Ашық сабақ Көркем еңбек сабағы 9 сынып "Бұйымды әзірлеу. Әрлеу"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ Көркем еңбек сабағы 9 сынып "Бұйымды әзірлеу. Әрлеу"

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ Көркем еңбек сабағы 9 сынып "Бұйымды әзірлеу. Әрлеу"
Материалдың қысқаша нұсқасы

Көркем еңбек

Мектеп: Ахмет Байтұрсынов атындағы №50 мектеп-гимназиясы

Күні: 03.03.2025ж

Оқытушының аты-жөні: Уалихан Диас Сембекұлы

Сынып: 9 «Г»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Дизайн және технология

Сабақтың тақырыбы:

Бұйымды әзірлеу. Әрлеу

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

9.2.2.1 материалдарды өңдеуге арналған заманауи технологиялық машиналарды өз бетінше таңдап, анықтау және қолдану;

9.2.3.1 бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану;

9.2.3.2 сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып, ерекше күрделі бұйым жасау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істеуге дағдыланған:

Бұйым дайындау барысында материалдарды өндеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау және таңдау

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

Бұйым жасау кезінде жаңа технологияларды қолдану

Кейбір оқушылар істеуге қабілетті: Күрделі бұйымдарды өз шығармашылық идеясымен жасау

Құндылықтарды дарыту

ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

  • модельдеу, таным объектілерінің құрылымын анықтау, бір бүтіннің әртүрлі бөліктері арасындағы қатынастарды іздеу және бөлу, процестерді кезеңдерге бөлу, себеп-салдарлық байланыстарды анықтай алу;

  • Тарихи мұра: Сәулет өнерінің үздік туындылары тарихтың, мәдениеттің, және қоғамның даму кезеңдерін көрсетеді. Олар өткен мен қазіргі арасындағы байланысты нығайтады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы

0-5 мин



  1. Ынтымақтастық атмосферасын орнату

  2. Сабақтың тақырыбымен таныстыру

Сабаққа қойылған мақсаттармен және тапсырмалармен оқушыларды таныстыру


Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді.

Қалыптас

тырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау

Танысты-рылым, оқу жоспары


11-20 мин




Ортасы




21-35 мин
































Аяқталуы

5 мин

Өткен сабақты қайталау

Миға шабуыл «Көгершіннен хат»

  1. Графикалық құжаттама дегеніміз не?

  2. Технологиялық карта дегеніміз не?

  3. Қауіпсіздік ережелеріне тоқталып өт.


Қайшымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері:

  1. Қайшыны тек қажетті жағдайда ғана пайдалану

  2. Қайшыны жүзі жабық күйде және ұшын жоғары қаратып ұстау

  3. Қайшыны біреуге бергенде, сабынан беру

  4. Қайшыны ойнап немесе жүгіріп жүргенде қолданбау

  5. Матаны, қағазды немесе басқа материалды кескенде, сол қолдың саусақтарын қайшы жүзіне жақындатпау

  6. Арнайы қайшы тұтқасы бар моделін пайдалану (балаларға дөңгелектелген ұшты қайшы қолдану ұсынылады).

  7. Жұмысты аяқтағаннан кейін қайшыны қауіпсіз жерге қою

Қағазбен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері:

  1. Қағаздың шеттері өткір болуы мүмкін, сондықтан қолды кесіп алудан сақтану.

  2. Қағазды ұқыпты кесіп, оны бетке жақындатпау.

  3. Қағазды жырту немесе бүктеу кезінде абай болу, саусақтарды жарақаттап алмау.

  4. Шашылған қағаз бөліктерін дер кезінде жинау, жұмыс орнын таза ұстау.

Желіммен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері:

  1. Желімді тек мақсатына сай пайдалану.

  2. Желіммен жұмыс істеген кезде оны көзге, ауызға, мұрынға тигізбеу.

  3. Егер желім қолыңызға немесе киіміңізге тиіп кетсе, бірден сабынды сумен жуу.

  4. Желімді бетке, шашқа жақындатпау, ауызбен үрлемеу.

  5. Ерітінді негізінде жасалған желімдермен (мысалы, суперклей) жұмыс істегенде, теріні жабыстырып алмауға ерекше назар аудару.

  6. Желімдегеннен кейін қолды мұқият жуу.


Топтық жұмыс

П рактикалық тапсырма

Оқушылар суретте көрсетілген қағаз қиындылары арқылы парта құрастырып шығады.


Қажетті құрал-жабдықтар

  1. Сызғыш

  2. Қайшы

  3. Желім

  4. Қалам және т.б



Оқушылар өз туындыларына атау беріп, сыныпқа ұсынады, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды.

(Қ) Жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылармен орындалған жұмыстарды талқылау

Кері байланыс

Арнайы қиынды қағазға кері байланыс жазады.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.




Қауіпсіздік ережесімен танысады























Оқушылар суретте көрсетілген қағаз қиындылары арқылы парта құрастырып шығады.





Жұмысты көрмеге ұсынады.




Оқушылар кері байланыс жазады.


ҚБ

Ауызша бағалау



ҚБ

Ауызша бағалау























ҚБ

Ауызша бағалау


Ақпараттық ресурстар




Көркем еңбек кітабы

9-сынып



























Картоннан жасалған жиhаздар

https://roomester.ru/dekor/mebel/mebel-iz-kartona.html































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.08.2025
110
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі