Өзін-өзі тану бойынша сабақ жоспары
|
Мектеп |
Шымкент қаласы №61жалпы орта білім беретін мектебі |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Аширбаева Гульжамал Досалиевна |
|
Мерзімі |
12 қазан 2021 ж. |
|
Сынып |
3 «А» |
|
Қатысқаны/Қатыспағаны |
19/0 |
|
Бөлімнің атауы |
«Ғасырлар даналығы» /І бөлім / |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Кітап – білім көзі» (№5 сабақ) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту |
Еңбек, өзара түсіністік, ақжарқындық, оптимизм, қайырымдылық, жомарттық, кеңпейілділік патриотизм, шығармашылық ұғымдарының мәні мен мазмұнын ұғынады. |
|
Құндылығы |
Дұрыс әрекет |
|
Қасиеттер |
еңбекқорлық, ізденімпаздық, табандылық. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға кітап - білім көзі туралы түсінік бере отырып, Дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. |
|
Сабақтың міндеттері |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңдері/ Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі.(1 мин.) I.Жағымды көңіл-күй. (1-3 мин.) |
Амандасу. 5 «Т» ережесін есімізге түсіріп, сыныпта тәртіп сақтап, оқып - білуге талаптанып, тыныштықты орнатып, тазалықты сақтап, татулықта болу керектігі туралы айтады. «Су асты патшалығына саяхат» |
Балалар сабаққа дайындықтарын көрсетеді. 5 «Т» ережесін еске түсіріп, «Су асты патшалығына саяхат» жаттығуын орындай отырып жағымды күйге келіп, сабаққа зейін аударады. |
1.Жалпы білім беретін мектептің 3 - сыныбына арналған оқулық, мұғалімдерге арналған әдістемелік құрал/ Ізғұттынова Р.О., Мұратханова Р., Оралбекова Ә.Қ. – Алматы, 2018.-160 бет
|
|
II. Үй тапсырмасын тексеру (3-5 мин) |
Құрманбай Толыбаевтың «Жүз мәрте» мәтінін сұрақтар қою арқылы талдайды.
Мұғалім оқушылардан мәтіннің мазмұнын қалай түсінгендерін сұрақтар қою арқылы сұрайды. Сұрақтардың көмегімен оқушылардың жалпыадамзаттық құндылықтарды түсінуіне көмектеседі.Сұрақтарға жауап беру арқылы пікірлерін білдіреді |
Берілген сұрақтардың негізінде үйге берілген «Жүз мәрте» мәнінінің мазмұнын ашады. Сұрақтарға жауап бере отырып оқуға құштарлығы артады. Ізденімпаздылық, еңбекқорлық, табандылық қасиеттері арқылы, Дұрыс әрекет құндылығын жарыққа шығарады. |
Оқулық 23 – бет. |
|
III.Жағымды ой-пікір (дәйексөз 3-4 мин) |
Мұғалім оқулықтағы дәйексөзді ұсынады. 3 рет қайталатады және дәптерге жазуды ұсынады. «Кітап – білім бұлағы»
Дәйіксөз мағынасын ашады, дәптерге жазуды ұсынады. |
Сұраққа жауап беру арқылы дәйексөздің мағынасын ашады. Дәйексөзден әр адам еңбекқорлық, ізденімпаздық қасиеттері арқылы білімді бола алатыны туралы ой түйеді. Дәйексөзді 3 рет қайталайды және дәптерге жазады. |
Жұмыс дәптері. Оқулық 23- бет. |
|
IV. Оқиға айту (әңгіме) |
Мұғалім білімді адамның қандай
болуы туралы «Әли мен Айя» бейнетаспадан үзінді көруді
ұсынады.
Мұғалім оқушылардан сұрақтарды талдаудың нәтижесінде еңбекқорлық, ізденімпаздық, табандылық қасиеттер арқылы, дұрыс әрекеті құндылығының мәнін ашады. Кітапқа деген қызығушылығын арттырады. |
Бейнетаспаны көргеннен кейін, мұғаліммен бірге талдай отырып, адам өміріндегі кітаптың маңыздылығын ұғынады. |
Әли мен Айя |
|
V.Шығарма-шылық жұмыс |
Үш топқа біріктіріп, тапсырмалар береді. 1-тапсырмада кітап туралы нақыл сөздер жазады 2-тапсырмада кітап туралы мақал-мәтелдер жазады 3-тапсырмада суретте берілген кітаптарға ат қойып, сұрақтарға өз ойларын білдіріп постер жасайды. |
Оқушылар дәптердегі тапсырманы орындайды. Кітап пен білім туралы өз ойларын жазады. |
Жұмыс дәптері, 16 - бет. . |
|
VI. Үй тапсырмасы (1-2 мин.) |
№ 6 сабақ. Қ. Толыбаевтың «Қайнар» мәтінін түсініп оқуды ұсынады. |
Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады. |
Оқулық, 26-28 беттер. |
|
VII. Топпен ән айту.(2-3 мин) |
Әні мен сөзі Ұшқын Жамалбектің «Біз бақытты баламыз» әнін орындайды. |
Оқушылар мұғаліммен әнді ерекше көңілмен айтып, сергиді. |
Ән мәтінін экранда шығару |
|
VIII. Сабақтың қортынды сәті (1 мин.) |
Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. Рахмет! |
Сабақта алған жақсы қасиеттерді жүректеріне сақтап алады. |
Баяу, жағымды әуен |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. "Кітап білім көзі" 3-сынып
Ашық сабақ. "Кітап білім көзі" 3-сынып
Өзін-өзі тану бойынша сабақ жоспары
|
Мектеп |
Шымкент қаласы №61жалпы орта білім беретін мектебі |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Аширбаева Гульжамал Досалиевна |
|
Мерзімі |
12 қазан 2021 ж. |
|
Сынып |
3 «А» |
|
Қатысқаны/Қатыспағаны |
19/0 |
|
Бөлімнің атауы |
«Ғасырлар даналығы» /І бөлім / |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Кітап – білім көзі» (№5 сабақ) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту |
Еңбек, өзара түсіністік, ақжарқындық, оптимизм, қайырымдылық, жомарттық, кеңпейілділік патриотизм, шығармашылық ұғымдарының мәні мен мазмұнын ұғынады. |
|
Құндылығы |
Дұрыс әрекет |
|
Қасиеттер |
еңбекқорлық, ізденімпаздық, табандылық. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға кітап - білім көзі туралы түсінік бере отырып, Дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. |
|
Сабақтың міндеттері |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңдері/ Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі.(1 мин.) I.Жағымды көңіл-күй. (1-3 мин.) |
Амандасу. 5 «Т» ережесін есімізге түсіріп, сыныпта тәртіп сақтап, оқып - білуге талаптанып, тыныштықты орнатып, тазалықты сақтап, татулықта болу керектігі туралы айтады. «Су асты патшалығына саяхат» |
Балалар сабаққа дайындықтарын көрсетеді. 5 «Т» ережесін еске түсіріп, «Су асты патшалығына саяхат» жаттығуын орындай отырып жағымды күйге келіп, сабаққа зейін аударады. |
1.Жалпы білім беретін мектептің 3 - сыныбына арналған оқулық, мұғалімдерге арналған әдістемелік құрал/ Ізғұттынова Р.О., Мұратханова Р., Оралбекова Ә.Қ. – Алматы, 2018.-160 бет
|
|
II. Үй тапсырмасын тексеру (3-5 мин) |
Құрманбай Толыбаевтың «Жүз мәрте» мәтінін сұрақтар қою арқылы талдайды.
Мұғалім оқушылардан мәтіннің мазмұнын қалай түсінгендерін сұрақтар қою арқылы сұрайды. Сұрақтардың көмегімен оқушылардың жалпыадамзаттық құндылықтарды түсінуіне көмектеседі.Сұрақтарға жауап беру арқылы пікірлерін білдіреді |
Берілген сұрақтардың негізінде үйге берілген «Жүз мәрте» мәнінінің мазмұнын ашады. Сұрақтарға жауап бере отырып оқуға құштарлығы артады. Ізденімпаздылық, еңбекқорлық, табандылық қасиеттері арқылы, Дұрыс әрекет құндылығын жарыққа шығарады. |
Оқулық 23 – бет. |
|
III.Жағымды ой-пікір (дәйексөз 3-4 мин) |
Мұғалім оқулықтағы дәйексөзді ұсынады. 3 рет қайталатады және дәптерге жазуды ұсынады. «Кітап – білім бұлағы»
Дәйіксөз мағынасын ашады, дәптерге жазуды ұсынады. |
Сұраққа жауап беру арқылы дәйексөздің мағынасын ашады. Дәйексөзден әр адам еңбекқорлық, ізденімпаздық қасиеттері арқылы білімді бола алатыны туралы ой түйеді. Дәйексөзді 3 рет қайталайды және дәптерге жазады. |
Жұмыс дәптері. Оқулық 23- бет. |
|
IV. Оқиға айту (әңгіме) |
Мұғалім білімді адамның қандай
болуы туралы «Әли мен Айя» бейнетаспадан үзінді көруді
ұсынады.
Мұғалім оқушылардан сұрақтарды талдаудың нәтижесінде еңбекқорлық, ізденімпаздық, табандылық қасиеттер арқылы, дұрыс әрекеті құндылығының мәнін ашады. Кітапқа деген қызығушылығын арттырады. |
Бейнетаспаны көргеннен кейін, мұғаліммен бірге талдай отырып, адам өміріндегі кітаптың маңыздылығын ұғынады. |
Әли мен Айя |
|
V.Шығарма-шылық жұмыс |
Үш топқа біріктіріп, тапсырмалар береді. 1-тапсырмада кітап туралы нақыл сөздер жазады 2-тапсырмада кітап туралы мақал-мәтелдер жазады 3-тапсырмада суретте берілген кітаптарға ат қойып, сұрақтарға өз ойларын білдіріп постер жасайды. |
Оқушылар дәптердегі тапсырманы орындайды. Кітап пен білім туралы өз ойларын жазады. |
Жұмыс дәптері, 16 - бет. . |
|
VI. Үй тапсырмасы (1-2 мин.) |
№ 6 сабақ. Қ. Толыбаевтың «Қайнар» мәтінін түсініп оқуды ұсынады. |
Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады. |
Оқулық, 26-28 беттер. |
|
VII. Топпен ән айту.(2-3 мин) |
Әні мен сөзі Ұшқын Жамалбектің «Біз бақытты баламыз» әнін орындайды. |
Оқушылар мұғаліммен әнді ерекше көңілмен айтып, сергиді. |
Ән мәтінін экранда шығару |
|
VIII. Сабақтың қортынды сәті (1 мин.) |
Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. Рахмет! |
Сабақта алған жақсы қасиеттерді жүректеріне сақтап алады. |
Баяу, жағымды әуен |
шағым қалдыра аласыз














