Ашық сабақ "Ковалентті байланыс"

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ "Ковалентті байланыс"

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалім оқушыларға оқулықтан тапсырма береді. Саралау тәсілі: Топтарға қабілеті әртүрлі оқушыларды біріктіремін. ЖАДА қалыптасады (Бірлік және ынтымақ) Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Бөлім:

8.3АХимиялық элементтердің периодтық жүйесі

Педагогтің аты-жөні:

Беглер Амалбек Әділбекұлы

Күн:

Сыныбы: 8 «А,Ә»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Ковалентті байланыс

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.4.1 -электртерістілік ұғымы негізінде атомдар арасындағы ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

  • ковалентті байланыстың анықтамасын жаза алады;

  • ковалентті байланыстың түзілу механизмін көрсете алады

Құндылықтар

Құндылық:ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ АЙЫ

Құзыреттілік:шығармашылық

зерттеужүргізужәнеғылымитәсілдіқолдануқабілеті;ақпараттыталдаужәнебағалау;жаңаидеялардыұсыну;

заманауицифрлыққұралдарментехнологиялардымеңгеру;мақсаттарғажетуүшінбастаманыұсыну,жаңамүмкіндіктер іздеу жәнеидеяларды іске асырубарысындаресурстардытиімдіпайдалану.

Аптаның дәйек сөзі: «Жасампаздық - бәрімізге өнеге»


Сабақ барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы








І. Ұйымдастыру кезеңі:

а) «Мотивациялық сурет» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады

«РОБОТ» әдісі арқылы оқушылар топтарға бірігеді.

«Адал азамат» Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесінің ұйымдастыру кезеңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ АЙЫ

құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетемін

Оқушылар шеңберге тұрып «Мотивациялық сурет» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады .





«РОБОТ» әдісі арқылы оқушылар топтарға бірігеді

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Қолданылған ЖИ: Chat gpt,Kling ai

ЖИ арқылы құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетіледі


Сабақтың ортасы




ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді.

https://youtu.be/7R400476wbE?si=g1HDjqMX8zOFRH5q

Бейнефильм арқылы таныстыру

Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады.

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Окулык

https://youtu.be/7R400476wbE?si=g1HDjqMX8zOFRH5q


ІV Жаңа сабақ

Мұғалім оқушыларға оқулықтан тапсырма береді.

Саралау тәсілі: Топтарға қабілеті әртүрлі оқушыларды біріктіремін. ЖАДА қалыптасады (Бірлік және ынтымақ) Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады.



Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша топта жұмыс жасайды.

1-топ « Электртерістілік ұғымы»

2-топ «Ковалентті байланыстың түзілуі, ковалентті полюссіз байланыс»

3-топ «Ковалентті полюсті байланыс түзілуі»

туралы талдайды, қалаған форматта қорғайды

Кері байланыс:

«Бутерброд» тәсілі арқылы бағалайд

А4 парағы

Маркер



Химия

8-сынып


Сабақты бекіту тапсырмалары.


Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.


Саралау тәсілі: : Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

Құндылықтапсырмаорындайотырып, қалыптасады.





Мұғалім жаңа тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады

Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды,

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді.





Саралау тәсілі: Тапсырманы орындау арқылы, пәнге деген қызығушылығы артады. Сабақтың мазмұны мен мақсатын түсінеді.

Құндылық тапсырма орындай отырып, қалыптасады.






Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды,

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді.



Саралау тәсілі: Тапсырманы орындау арқылы, пәнге деген қызығушылығы артады. Сабақтыңмазмұны мен мақсатынтүсінеді.

Құндылықтапсырмаорындайотырып, қалыптасады

























WORTWALL платформасында тапсырма орындауға нұсқау береді

1-тапсырма Жұптық жұмыс

Жұптық жұмыста оқушылар тапсырма орындайды

Берілген заттардың ішінен ковалентті полюсті байланысатын заттарды тауып ,«нүктелер мен айқыштар» диаграммасы арқылы түсіндіру.

N2 , NH3, H2, KF

CO2, NH3, H2O, НCl

N2, H2, F2, C

Na, H2, HF, CaCO3

2-тапсырма Топтық Жұмыс

І-топ HF, N2, C2H4, CCl4, О2, C3H4 қосылыстарындағы коваленттік байланыстың түзілуін салу:

ІІ-топ

Берілген заттардың

H2, Cl2, O2, N2, HCl, NH3 молекулаларының

шар стерженьді модельдерін жинау

және олардың байланыс

қасиеттерін сипаттау:

ІІІ-топ

Берілген заттар молекуласындағы химиялық байланыстың түрін анықтау:

3 –тапсырма Жеке жұмыс

1.Химиялық байланыс түзуге қандай электрондар қатысады және неге?

2.Cl2, H2, HCl, NH3 молекулаларындағы байланыстың түзілуін ескере келе О2, N2 молекулаларында байланыстың түзілуін салу:




WORTWALL платформасында тапсырмаларын орындау

1 жұп тапсырмасы:https://wordwall.net/ru/resource/52300475

2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/54594387

3 жұп тапсырмасы:

https://wordwall.net/ru/resource/52287713

Дескриптор

коваленттік байланыстың "нүктелер мен айқыштар" диаграммасын сала біледі-1балл

қос және үш еселі байланыстың түзілуін түсінеді-1 балл

ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттайды-1 балл

Жалпы 3 балл

Дескриптор:

донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіреді-1балл

қос және үш еселі байланыстың түзілуін түсінеді-1балл

ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттайды-1балл

Жалпы 3 балл













Дескриптор:

Химиялық байланыс түзілу механизмін анықтайды.

Жалпы 2 балл



Дескриптор :

WORTWALL платформасында тапсырмаларын орындайды және сұрақтарға жауап береді

Жалпы балл-2

Оқулық



Химия

8-сынып







Тапсырма жазылган парактар








































Сабақтың соңы




Рефлексия”

Рефлексия



бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергені туралы жазады




























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі