|
Білім беру ұйымының атауы |
№10 жалпы білім беретін мектеп |
|||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||
|
Бөлім: |
Күш және қозғалыс |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Күні: |
16.05.2024ж |
|||||||||||
|
Сынып: 4 «А» |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кері итеруші деген не? |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.1 Архимед күшін сипаттау және оның білінуіне мысал келтіру 4.5.1.2 Судағы әр түрлі денелерге әсер ететін Архимед күшін бақылау және болжау |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кері итеруші күштің не екенін және оның қалай әсер ететінін білетін болады. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Жаңа білім
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы Кері байланыс |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасады. Көңіл күйлерін сұрайды. Психологиялық ахуал. «Өрмекші торы» әдісі. Оқушылар шеңбер болып тұрып, бір-біріне жіпті лақтырып бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, өз тілектерін айта отырып өрмекші торын құрастырады. Топқа бөлу. Flippity сайты. Өткен білімді еске түсіру «Алма ағашы» әдісі. Тақтада алма ағашында өткен сабаққа байланысты сұрақтар жазылған алмалар берілген.Оқушылар сол алма артындағы сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар: 1. Архимед деген кім? 2. Ол ғылымға қандай жаңалық ашты? 3. Архимед ашқан жаңалығын зерттеуге қандай құрал қолданылды? 4. Архимед туралы қандай аңыз бар? Жаңа сабақ. «Ашық микрафон» әдісі. Сұрақтарға жауап береді. 1. Су ішінде денелерге ауырлық күші әсер ете ме? Ж: Иә. Ауырлық күші әсер еткенін заттардың суға батып кеткенінен көреміз. 2. Қандай денелер суға батады? Ж: Салмағы ауыр заттар. 3. Неліктен кейбір денелер суға батпайды? Ж: Олардың салмағы судан жеңіл болады. Су оларды кері итереді. Сондықтан су бетінде қалқып жүреді. -Олай болса, бүгінгі сабақ барысында кері итеруші күш туралы оқып білетін боласыңдар. 1-тапсырма. Суретті сипатта.Қалай ойлайсың, үлкен тасты кім оңай көтере алады?
-Оқушылар сендерде неліктен ауыр денелерді су ішінде көтерген жеңіл? Ал адам су бетінде неліктен қалқып жүзе алады? Оған не көмектеседі? Деген секілді сұрақтар пайда болған шығар. Кез келген суға түскен денеге судың тарапынан кері итеруші күш әсер етеді. Ол күшті Архимед күші деп атайды. 2-тапсырма. Зертте. -Оқушылар қазір біз сіздермен кері итеруші күш қалай әсер етеді? Деген сұраққа жауап табатын боламыз. Ол үшін бізге ыдыс, су, ауыр заттар, жеңіл заттар. Сергіту сәті. 3-тапсырма. Дәптермен жұмыс. Сен білесің бе? айдарын дәптерге жазып алу. 4-тапсырма. «Сәйкестендіру» әдісі.
5-тапсырма. Ойлан.
Жағалауда жатқан қиыршық тастың үстімен жүргенде табаның ауырады. Ал белуардан келетін судың ішінде сондай тастар табаныңды ауыртпайды. Неліктен?
Үй тапсырмасы. Үй жағдайында суға қандай заттар батып, қайсысы батпайтынын тәжірибе жасау арқылы анықтап, нәтижесін жазып келу.
Рефлекция. «Бағдаршам» әдісі.
|
Мұғаліммен амандасады.
Бір-біріне тілектер айтады.
Топқа бөлінеді.
Берілген сұрақтарға жауап беру арқылы өткен сабақты есіне түсіреді.
Сұрақтарға жауап береді.
Суретті сипаттап, сұраққа жауап береді.
Тәжірибе жасайды.
Сергіту сәтін орындайды.
Дәптермен жұмыс жасайды.
Сәйкестендіреді
Суретке қарап, сұраққа жауап береді.
Үй тапсырмасын алады.
Кері байланыс жасайды. |
ҚБ: Тамаша!
ҚБ:
Дескриптор: Берілген сұрақтарға жауап береді-1Б Өмірдегі жағдайларды тақырыппен байланыстыра алады-1Б
Дескриптор: Суретті сипаттайды-1Б Сұраққа жауап береді-1Б
Дескриптор: Тақырып бойынша тәжірибе жасайды-1Б Өз бетінше жұмыс жасай алады-1Б
ҚБ: Тамаша!
ҚБ:
Дескриптор: Сәйкестендіреді-1Б Денелердің қасиеттерін анықтайды-1Б
Дескриптор: Суретке қарап, сұраққа жауап береді-1Б
ҚБ:
ҚБ: Тамаша! |
Интерактивті тақта;
Жіп
Интерактивті тақта;
Алма ағашы, алмалар;
Микрофон, интерактивті тақта;
Интерактивті тақта;
Ыдыс, су, ауыр заттар, жеңіл заттар.
Интерактивті тақта;
Интерактивті тақта;
Интерактивті тақта;
Интерактивті тақта;
Бағдаршам суреті |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Күш және қозғалыс
Ашық сабақ Күш және қозғалыс
|
Білім беру ұйымының атауы |
№10 жалпы білім беретін мектеп |
|||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||
|
Бөлім: |
Күш және қозғалыс |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Күні: |
16.05.2024ж |
|||||||||||
|
Сынып: 4 «А» |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кері итеруші деген не? |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.1 Архимед күшін сипаттау және оның білінуіне мысал келтіру 4.5.1.2 Судағы әр түрлі денелерге әсер ететін Архимед күшін бақылау және болжау |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кері итеруші күштің не екенін және оның қалай әсер ететінін білетін болады. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Жаңа білім
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы Кері байланыс |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасады. Көңіл күйлерін сұрайды. Психологиялық ахуал. «Өрмекші торы» әдісі. Оқушылар шеңбер болып тұрып, бір-біріне жіпті лақтырып бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, өз тілектерін айта отырып өрмекші торын құрастырады. Топқа бөлу. Flippity сайты. Өткен білімді еске түсіру «Алма ағашы» әдісі. Тақтада алма ағашында өткен сабаққа байланысты сұрақтар жазылған алмалар берілген.Оқушылар сол алма артындағы сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар: 1. Архимед деген кім? 2. Ол ғылымға қандай жаңалық ашты? 3. Архимед ашқан жаңалығын зерттеуге қандай құрал қолданылды? 4. Архимед туралы қандай аңыз бар? Жаңа сабақ. «Ашық микрафон» әдісі. Сұрақтарға жауап береді. 1. Су ішінде денелерге ауырлық күші әсер ете ме? Ж: Иә. Ауырлық күші әсер еткенін заттардың суға батып кеткенінен көреміз. 2. Қандай денелер суға батады? Ж: Салмағы ауыр заттар. 3. Неліктен кейбір денелер суға батпайды? Ж: Олардың салмағы судан жеңіл болады. Су оларды кері итереді. Сондықтан су бетінде қалқып жүреді. -Олай болса, бүгінгі сабақ барысында кері итеруші күш туралы оқып білетін боласыңдар. 1-тапсырма. Суретті сипатта.Қалай ойлайсың, үлкен тасты кім оңай көтере алады?
-Оқушылар сендерде неліктен ауыр денелерді су ішінде көтерген жеңіл? Ал адам су бетінде неліктен қалқып жүзе алады? Оған не көмектеседі? Деген секілді сұрақтар пайда болған шығар. Кез келген суға түскен денеге судың тарапынан кері итеруші күш әсер етеді. Ол күшті Архимед күші деп атайды. 2-тапсырма. Зертте. -Оқушылар қазір біз сіздермен кері итеруші күш қалай әсер етеді? Деген сұраққа жауап табатын боламыз. Ол үшін бізге ыдыс, су, ауыр заттар, жеңіл заттар. Сергіту сәті. 3-тапсырма. Дәптермен жұмыс. Сен білесің бе? айдарын дәптерге жазып алу. 4-тапсырма. «Сәйкестендіру» әдісі.
5-тапсырма. Ойлан.
Жағалауда жатқан қиыршық тастың үстімен жүргенде табаның ауырады. Ал белуардан келетін судың ішінде сондай тастар табаныңды ауыртпайды. Неліктен?
Үй тапсырмасы. Үй жағдайында суға қандай заттар батып, қайсысы батпайтынын тәжірибе жасау арқылы анықтап, нәтижесін жазып келу.
Рефлекция. «Бағдаршам» әдісі.
|
Мұғаліммен амандасады.
Бір-біріне тілектер айтады.
Топқа бөлінеді.
Берілген сұрақтарға жауап беру арқылы өткен сабақты есіне түсіреді.
Сұрақтарға жауап береді.
Суретті сипаттап, сұраққа жауап береді.
Тәжірибе жасайды.
Сергіту сәтін орындайды.
Дәптермен жұмыс жасайды.
Сәйкестендіреді
Суретке қарап, сұраққа жауап береді.
Үй тапсырмасын алады.
Кері байланыс жасайды. |
ҚБ: Тамаша!
ҚБ:
Дескриптор: Берілген сұрақтарға жауап береді-1Б Өмірдегі жағдайларды тақырыппен байланыстыра алады-1Б
Дескриптор: Суретті сипаттайды-1Б Сұраққа жауап береді-1Б
Дескриптор: Тақырып бойынша тәжірибе жасайды-1Б Өз бетінше жұмыс жасай алады-1Б
ҚБ: Тамаша!
ҚБ:
Дескриптор: Сәйкестендіреді-1Б Денелердің қасиеттерін анықтайды-1Б
Дескриптор: Суретке қарап, сұраққа жауап береді-1Б
ҚБ:
ҚБ: Тамаша! |
Интерактивті тақта;
Жіп
Интерактивті тақта;
Алма ағашы, алмалар;
Микрофон, интерактивті тақта;
Интерактивті тақта;
Ыдыс, су, ауыр заттар, жеңіл заттар.
Интерактивті тақта;
Интерактивті тақта;
Интерактивті тақта;
Интерактивті тақта;
Бағдаршам суреті |
||||||||
шағым қалдыра аласыз

















