|
САБАҚ: |
Мектеп: Ақсуат ЖОББМ |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Рамазанова Гулден Саматовна |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы |
9-бөлім: Аспан әлемінің құпиялары |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ай және Күн |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру (5.Ж3); Мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау (5.Ж6) |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Берілген тірек сөздерді қолданып, сурет бойынша әңгіме құрастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіндегі орфографиялық қателерді тауып, сөздіктерге сүйеніп түзетеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтіндегі орфографиялық қателерді редакциялап, ІІІ жақта жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Мәтіндегі тірек сөздер мен суреттерді қолданып, сурет бойынша әңгіме құрастырады 2.Орфографиялық нормаға сәйкес мәтінді түзетіп, редакциялайды |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті …. деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көрнекі құралдар |
АКТ, көрсетілім (презентация), суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Тірек сөздер арқылы негізгі ойды анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы
7 минут |
І.Ұйымдастыру: ІІ.Қызығушылығын ояту: Оқушыларды бір –екіге санатып, екі топқа бөлеміз. Екі топқа екі түрлі «Құпия сурет» беріледі. «Құпия сурет» арқылы топтың аты анықталады. Қарсы топтың атын сұрақ қою арқылы табады. 1-топ – «Ай» 2-топ – «Күн» Мұғалім сөзі: -Ендеше, біз бүгін «Ай және Күн» тақырыбымен танысамыз. Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастырамыз және мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзетіп, редакциялаймыз. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 3 минут
10 минут 5 минут 7 минут 5 минут |
Жазылым алдындағы тапсырма: Берілген суреттерге ортақ тірек сөздер табыңыздар.
Жазылым тапсырмасы. Ж. Тірек сөздерді қолданып, сурет бойынша әңгіме құрастырыңыздар. Тірек сөздер: аспан, жұлдыздар, ғарыш, күн, жылу, жер, глобус, жер серігі, арман, қиялда, капитан, ғарыш әлемінде, аспан денесі. Бағалау критерийі:
Дескриптор:
Оқушылар жазған әңгімелерін топта оқиды. Екі топтан үздік шыққан екі оқушының әңгімелері «Автор орындығында» оқылады. ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бағалайды. Жазылымнан кейінгі тапсырма.
|
Интерактивті тақтадан төмендегі суреттер көрсетіледі.
Оқушылар сурет бойынша интерактивті тақтаға тірек сөздерді жазады.
мәтін
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 3 минут
Кері байланыс 5 минут |
«5-5-1» әдісі арқылы сабақ қорытындыланады. «5-5-1» әдісі. Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы бес сөйлем жазады. Одан кейін сол бес сөйлемді бес сөзге дейін қысқартады. Соңында бес сөзді бір сөзге қысқартады. Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі.
Рефлексия. Күннің суретіне Білімімді толықтырған мәліметтер Айдың суретіне Сабақтың мен үшін қызықты тұстары Жердің суретіне Сабақта не қиын болды?
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мәлімет: |
||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Тірек сөздер табу, сурет бойынша әңгіме құрастыру. Берілген мәтінді редакциялау |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі). |
|
|
||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Қандай деңгейде? |
|
|
|
Жалпы бағалау: Ең жақсы өткен екі нәрсе : - «» әдісі арқылы сабақ бойынша қорытынды жасады. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалың тигізер еді? Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Күн мен Ай" 5-сынып
Ашық сабақ "Күн мен Ай" 5-сынып
|
САБАҚ: |
Мектеп: Ақсуат ЖОББМ |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Рамазанова Гулден Саматовна |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы |
9-бөлім: Аспан әлемінің құпиялары |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ай және Күн |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру (5.Ж3); Мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау (5.Ж6) |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Берілген тірек сөздерді қолданып, сурет бойынша әңгіме құрастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіндегі орфографиялық қателерді тауып, сөздіктерге сүйеніп түзетеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтіндегі орфографиялық қателерді редакциялап, ІІІ жақта жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Мәтіндегі тірек сөздер мен суреттерді қолданып, сурет бойынша әңгіме құрастырады 2.Орфографиялық нормаға сәйкес мәтінді түзетіп, редакциялайды |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті …. деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көрнекі құралдар |
АКТ, көрсетілім (презентация), суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Тірек сөздер арқылы негізгі ойды анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы
7 минут |
І.Ұйымдастыру: ІІ.Қызығушылығын ояту: Оқушыларды бір –екіге санатып, екі топқа бөлеміз. Екі топқа екі түрлі «Құпия сурет» беріледі. «Құпия сурет» арқылы топтың аты анықталады. Қарсы топтың атын сұрақ қою арқылы табады. 1-топ – «Ай» 2-топ – «Күн» Мұғалім сөзі: -Ендеше, біз бүгін «Ай және Күн» тақырыбымен танысамыз. Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастырамыз және мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзетіп, редакциялаймыз. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 3 минут
10 минут 5 минут 7 минут 5 минут |
Жазылым алдындағы тапсырма: Берілген суреттерге ортақ тірек сөздер табыңыздар.
Жазылым тапсырмасы. Ж. Тірек сөздерді қолданып, сурет бойынша әңгіме құрастырыңыздар. Тірек сөздер: аспан, жұлдыздар, ғарыш, күн, жылу, жер, глобус, жер серігі, арман, қиялда, капитан, ғарыш әлемінде, аспан денесі. Бағалау критерийі:
Дескриптор:
Оқушылар жазған әңгімелерін топта оқиды. Екі топтан үздік шыққан екі оқушының әңгімелері «Автор орындығында» оқылады. ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бағалайды. Жазылымнан кейінгі тапсырма.
|
Интерактивті тақтадан төмендегі суреттер көрсетіледі.
Оқушылар сурет бойынша интерактивті тақтаға тірек сөздерді жазады.
мәтін
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 3 минут
Кері байланыс 5 минут |
«5-5-1» әдісі арқылы сабақ қорытындыланады. «5-5-1» әдісі. Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы бес сөйлем жазады. Одан кейін сол бес сөйлемді бес сөзге дейін қысқартады. Соңында бес сөзді бір сөзге қысқартады. Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі.
Рефлексия. Күннің суретіне Білімімді толықтырған мәліметтер Айдың суретіне Сабақтың мен үшін қызықты тұстары Жердің суретіне Сабақта не қиын болды?
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мәлімет: |
||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Тірек сөздер табу, сурет бойынша әңгіме құрастыру. Берілген мәтінді редакциялау |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі). |
|
|
||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Қандай деңгейде? |
|
|
|
Жалпы бағалау: Ең жақсы өткен екі нәрсе : - «» әдісі арқылы сабақ бойынша қорытынды жасады. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалың тигізер еді? Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |
||
шағым қалдыра аласыз


















