Ашық сабақ. "Көркемдік кестемен бұйымды безендіру". 5 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ. "Көркемдік кестемен бұйымды безендіру". 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
1.Жасалған нобай бойынша тігіс түрлерін анықтайды; 2.Жібектен немесе мақтадан жасалынған кестеге арналған жіптермен кестелейді; 3.Қауіпсіздік ережесін ұстанады;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сәндік-қолданбалы шығармашылық

Сынып: 5 сынып( қыз балаларға арналған)

Мұғалімнің аты-жөні: М.С.Сагинбаева

Сабақ тақырыбы

Көркемдік кестемен бұйымды безендіру.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Шығармашылық идеялардың көркем көрінісі және жасау технологиясы

5.2.1.1-Өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану.

5.2.3.3-*Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану.

5.2.6.1.-Материалдар мен құралдарды техника қауіпсіздігін сақтап,қолданудың маңыздылығын сезіне отырып демонстрациялау


Сабақ мақсаттары


  • Алдыңғы сабақта орындаған тәжірибелік жұмысты жалғастыру мақсатында қолданады;(ою-өрнектің нобайы)

  • Нобай жасау барысында ассиметрия, симметрия және ритм сынды заңдылықтарды ұстанады;

  • Жасалған нобай бойынша тігіс түрлерін пайдаланып, ою-өрнекті кестелейді;

  • Іс-тәжірибелік жұмыс барысында қауіпсіздік ережесін ұстанады;

  • Уақытты тиімді пайдаланады;

Бағалау

критерийлері


  • 1.Жасалған нобай бойынша тігіс түрлерін анықтайды;

  • 2.Жібектен немесе мақтадан жасалынған кестеге арналған жіптермен кестелейді;

  • 3.Қауіпсіздік ережесін ұстанады;

Тілдік мақсаттар


Сабақтағы лексикамен терминалогия

Сәндік-қолданбалы өнер, бұйым, жасау технологиясы, пішін, нобай, құрамы, ырғақ, сызық, , кесте, инешаншым, тігім, тігістер, өру


Сәндік-қолданбалы өнер шеберлерінің шығармашылығына негізделіп, мен...

Қазақ ұлттық мәдениетінің ерекшелігі.... тұрады.

Мен ою-өрнек композициясын ..... жасау үшін қолдандым.

Берілген бұйымды жасауда шебер келесі... қолданды.


Құндылықтарды

дарыту




- сұрақтарға жауап беру барысында оқушылар ойын ашық айту арқылы ашықтық құндылығын арттыра түседі:

- ынтымақтастықпен жұмыс жасай отырып, бір-бірлерінің ойын сыйластықпен тыңдай біледі;

- өмір ойы еңбектену арқылы өзіне бай және қажетті қор жинақтайды;

- шығармашылық жұмыс жасай отырып қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік құндылықтары артады.

Пәнаралық

байланыстар

Бұлсабақтағытақырып, негізіненжаратылыстанужәнеқазақәдебиетіпәніментығызбайланысты. Жаратылыстанупәніарқылықыздарөрнектердіңшығутарихынаүңілсе, қазақәдебиетіарқылы, қазақхалқыныңсәндік –қолданбалыөнеріндегікестеменбізкестенің, кестелептоқуөнерініңнегізгіорынымен маңыздылығынтүсінеді;

АКТ қолдану

дағдылары

- Сабақ барысында презентация көрсету үшін компьютер қолданылады. Оқушылар өз дағдыларын жетілдіреді, сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамытады.

Презентациялар және видеобейнелер көрсетіледі.


Бастапқы білім


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 2А Сәндік-қолданбалы шығармашылық

Сабақ тақырыбы: Көркем кестелеу. Кесте түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу. Нобай орындау.

Осы тақырып бойынша қыздар жұмыс жасап, ою-өрнек түрлеріне және кесте өнеріне зерттеу жүргізіп, зерттеу нәтижесінде практикалық жұмыс барысында оқушылар кесте түрлерімен танысып, өздері нобай бойынша кесте жұмысын жасап шығады.

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар


Сабақтың басы

























Сабақ ортасы























Сарамандық жұмыс





























Сабақтың соңы






















































Кері байланыс
















Психологиялық ахуал. Сабақты жақсы көңіл-күйде бастау мақсатында оқушылар сәлемдескеннен кейін ортаға шығып, шеңбер құрып жақсы тілектер айтады.

Жіптер арқылы 2 топқа бөлінеді:

1 топ – тоқымашылар

2 топ –кестешілер

Біріктірудегі негізгі мақсат,оқушылардың топпен жұмыс жасаудағы дағдыларын дамыту.

Топтықжұмыс.Алдыңғыоқудықайталауүшін «Қарлыкесек» әдісіарқылысұрақтарғажауапалынады.

Дескриптор

Білімалушы:

- сұрақтарғадұрысжауапбереді;

- өзойынеркінжеткізеді;

Осы критерийлер бойынша оқушылар жұмыс жасайды.Сосын бағалау процессі жүреді. Бағалау парағы сабақ жоспарына сай алдын-ала дайындалады. Сабақтың басында бағалау парағы әр топқа беріледі және топбасшы сабақ барысында бағалап отырады.Бағалау + белгісімен белгіленеді. Сабақтың аяғында жинаған жалпы бағасы шығарылады. Соған байланысты оқушының тапсырманы қаншалықты орындағандығын білуге болады





Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын ояту үшін слайд көрсетіліп, бізкестенің түрлері туралы, сәндік –қолданбалы өнер жайлы айтылады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырылады.

С абақ тақырыбы:Көркемдік кестемен бұйымды безендіру.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

* Шығармашылық идеялардың көркем көрінісі және жасау технологиясы

*Өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану.

*Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану.

Оқу мақсаттары айтылып болған соң,міндетті түрде қауіпсіздік ережелері айтылады:

  • Құрал –жабдықтармен мұқият жұмыс жасау;

  • Сабақ барысында қолданатын заттарды бір-бірне лақтырмау;

  • Ережеге сай жұмыс жасау;

Жеке жұмыс: Ары қарай шығармашылық жұмыс жасау үшін, оқушылар мақта матасынан жасалынған, ақ түсті беторамал алып келеді, сол орамалдың бетіне оқушылар кестемен жұмыс жасайды.

Дескриптор

Білім алушы:

- Нобайға қарап кестелеуді жалғастырады;

- Кестені тоқуда симметрия заңдылығын ұстанады;

-Кестенің дұрыс тоқылуын қадағалайды;

-Қауіпсіздік ережесін ұстанады;


Дифференциациялық тапсырма бұл сабақта паралеллді түрде жүреді. Өйткені, оқушының жалпы сыныппен, жас ерекшелігіне қарай берілетін тапсырмаға қарамай, әр оқушының ізденіс жұмысы әртүрлі болады. Құрылысы күрделі, түстік шешімі әртүрлі түстерді үйлестіріп кестелесе осы тапсырма бойынша баланың деңгейі жоғары болғаны.Ал, егер құрылымы онша күрделі емес бірнеше иірімнен ғана тұратын нобай болса, онда деңгейі төмендеу деген сөз.


«Бір қадам» әдісі арқылы оқушылар мақал – мәтел айтып жарысады.

Сергіту сәті. «Оп - оңай» әні.

Кестемен жұмыс барысында оқушыларға көркем еңбекке байланысты жаңылтпаштар мен жұмбақтар беріледі.


Көркем кестемен сәнделген бұйымдар







Тапсырма парақшалары





Бағалау парағы











Қазақ сәндік-қолданбалы өнер – Кесте – баумен кестелеу қолөнер шеберлігі бойынша видеобейне, дыбыстық жазба



Қолөнердің түрлері; Кесте

Жаңадан үйренушілерге кесте








Кестені орындауға арналған қажетті материалдар: инелер, қайшылар,оймақ, ирис және мулине жіптер, кергіш, маталар.















Ән






Тест парақшалары






















































Стикерлер

Сабақты қорытындылау мақсатында оқушыларға тесттік жұмыс беріледі.

Тест сұрақтары 1 - топ

  1. Сәндік қолданбалы өнердің ішіндегі ең көп тараған өнер түрі?

а) кесте өнері

ә) зергерлік өнері

б) ұсталық өнері

2) Кесте кергішті қай қолда ұстаған дұрыс?

а) оң қолда

ә) сол қолда

б) аяқта

3) Жануар текті оюөрнектер қандай бұйымдарда қолданылады?

а) тұрмыста

ә) киімде

б) әшекейлерде

4) Өрнек элементтерінің үйлесімді реттілікпен орналасуы қалай аталады?

а) матив

ә) раппорт

б) симметрия

Тест сұрақтары 2- топ

  1. Кесте тігістері неше топқа бөлінеді?

а) 2

ә) 4

б) 6

2) Жұмыс көзден қанша қашықтықта болуы керек?

а) 30-40 см

ә) 15-20см

б) 50-60см

3) Қазақта ою өрнектер неше топқа бөлінеді?

а) 4

ә) 3

б) 2

4) Өрнек элементтерінің белгілі бір реттілікпен кезектесуі қалай аталады?

а) ырғақ

ә) элемент

б) ассиметрия



Дескриптор

Білімалушы:

  • сұрақтарға дұрыс жауап береді;

  • кесте түрлерін ажырата біледі


Кері байланыс «Екі жұлдыз –бір тілек» әдісі арқылы сабақтың ұтымды тұстарымен келесі сабақта жақсартуға болатын тұстарына ұсыныс жаза алады.



Қорытындылау мақсатында мұғалім жалпы сабаққа кері байланыс береді. Оқушылардың жасаған әр-бір іс-әрекеті жайлы, бағалау парағындағы нәтижені айтып өтеді.


Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
24.01.2019
1724
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі