«Ақмола облысы ББ Жарқайың ауданы ББ Державин қаласының А.Үкібаев атындағы
жалпы
орта білім беретін мектебі» КММ Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
|
Бөлім: |
ІХ Әлемдегі ірі кітапханалар. Морфология. |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Оспанова Эльмира Жанадиловна |
|
|
Күні: |
04.04.2023 |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 16 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кітапхана мен кітаптың маңызы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.5.1 - оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу 6.4.4.3 - үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар оқылым және тыңдалым материалдарының мазмұнын түсініп, перифраз жасайды, негізгі ойға сүйене отырып, жинақы мәтін құрастырады. Үстеудің мағыналық түрлерін ажыратып, сөйлем, мәтін құрау барысында қолданады. |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі Басталуы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, көңіл-күйлерін сұрап, оқушыларға «Неліктен?» әдісімен, ортақ сұрақ қоямын. Сұрақ: Неліктен халық даналығында «Кітап – қазына» деп саналады? |
Оқушы кітапты ұстап тұрып сұраққа жауап береді де келесі кез келген оқушыға береді, жылдам әрі бір-бірін қайталамай жауап береді. Ықтимал жауаптар: кітаптан білім аламыз, кітап – ақылшы ұстаз... |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 5 мин 7 мин 9 мин 10 мин |
Оқушыларға оқу мақсатын таныстырамын және сабақ мақсатын бірлесе шығарамыз. (Оқылым, тыңдалым мәтіндерін түсініп оқып, парифраз жасау арқылы ықшам мәтін жазуды, үстеудің мағыналық топтарын ажырата алуды мақсат етіп аламыз) Оқушылар, енді мәтіндермен жұмыс жасаймыз, мәтінді тыңдай отырып, негізгі ойды анықтауымыз қажет. (1-топта отырған оқушылар жауап береді, екі топ толықтырады) («Кітапхана» мәтінін тыңдатамын).
Ал енді оқушылар, оқулықтың 157-бетіндегі оқылым мәтінін оқып шығайық, мәтіннен негізгі, (2-топ оқушыларынан сұраймын, екі топ толықтырады) және қосымша ақпараттарды (3-топ оқушыларынан сұраймын, екі топ толықтырады) анықтаймыз Сұрақтар: 1.Дени Дидроның кітап туралы пікірімен келісесіңдер ме, неліктен? 2.Кітап оқудың ойлаумен байланысын қалай түсіндірер едіңдер? 3.Кітап оқу – смартфон қараудан анағұрлым пайдалы екенін мысал келтіре отырып, дәлелдеңдер. 2-тапсырма 158-беттегі 2-тапсырманы орындауға флипчарт беремін, тапсырманы түсіндіремін, кемінде екі-үш үстеу қолдану қажет. 3-тапсырма дәптермен жұмыс.
Оқылым мәтінінен негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктеп алып, жинақы мәтін түрінде ықшам мәтін жазыңдар. Жазып болған оқушыларды тыңдаймын, дәптерлерін қарап шығамын. |
Дәптерге күн реті, сынып жұмысы, «Кітапхана мен кітаптың маңызы» деп жазады. Оқушылар ықтимал жауаптарын айтады. Мәтінді мұқият тыңдайды, негізгі ойды дәптерге «Түртіп алу» әдісімен анықтайды ЕБҚА. тыңдайды, негізгі ойды анықтайды Жұппен жұмыс: «Қабырғаға қарап оқу» әдісімен мәтінді оқиды, негізгі ақпаратты қызыл, қосымша ақпаратты көк қарындашпен белгілейді. ЕБҚА. тыңдайды, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды сұрақтарға жауап береді, ой-пкірілерін білдіреді. ЕБҚ А. тыңдайды, өз ой-пікірін білдіреді Топтық жұмыс. Үш топ берілген екі ақпараттың бірін таңдап, флипчартқа орындайды, кестемен, суретпен т.б. жоба құрау барысында екі-үш үстеу қолдану қажет ЕБҚ А. өз ой-пікірін білдіріп, идея ұсынады Оқушылар жинақы мәтін туралы өз түсініктерін айтады, Оқылым мәтіні бойынша негізгі идеялар мен ақпараттарды сақтай отырып, ықшамдап, өңдеп жазады. ЕБҚ А. оқушым дайын клишелермен ықшам мәтін құрайды. |
Бағалау критерийі: Мәтіндерден негізгі ойды және қосымша ақпаратты анықтайды, бірін-бірі бағалайды Дескриптор 1.тыңдалым мәтінінен негізгі ойды анықтайды: Толық жауап -1; 2. оқылым мәтінінен негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды: Әр толық жауап – 1; Мен бағалаймын. Таңдаған сұрағына жауап береді: Дұрыс жауап – 1; Бағалау: «Галереяны шарлау» әдісімен топтар әр жобаны аралап бағалайды. Дескриптор 1.шараның мақсаты мен жоспарын айқындау – 1 Күтілетін нәтижесін анықтау – 1 Үстеулерді қолдану – 1 Бағалау жинақы мәтін жазады Дескриптор 1.Негізгі ойды білдіретін тірек сөздерді не сөйлемдерді, автор ойын сақтай отырып ықшамдайды -1 Мәтін түпнұсқасының сілтемесін көрсетеді – 1, Сауаттылығы, үстеуді орынды қолдануы – 1 |
Аудиомәтін тыңдалады /1-қосымша/ Бағалау плакаты /3-қосымша/ Оқулық 6-сынып «Арман ПВ» 157-бет /2-қосымша/ Бағалау плакаты /3-қосымша/ Оқулық 6-сынып «Арман ПВ» 158-бет /2-қосымша/ Флипчарт, маркелер Бағалау плакаты /3-қосымша/ ЕБҚ Дайын таратпа парақ /4-қосымша/ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 2 мин 1 мин |
Қорытындылау.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Ақмола облысы ББ Жарқайың ауданы ББ Державин қаласының
А.Үкібаев атындағы
жалпы
орта білім беретін мектебі» КММ Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары Бөлім:
ІХ Әлемдегі ірі
кітапханалар. Морфология. Педагогтің
Т.А.Ә. Оспанова Эльмира
Жанадиловна Күні: 04.04.2023 Сынып: Қатысушылар
саны: 16 Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы Кітапхана мен
кітаптың маңызы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
6.3.5.1 - оқылым
және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін
сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін
жазу 6.4.4.3 - үстеудің
мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп
қолдану Сабақтың
мақсаты
Оқушылар оқылым және
тыңдалым материалдарының мазмұнын түсініп, перифраз жасайды,
негізгі ойға сүйене отырып, жинақы мәтін
құрастырады. Үстеудің мағыналық
түрлерін ажыратып, сөйлем, мәтін құрау барысында
қолданады. Сабақ
барысы Сабақтың
кезеңі/ уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
кезеңі
Басталуы 5
минут Оқушылармен амандасу,
көңіл-күйлерін сұрап, оқушыларға «Неліктен?» әдісімен, ортақ сұрақ
қоямын. Сұрақ: Неліктен халық даналығында «Кітап – қазына» деп
саналады?
Оқушы кітапты ұстап тұрып
сұраққа жауап береді де келесі кез келген оқушыға береді, жылдам
әрі бір-бірін қайталамай жауап
береді. Ықтимал жауаптар: кітаптан
білім аламыз, кітап – ақылшы
ұстаз...
Ортасы
5
мин
7
мин
9
мин 10
мин
Тамаша, енді орнымызға отырып,
бүгінгі күн ретін, сынып жұмысы және сабақ тақырыбын
жазамыз.
Оқушыларға оқу мақсатын
таныстырамын және сабақ мақсатын бірлесе
шығарамыз.
(Оқылым, тыңдалым
мәтіндерін түсініп оқып, парифраз жасау арқылы ықшам мәтін жазуды,
үстеудің мағыналық топтарын ажырата алуды мақсат етіп
аламыз)
Оқушылар, енді мәтіндермен
жұмыс жасаймыз, мәтінді тыңдай отырып, негізгі ойды анықтауымыз
қажет. (1-топта отырған оқушылар жауап береді, екі топ
толықтырады)
(«Кітапхана» мәтінін
тыңдатамын).
Ал енді оқушылар, оқулықтың
157-бетіндегі оқылым мәтінін оқып шығайық, мәтіннен негізгі, (2-топ
оқушыларынан сұраймын, екі топ толықтырады) және қосымша
ақпараттарды (3-топ оқушыларынан сұраймын, екі топ толықтырады)
анықтаймыз
Сұрақтар:
1.Дени Дидроның кітап туралы
пікірімен келісесіңдер ме,
неліктен?
2.Кітап оқудың ойлаумен
байланысын қалай түсіндірер
едіңдер?
3.Кітап оқу – смартфон
қараудан анағұрлым пайдалы екенін мысал келтіре отырып,
дәлелдеңдер.
2-тапсырма
158-беттегі 2-тапсырманы
орындауға флипчарт беремін, тапсырманы түсіндіремін, кемінде екі-үш
үстеу қолдану қажет.
3-тапсырма дәптермен
жұмыс.
Оқушылар, жинақы мәтін деген
не? Жинақы мәтін жазу не үшін
қажет?
Оқылым мәтінінен
негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктеп алып, жинақы мәтін
түрінде ықшам мәтін
жазыңдар. Жазып болған
оқушыларды тыңдаймын, дәптерлерін қарап
шығамын.
Дәптерге күн реті, сынып
жұмысы, «Кітапхана мен кітаптың
маңызы» деп жазады.
Оқушылар ықтимал
жауаптарын айтады.
Мәтінді мұқият тыңдайды,
негізгі ойды дәптерге «Түртіп алу» әдісімен
анықтайды
ЕБҚА. тыңдайды,
негізгі ойды анықтайды
Жұппен жұмыс: «Қабырғаға қарап
оқу» әдісімен мәтінді оқиды, негізгі ақпаратты қызыл, қосымша
ақпаратты көк қарындашпен
белгілейді.
ЕБҚА. тыңдайды,
негізгі және қосымша ақпаратты
анықтайды
сұрақтарға жауап береді,
ой-пкірілерін
білдіреді.
ЕБҚ
А. тыңдайды, өз
ой-пікірін білдіреді
Топтық жұмыс. Үш топ
берілген екі ақпараттың бірін таңдап, флипчартқа орындайды,
кестемен, суретпен т.б. жоба құрау барысында
екі-үш үстеу қолдану
қажет
ЕБҚ
А. өз ой-пікірін
білдіріп, идея ұсынады
Оқушылар жинақы
мәтін туралы өз түсініктерін
айтады,
Оқылым мәтіні
бойынша негізгі идеялар мен ақпараттарды сақтай отырып, ықшамдап,
өңдеп жазады.
ЕБҚ А. оқушым дайын
клишелермен ықшам мәтін
құрайды.
Бағалау
критерийі:
Мәтіндерден негізгі
ойды және қосымша ақпаратты анықтайды, бірін-бірі
бағалайды
Дескриптор
1.тыңдалым мәтінінен
негізгі ойды анықтайды:
Толық жауап
-1;
2. оқылым мәтінінен
негізгі және қосымша ақпаратты
анықтайды:
Әр толық жауап –
1;
Мен
бағалаймын.
Таңдаған сұрағына
жауап береді:
Дұрыс жауап –
1;
Бағалау:
«Галереяны шарлау»
әдісімен топтар әр жобаны аралап
бағалайды.
Дескриптор
1.шараның мақсаты
мен жоспарын айқындау – 1
Күтілетін нәтижесін
анықтау – 1
Үстеулерді қолдану –
1
Бағалау жинақы мәтін
жазады
Дескриптор
1.Негізгі ойды
білдіретін тірек сөздерді не сөйлемдерді, автор ойын сақтай отырып
ықшамдайды -1 Мәтін түпнұсқасының
сілтемесін көрсетеді – 1, Сауаттылығы, үстеуді орынды қолдануы –
1
Аудиомәтін
тыңдалады
/1-қосымша/
Бағалау
плакаты
/3-қосымша/
Оқулық 6-сынып
«Арман ПВ» 157-бет
/2-қосымша/
Бағалау
плакаты
/3-қосымша/
Оқулық 6-сынып
«Арман ПВ» 158-бет
/2-қосымша/
Флипчарт,
маркелер
Бағалау
плакаты
/3-қосымша/
ЕБҚ
Дайын таратпа парақ
/4-қосымша/
Аяқталуы
2
мин
1
мин
Қорытындылау.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













