Материалдар / Ашық сабақ "Компьютерлік желі" 7 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ "Компьютерлік желі" 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Желі түрлері
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Қаңтар 2024
162
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

7.1.В Желі және қауіпсіздік

Мектеп: Б.Момышұлы атындағы №12 жом

Күні: 03.10.2022ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Маймакова А.Б.

Сынып: 7 «а»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Компьютерлік желілер және оның жіктелуі


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.3.1-компьютерлік желілерді топтастыру

Сабақтың мақсаты

Компьютерлік желілерді топтастырады

Компьютерлік желі топологиясының ерекшеліктерін сипаттап топтастырады.



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі.



1 мин















5 мин





































2 мин














  1. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу

  2. Ынтымақтастық ахуал тудыру «Кубизм» әдісі.





Топқа біріктіру. «Flippity» онлайн ресурсы арқылы топқа бөлу.

1 -топ

2-топ









«Кім жылдам?» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар өткен тақырыптар бойынша слайдта берілген сұрақтарға жауап береді.

1.Архивтеу деген не? (файлда ақпаратты сығу процесі)

2. Архивтеу программаларын ата (WinRar, WinZip)

3.Жаңа файл құру әрекетін ата (Файл-Создать)

4. Файлды жою әрекетін ата (Файл-Удалить)

5. Файлдардың форматтарын ата (мәтіндік, графикалық, орындаушы, дыбыс, программалау тілдерінің коды, бейнедеректер)

6.Файл қалай сипатталады? (атауы мен типі)

Бағалау: Әр дұрыс жауапқа 1 баллмен бағалау.



Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін «Ой толғау» әдісі бойынша оқушыларға жетелеу сұрақтарын қоямын:

 1.Презентациядағы сурет нені білдіреді?

 2. Біздің бүгінгі сабағымызға қандай байланысы бар деп ойлайсыңдар ?

 3.Желі ұғымын қалай түсінеміз?

Сабақ тақырыбы және сабақ соңында оқушыларға қандай нәтижеге қол жеткізетіндеріне пайымдау жасатып, жаңа сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Бағалау: сұрақтарға жауап бергені үшін 1 баллмен бағалау

Кубикті бір-біріне лақтырып, жылы лебіздерін білдіреді



Random арқылы топқа бөлінеді.









Оқушы сұрақты таңдап, жауап береді.






















Сұрақтарға өз ойларын айтып, жауап береді



Мадақтау сөздер, тілек

















Әр дұрыс жауапқа 1 балл

























Ұтымды жауап бердің!

Жарайсың!

https://flippity.net/rp.php?c













Интербелсенді тақта, презентация






















Сабақтың ортасы

5 мин










5 мин



























5 мин

































10 мин

































«Компьютерлік желілер» тақырыбындағы бейнеролик көрсету. Оқушыларға «Миға шабуыл» әдісімен бейнеақпаратқа байланысты сұрақтар қою:

  1. Бейнероликтен не көрдік?

  2. Компьютерлік желі туралы қандай мағлұматтар алдық?

«Сиқырлы қорапша» әдісі. Топтық жұмыс.

Алдын ала дайындалған 2 қорапша 2 топқа беріледі. Қорапшалардың ішінде 5 компьютер суреті беріледі. Қорапша сыртына келесі жұмбақтар беріледі, жұмбақтың жауабы топтың атауы болады

1-топ:

«Әшекей бұйым болып табылады,

Арудың саусағына салынады» «САҚИНА»

2-топ:

«Көп моншақ үй үстінде қойдым шашып

Қарасам толып жатыр көзін ашып

Үйіме сәулеленіп түссе жарық

Кетеді әлгі моншақ бәрі қашып» «ЖҰЛДЫЗ»

  • Жұмбақты шешіп топ атын анықтау.

  • Қорапшаны ашып ішіндегі заттарды көріп, топ атына сәйкес топология моделін жасау.



Бағалау: Топтар бірін – бірі «Бас бармақ» әдісі арқылы өзара бағалайды.

Жаңа сабақты түсіну.

«Инсерт» (түртіп алу) әдісі


Оқушыларға оқу материалы беріледі, мәтінді оқып отырып кесте түрінде жазылады:
«V» - білемін «+» мен үшін жаңа «-» басқаша ойлаймын «?» - түсінбедім, тереңірек білгім келеді


«V»

-

+

?






Барлық оқушылар жаңа тақырып тұрғысынан (ұғымдар) толық ақпарат жинайды.



Жұптық жұмыс.

«Flippity» онлайн ресурсы арқылы жұпқа бөлу. (Интернет істемей қалса оқушылардан бір-бір заттарын алып, сол заттар бойынша жұптарға бөлемін) Оқушылар жұп болып жұмыс жасап оқушылар арасында достық қарым-қатынасы орнайды.

1-топ:

1-жұп: бос сызбаның ішіне желілер жайлы схеманы толтырыңыз

Схема 1


2-жұп: Желі атауларын жазыңыз

3Прямоугольник 1

Тиістілігіне қарай бөлінуі



-жұп: Сәйкестендіру



Прямоугольник 2

Ведомстволық желі



Прямоугольник 3

Мемлекеттік желі










Бағалау: смайлик арқылы бағалау.

2-топ:

Компьютердегі жұмыс

мектептегі, үйдегі, компьютерлік сыныптағы компьютерлердің желіге қосудың түрлі тәсілдерін ойластырып, схемасын мәтіндік редакторда сыз.



Бағалау: стикерлер беру арқылы бағалау



Қосымша тапсырма:

Тапсырманы жылдам орындайтын оқушыларға:

Шағын зерттеу жаса. Әуежайда, ірі супермаркеттерде, үйде және сыныпта қандай желілер топологиясы қолданылатынын ойлан, интернет желісінен ақпараттар ізде.





Бейнеақпарат көріп, соған қатысты өз ойларын айтады.

































Жұмбақтың жауабын табады, модель жасайды. Бірін-бірі бағалайды.



















Оқулықтан тақырып мазмұнын оқып, танысады.





















Жұптасып тапсырма орындайды



























































































Практикалық тапсырма орындайды



АКТ, ИТ

Сілтеме:

http://youtube.com/watch?v=0I--u9COyDQ

























338тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!