сервистік желісіне қосылып оқушылар сабақтан әсері бойынша кері байланыс жасайды
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау |
Алған білімін қорытындылайды |
Өзін-өзі бағалау. |
Үлестірмелі парақ |
||||||
|
Үй тапсырмасы 2 мин |
Оқулықтағы 161 беттегі Үй тапсырмасы бөліміндегі тапсырманы орындау |
|
|
Қосымша 1
Инфоратика 7 сынып
|
Бөлімі |
Python тілінде алгоритмдерді программалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы |
Кіріктірілген шарттарды программалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақссаты |
7.3.3.2 Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ойлау дағдыларының деңгейлері |
Түсіну,талдау, қолдану, жинақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Python-да кірістірілген шарттардың қолдану ерекшеліктерін, синтаксисін түсінеді; Кіріктірілген шарттарды пайдаланып, теңдеу жүйесін шешудің блок- сызбасын қолданып, бағдарламалау тіліне салып есептейді; Кіріктірілген шарттарды пайдаланып, Python программалау тілінде жазылған есепті шешуде қажетті амалдарды талдайды, қолданады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырма 1 (Түсіну,талдау) Wordwall программасында жасалған “Ғажайып алаң” ойынын шешеді. Ойынға https://wordwall.net/ru/resource/32492009 сылкасымен кіреді
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойын
арқылы алгоритм және оның түрлеріне,
Python программалау тілінің функц Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа
мерзімді жоспар Бөлімі
7.3В Python тілінде алгоритмдерді
программалау Педагогтың аты-жөні Жубандыков Ахан Куанышевич Күні 02.02.2024 Сынып 7 Қатысушылар саны Қатыспағандар саны Сабақтың тақырыбы: Кіріктірілген шарттарды
программалау Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
7.3.3.2 Python программалау тіліндегі
кірістірілген шарттарды қолдану; Сабақтың мақсаты: Барлық
оқушылар : Python-да кіріктірілген
шарттардың қолдану ерекшеліктерін, синтаксисін
біледі; Көптеген
оқушылар: Кіріктірілген шарттарды
пайдаланып, теңдеу жүйесін шешудің блок- сызбасын қолданып,
бағдарламалау тіліне салады; Кейбір
оқушылар: Кіріктірілген шарттарды пайдаланып, Python
программалау тілінде жазылған есепті шешуде қажетті
амалдарды талдайды,
қолданады; Ерекше білімді
қажетететін оқушылар үшін - Берілген блок-сызбаны
дұрыс құра біледі; -Өрнектің жазылуын
дұрыс жазады; Сабақтың
барысы: Сабақтың кезені/ уақыт Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы
3
мин
1 Ұйымдастырушылық
сәт:
Оқушылармен
амандасу.
Журнал бойынша сабаққа
қатысушыларды тексеру. Сыныптағы тәртіп, қауіпсіздік ережесімен
танысу. «Шаттық
шеңбері» әдісі арқылы жағымды
психологиялық ахуал туғызу арқылы әзірленген гүлді бір-біріне
силайды. Сол гүлдер арқылы екі топқа
бөлінеді.
1- топ «сызықтық
алгоритм»
2-топ «Тармақталу
алгоритм»
1.Мұғаліммен
амандасады.
Психологиялық дайындық Оқушылар
орындарынан тұрады, жағымды ахуал туғызады. Гүл силап топқа
бөлінеді. гүлдер
Үй тапсырмасын
тексеру 5 мин
2. Үй тапсырмасын
тексеру
«Миға
шабуыл» әдісі
бойынша
Wordwall программасында жасалған
“Ғажайып алаң” ойынын шешеді. Ойынға https://wordwall.net/ru/resource/32492009
сылкасымен
кіреді
Дескриптор: -Python программалау
тілінің функцияларының қызыметін біледі; -анықтамаларды дұрыс
ажырата біледі;
Ұялы
телефон, ноутбук
https://wordwall.net/ru/resource/32492009
Сабақтың
ортасы
Жаңа сабақ 15
мин 3.Білімдерін тексеріп
өмірмен байланысты жағдайларды шешу арқылы сабақ тақырыбын
ашу: Тапсырма 1. «Ойлан
тап» әдісі Шартты операторды
қолданып Мараттың іс-әрекетінің алгоритімін құрамыз. Анасы Маратты
дүкенге өзіне аяқ киім сатып алуға жіберді. Егер 37 размерлі қара
туфли болса ал, әйтпесе алмай үйге қайт. Осы алгоритмді құра отырып
сабақтың тақырыбын шығарады. 4.
Сабақтың
тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. Жаңа тақырыпты түсіндіру. 1.Кіріктірілген шарт дегеніміз
не? 2.Кіріктірілген шарттарды қолданудың
нұсқалары.
Логикалық
өрнек ақиқат болса бір нұсқа орындалады. Ал жалған болса басқа
нұсқау орындалады.Міне осы жағдайда
if-else құрылымы
қолданылады.Мұндай жағдайда шартты оператордың екі бағыты да
орындалады.
Логикалық
өрнек жалған болаған жағдайда, ақиқат жағдайда орындалатын кодтан
бөлек кіріктірілген программа кодына өтеді.
Осылайша
толық тармақталу жүзеге асады. Python тілінде толық
тармақталу else болгының құрылыуымен
жүзеге асады.
if-else синтаксисі
төмендегідей:
if логикалық
өрнек:
өрнек
өрнек ...
n-өрнек else
өрнек
өрнек ...
n-өрнек Дескриптор: -тармақталу алгоритмін дұрыс
құрады; -ондағы қолданылған қызметші сөздерді
анықтайды;
1-тапсырманы
орындайды.
Сабақтың
тақырыбын дәптерге жазады.
Сабақтың мақсатымен
танысады.
ҚБ
Стикер
4 балл
Жұмыс дәптері
Компьютер, интерактивті тақта,
слайд
Оқулық Информатика 7
сынып
«Арман ПВ»
155 бет 3 мин
1.Жеке
жұмыс: «Кім
жылдам?» Ширату жаттығуы топта
орындайды.
Егер а- ның
мәні 4 - ке тең болса К- ның мәнін тап және блок-сызбасын
сыз.
a= int(input())
If a>0:
K=a**2
else:
k=a**3
Print (k)
;
Дескриптор:
-Есептің типін анықтап блок-сызба
құрады;
-Python программалау
тілінде к- ның мәнін таба алады;
Есепті шешеді
К мәнін табады
ҚБ
Стикер
2 ұпай
А4 парағы, маркер, тартпа
карточка 5мин
2. «Конверттегі
сұрақтар» әдісімен топ
мүшелері жеке орындайды.
а) ЕБҚ (ІІ
топ барлық оқушымен
бірге оқытылады) оқитын оқушы үшін Конвертке тармақталу
алгоритіміне блок сызба жазылып жеке-жеке қиылып әзірленген. Оқушы
соны құрастырып бок-сызба құрастырады. Сызбада жазылған өрнекті
дұрыс жазады.
Теңдеулер
жүйесін шешіп у мәнін тап. Егер х>2 у=6*x+4*x әйтпесе
y=3*x+4 Мұндағы
x=3
Дескриптор: - Берілген
блок-сызбаны дұрыс құрады; -өрнектің жазылуын дұрыс
жазады;
Блок-сызбаны қима қағаздарды
қолданып
құрады. Есеп
шығарылады
ҚБ
Тақтамен салыстырып «өзін-өзі
бағалау»
Конвертке салынған блок-сызба
элементтерін дайындау. Компьютер, интерактивті тақта
Қима
қағаздар
2.ә)Тапсырма Теңдеулер жүйесін
шеш:
у мәнін тап.
Егер х>0 у=4*x+8*x әйтпесе y=2x
2
б)Тапсырма Жалпы оқушыларға
таратылып беріледі, конверттен шыққан карточканы қолданып
блок-сызбаны құрастырады.
а-ның мәнін
тап. Егер х>2 болса a=x**2/5*x. Әйтпесе a=1/
x+7
Дескриптор: - Берілген
блок-сызбаны дұрыс құрады; -өрнектің жазылуын қатесіз жазады;
-кіріктірілген функцияны дұрыс қолданып программа
құрады;
Блок-сызбаны қима қағаздарды
қолданып
құрады. Есеп
шығарылады
ҚБ
Тақтамен салыстырып «өзін-өзі
бағалау»
Конвертке
салынған блок-сызба элементтерін дайындау. Компьютер, интерактивті
тақта
Қима
қағаздар
2.Тапсырма: «Ойлар ағыны»
әдісі Дарнынды
оқушыға Кез –келген үш санның
қосындысы және көбейтіндісі бір-біріне тең болса «тең», әйтпесе
«тең емес»сөзі шығатын программа құр.
a=int(input()) b=a//100 c=a//10 h=c%10 m=a%10 if b+h+m==b*h*m:
print
(‘ten’)
else: print (‘ten emes’)
Дескриптор:
-саның бүтін, бөлшек бөлігін
дұрыс анықтайды; -программаны дұрыс құрып,
шешімін табады; Сөздік бағалау Конвертке салынған
сұрақ 2 мин
Сергіту сәті: Дене- көз
жаттығулары
3. Топтық жұмыс
«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісімен тапсырманы
орындайды.
Екі топқа
тапсырма
Перне тақтадан енгізілген сан
жұп немесе тақ екенін анықтайтын программа құр. a=int(input()) If a%2==0:
print(‘жұп’) else: print(‘тақ’)
Дескриптор:
-Кіріктірілген функциялардың мағынасын
танып,дұрыс жазады;
- Python программалау тілінде программа құрып
, есептің шешімін
көрсете
алады;
ҚБ
Екі жұлдыз бір тілек 5 мин
Функционалдық сауаттылық
тапсырмасы
Сынып бөлмесінің ұзындығы (а) ,
ені (в). Осы бөлменің ауданы мен
периметрін есептейтін программа
құр.
a=int(input()) b=int(input()) P=2*(a+b) S=a*b print(‘Perimetr=’, P)
print(‘audan=’,S)
Дескриптор:
-ауанды есептейтін формуланы дұрыс
қолданады;
-периметрді есептейтін формуланы
қолданады;
- Python программалау тілінде программа құрып
, есептің шешімін
көрсете
алады; Үш шапалақ әдісі Дәптер , компьютер
Сабақтың соңы 5 мин Кері
байланыс «Борт
журналы» оқушылар сабақтан алған
әсерін кестеге түсіреді. Берілген тақырып бойынша маған не
белгілі? Мен не білдім? Сабақтан қандай жаңалық білдім? Рефлексия https://www.menti.com/bqje96z8dt
сілтемесі
арқылы Mentimeter
сервистік желісіне қосылып
оқушылар сабақтан әсері бойынша кері байланыс
жасайды
Сабақ соңында әр тапсырманың
бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен
бағалау Алған білімін қорытындылайды Өзін-өзі бағалау. Үлестірмелі
парақ Үй тапсырмасы 2
мин Оқулықтағы 161 беттегі
Үй тапсырмасы бөліміндегі тапсырманы орындау Қосымша 1 Инфоратика
7 сынып Бөлімі
Python тілінде алгоритмдерді
программалау Тақырыбы Кіріктірілген шарттарды
программалау Оқу мақссаты 7.3.3.2 Python программалау тіліндегі
кірістірілген шарттарды қолдану; ойлау дағдыларының
деңгейлері Түсіну,талдау, қолдану,
жинақтау Бағалау критерийі
Python-да
кірістірілген шарттардың қолдану ерекшеліктерін, синтаксисін
түсінеді;
Кіріктірілген шарттарды пайдаланып, теңдеу жүйесін шешудің
блок- сызбасын қолданып, бағдарламалау тіліне салып
есептейді; Кіріктірілген шарттарды пайдаланып, Python
программалау тілінде жазылған есепті шешуде қажетті
амалдарды талдайды,
қолданады; Тапсырма 1
(Түсіну,талдау)
Wordwall программасында жасалған
“Ғажайып алаң” ойынын шешеді. Ойынға https://wordwall.net/ru/resource/32492009
сылкасымен
кіреді
Бағалау критерийі Дескриптор
Ойын
арқылы алгоритм және оның түрлеріне,
Python программалау тілінің функц | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















