Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шеримова.Е |
|||||
|
Күні: |
20.11.2024ж |
|||||
|
Сынып: |
4 «А» Қатысқандар:14(о) |
Қатыспағандар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
33-сабақ. Кітап – асыл қазына |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.8.1 эпизодтар мен оқиғалардың негізінде жатқан маңызды тұстарын талдау және салыстыру 4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Эпизодтар мен оқиғалардың негізінде жатқан маңызды тұстарын талдайды және салыстырады Шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжайды, оның себебін түсіндіреді |
|||||
|
Құндылықтар |
Құрмет көрсетуге, адамгершілікке тəрбиелеу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Күндей күліп жүрейік, Күннің нұрын
төгейік Күндей жадырап,Айдай арайлап, Жұлдыздай жарқырап сабағымызды бастаймыз. 2. ЖЖ жұмыс :Өткен сабақты еске түсіру «Алтын сақа» ертегісін мазмұнын әңгімелеу
-Отырса тұра алмайтын,тұрса отыра алмайтын кейіпкер кім? -Мен жастықтан түссем міне алмаймын,мінсем түсе алмаймын кімнің сөзі? 1-тапсырма:Біліміңді қолдан» айдары бойынша :Өзің оқып жүрген кітаптан немесе«Әдебиеттік оқу» пәнінен таныс бір мәтіннің оқиғасын, кейіпкерлерін жұмбақтап сұра. Ой қозғау «Ойлан, тап» әдісі.
- Ненің суреті бейнеленген?(кітап) - Неге ұқсайды?(құдыққа) -Құдықтың ішіндегі жасырынған жұмбақтардыы шешіп қөрейік. -Әр топ берілген жұмбақты шешеміз. Бір сандық бар өзгеше, Қасыңа алып жүресің. Ішін ашып ақтарсаң,Өмір сынын білесің. Ол не? /Кітап/ -Ақыл-ойдың шырағы, Зәулім көктей шынары Биігіне бойлаған,Қанбайды адам құмары. Ол не? /Білім/ Сынаптай жылтырап, Биіктен сырғиды. Ән салып былдырлап, Іздейді ылдиды. Ол не? /Бұлақ/ Қанекей балалар, жұмбақтың жауаптарын пайдалана отырып мақал құрастырып көрейік. Жауабы: «Кітап білім бұлағы»
«Мектеп, мектеп, төңіректеп Жүруші едім мен кеше Сұраушы едім, жылаушы едім, Әпкем кітап бермесе...» –дей келіп, кітаптың адам өміріндегі маңызы қандай ?. Кітап
туралы не білеміз?. Аяжан:Ол кезде мұндай кітаптар қайдан бола қойсын, алғашқы кітаптар балшықтан жасалыпты. Жұмсақ балшықтан қыш жасап, бетіне үшкір таяқпен таңбалар түсірген. Қыш кептірілген. Содан соң отқа күйдірілген Айгерім:Кітап – арабтың «жазу» деген сөзі. Кітап – рухани қазына, өмір айнасы, замана сыры, тарих шежіресі, оқу - тәрбие құралы. Кеңес:Алғашқы кітап жазу құпиясын тек дінбасылар мен монахтар ғана білген. Ұлдана:Сондықтан дүние жүзіндегі тұңғыш кітаптар – еврей еліндегі «Таурат», қытай тіліндегі «Конфуций», парсы тіліндегі «Авеста», грек тіліндегі «Інжу», араб тіліндегі «Құран». Нұрсұлтан:Алғашқы кітап басылымы ағаштан жасалады. Каллиграфия қалыбы ХI ғасырда пайда болды. Ерғали:Қазақ кітап баспасы Ресейге қосылған соң қалыптасты. Барлық араб тілінде IX ғасырда жазылған «Оғызнама», Махмұт Қашқаридың «Диуани лүғат - ат - түрік» т. б кітаптар болды. 1800 жылы тұңғыш қазақша кітаптар шығарыла бастады. -Қандай мақал- мәтел , жұмбақтар білеміз |
Балалар өлең шумағын хормен (қимымен орындайды
Жұппен ертегінің мазмұнын айтып шығады. «Алтын сақа» ертегісінен қойылым Жұмбақты топпен орындайды Жылдам әрі функционал ды түрде ойлануды дамытады және мәліметтер ді қызықтыр ып айта алуды үйренеді. |
ҚБ:Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! Білім қазынасы
Өзін -өзі бағалау Мәтін оқиғасын немесе мәтін кейіпкерін жұмбақтап сұрайды ҚБ:Жарай сыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша!
Дескрип тор: Оқушылар жұмбақтың жауабын табады, жауаптар дан мақал құрастырады. Дескрипторы Әр шағын топ құнды кітап жайлы мәлімет айтады.2б Білім қазынасы
Өзін -өзі бағалау ҚБ:Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! |
Слайд Нодбук грапо праек тор |
||
|
Сабақтың ортасы 28мин |
Жаңа сабақ:Мағынаны тану : Сабақ мақсатымен танысады.Оқушылар ойларын ортаға салған соң бірден бүгінгі сабақта оқылатын Олжас Сүлейменовтің «Ертегі» туындысына назар аударайық .-Сабағымыздың мақсаты: - -Шығарманың оқиғасын болжаймыз; -Оқиғаның маңызды тұстарын талдаймыз;
Олжас Сүлейменов- ақын, 1936 жылы Алматы аласында дүниеге келген. О.Сүлейменов шығармаларын орыс тілінде жазады .Оның көптеген өлеңдері қазақ тілінде аударылған.Ақынның «Қыш кітап», «Арғымақтар», «Атамекен», т.б кітаптары бар.
2--тапсырма: Өз үйіңдегі кітапханада қандай кітаптар бар? (Мысалы ,автордың қолтаңбасы бар....»)Ол туралы не білесің? (Ұ) «Түсініп оқы», «Болжа» айдары бойынша «Аялдамамен оқу» әдісі арқылы оқушылар өлеңді шумақтарға бөліп оқиды. Әр шумақтан соң талдау жасалып, келесі шумағы болжанады |
Сабақ мақсатымен танысады QR-код арқылы Автор туралы мәлімет алады Өлеңді оқып,автор туралы әңгімелейді Өлеңнің мазмұнын әрі қарай болжайды Өлеңдегі баланың басынан өткен қандай оқиғаны есіне алғанын әңгімелейді Оқыған кітаптары оны қандай жақсы қасиеттерге баулығанын айтады |
|
Жасан ды интел лект дəптер мен жұмыс Оқулық |
||
|
Сергіту сәті 2мин |
|
Бейнежазба қосылады. Оқушылар бейнежазбадағы «Кітап» туралы өлеңді ілесе қайталайды. |
Тамаша!
|
Әли мен Айя Сергіту сәті «Кітап туралы ән» |
||
|
|
«Жаңа сөздер сандығы» айдары бойынша күзге қалу сөз тіркесінің мағынасын ашады. Күзге қалу – үлгерімінің нашарлығына байланысты келесі сыныпқа көшіру үшін емтихан тапсыру. «Сұрақтар жаңбыры» әдісі 1. Бала өз басынан өткен қандай оқиғаны ұяла есіне алды? Әңгімелеп бер. 2. Оқыған кітаптары оны қандай жақсы қасиеттерге баулыды? (сауаттылыққа, алғырлыққа,жақсылыққа , қамқорлыққа баулыды) 3. Анасының баласына қаталдығы, қамқорлығы дұрыс па? Неліктен екенін түсіндір. 4. Кітапқұмар бала туралы оқығаныңды есіңе түсір. (Әже, «Қобыланды батыр», ақындар,...) ЕҚБмен ЕБҚ «Сөйлесейік» айдары бойынша шағын жұптағы оқушылар «Кітапханаңда қандай кітаптар болғанын қалайсың?» деген сұрақ төңірегінде әңгімелеседі |
Түсініксіз сөздердің мағынасын ашады, Өлеңнің бөліктерін болжап, себебін түсіндіреді. Оқиға негізінде талдау жасап, салыстырады. |
Дескрипторы: Әңгімеге белсене қатысып, өз пікірін дәлелдермен негіздейді 2б Сұрақтарға жауап береді 2б «Кітапханаңда қандай кітаптар болғанын қалайсың?» деген сұрақ төңірегінде әңгімелеседі 1б |
Оқулық дəптер мен жұмыс |
||
|
Сабақтың соңы 10мин |
Бекіту (Т) «Қорытындыла» айдары
Үй тапсырмасы: Өзің оқып жүрген кітаптың қызық екенін жарнамалап түсіндіруге; - Кітаптың қызық жерінен сыныпта үзінді оқуға дайындал. Кері байланыс: |
Кері байланыс жасайды |
Кесте бойынша сұрақтарға жауап жазады 2б 1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды «Білім қазы насы»
1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды |
|
||
Тексерілді:
«Қорытындыла» айдары

____________________________________________________
Қорытындыла» айдары

_____________________________________________________
Қорытындыла» айдары

«Ертегілер елінде»
-Ал, енді ертегі кейіпкерлерін табуға қалайсыңдар?
1. Орман жанында
Үшеуі бір үйде тұрады.
Үш төсек, үш жастық,
Қане, олар кімдер? (үш аю)
2. Ұшып келіп батпаққа түсті
Батпақта оны ұстап алды.
Кім жасыл қабыршақты шешіп,
Бір сәтте сұлу ханшайымға айналды? (патшайым бақа)
3. Қаймаққа иленген,
Терезеде суытылған,
Сап-сары домаланған. (бауырсақ)
4. Жерден аспанға ұшу үшін
Оған үлкен сыпыртқы керек. (мыстан кемпір)
5.Жол алыс,
Ал себет ауыр,
Отырамын түбірге самсаны жеп. (Маша мен аю)
6.
Шал кемпірге оралды:
Кемпірде жаңа астау. (балықшы мен алтын балық)
- Жарайсыңдар! Ертегі кейіпкерлерін сендер жақсы білесіңдер.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Кітап – асыл қазына"әдебиеттік оқу
Ашық сабақ "Кітап – асыл қазына"әдебиеттік оқу
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шеримова.Е |
|||||
|
Күні: |
20.11.2024ж |
|||||
|
Сынып: |
4 «А» Қатысқандар:14(о) |
Қатыспағандар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
33-сабақ. Кітап – асыл қазына |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.8.1 эпизодтар мен оқиғалардың негізінде жатқан маңызды тұстарын талдау және салыстыру 4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Эпизодтар мен оқиғалардың негізінде жатқан маңызды тұстарын талдайды және салыстырады Шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжайды, оның себебін түсіндіреді |
|||||
|
Құндылықтар |
Құрмет көрсетуге, адамгершілікке тəрбиелеу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Күндей күліп жүрейік, Күннің нұрын
төгейік Күндей жадырап,Айдай арайлап, Жұлдыздай жарқырап сабағымызды бастаймыз. 2. ЖЖ жұмыс :Өткен сабақты еске түсіру «Алтын сақа» ертегісін мазмұнын әңгімелеу
-Отырса тұра алмайтын,тұрса отыра алмайтын кейіпкер кім? -Мен жастықтан түссем міне алмаймын,мінсем түсе алмаймын кімнің сөзі? 1-тапсырма:Біліміңді қолдан» айдары бойынша :Өзің оқып жүрген кітаптан немесе«Әдебиеттік оқу» пәнінен таныс бір мәтіннің оқиғасын, кейіпкерлерін жұмбақтап сұра. Ой қозғау «Ойлан, тап» әдісі.
- Ненің суреті бейнеленген?(кітап) - Неге ұқсайды?(құдыққа) -Құдықтың ішіндегі жасырынған жұмбақтардыы шешіп қөрейік. -Әр топ берілген жұмбақты шешеміз. Бір сандық бар өзгеше, Қасыңа алып жүресің. Ішін ашып ақтарсаң,Өмір сынын білесің. Ол не? /Кітап/ -Ақыл-ойдың шырағы, Зәулім көктей шынары Биігіне бойлаған,Қанбайды адам құмары. Ол не? /Білім/ Сынаптай жылтырап, Биіктен сырғиды. Ән салып былдырлап, Іздейді ылдиды. Ол не? /Бұлақ/ Қанекей балалар, жұмбақтың жауаптарын пайдалана отырып мақал құрастырып көрейік. Жауабы: «Кітап білім бұлағы»
«Мектеп, мектеп, төңіректеп Жүруші едім мен кеше Сұраушы едім, жылаушы едім, Әпкем кітап бермесе...» –дей келіп, кітаптың адам өміріндегі маңызы қандай ?. Кітап
туралы не білеміз?. Аяжан:Ол кезде мұндай кітаптар қайдан бола қойсын, алғашқы кітаптар балшықтан жасалыпты. Жұмсақ балшықтан қыш жасап, бетіне үшкір таяқпен таңбалар түсірген. Қыш кептірілген. Содан соң отқа күйдірілген Айгерім:Кітап – арабтың «жазу» деген сөзі. Кітап – рухани қазына, өмір айнасы, замана сыры, тарих шежіресі, оқу - тәрбие құралы. Кеңес:Алғашқы кітап жазу құпиясын тек дінбасылар мен монахтар ғана білген. Ұлдана:Сондықтан дүние жүзіндегі тұңғыш кітаптар – еврей еліндегі «Таурат», қытай тіліндегі «Конфуций», парсы тіліндегі «Авеста», грек тіліндегі «Інжу», араб тіліндегі «Құран». Нұрсұлтан:Алғашқы кітап басылымы ағаштан жасалады. Каллиграфия қалыбы ХI ғасырда пайда болды. Ерғали:Қазақ кітап баспасы Ресейге қосылған соң қалыптасты. Барлық араб тілінде IX ғасырда жазылған «Оғызнама», Махмұт Қашқаридың «Диуани лүғат - ат - түрік» т. б кітаптар болды. 1800 жылы тұңғыш қазақша кітаптар шығарыла бастады. -Қандай мақал- мәтел , жұмбақтар білеміз |
Балалар өлең шумағын хормен (қимымен орындайды
Жұппен ертегінің мазмұнын айтып шығады. «Алтын сақа» ертегісінен қойылым Жұмбақты топпен орындайды Жылдам әрі функционал ды түрде ойлануды дамытады және мәліметтер ді қызықтыр ып айта алуды үйренеді. |
ҚБ:Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! Білім қазынасы
Өзін -өзі бағалау Мәтін оқиғасын немесе мәтін кейіпкерін жұмбақтап сұрайды ҚБ:Жарай сыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша!
Дескрип тор: Оқушылар жұмбақтың жауабын табады, жауаптар дан мақал құрастырады. Дескрипторы Әр шағын топ құнды кітап жайлы мәлімет айтады.2б Білім қазынасы
Өзін -өзі бағалау ҚБ:Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! |
Слайд Нодбук грапо праек тор |
||
|
Сабақтың ортасы 28мин |
Жаңа сабақ:Мағынаны тану : Сабақ мақсатымен танысады.Оқушылар ойларын ортаға салған соң бірден бүгінгі сабақта оқылатын Олжас Сүлейменовтің «Ертегі» туындысына назар аударайық .-Сабағымыздың мақсаты: - -Шығарманың оқиғасын болжаймыз; -Оқиғаның маңызды тұстарын талдаймыз;
Олжас Сүлейменов- ақын, 1936 жылы Алматы аласында дүниеге келген. О.Сүлейменов шығармаларын орыс тілінде жазады .Оның көптеген өлеңдері қазақ тілінде аударылған.Ақынның «Қыш кітап», «Арғымақтар», «Атамекен», т.б кітаптары бар.
2--тапсырма: Өз үйіңдегі кітапханада қандай кітаптар бар? (Мысалы ,автордың қолтаңбасы бар....»)Ол туралы не білесің? (Ұ) «Түсініп оқы», «Болжа» айдары бойынша «Аялдамамен оқу» әдісі арқылы оқушылар өлеңді шумақтарға бөліп оқиды. Әр шумақтан соң талдау жасалып, келесі шумағы болжанады |
Сабақ мақсатымен танысады QR-код арқылы Автор туралы мәлімет алады Өлеңді оқып,автор туралы әңгімелейді Өлеңнің мазмұнын әрі қарай болжайды Өлеңдегі баланың басынан өткен қандай оқиғаны есіне алғанын әңгімелейді Оқыған кітаптары оны қандай жақсы қасиеттерге баулығанын айтады |
|
Жасан ды интел лект дəптер мен жұмыс Оқулық |
||
|
Сергіту сәті 2мин |
|
Бейнежазба қосылады. Оқушылар бейнежазбадағы «Кітап» туралы өлеңді ілесе қайталайды. |
Тамаша!
|
Әли мен Айя Сергіту сәті «Кітап туралы ән» |
||
|
|
«Жаңа сөздер сандығы» айдары бойынша күзге қалу сөз тіркесінің мағынасын ашады. Күзге қалу – үлгерімінің нашарлығына байланысты келесі сыныпқа көшіру үшін емтихан тапсыру. «Сұрақтар жаңбыры» әдісі 1. Бала өз басынан өткен қандай оқиғаны ұяла есіне алды? Әңгімелеп бер. 2. Оқыған кітаптары оны қандай жақсы қасиеттерге баулыды? (сауаттылыққа, алғырлыққа,жақсылыққа , қамқорлыққа баулыды) 3. Анасының баласына қаталдығы, қамқорлығы дұрыс па? Неліктен екенін түсіндір. 4. Кітапқұмар бала туралы оқығаныңды есіңе түсір. (Әже, «Қобыланды батыр», ақындар,...) ЕҚБмен ЕБҚ «Сөйлесейік» айдары бойынша шағын жұптағы оқушылар «Кітапханаңда қандай кітаптар болғанын қалайсың?» деген сұрақ төңірегінде әңгімелеседі |
Түсініксіз сөздердің мағынасын ашады, Өлеңнің бөліктерін болжап, себебін түсіндіреді. Оқиға негізінде талдау жасап, салыстырады. |
Дескрипторы: Әңгімеге белсене қатысып, өз пікірін дәлелдермен негіздейді 2б Сұрақтарға жауап береді 2б «Кітапханаңда қандай кітаптар болғанын қалайсың?» деген сұрақ төңірегінде әңгімелеседі 1б |
Оқулық дəптер мен жұмыс |
||
|
Сабақтың соңы 10мин |
Бекіту (Т) «Қорытындыла» айдары
Үй тапсырмасы: Өзің оқып жүрген кітаптың қызық екенін жарнамалап түсіндіруге; - Кітаптың қызық жерінен сыныпта үзінді оқуға дайындал. Кері байланыс: |
Кері байланыс жасайды |
Кесте бойынша сұрақтарға жауап жазады 2б 1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды «Білім қазы насы»
1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды |
|
||
Тексерілді:
«Қорытындыла» айдары

____________________________________________________
Қорытындыла» айдары

_____________________________________________________
Қорытындыла» айдары

«Ертегілер елінде»
-Ал, енді ертегі кейіпкерлерін табуға қалайсыңдар?
1. Орман жанында
Үшеуі бір үйде тұрады.
Үш төсек, үш жастық,
Қане, олар кімдер? (үш аю)
2. Ұшып келіп батпаққа түсті
Батпақта оны ұстап алды.
Кім жасыл қабыршақты шешіп,
Бір сәтте сұлу ханшайымға айналды? (патшайым бақа)
3. Қаймаққа иленген,
Терезеде суытылған,
Сап-сары домаланған. (бауырсақ)
4. Жерден аспанға ұшу үшін
Оған үлкен сыпыртқы керек. (мыстан кемпір)
5.Жол алыс,
Ал себет ауыр,
Отырамын түбірге самсаны жеп. (Маша мен аю)
6.
Шал кемпірге оралды:
Кемпірде жаңа астау. (балықшы мен алтын балық)
- Жарайсыңдар! Ертегі кейіпкерлерін сендер жақсы білесіңдер.

шағым қалдыра аласыз





















