Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
5-бөлім. Тарихи тұлғалар. Лексика. Көнерген сөздер. Эвфемизм. Дисфемизм. Табу |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көнерген сөздер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.4.3.1. Көнерген сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу 6.1.4.1 мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Көнерген сөздердің қолданыс аясын түсініп, ажырата біледі. Мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды Кейбір оқушылар үшін: Көнерген сөздерді ажырата алады. Мәтін бойынша жетекші сұрақтарға жауап бере алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Үй тапсырмасын тексеру 6-тапсырма Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады. |
Дескриптор: Көп нүктенің орнына тиісті көнерген сөзді қояды.2 балл |
Слайд |
|
|
Сабақтың басы 5мин |
«Миға шабуыл» 1-тапсырма Wordwall әдісі арқылы берілген сөздерді Тарихи сөздер мен архайзмдерге ажыратыңдар |
Тарихи сөздер мен архайзмдерге ажыратады. Хан, патша, дүрия, сауын айту, уәзір, би, аға сұлтан, болыс, торқа, биқасап, садақ, жебе, найза, адырна, бесік құда, сауыт, айбалта, барымта, патсайы, лашық, жаппа, шидем, күпі, сәукеле, саптыаяқ, кебеже. Дескриптор: 1.Тарихи сөздерді біледі 1б 2.архаизмдерді ажырата алады 1б
|
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Wordwall платформасы |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 7мин.
7 мин |
2-тапсырма: Берілген көнерген сөздерді тауып,қолдануыңа қарай орналастыр. |
Топтық жұмыс 1-топ Батырға қатысты көнерген сөздер 2-топ Ыдыс-аяққа қатысты көнерген сөздер 3-топ Киімге қатысты көнерген сөздерді тауып,қолдануына қарай орналастырады. Оқушыға жеке қолдау көрсету мақсатында(кейбір оқушыға) «Артығын тап» тапсырмасы беріледі 1-тапсырма: Төмендегі сөздерден артығын табыңыз: Шаһар, арба, балта, смартфон. 2-тапсырма: Төмендегі сөздерден артығын табыңыз: Қамшы, ноқта, велосипед, атан. 3-тапсырма: Төмендегі сөздерден артығын табыңыз: Тұлпар, поштабай, көлік, жарғақ. |
Дескриптор: -Көнерген сөздердің қолданыс аясын түсінеді 1б -Мағынасына қарай ажырата алады.1б |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны |
|
8-тапсырма: Мәтінмен жұмыс. Қаһарман қыз-Хиуаз Мәтінді оқы. А.Мәтін мазмұны бойынша сұраққа жауап беріп,негізгі ойын анықтаңдар. |
Оқылым Оқушылар мәтінді оқып шығады. А.Берілген сұрақтарға жауап береді. Мәтіннің негізгі ойын анықтайды.
|
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді.1б -негізгі ойын анықтайды 1б |
Оқулық, жазба дәптер |
|
|
7мин |
9-тапсырма Көп нүктенің орнына көнерген сөздерді қойып жазыңдар. |
Жазылым Көп нүктенің орнына көнерген
сөздерді қойып жазады. |
Дескриптор: көнерген сөздерді қойып жазады.1б |
|
|
Сабақтың соңы 7 мин.
|
Рефлексия Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. 1.Көнерген сөздерді білдім 2.Тарихи сөздерді ажырата аламын. 3.Архаизмдерді ажырата білемін. 4. Мәтін мазмұны бойынша сұраққа жауап бере аламын. 5.Мәтіннің негізгі ойын анықтай аламын. +,- таңбасын қою арқылы кері байланыс береді. |
Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Кеспе қағаз. |
|
|
Үйге тапсырма |
|
|
|
![]()
Кері байланыс
Оқушының аты-жөні:
|
1 |
Көнерген сөздерді білдім |
|
|
|
2. |
Тарихи сөздерді ажырата аламын. |
|
|
|
3. |
Архаизмдерді ажырата білемін. |
|
|
|
4. |
Мәтін мазмұны бойынша сұраққа жауап бере аламын. |
|
|
|
5. |
Мәтіннің негізгі ойын анықтай аламын. |
|
|
Кері байланыс
Оқушының аты-жөні:
|
1 |
Көнерген сөздерді білдім |
|
|
|
2. |
Тарихи сөздерді ажырата аламын. |
|
|
|
3. |
Архаизмдерді ажырата білемін. |
|
|
|
4. |
Мәтін мазмұны бойынша сұраққа жауап бере аламын. |
|
|
|
5. |
Мәтіннің негізгі ойын анықтай аламын. |
|
|
Кері байланыс
Оқушының аты-жөні:
|
1 |
Көнерген сөздерді білдім |
|
|
|
2. |
Тарихи сөздерді ажырата аламын. |
|
|
|
3. |
Архаизмдерді ажырата білемін. |
|
|
|
4. |
Мәтін мазмұны бойынша сұраққа жауап бере аламын. |
|
|
|
5. |
Мәтіннің негізгі ойын анықтай аламын. |
|
|
1-тапсырма:
Төмендегі сөздерден артығын табыңыз:
Шаһар, арба, балта, смартфон.
2-тапсырма:
Төмендегі сөздерден артығын табыңыз:
Қызылбөрік, үкі, домбыра, планшет.
3-тапсырма:
Төмендегі сөздерден артығын табыңыз:
Тұлпар, поштабай, көлік, жарғақ.
4-тапсырма:
Төмендегі сөздерден артығын табыңыз:
Шідер, жейде, құрық, доға.
5-тапсырма:
Төмендегі сөздерден артығын табыңыз:
Қамшы, ноқта, велосипед, атан.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Көнерген сөздер 6-сынып
Ашық сабақ Көнерген сөздер 6-сынып
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
5-бөлім. Тарихи тұлғалар. Лексика. Көнерген сөздер. Эвфемизм. Дисфемизм. Табу |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көнерген сөздер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.4.3.1. Көнерген сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу 6.1.4.1 мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Көнерген сөздердің қолданыс аясын түсініп, ажырата біледі. Мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды Кейбір оқушылар үшін: Көнерген сөздерді ажырата алады. Мәтін бойынша жетекші сұрақтарға жауап бере алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Үй тапсырмасын тексеру 6-тапсырма Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады. |
Дескриптор: Көп нүктенің орнына тиісті көнерген сөзді қояды.2 балл |
Слайд |
|
|
Сабақтың басы 5мин |
«Миға шабуыл» 1-тапсырма Wordwall әдісі арқылы берілген сөздерді Тарихи сөздер мен архайзмдерге ажыратыңдар |
Тарихи сөздер мен архайзмдерге ажыратады. Хан, патша, дүрия, сауын айту, уәзір, би, аға сұлтан, болыс, торқа, биқасап, садақ, жебе, найза, адырна, бесік құда, сауыт, айбалта, барымта, патсайы, лашық, жаппа, шидем, күпі, сәукеле, саптыаяқ, кебеже. Дескриптор: 1.Тарихи сөздерді біледі 1б 2.архаизмдерді ажырата алады 1б
|
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Wordwall платформасы |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 7мин.
7 мин |
2-тапсырма: Берілген көнерген сөздерді тауып,қолдануыңа қарай орналастыр. |
Топтық жұмыс 1-топ Батырға қатысты көнерген сөздер 2-топ Ыдыс-аяққа қатысты көнерген сөздер 3-топ Киімге қатысты көнерген сөздерді тауып,қолдануына қарай орналастырады. Оқушыға жеке қолдау көрсету мақсатында(кейбір оқушыға) «Артығын тап» тапсырмасы беріледі 1-тапсырма: Төмендегі сөздерден артығын табыңыз: Шаһар, арба, балта, смартфон. 2-тапсырма: Төмендегі сөздерден артығын табыңыз: Қамшы, ноқта, велосипед, атан. 3-тапсырма: Төмендегі сөздерден артығын табыңыз: Тұлпар, поштабай, көлік, жарғақ. |
Дескриптор: -Көнерген сөздердің қолданыс аясын түсінеді 1б -Мағынасына қарай ажырата алады.1б |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны |
|
8-тапсырма: Мәтінмен жұмыс. Қаһарман қыз-Хиуаз Мәтінді оқы. А.Мәтін мазмұны бойынша сұраққа жауап беріп,негізгі ойын анықтаңдар. |
Оқылым Оқушылар мәтінді оқып шығады. А.Берілген сұрақтарға жауап береді. Мәтіннің негізгі ойын анықтайды.
|
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді.1б -негізгі ойын анықтайды 1б |
Оқулық, жазба дәптер |
|
|
7мин |
9-тапсырма Көп нүктенің орнына көнерген сөздерді қойып жазыңдар. |
Жазылым Көп нүктенің орнына көнерген
сөздерді қойып жазады. |
Дескриптор: көнерген сөздерді қойып жазады.1б |
|
|
Сабақтың соңы 7 мин.
|
Рефлексия Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. 1.Көнерген сөздерді білдім 2.Тарихи сөздерді ажырата аламын. 3.Архаизмдерді ажырата білемін. 4. Мәтін мазмұны бойынша сұраққа жауап бере аламын. 5.Мәтіннің негізгі ойын анықтай аламын. +,- таңбасын қою арқылы кері байланыс береді. |
Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Кеспе қағаз. |
|
|
Үйге тапсырма |
|
|
|
![]()
Кері байланыс
Оқушының аты-жөні:
|
1 |
Көнерген сөздерді білдім |
|
|
|
2. |
Тарихи сөздерді ажырата аламын. |
|
|
|
3. |
Архаизмдерді ажырата білемін. |
|
|
|
4. |
Мәтін мазмұны бойынша сұраққа жауап бере аламын. |
|
|
|
5. |
Мәтіннің негізгі ойын анықтай аламын. |
|
|
Кері байланыс
Оқушының аты-жөні:
|
1 |
Көнерген сөздерді білдім |
|
|
|
2. |
Тарихи сөздерді ажырата аламын. |
|
|
|
3. |
Архаизмдерді ажырата білемін. |
|
|
|
4. |
Мәтін мазмұны бойынша сұраққа жауап бере аламын. |
|
|
|
5. |
Мәтіннің негізгі ойын анықтай аламын. |
|
|
Кері байланыс
Оқушының аты-жөні:
|
1 |
Көнерген сөздерді білдім |
|
|
|
2. |
Тарихи сөздерді ажырата аламын. |
|
|
|
3. |
Архаизмдерді ажырата білемін. |
|
|
|
4. |
Мәтін мазмұны бойынша сұраққа жауап бере аламын. |
|
|
|
5. |
Мәтіннің негізгі ойын анықтай аламын. |
|
|
1-тапсырма:
Төмендегі сөздерден артығын табыңыз:
Шаһар, арба, балта, смартфон.
2-тапсырма:
Төмендегі сөздерден артығын табыңыз:
Қызылбөрік, үкі, домбыра, планшет.
3-тапсырма:
Төмендегі сөздерден артығын табыңыз:
Тұлпар, поштабай, көлік, жарғақ.
4-тапсырма:
Төмендегі сөздерден артығын табыңыз:
Шідер, жейде, құрық, доға.
5-тапсырма:
Төмендегі сөздерден артығын табыңыз:
Қамшы, ноқта, велосипед, атан.
шағым қалдыра аласыз
















