|
Білім беру ұйым атауы |
Ақтөбе қаласы «№50 орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының музыкалық мұрасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Ж.Е.Мектепова |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
10.10.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
5 Б |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Күй құдіреті. Төкпе күй |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 Музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
қазақ халқының күйшілік дәстүр өнерімен танысу, салыстыру. Музыкалық терминдерді түсініп, үйрену; Құрманғазының «Адай» күйін бірнеше нұсқада тыңдау және салыстыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақ халқының музыкалық мұрасын дәріптеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Әндетіп сәлемдесу 2.Психологиялық ахуал орнату Қайырлы күн, ұстазым! Қайырлы күн, достарым! Шеңберге тұрайық, Жылулық сыйлайық! Добрый день вам учитель, Добрый день вам друзья Посмотрите друг на друга Пожелайте добра! |
Әндетіп амандасады Бір-біріне сәттілік тілейді |
Бір –біріне сәттілік тілейді «Бармақ» әдісі |
Инт тақта Баян аспабы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
1.Топқа бөлу «Адасқан әріптер» әдісі арқылы топқа бөлу Құрманғазының күйлері атауымен топқа бөлу. «Адай» «Сарыарқа» «Балбырауын» 2. Ой қозғау «Лэйс» әдісі арқылы –Күй дегеніміз не? -Күйді кім орындайды? -Күйді кім шығарады? -Қандай күйшілерді білесіңдер? -Күй мен әннің айырмашылығы неде? -Күйдің қандай түрлері бар? (тарихи, лирикалық, арнау, қоштасу, тартыс күйлер) -Күй атасы кім? -Құрманғазының қандай күйлерін білесіңдер? 3.Мағынаны тану. Жаңа тақырып -Күй қандай аспаптарда орындалады? Ақпарат іздену. Қазақ халқының біздің дәуірімізге дейінгі сақталып қалған асыл мұрасы күй өнері. Ал бүгін біз сендермен күйдің екі түрімен танысамыз. Олар төкпе және шертпе күйлер. Музыкалық термин. Төкпе күй дегеніміз оң қолдың саусақтары бірігіп, жоғары төмен серпіліп орындалатын күй. (Домбыраны сермеп тартады) Шертпе күй де геніміз оң қолдың саусақтарымен шертіліп ойналатын күй. Бейнежазбаны тамашалайық. Күй құдіреті. Төкпе күй Күй – қазақтың жансерігі, мұңдасы, сырласы. Күйдің ғажаптығы сол, ол өзің бастан кешіріп отырған өмірдің мән-маңызын тыңдаушыға жан-жақты ұқтырады. Күй ойға жетелейді. Адам болып өмір сүруге, жақсылыққа, ізгілікке ұмтылдырады. Күй тыңдап, күйді түсінген пенде жамандыққа, арамдыққа бара алмайды. Күй құдіреті деген осы. «Адай» күйі - авторы композитор Құрманғазы Сағырбайұлы. Күй халықтың еркіндік жолындағы ерлік күреске толы ой-идеясын екпінді ұран түрінде беруге құрылған. Домбырашы Қ.Жантілеуов 1934 жылы Алматы қаласында кәсіби сахнада «Адай» күйін алғаш рет орындаған. 1935 жылы Л.Мұхитов орындауында күйтабаққа жазылып, ол «Амангелді» көркем фильмінде пайдаланылды; ал композитор А.Жұбанов «Адай» күйін оркестрге түсірді. Осы күй қазіргі кезге дейін өзгеріссіз орындалып келеді. Халық күйі "Адай" бұрынғы ел батырларының намысын шыңдап, жігерін қайрайтын ұран болған. 3.Тыңда. Талда! Бейне жазбадан Құрманғазының «Адай» күйін жеке орындауда тыңда. • «Адай» күйінің орындалуын күйдің қай түріне жатқызар едің? Топтық жұмыс . 1 топ. «Топтастыру» әдісі Құрманғазы кім? 2 топ. «Талдау» әдісі. «Адай» күйінің көркемдеуіш құралдарын анықта. Орындалу ерекшеліктеріне орындалу құрамына, дыбыс күшіне , екпініне (темп), дыбыс бояуына (тембр), динамикасына (forte, piano) назар аудар. 3топ. . «Импровизация» әдісі «Адай» күйін қалай өзгертер едің? .Қалай ойлайсың, «Адай» күйі тыңдарманға қалай әсер етеді: жылатады, күлдіреді, жігерлендіреді, шабыттандырады, рух береді? • Өзің тыңдаған «Адай» күйінің үш нұсқасының қайсысы саған ұнады және неліктен ? • Компьютерлік бағдарламаны қолдансаң, «Адай» күйіне қандай бейнекөрініс дайындар едің? Сергіту сәті. «Мен музыкантпын» Дауыс жаттығу. «Нота үйренеміз» Ән айту: Б.Бейсенованың «Қасиетті домбыра» әнін орындау. |
«Адасқан әріптер» әдісі арқылы топқа бөлінеді «Лэйс» әдісі арқылы миға шабуыл Төкпе және шертпе күйлеріне түсінік алады Төкпе, шертпе күйлері туралы ақпарат алады, салыстыра ды
Топтық жұмыс жасайды. Әр топ жұмыстарын қорғайды Сергіту сәті. Дауыс жаттығу. «Нота үйренеміз» Ән айту: Б.Бейсенованың «Қасиетті домбыра» әнін орындайды «Қасиетті домбыра» әнін мәнеріне келтіріп орындайды. |
Мақтау мадақтау сөздер Дескриптор: - Сұрақтарға жауап береді. Жарайсың! Тамаша! Керемет! Жарайсың! Тамаша! Керемет! Дескриптор: - Төкпе, шертпе күйлері туралы ақпарат алады, салыстыра ды Жарайсың! Тамаша! Керемет! «Бармақ» әдісі Дескриптор: -Жаңа тақырыппен танысады, төкпе және шертпе күйлеріне түсінік алады
Тамаша! Жақсы! Күй құдіреті туралы ақпарат алады Дескриптор: -Топтық жұмыстарын қорғайды Дескриптор: Құрманғазының «Адай» күйін бірнеше нұсқада тыңдайды, салыстырады, көркемдеуіш құралдарын анықтайды Дескриптор: «Адай» күйіне импровизация жасайды «Домбыра» Әдісі арқылы өз өзін бағалау |
Қима қағаздар «Лэйс» әдісі Бейнесілтемелер: https://www.youtube.com/watch?v=o-GnLWbOD2I Құрманғазының күйі - «Адай» https://www.youtube.com/watch?v=TTOtM7oyyjE «Ұлытау» тобының орындауындағы «Адай» күйі Бейнесілтемелер: https://www.youtube.com/watch?v=6SsY1EyZYEQ
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Мектепова Жайнагул ЕрмековнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ "Күй құдіреті" 5 сынып
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Ашық сабақ "Күй құдіреті" 5 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Қазақ халқының күйшілік дәстүр өнерімен танысады. Музыкалық терминдерді түсініп, үйренеді; Құрманғазының «Адай» күйін бірнеше нұсқада тыңдайды және салыстырады
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














