|
Машықкердің аты-жөні: Маңғыстау гуманитарлық колледжінің ИБ-17-1 тобының 3 курс студенті Өтепберген Жанғаным Әдіскер: Калиева С.А. Өткізген орны: №3 жалпы білім беру орта мектебі |
||||||||||||||
|
Күні: 5.10.2019 ж. Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: Интернеттегі қауіпсіздік
|
||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Компьютердегі деректерді қалай қорғауға болады? |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.2.2. Құжатқа құпия сөздерді орната білу 5.1.3.1. Жалпы қолданысқа рұқсат етілген бумадағы файлдарды өзгерту, жүктеп алу және орналастыру. |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Жалпы қолданысқа рұқсат етілген бумадағы файлдарды өзгерту, жүктеп алу және орналастыру. |
|||||||||||||
|
Бағалау өлшемдері |
Барлық оқушылар: Ортақ қолжетімді файлдарды орналастырып, оларды өзгертіп, жүктеп алады. Оқушылардың басым бөлігі: Компьютердегі деректерді сақтаудың басқада жолдарын талдайды. Кейбір оқушылар: Кез келген құжатқа құпия сөз орнатуды біледі және ортақ қолжетімді файлдармен жұмыс жасай алады. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика және терминология: Файл-файл-file Жүктеу-загрузка-downloads/loading Бума-каталог-catalogue Кеңейтілуі-формат-format Бағдарлама-программа-programma Файл, жүктеу, каталог, кеңейтілуі, бағдарлама |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жауапкершілікке, сын тұрғысынан ойлауға, уақытты үнемдеуге. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағылшын тілі, орыс тілі, өзін-өзі тану. |
|||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Компьютер құрылғыларын бір орталықта басқару. |
|||||||||||||
|
Пайдаланылған әдебиет |
Оқулық: Г.А. Көпеева«Информатика 5 сынып». |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 1-3 минут
2 мин
2 мин |
I. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, түгендеу — Good morning, pupils!
5Т ережесімен таныстыру.
Топқа біріктіру. «Шашу» әдісі арқылы топқа біріктіру.
(Оқушылар ортаға шаттық шеңберін құрып, қорапшаға салынған 3 түрлі конфеттерді таңдап алады. Бір- бір конфеттен алып, қарама-қарсы тұрған оқушыға тілек арқылы сыйлайды және конфеттердің түрі бойынша топқа бірігеді. 1 топ – Компьютерлік вирустар 2 топ – Антивирустар 3 топ – Интернет. |
Презентация
Баяу әуен (фон музыка)
Конфеттер, корапша.
|
||||||||||||
|
8 мин |
II. Үй тапсырмасын тексеру. « Аққуды көлге қондыру» әдісі Мақсаты: Тақтада әр түрлі аққулардың арттарында сұрақтар жасырылады және оқушылар бір -бірден жауап береді. Жауабы толық әрі дұрыс жауап берген оқушы аққуды көлге қондырады. Оқушылар әр түрлі бейнелер арқылы бағаланады. (Сұрақтар үй тапсырмасына байланысты қойылады). Сұрақтар: 1. Компьютерлік желі дегеніміз не? (Компьютер арасында және компьютер құрылғыларын өзара байланыстыратын,кез келген ақпаратпен алмасуға және оларды өңдеуге арналған қызмет түрі.) 2. Сервер дегеніміз не? (агылш server)-файлдар, программалар арасында ортақ деректер алмасуы, желі пайдаланушылармен ортақ байланыс жасауды қамтамасыз ететін орталық компьютер. 3. Серверге қандай құрылғыларды қосуға болады?
(Серверге кез келген ортақ қолданбалы программалард, компьютердің қосымша құрылғыларын қосуға болады: модем, принтер, телефон, факс және т.б.) 4. Компьютердің ресурстары қандай жолдармен беріледі? (Компьютердің ресурстары 8 жолдармен беріледі.) 5. Интернетті біз қандай мақсатта пайдаланамыз?(өз ойын айту) (Интернетті ақпарат қөзі ретінде пайдаланамыз. Атап айтсақ: қажетті ақпарат алуды, ақпарат жіберуді, әртүрлі қызмет салаларында қолдануды қамтамасыз етеді ) 6. Утилиттер дегеніміз не? Утилиттер- белгілі бір программалау орталарында бірнеше қызмет атқаруға пайдаланатын қосымша программалар.
|
Тақта, бор, қима қағаз. |
||||||||||||
|
10 мин
|
III. Жаңа сабақты түсіндіру. Компьютерде жұмыс жасаған кезде кез келген ақпаратты қорғай білу өте маңызды. Ақпаратты қорғау- ақпаратты рұқсатсыз таратудан, оны рұқсатсыз өшіруден, рұқсатсыз көшірмесін жасаудан , бұғаттаудан қорғау үшін жүргізілетін шаралар. Ақпаратты қорғау шараларына компьютерді қорғау, құжаттарды вирустан қорғау, бұғаттау және қауіпсіз құпия сөздер қолдануды жатқызуға болады. Біз «компьютерге вирус түсті» деген сөздерді жиі естіп жатамыз. Бірақ компьютерге түскен вирустың салдарынан онда орналасқан программалық құралдар мен файлдардың қандай өзгерістерге ұшырайтынын біле бермейміз. Вирустар жылдам тарайды әрі тез көбейеді. Ең алғаш вирус 1986жылы Пәкістанда Ми деген атпен пайда болады. Компьютерлік вирус эпидемиясы желімен таратылады. Вирустардың таралу жолдары:
Компьютерлік вирустардың ең көп таралу көзі- Интернет. Сондықтан Интернетке кірмес бұрын сақтану шараларын қолға алу қажет. Кеңінен тараған антивирустық программалар: Kaspersky, Dr.Web, Norton, Avast және т.б. Қ Мұрағаттау- құжаттың ақпараттық өлшемін кішірейту. |
Слайд, кітап, қима қағаздар. |
||||||||||||
|
10 мин |
Компьютерлік және биологиялық вирустарды салыстырыңдар. Қай вирус қауіпті.
Жұптық жұмыс Бүгінгі тақырыпқа қатысты негізгі ұғымдарды жазып, кестені толырыңдар.
Топтық жұмыс Сөзжұмбақты шешу. |
Презентация, А3, маркер. |
||||||||||||
|
5 мин |
V. Қорытынды. Кері байланыс.
Б Оқушылар жинаған смайликтер санына қарай бағаланады
. |
Үлестірме қағаз.
Смайликтер |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
VI. Үй тапсырмасы: §6-ті оқу, анықтамаларды жаттау. |
Оқулық |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Компьютердегі деректерді қалай қорғауға болады?" 5 сынып
|
Машықкердің аты-жөні: Маңғыстау гуманитарлық колледжінің ИБ-17-1 тобының 3 курс студенті Өтепберген Жанғаным Әдіскер: Калиева С.А. Өткізген орны: №3 жалпы білім беру орта мектебі |
||||||||||||||
|
Күні: 5.10.2019 ж. Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: Интернеттегі қауіпсіздік
|
||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Компьютердегі деректерді қалай қорғауға болады? |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.2.2. Құжатқа құпия сөздерді орната білу 5.1.3.1. Жалпы қолданысқа рұқсат етілген бумадағы файлдарды өзгерту, жүктеп алу және орналастыру. |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Жалпы қолданысқа рұқсат етілген бумадағы файлдарды өзгерту, жүктеп алу және орналастыру. |
|||||||||||||
|
Бағалау өлшемдері |
Барлық оқушылар: Ортақ қолжетімді файлдарды орналастырып, оларды өзгертіп, жүктеп алады. Оқушылардың басым бөлігі: Компьютердегі деректерді сақтаудың басқада жолдарын талдайды. Кейбір оқушылар: Кез келген құжатқа құпия сөз орнатуды біледі және ортақ қолжетімді файлдармен жұмыс жасай алады. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика және терминология: Файл-файл-file Жүктеу-загрузка-downloads/loading Бума-каталог-catalogue Кеңейтілуі-формат-format Бағдарлама-программа-programma Файл, жүктеу, каталог, кеңейтілуі, бағдарлама |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жауапкершілікке, сын тұрғысынан ойлауға, уақытты үнемдеуге. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағылшын тілі, орыс тілі, өзін-өзі тану. |
|||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Компьютер құрылғыларын бір орталықта басқару. |
|||||||||||||
|
Пайдаланылған әдебиет |
Оқулық: Г.А. Көпеева«Информатика 5 сынып». |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 1-3 минут
2 мин
2 мин |
I. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, түгендеу — Good morning, pupils!
5Т ережесімен таныстыру.
Топқа біріктіру. «Шашу» әдісі арқылы топқа біріктіру.
(Оқушылар ортаға шаттық шеңберін құрып, қорапшаға салынған 3 түрлі конфеттерді таңдап алады. Бір- бір конфеттен алып, қарама-қарсы тұрған оқушыға тілек арқылы сыйлайды және конфеттердің түрі бойынша топқа бірігеді. 1 топ – Компьютерлік вирустар 2 топ – Антивирустар 3 топ – Интернет. |
Презентация
Баяу әуен (фон музыка)
Конфеттер, корапша.
|
||||||||||||
|
8 мин |
II. Үй тапсырмасын тексеру. « Аққуды көлге қондыру» әдісі Мақсаты: Тақтада әр түрлі аққулардың арттарында сұрақтар жасырылады және оқушылар бір -бірден жауап береді. Жауабы толық әрі дұрыс жауап берген оқушы аққуды көлге қондырады. Оқушылар әр түрлі бейнелер арқылы бағаланады. (Сұрақтар үй тапсырмасына байланысты қойылады). Сұрақтар: 1. Компьютерлік желі дегеніміз не? (Компьютер арасында және компьютер құрылғыларын өзара байланыстыратын,кез келген ақпаратпен алмасуға және оларды өңдеуге арналған қызмет түрі.) 2. Сервер дегеніміз не? (агылш server)-файлдар, программалар арасында ортақ деректер алмасуы, желі пайдаланушылармен ортақ байланыс жасауды қамтамасыз ететін орталық компьютер. 3. Серверге қандай құрылғыларды қосуға болады?
(Серверге кез келген ортақ қолданбалы программалард, компьютердің қосымша құрылғыларын қосуға болады: модем, принтер, телефон, факс және т.б.) 4. Компьютердің ресурстары қандай жолдармен беріледі? (Компьютердің ресурстары 8 жолдармен беріледі.) 5. Интернетті біз қандай мақсатта пайдаланамыз?(өз ойын айту) (Интернетті ақпарат қөзі ретінде пайдаланамыз. Атап айтсақ: қажетті ақпарат алуды, ақпарат жіберуді, әртүрлі қызмет салаларында қолдануды қамтамасыз етеді ) 6. Утилиттер дегеніміз не? Утилиттер- белгілі бір программалау орталарында бірнеше қызмет атқаруға пайдаланатын қосымша программалар.
|
Тақта, бор, қима қағаз. |
||||||||||||
|
10 мин
|
III. Жаңа сабақты түсіндіру. Компьютерде жұмыс жасаған кезде кез келген ақпаратты қорғай білу өте маңызды. Ақпаратты қорғау- ақпаратты рұқсатсыз таратудан, оны рұқсатсыз өшіруден, рұқсатсыз көшірмесін жасаудан , бұғаттаудан қорғау үшін жүргізілетін шаралар. Ақпаратты қорғау шараларына компьютерді қорғау, құжаттарды вирустан қорғау, бұғаттау және қауіпсіз құпия сөздер қолдануды жатқызуға болады. Біз «компьютерге вирус түсті» деген сөздерді жиі естіп жатамыз. Бірақ компьютерге түскен вирустың салдарынан онда орналасқан программалық құралдар мен файлдардың қандай өзгерістерге ұшырайтынын біле бермейміз. Вирустар жылдам тарайды әрі тез көбейеді. Ең алғаш вирус 1986жылы Пәкістанда Ми деген атпен пайда болады. Компьютерлік вирус эпидемиясы желімен таратылады. Вирустардың таралу жолдары:
Компьютерлік вирустардың ең көп таралу көзі- Интернет. Сондықтан Интернетке кірмес бұрын сақтану шараларын қолға алу қажет. Кеңінен тараған антивирустық программалар: Kaspersky, Dr.Web, Norton, Avast және т.б. Қ Мұрағаттау- құжаттың ақпараттық өлшемін кішірейту. |
Слайд, кітап, қима қағаздар. |
||||||||||||
|
10 мин |
Компьютерлік және биологиялық вирустарды салыстырыңдар. Қай вирус қауіпті.
Жұптық жұмыс Бүгінгі тақырыпқа қатысты негізгі ұғымдарды жазып, кестені толырыңдар.
Топтық жұмыс Сөзжұмбақты шешу. |
Презентация, А3, маркер. |
||||||||||||
|
5 мин |
V. Қорытынды. Кері байланыс.
Б Оқушылар жинаған смайликтер санына қарай бағаланады
. |
Үлестірме қағаз.
Смайликтер |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
VI. Үй тапсырмасы: §6-ті оқу, анықтамаларды жаттау. |
Оқулық |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
hat date is
it today?
ұпия сөз-
ақпараттарды қорғауға арналған жасырын сөз немесе таңбалар жиыны.
Компьютерге құпия сөз орнату үшін Іске қосу(Пуск)—Басқару
тақтасы(панель управления)-Қолданушылардың тіркеу жазбалары – Құпия
сөз орнату – Еске түсіру


ағалау.

