Технологиялық карта
|
Сабақтың тақырыбы: |
Л дыбысы Дайындық кезеңі |
|
Сабақтың мақсаты: |
Артикуляциялық және есту аппараттарын [л] дыбысын қоюға дайындау. |
|
Міндеттері: Білімділік: |
Л] дыбысын қою үшін артикуляциялық аппарат мүшелерінің қимылдарын дайындау. |
|
Түзете - дамытушылық: |
Кеңістікте бағдарлауын, зейінін, есте сақтауын,
|
|
Тәрбиелік: |
|
|
Сабақтың көрнекілігі: |
Айна, сюжетті сурет, зондтар, мақта, карандаш, артикулияциялық жаттығулар жинағы. |
|
Сабақтың әдісі: |
Ойын түрлерін қолдану. |
|
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: |
Сәлемдесу Қал жағдайын сұрау - Ыңғайлы етіп отырғызу. |
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: |
- Үйге қандай тапсырма берілді? -Үй тапсырмасын қайталау. |
|
ІІІ. Жаңа сабақ: Артик уляциялық жаттығулар. Мимикалық жаттығу: Тыныс алу жаттығуы.
Артикулияциялық жаттығуларды қайталау. |
-Жылы жаққа ұшып бара жатқан қарлығаш сияқты көңілсіз боламыз. -Ал сен күлімдеп көңілін көтер. Ерінге арналған жаттығулар: «Балапандар аузын кең ашып, тамақ сұрап жатыр». -Балапандар қарындары ашқанда ауыздарын ашып шиқылдайды. Олар анасы әкелген тамақты жеу үшін тұмсықтарын ашады. Ауызды [ а] дыбысын айтқандай, кең ашамыз.Тілді ауыз қуысынан сыртқа шығарамыз. Осы қалыпта 3 -4 сек. Қстап тұрамыз, кейін ауызды жабамыз. Тілге арналған жаттығулар: «Кеме» «Серуен» «Алтыбақан» «Жоғарғы, төменгі тістерді тазалау» Ауа ағымын дұрыс қалыптастыруға арналған ойындар. «Шар үрлеу» «Жапырақ үрлеу» «Көбелекті ұшыру» Фонематикалық есту қабілетін дамыту. «Дыбысты ұста» ойыны. Логикалық ойлау қабілетін дамытуға арналған тапсырмалар. Дұрыс дем алуға арналған жаттығу - ұртына ауа толтыру, демді шығару. - мақтаға үрлеу -карандашты сырғыту Г) ұсақ моторикасын дамыту «Отбасы» саусақ жаттығуы Әр саусақты атай отырып, жұму. Мына саусақ – Атам Мына саусақ – Әкем Мына саусақ – Анам Мына саусақ – Сіңілім Мына саусақ – мен Бұл менің – Отбасым! Алақанға массаж. Қаламсапты жібермей, алақанның біреуі үстінде, ал екіншісі астында болуы керек. Алақанды алдыға –артқа қозғалту, алақанның басынан саусаққа дейін жеткізу. - «Тәтті тосап» - жалпақ тілмен жоғары тілді жалау, жаттығу жасаған кезде ерні мен астыңғы жақтың қозғалмауы керек. - «Тыңдамайтын тілді жазалау» Жаттығудың мақсаты: Тілдің бұлшық еттерін босаңсыту. Жаттығуды орындау. Тілді жалпақ етіп, қозғамай ұстап тұру үшін, ауызды кең ашып, тілді астыңғы ерінге қойып, шығарып ұстап пя-пя-пя деп 5-10 ға дейін санап айтқызу керек. Жаттығуды орындау кезінде тіл жалпақ, тілдің екі жағы ауыздың екі шетіне тиіп тұруы керек. Демді ұстап, толық дем шығарған кезде пя-пя-пя деп бірнеше рет қайталау керек. - «Жалпақ тіл» Жаттығудың мақсаты. Тілді босаңсытып тыныш ұстап тұруға дағдыландыру. Жаттығуды орындау. Ауызды ашып, ерінді жымиып ашып, жалпақ тілді астыңғы ерінге тигізіп, осы қалыпта (5-10-ға) ұзақ ұстап тұру. Жаттығуды орындау барысында: Ерінді тым созбау керек. Тілді көп алға шығармау керек, тіл тек астыңғы ерінді жауып, тұруы керек. Тілдің екі жағы ауыздың екі шетіне тиіп тұруы керек.
|
|
ІV.Үйге тапсырма: |
Артикуляциялық жаттығулары қайталау. |
|
V.Сабақты қортындылау: |
Баланы мадақтап, бағалау. |
|
ІV.Күтілетін нәтиже: |
Л дыбысының дұрыс артикуляциясын меңгереді. |
Тексерілді:__________________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Л дыбысы. Дайындық кезеңі
Ашық сабақ: Л дыбысы. Дайындық кезеңі
Технологиялық карта
|
Сабақтың тақырыбы: |
Л дыбысы Дайындық кезеңі |
|
Сабақтың мақсаты: |
Артикуляциялық және есту аппараттарын [л] дыбысын қоюға дайындау. |
|
Міндеттері: Білімділік: |
Л] дыбысын қою үшін артикуляциялық аппарат мүшелерінің қимылдарын дайындау. |
|
Түзете - дамытушылық: |
Кеңістікте бағдарлауын, зейінін, есте сақтауын,
|
|
Тәрбиелік: |
|
|
Сабақтың көрнекілігі: |
Айна, сюжетті сурет, зондтар, мақта, карандаш, артикулияциялық жаттығулар жинағы. |
|
Сабақтың әдісі: |
Ойын түрлерін қолдану. |
|
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: |
Сәлемдесу Қал жағдайын сұрау - Ыңғайлы етіп отырғызу. |
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: |
- Үйге қандай тапсырма берілді? -Үй тапсырмасын қайталау. |
|
ІІІ. Жаңа сабақ: Артик уляциялық жаттығулар. Мимикалық жаттығу: Тыныс алу жаттығуы.
Артикулияциялық жаттығуларды қайталау. |
-Жылы жаққа ұшып бара жатқан қарлығаш сияқты көңілсіз боламыз. -Ал сен күлімдеп көңілін көтер. Ерінге арналған жаттығулар: «Балапандар аузын кең ашып, тамақ сұрап жатыр». -Балапандар қарындары ашқанда ауыздарын ашып шиқылдайды. Олар анасы әкелген тамақты жеу үшін тұмсықтарын ашады. Ауызды [ а] дыбысын айтқандай, кең ашамыз.Тілді ауыз қуысынан сыртқа шығарамыз. Осы қалыпта 3 -4 сек. Қстап тұрамыз, кейін ауызды жабамыз. Тілге арналған жаттығулар: «Кеме» «Серуен» «Алтыбақан» «Жоғарғы, төменгі тістерді тазалау» Ауа ағымын дұрыс қалыптастыруға арналған ойындар. «Шар үрлеу» «Жапырақ үрлеу» «Көбелекті ұшыру» Фонематикалық есту қабілетін дамыту. «Дыбысты ұста» ойыны. Логикалық ойлау қабілетін дамытуға арналған тапсырмалар. Дұрыс дем алуға арналған жаттығу - ұртына ауа толтыру, демді шығару. - мақтаға үрлеу -карандашты сырғыту Г) ұсақ моторикасын дамыту «Отбасы» саусақ жаттығуы Әр саусақты атай отырып, жұму. Мына саусақ – Атам Мына саусақ – Әкем Мына саусақ – Анам Мына саусақ – Сіңілім Мына саусақ – мен Бұл менің – Отбасым! Алақанға массаж. Қаламсапты жібермей, алақанның біреуі үстінде, ал екіншісі астында болуы керек. Алақанды алдыға –артқа қозғалту, алақанның басынан саусаққа дейін жеткізу. - «Тәтті тосап» - жалпақ тілмен жоғары тілді жалау, жаттығу жасаған кезде ерні мен астыңғы жақтың қозғалмауы керек. - «Тыңдамайтын тілді жазалау» Жаттығудың мақсаты: Тілдің бұлшық еттерін босаңсыту. Жаттығуды орындау. Тілді жалпақ етіп, қозғамай ұстап тұру үшін, ауызды кең ашып, тілді астыңғы ерінге қойып, шығарып ұстап пя-пя-пя деп 5-10 ға дейін санап айтқызу керек. Жаттығуды орындау кезінде тіл жалпақ, тілдің екі жағы ауыздың екі шетіне тиіп тұруы керек. Демді ұстап, толық дем шығарған кезде пя-пя-пя деп бірнеше рет қайталау керек. - «Жалпақ тіл» Жаттығудың мақсаты. Тілді босаңсытып тыныш ұстап тұруға дағдыландыру. Жаттығуды орындау. Ауызды ашып, ерінді жымиып ашып, жалпақ тілді астыңғы ерінге тигізіп, осы қалыпта (5-10-ға) ұзақ ұстап тұру. Жаттығуды орындау барысында: Ерінді тым созбау керек. Тілді көп алға шығармау керек, тіл тек астыңғы ерінді жауып, тұруы керек. Тілдің екі жағы ауыздың екі шетіне тиіп тұруы керек.
|
|
ІV.Үйге тапсырма: |
Артикуляциялық жаттығулары қайталау. |
|
V.Сабақты қортындылау: |
Баланы мадақтап, бағалау. |
|
ІV.Күтілетін нәтиже: |
Л дыбысының дұрыс артикуляциясын меңгереді. |
Тексерілді:__________________________
шағым қалдыра аласыз













