Пәні:Қазақ тілі
|
Бөлім: |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ән-халықтың ажары. |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Көсемше, көсемшенің түрленуі. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Көсемшенің ережесін біледі. -Көсемшенің жасалу жолын ажырата алады. -Көсемшенің түрленуімен тапсырма жасай алады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Көсемшенің ережесін біледі. -Көсемшенің жасалу жолын ажырата алады. -Көсемшенің түрленуімен тапсырма жасай алады. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу 2. Оқушыларды түгендеу 3. Үй тапсырмасын сұрау. 4.Топқа бөлу. |
Оқушылар мұғалімге назар аударады. Көсемшенің жұрнақтары арқылы 3 топқа бөлінеді. |
|
Таратпалы парақтар, презентация |
|||
|
10 мин 7 минут 5 минут 7 мин |
Жаңа тақырып.
Көсемше үш түрлі жолмен жасалады: 1) -а, -е, -й жұрнақтары арқылы ауыспалы осы шақ көсемше жасалады. Мысалы, Боран соғады, мал төлдейді, ит үреді; 2) -ып, -іп, -п жұрнақтары арқылы өткен шақ көсемше жасалады. Мысалы, Сыпайы сызып айтады, шорқақ үзіп айтады. Көсемшелер: сызып, үзіп айтады. 3) -ғалы, -гелі, -қалы, -келі жұрнақтары келер шақ көсемше жасайды. Мысалы: айтқалы отыр, кеткелі жатыр, оқығалы жүр, келгелі отыр. Көсемше тұлғасына көптік, септік, тәуелдік жалғаулар жалғанбайды, яғни көсемше көптелмейді, септелмейді, тәуелденбейді. Тек -а, -е, -й және -ып, -іп, -п тұлғалы көсемшелер ғана жіктеледі, ал -ғалы, -гелі, -қалы, -келі тұлғалы көсемшелер жіктелмейді. Топтық жұмыс. 1-топ: Көсемшенің ережесі мен жасалуына тоқталып, кластер қорғайды. 2-топ: Көсемшелерді қатыстырып «Ән халықтың ажары» тақырыбына мәтін құрайды. 3-топ: Көсемшелі және есімшелі мақал-мәтелдерді жазып, сыныппен бөлісіп, оқиды. Жеке жұмыс. 117-беттегі 2- тапсырма бойынша көсемшелерді тауып, жасалу жолын анықтайды. «Викторина» әдісі арқылы топтық жарыс. Интерактивтіді тақтада әртүрлі ұяшықтардан көсемшенің жасалу жолына байланысты сұрақтар шығады. Қай топ жылдам әрі толық жауап берсе, сол топ жеңіске жетеді. |
Жаңа тақырыпты толық түсінеді. Дәптерлеріне ережені жазады. Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
|
Әр топ бір-бірін 1-10 балл аралығында бағалайды. -Жақсы! Жарайсың! -Керемет! Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай. |
Оқулық, тақта, презентация Оқулық, слайд, интерактивті тақта. Оқулық, слайд, интерактивті тақта, жұмыс дәптері. Оқулық, дәптер |
|||
|
Соңы 3 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия «Өзін-өзі бағалау» парағы арқылы сабақты қорытындылайды. Үйге тапсырма: |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын параққа жазу арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Үйге берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады. |
Сабаққа белсенді қатысқан оқушылар- 8-10 ұпай; Жақсы қатысқан оқушылар – 6-7 ұпай; Орташа қатысқан оқушылар – 4-5 ұпай; Қалғандары - 1-3 ұпай. |
Таратпалы парақтар. |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Көсемше. Қысқа мерзімді жоспар
Ашық сабақ. Көсемше. Қысқа мерзімді жоспар
Пәні:Қазақ тілі
|
Бөлім: |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ән-халықтың ажары. |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Көсемше, көсемшенің түрленуі. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Көсемшенің ережесін біледі. -Көсемшенің жасалу жолын ажырата алады. -Көсемшенің түрленуімен тапсырма жасай алады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Көсемшенің ережесін біледі. -Көсемшенің жасалу жолын ажырата алады. -Көсемшенің түрленуімен тапсырма жасай алады. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу 2. Оқушыларды түгендеу 3. Үй тапсырмасын сұрау. 4.Топқа бөлу. |
Оқушылар мұғалімге назар аударады. Көсемшенің жұрнақтары арқылы 3 топқа бөлінеді. |
|
Таратпалы парақтар, презентация |
|||
|
10 мин 7 минут 5 минут 7 мин |
Жаңа тақырып.
Көсемше үш түрлі жолмен жасалады: 1) -а, -е, -й жұрнақтары арқылы ауыспалы осы шақ көсемше жасалады. Мысалы, Боран соғады, мал төлдейді, ит үреді; 2) -ып, -іп, -п жұрнақтары арқылы өткен шақ көсемше жасалады. Мысалы, Сыпайы сызып айтады, шорқақ үзіп айтады. Көсемшелер: сызып, үзіп айтады. 3) -ғалы, -гелі, -қалы, -келі жұрнақтары келер шақ көсемше жасайды. Мысалы: айтқалы отыр, кеткелі жатыр, оқығалы жүр, келгелі отыр. Көсемше тұлғасына көптік, септік, тәуелдік жалғаулар жалғанбайды, яғни көсемше көптелмейді, септелмейді, тәуелденбейді. Тек -а, -е, -й және -ып, -іп, -п тұлғалы көсемшелер ғана жіктеледі, ал -ғалы, -гелі, -қалы, -келі тұлғалы көсемшелер жіктелмейді. Топтық жұмыс. 1-топ: Көсемшенің ережесі мен жасалуына тоқталып, кластер қорғайды. 2-топ: Көсемшелерді қатыстырып «Ән халықтың ажары» тақырыбына мәтін құрайды. 3-топ: Көсемшелі және есімшелі мақал-мәтелдерді жазып, сыныппен бөлісіп, оқиды. Жеке жұмыс. 117-беттегі 2- тапсырма бойынша көсемшелерді тауып, жасалу жолын анықтайды. «Викторина» әдісі арқылы топтық жарыс. Интерактивтіді тақтада әртүрлі ұяшықтардан көсемшенің жасалу жолына байланысты сұрақтар шығады. Қай топ жылдам әрі толық жауап берсе, сол топ жеңіске жетеді. |
Жаңа тақырыпты толық түсінеді. Дәптерлеріне ережені жазады. Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
|
Әр топ бір-бірін 1-10 балл аралығында бағалайды. -Жақсы! Жарайсың! -Керемет! Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай. |
Оқулық, тақта, презентация Оқулық, слайд, интерактивті тақта. Оқулық, слайд, интерактивті тақта, жұмыс дәптері. Оқулық, дәптер |
|||
|
Соңы 3 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия «Өзін-өзі бағалау» парағы арқылы сабақты қорытындылайды. Үйге тапсырма: |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын параққа жазу арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Үйге берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады. |
Сабаққа белсенді қатысқан оқушылар- 8-10 ұпай; Жақсы қатысқан оқушылар – 6-7 ұпай; Орташа қатысқан оқушылар – 4-5 ұпай; Қалғандары - 1-3 ұпай. |
Таратпалы парақтар. |
|||
шағым қалдыра аласыз













