|
Білім беру ұйымының атауы |
ЖШС «Al-Farabi bilim» |
|
Бөлімі: |
Астрономия негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Избасарова Жаныл Кожагелдиевна |
|
Күні: |
22.10.2024ж |
|
Сыныбы: 9 «Г» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.7.2.7 Кеплер заңдарының негізінде аспан денелерінің қозғалысын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Кеплер заңдарының негізінде аспан денелерінің қозғалысын түсіндіре алады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 6 мин
Жеке жұмыс |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу Оқушыларды QAZMATH әдісі арқылы топқа бөлінеді. 1-топ - «Марс» 2-топ - «Уран» Оқушыларға «SOCRATIVE» ойыны арқылы үй тапсырмасын сұраймын. https://b.socrative.com/teacher/#edit-quiz/78548688 1. Уақыттың негізгі бірліктері? (Тәулік, ай, жыл) 2. Аспан сферасының тәуліктік айналуының көрінісі бақылаушы орнының геогрфиялық ... байланысты.(ендік) 3. Жарық өлшегіш аспап (фотометр) 4. Ең жарық жұлдыз (сириус) 5.Күнделікті өмірде қолданатын белдеулік (уақыт) 6. Аспанның нақты шекарасы анықталған белгілі бір бөлігі (шоқжұлдыз) 7. Күнтізбе түрлерін ата? (Ай, Күн, жұлдыз, Ай-күн) 8. Ең көне күнтізбе (мысыр) 9. Ұзақ уақыт аралығын есептеудің санақ жүйесі (күнтізбе) 10. Түркі халықтарының көпшілігінде шөміш тәріздес пішін құрайтын 7 жұлдыз (7қарақшы) 11. Аспанда қанша шоқжұлдыз белгіленген? (88) 12. Тәулікті тең 24 сағатқа бөлген кім? (Грек астрономы Птоломей) |
Оқушылар алдыңғы сабақтағы білімдерін қолдана отырып сұрақтарға жауап береді |
Бағалау критерийі - Аспан денелерінің қозғалысын түсіндіре алады - Кеплер заңдарын біледі - Кеплер заңын пайдаланып есептер шығарады Дискриптор -Асфан сферасын біледі - Бүкіләлемдік уақыт және күнтүзбені біледі -шоқжұлдызды біледі Жалпы – 3 балл |
9 сыныпқа арналған оқулық, интерактивті тақта Сілтеме https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ https://b.socrative.com/teacher/#edit-quiz/78548688
|
||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин
|
Мұғалім әрекеті: «Сіз қалай ойлайсыз?» әдісі Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру мақсатында сұрақтар қою
Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлаймын «Жариялау» әдісі 1-топ. Аспан денесіндегі ғаламшардың қозғалысы туралы ғалымдардың пікірі 2-топ. Кеплер заңдарына тұжырымда
Бейнематериал Иоганн Кеплер және ғаламшарлар қозғалысы Кеплердің бірінші заңы – планета орбитасының пішінін анықтайды: барлық ғаламшарлар Күнді эллипс бойымен айналады, оның фокустарының бірінде Күн орналасады. Кеплердің екінші заңы – аудандар заңы планета қозғалыстарының бірқалыпты емес екендігін анықтайды: планетаның радиус-векторы бірдей уақыт аралығында шамалары бірдей аудандар сызып шығады. Кеплердің үшінші заңы – ғаламшарлардың Күнді жұлдыздық айналу периодтары квадраттарының қатынасы олардың орбиталарының үлкен жарты осьтерінің кубтарының қатынасына тең болады.
|
Бейнематериал Презентация |
||||||
|
20 мин
|
І. Топтық жұмыс.
«Құрастыр және жауап бер» әдісі 1. Екі топ жаңа тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қояды және бір-бірінің сұрағына жауап береді. . 2. Екі топ Дұрыс, дұрыс емес тақырып бойынша 3 дұрыс, 3 дұрыс емес тұжырымдама айтады.
«Дино-білім» әдісі Әр топқа деңгей бойынша тапсырма беріледі.
Есептер шығару. 1.Марс орбитасының негізгі осі 1,5 а.б. Күннің айналасындағы қозғалыс уақытының периодын есептеңіз.
1.Ғаламшардың синодтық периоды 500 тәулік.Оның орбитасының үлкен жарты осін және жұлдыздық айналыс периодын анықтаңдар. 2.Қайсы бір ғаламшардың қарсы тұруы 2 жыл сайын қайталанады.Оның орбитасының үлкен жарты осі неге тең? 3.Екі ғаламшардың айналу периодтарының квадраттарының қатынасы 8-ге тең. Үлкен жарты осьтерінің қатынастары неге тең? |
Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысады. 2-топ жаңа тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қояды және бір-бірінің сұрағына жауап береді. 2 топ тақырып бойынша 3 дұрыс, 3 дұрыс емес тұжырымдама айтады. |
|
Дискриптор -тақырыптың мазмұнын меңгерген деңгейін анықтайды -топпен жұмыс істей алады Жалпы – 3 балл Дискриптор - берілгенін жазады -формуласын табады - шешуін табады Жалпы 4 балл |
Оқу мақсатына жетуге арналған тапсырмалар Таратпа қағаз слайд |
|||
|
Сабақтың соңы. 4 мин |
Рефлексия. «Кітап» кері байланысы арқылы оқушылардың сабақ барысында алған нәтижесін анықтаймын.
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша бағалау жүргізу. «Білім шыңы» әдісі арқылы бағаланады.
Үй тапсырмасы: §11.Күн жүйесіндегі ғаламшарлардың қозғалыс заңдары
|
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді.
|
|
Жалпы 10 балл
|
Стикер, слайд
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Күн жүйесіндегі планеталар қозғалысы. 9-сынып
Ашық сабақ. Күн жүйесіндегі планеталар қозғалысы. 9-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
ЖШС «Al-Farabi bilim» |
|
Бөлімі: |
Астрономия негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Избасарова Жаныл Кожагелдиевна |
|
Күні: |
22.10.2024ж |
|
Сыныбы: 9 «Г» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.7.2.7 Кеплер заңдарының негізінде аспан денелерінің қозғалысын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Кеплер заңдарының негізінде аспан денелерінің қозғалысын түсіндіре алады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 6 мин
Жеке жұмыс |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу Оқушыларды QAZMATH әдісі арқылы топқа бөлінеді. 1-топ - «Марс» 2-топ - «Уран» Оқушыларға «SOCRATIVE» ойыны арқылы үй тапсырмасын сұраймын. https://b.socrative.com/teacher/#edit-quiz/78548688 1. Уақыттың негізгі бірліктері? (Тәулік, ай, жыл) 2. Аспан сферасының тәуліктік айналуының көрінісі бақылаушы орнының геогрфиялық ... байланысты.(ендік) 3. Жарық өлшегіш аспап (фотометр) 4. Ең жарық жұлдыз (сириус) 5.Күнделікті өмірде қолданатын белдеулік (уақыт) 6. Аспанның нақты шекарасы анықталған белгілі бір бөлігі (шоқжұлдыз) 7. Күнтізбе түрлерін ата? (Ай, Күн, жұлдыз, Ай-күн) 8. Ең көне күнтізбе (мысыр) 9. Ұзақ уақыт аралығын есептеудің санақ жүйесі (күнтізбе) 10. Түркі халықтарының көпшілігінде шөміш тәріздес пішін құрайтын 7 жұлдыз (7қарақшы) 11. Аспанда қанша шоқжұлдыз белгіленген? (88) 12. Тәулікті тең 24 сағатқа бөлген кім? (Грек астрономы Птоломей) |
Оқушылар алдыңғы сабақтағы білімдерін қолдана отырып сұрақтарға жауап береді |
Бағалау критерийі - Аспан денелерінің қозғалысын түсіндіре алады - Кеплер заңдарын біледі - Кеплер заңын пайдаланып есептер шығарады Дискриптор -Асфан сферасын біледі - Бүкіләлемдік уақыт және күнтүзбені біледі -шоқжұлдызды біледі Жалпы – 3 балл |
9 сыныпқа арналған оқулық, интерактивті тақта Сілтеме https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ https://b.socrative.com/teacher/#edit-quiz/78548688
|
||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин
|
Мұғалім әрекеті: «Сіз қалай ойлайсыз?» әдісі Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру мақсатында сұрақтар қою
Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлаймын «Жариялау» әдісі 1-топ. Аспан денесіндегі ғаламшардың қозғалысы туралы ғалымдардың пікірі 2-топ. Кеплер заңдарына тұжырымда
Бейнематериал Иоганн Кеплер және ғаламшарлар қозғалысы Кеплердің бірінші заңы – планета орбитасының пішінін анықтайды: барлық ғаламшарлар Күнді эллипс бойымен айналады, оның фокустарының бірінде Күн орналасады. Кеплердің екінші заңы – аудандар заңы планета қозғалыстарының бірқалыпты емес екендігін анықтайды: планетаның радиус-векторы бірдей уақыт аралығында шамалары бірдей аудандар сызып шығады. Кеплердің үшінші заңы – ғаламшарлардың Күнді жұлдыздық айналу периодтары квадраттарының қатынасы олардың орбиталарының үлкен жарты осьтерінің кубтарының қатынасына тең болады.
|
Бейнематериал Презентация |
||||||
|
20 мин
|
І. Топтық жұмыс.
«Құрастыр және жауап бер» әдісі 1. Екі топ жаңа тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қояды және бір-бірінің сұрағына жауап береді. . 2. Екі топ Дұрыс, дұрыс емес тақырып бойынша 3 дұрыс, 3 дұрыс емес тұжырымдама айтады.
«Дино-білім» әдісі Әр топқа деңгей бойынша тапсырма беріледі.
Есептер шығару. 1.Марс орбитасының негізгі осі 1,5 а.б. Күннің айналасындағы қозғалыс уақытының периодын есептеңіз.
1.Ғаламшардың синодтық периоды 500 тәулік.Оның орбитасының үлкен жарты осін және жұлдыздық айналыс периодын анықтаңдар. 2.Қайсы бір ғаламшардың қарсы тұруы 2 жыл сайын қайталанады.Оның орбитасының үлкен жарты осі неге тең? 3.Екі ғаламшардың айналу периодтарының квадраттарының қатынасы 8-ге тең. Үлкен жарты осьтерінің қатынастары неге тең? |
Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысады. 2-топ жаңа тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қояды және бір-бірінің сұрағына жауап береді. 2 топ тақырып бойынша 3 дұрыс, 3 дұрыс емес тұжырымдама айтады. |
|
Дискриптор -тақырыптың мазмұнын меңгерген деңгейін анықтайды -топпен жұмыс істей алады Жалпы – 3 балл Дискриптор - берілгенін жазады -формуласын табады - шешуін табады Жалпы 4 балл |
Оқу мақсатына жетуге арналған тапсырмалар Таратпа қағаз слайд |
|||
|
Сабақтың соңы. 4 мин |
Рефлексия. «Кітап» кері байланысы арқылы оқушылардың сабақ барысында алған нәтижесін анықтаймын.
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша бағалау жүргізу. «Білім шыңы» әдісі арқылы бағаланады.
Үй тапсырмасы: §11.Күн жүйесіндегі ғаламшарлардың қозғалыс заңдары
|
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді.
|
|
Жалпы 10 балл
|
Стикер, слайд
|
|||
шағым қалдыра аласыз






















