Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ .көшбасшы қандай болу керек?
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Пән: Дүниетану |
Мектеп: А.Байтұрсынов |
|||||
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: Ибрагимова Үміт |
|||||
Сынып: 4-сынып |
Қатысқандар саны:23 Қатыспағандар саны: |
Сынып: 4-сынып |
||||
Сабақ тақырыбы |
Көшбасшы қандай болу керек? |
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.1.2.1 мектептің өзін-өзі басқару ұйымына мүше болу жолдарын түсіндіру 4.1.2.2 оқушылар арасындағы көшбасшыға тән тұлғалық қасиеттерді анықтау
|
|||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Оқушылар отбасының маңыздылығын дәлелдеуге, отбасы мүшелерінің функционалдық рөлін талдауға үйренеді. Көптеген оқушылар: Конституцияны туралы ұғымдарын толықтырады.Оқушылар адам өміріндегі ата заңның маңыздылығы туралы қорытынды жасауға үйренеді. Кейбір оқушылар: Тапсырмалар отбасылық бюджеттің табысын және шығыстарын талдау мүмкіндігіне бағытталған. Оқушылар отбасы бюджетін оңтайландыру жолдарын ұсынады. |
|||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсат Пәнге қатысты лексика мен терминология Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Оқушылар: • отбасының қоғам өміріндегі маңызын дәлелдейді; • отбасы бюджетінің негізгі кіріс-шығысын талдайды; • мектептің өзін-өзі басқару ұйымына мүше болу жолдарын түсіндіреді; • көшбасшыға тән тұлғалық қасиеттерді анықтайды; • Конституцияның қоғам өміріндегі маңызы туралы қорытындылар жасайды. • отбасылық бюджет; • мектептің өзін-өзі басқару ұйымы; |
|||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика, әдебиеттік оқу, көркем еңбек. |
|||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
|||||
Бастапқы білім |
Оқушылардың 1-сыныптың «Менің отбасым және достарым» тарауынан отбасы мен достық туралы түсініктері бар.Мектептежәне үйдегіөзін- өзі ұстау ережелерін 1-2 сыныптың «Өзім туралы», «Менің мектебім», «Менің отбасым және достарым» тарауларынан біледі. Олар өздерінің отбасыларының кірістері мен шығыстарын талдай алады және күнделікті өмірдегі білімдерін қолдана отырып, өздерінің шығындарын жоспарлай біледі.. Оқушылар мектептегі өзін-өзі басқару ережелерін түсіндіре алады (2 тарау «Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен» 3-сынып) |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы |
Жаңа топ құру. Хандар мен билердің және батырлар мен президенттердің суреттері арқылы топқа бөлініп отырады. 1-топ хандар 2- топ билер 3-топ батырлар 4-топ президенттер Әртоптан өздерінің топтарындағы түскен ұлы тұлғалардың біріктіріп тұрған ортақ қасиеттерін атап шыгады. Қол шапалақ арқылы әр топ бір –бірің бағалап отырады. Жұмыс ережесін келісу
«Мина»ойыны арқылы үй жұмысын еске түсіру Бірнеше қағазға сұрақтар жазылып, умаждап жерге тастайды.Оқушылар көздерің жұмып,сол қағаздардың үстінен өтеді.Егерде қандайда бір қағазды басып кетсе ,сол қағаздағы сұраққа жауап береді .жауап бере алмаса мина жарылды деп есептейді . Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау
Қызығушылықты ояту Бейне жазба көру .Көшбасшылық туралы .Құмырсқа мен қант 1.Құмырсқаның әрекеті қандай? 2.Құмырсқа қандай шешімге келді ? 3.Осы әрекетті мектеппен ,сыныппен байланыстыруға болама? Оқушыардың жеке пікірлерін тыңдай отырып ,жаңа тақырыпты бастау. Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Көшбасшы қандай болу керек?» |
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмала ры |
||||
Сабақтың ортасы |
4 топқа тапсырмалар беріледі 1-топ берілген журнал-газет қиындыларынан көшбасшы бұл деген коллаж құрастыру керек 2.-топ Көшбасшыға қандай қасиеттер лайық? ассоциация құрастырады 3- топ Оқулықтағы жағдаят тапсырманы орындап мына сұрақтарға жауап іздейді ? 1.Көшбасшы болуға лайық па? 2.Мектепте неге ұяң? 3.Оның бойынан қандай қасиеттерді байқадың? 4-топ Абайдың 17 қара сөзімен көшбасшылықты байланыстыр .постер қорғау . Дескрипторы: көшбасшыға тән тұлғалық қасиеттерді анықтайды; Тапсырма орындаған оқушылар жұлдызша арқылы бағаланып отырады . Жетекші сұрақтар қою арқылы тапсырманы пысықтау,толықтыру «Микрофон» әдісі арқылы топтан кез-келген оқушы жауап беруге болады. 1.Адам бойындағы көшбасшылық қасиетті жетілдіруге болама? 2.Ол ушің қандай болу керек? 3.Мектептегі өзін-өзі басқару жүйесіне қандай кенестер айтар едің? 4.Сыныптағы оқушының барлығы көшбасшы бола алама? Ендеше әр топтан осы қасиетке ие оқушыны ортаға шығарайық,әр топ өздері ақылдаса келіп бір көшбасшыны шығарады .Оларды марапаттап « Көшбасшы» деген бейджик тағу . |
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Белсенді оқу тапсырмала ры. |
||||
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында жиналған топтағы жұлдызшалар арқылы бағалап,мадақтау «Ақылдының алты қалпагы арқылы » кері байланыс. Оқушылардың әр қалпақты киіп өз ойларын ортаға салады. |
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату |
||||
Қосымша ақпарат |
||||||
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. Осы сабақта мен алдын ала ұлы адамдар туралы тың деректер жинап келуді ұсынған болатынмын. Ғаламтор желісін пайдалана алатын оқушылар біраз дүниелер алып келді |
|||||
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Сабақ барысында байқалғандай мен көбінесе ойын түріңде сұрақтар коямын ,мысалы мина ,еркін микрофон сияқты . және жетелеуші сұрақтар қоя отырыпта баланың сабақты қалай меңгергенің білуге болады. |
|||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен сабақ жоспарымды орындап үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Саба ғым өз мақсатына толықтай жетті.Оқушылар мақсатқа сай жұмыс істеді.тапсырмалар өз дәрежесінде толығымен орындалды. |
|||||
Қорытынды бағалау |
||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1.Абайдың 17-ші қарасөзің көшбасшылықпен байланыстыра білген топтың жұмысы өте керемет шықты 2.Үй тапсырмасы бойынша несие кіріспе , шығыспа деген сұрақ нәтижесінде оқушылар арасында пікір талас пайда болды. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1.4- топқа берілген тапсырмалар .біріншіден әртоптың тапсырмасы бір-біріне ұқсамауы,екіншіден бұрын топбасшылықтан көріне бермейтін жаңа топбасшы оқушылардың шығуы 770 ₸ - Сатып алу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |