ашық сабақ .Көбейту амалдарының компоненттері 2 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

ашық сабақ .Көбейту амалдарының компоненттері 2 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ .Көбейту амалдарының компоненттері 2 сынып
Материалдың қысқаша нұсқасы



«БЕКІТЕМІН»

Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары Коптлеуова.А.Ы


Білім беру ұйымының атауы

273

Пәні:

Математика

Бөлім:

Көбейтужәне бөлу. Есептер

Педагогтің аты-жөні:

Абуова .Н.Е

Күні:

21.01.26

Сынып:

2 сынып.


Сабақтың тақырыбы:

72 сабақ. Көбейту амалының компоненттері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.1.2.1. Көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы, бөлуді заттарды түрлеріне қарай және тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну.

2.5.2.4. көбейту және бөлу амалдарының

компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуда қолдану.

Сабақтың мақсаты

  • Көбейту амалының компоненттерімен танысады.

Құндылықтар:

Қаңтар – заң және тәртіп айы

Сабақ құндылығы: Өзінің және басқалардың іс-әрекеттерін олардың моральдық нормаларға сәйкестігі тұрғысынан талдай білу

Апта дәйексөзі: ««Әділетті заң – қоғамның тірегі.»

Сабақтың барысы

Сабақтың

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут
















Сабақтың ортасы

30 минут







































































Сабақтың соңы

10минут




















Қосымша жұмыс


I.Ұйымдастыру кезең. «Бірлік пен ынтымақ»Жағымды психологиялық ахуал орнату.

«Біз қандаймыз?»өлеңін айтқызамын.

«Қар кесегі»әдісі арқылы үй жұмысын сұраймын.

  • II.Үй тапсырмасы7-тапсырма

Өрнек құр және оның мәнін тап.

4+4+4+4+4=20

4*5=20

Жиында 20 зат бар.

ІІІ. Тақырыпты ашу.Зейінді шоғырландыру.

Тақтаға гиометриялық фигуралармен ілініп солармен тақырыпты ашу.

Ережені ілемін тақтаға.


IҮ. Жаңа сабақтың тақырыбы:

« Көбейту амалының компоненттері »

Сабақтың мақсатымен таныстыру .

Бейне сабақ арқылы жаңа сабақты меңгертемін.

Оқулықпен жұмыс

«Қадамдар» ойыны.

1-тапсырма.(Ауызша орындайды.)

а) Үш сан аттай отырып, 12-ге дейін санайды.1,5,9,12

ә) Төрт сан аттай отырып, 24-ке дейін санайды.1,6,11,16,21,24



2-тапсырма..(Тақтаға орындайды.)

Көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы екенін түсінеді, қолданады.

4 • 2 = 4 + 4 = 8

5 • 2 = 5 + 5 = 10

6 • 3 = 6 + 6 + 6 = 18

3 • 3 = 3 + 3 + 3 = 9

8 • 4 = 8 + 8 + 8 + 8 = 32

9 • 4 = 9 + 9 + 9 + 9 = 36

Топтық жұмыс. 1-топ

4 тапсырманы орындайды

А) Бірінші көбейткіші 4-ке, екінші көбейткіші 5-ке тең көбейтіндіні жазады. Бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде есептеп, мәнін табады.

4 * 5 4+4+4+4+4 =20

5-тапсырма 2-топ

Әр жиын элементтерін атайды, әр сызба бойынша санды өрнек құрады, 3 + 3 және 2 + 2 + 2 өрнектері жиындардың қайсысының бірігуіне сәйкес екенін анықтайды. Сонымен қатар әр өрнектегі сан мен қосындылардың мәні нені білдіретінін анықтайды. Қосуды көбейтумен алмастырады, мәндерін табады. Теңдіктерді салыстырады. Қорытынды жасайды. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін түсінеді

3 –топ

Алдымен қосу амалымен ,содан соң көбейту амалымен теңдік құр.

100,100,100,100 теңгеліктер

100+100+100+100=400

100*4=400

4-топ

5*2=10 өрнегіндегі көбейту амалының компоненттерін жаз.

5-көбейткіш

2-көбейткіш

10-көбейтіндінің мәні

Сергіту сәті. «Алтын асық»

6 есеп .Тақтамен жұмыс

Қорапша саны – 2

Әр қорапта – ?,3 еуден қамшы

Шешуі: 3 + 3 =6 (қамшы)

Жауабы: Қорапшаларда барлығы 6 қамшы бар.

8-тапсырма.Жұптық жұмыс

Теңдеулер құр және оларды шығар

а) 23 пен а-ның қосындысы 38-ге тең;

23 + а = 38

ә) х 29-дан 24-ке артық

х – 29 = 24




Ү.Сабақты бекіту

«Ойлан,тап» әдісі.Банандағы есептерді шығару арқылы сабақты бекітемін


ҮІ.Үй тапсырмасы 9-тапсырма

Көбейткіштері 6-ға және 3-ке тең көбейтінді құр. Қосу амалын қолданып, оның мәнін тап.

6*3=18

6+6+6=18



ҮІІ.Кері байланыс. «ТВ»әдісі

  • Сабақтанеүйрендіңіз?

  • Сабақ сізге қызықты болдыма?

  • Қандай жаңа ақпара талдыңыз?

Бағалауда алған қарларын аққалаға жаудырады.

ҮІІІ.Бағалау


Жұптық жұмыс7-тапсырма

3-тапсырма. Өзіндік жұмыс . Қосуды көбейтумен алмастыр

6+6+6=18 7+7+7+7=28

6*3=18 7*4=28

9+9=18 8+8+8=24

9*2=18 8*4=24





Сабаққа дайын екенін білдіреді.









Үй тапсырмасын орындайды


Күн ретін жазады

Оқушылар жаңа тақырыппен, мақсатымен танысады

Бейнесабақты көре отырып, мұғалімнің түсіндіруімен жаңа сабақты меңгереді




Сан аттай отырып санайды








Қосылғыш түрінде жазады


Тапсырманы орындайды


Қосуды көбейтумен алмастырады, мәндерін табады. Теңдіктерді салыстырады


Жеке жұмыс жасайды




Демалыс жаттығуын жасайды







Тапсырманы орындайды














Демалыс жаттығуын жасайды






Теңдеу шешеді









Үй тапсырмасын алады






Кері байланыс жасайды















Теңдеу шешеді



Керемет!

Мұғалімнің мақтау, мадақтауы



















Дескриптор.

Сан аттай отырып санайды-1б

Сандардың заңдылығын түсінеді-1б

Дескриптор.

Қосуды көбейтумен, көбейтуді қосумен алмастырады-1б

Қосындының мәнін табады-1б



Дескриптор:

Қосуды көбейтумен алмастырады-1б

Өрнектің мәнін есептейді.-1б


Дескриптор:

Өрнектердің мәндерін табады-1б. Теңдіктерді салыстырады.-1б

«Көбейткіштердің орындарын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейді» деген қорытынды-1б



Тамаша!


Жарайсыңдар!


Дескриптор:

Есептемей-ақ салыстыру жасайды-1б



Дескриптор:

Теңдеулер құрады-1б

Теңдеу шешу жолын біледі, қолданады-1б



ДескриптоР:

Көбейткіштері 6-ға және 3-ке тең көбейтінді құрады-1б

Қосу амалын қолданып, оның мәнін табады-1б


Сабақ туралы ойларын білдіреді









Заттар








Жұмыс дәптері










Жұмыс дәптері





Оқулық











Оқулық







Жұмыс дәптері









Оқулық










Жұмыс дәптері






Оқулық




Жітер



Оқулық













суреттер




Кері байланыс тақтасы


































Бірінші көбейткіші 4-ке, екінші көбейткіші 5-ке тең көбейтіндіні жазады. Бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде есептеп, мәнін табады.























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі