қийықшалар
жазылған
Сөйлемдер
Постер жасау
Жаңа жылда қонаққа кім келеді?
.
белгісі қойылады
Сөйлем соңына (?) сұрақ
сөйлем.
Жауап алу мақсатымен айтылатын
Сұраулы сөйлем
мерекесі келді.
Жаңа жыл
Сөйлем соңына (.) нүкте қойылады
мақсатында айтылатын сөйлем
ын хабарлау
Бірдеңенің жай
Хабарлы сөйлем
Сөйлемнің үш түрі бар.
Аяқталған ойды сөйлем дейміз.
Сөйлем
безендіру.
пайдаланып жаңа жылдық шыршаны
Сөздер мен сөйлемдерді
«Шырша» әдісі
Жаңа жыл
–
31
желтоқсан
соңы
Сабақтың
«Смайликтер»
ҚБ
Тиісті тыныс белгісін қояды
-
Сөйлемдерді көшіріп жазады.
-
Сөздерді оқиды.
-
Дескриптор
Мереке құтты болсын
Бүгін Тәуелсіздік күні Мереке тойланы жатыр
Сөйлемдерді көшіріп жаз, тыныс белгісін қой.
Азимжан
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Қазақ тілі Сынып: 2 |
Мектеп: |
|
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: Лепті сөйлем |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
|
Оқу мақсаты |
2.1.3.1 - күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу 2.2.3.1 - мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру 2.3.7.1 - сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою 2.4.2.6 - сөйлемдегі бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді табу |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы орындай алады: Сөйлем турлерін ажырата алады Көбісі орындай алады: Сөйлем турлерін ажыра алады, мәтіннің ішінен таба алады. Сөйлем құра алады Кейбіреуі орындай алады: Сөйлем түрлерің ажырата отырып, түрлендіре алады, ережелер арқылы дәлелдей алады. |
|
|
Бағалау критерилері |
Сөйлем түрлерін ажыратады. Тыныс белгілерін ажыратады. Сөйлем түрлеріне қарай түрлендіре алады. Сөйлем түрлеріне қарай сөйлем құра алады. |
|
|
Сөздікқор |
Лепті сөйлем, Леп белгісі |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстанның мерекелерінің құндылығын арттыру, Президент күні, тәуелсіздік күні меркесінің ерекешліктерін түсіндіре отырып, ұлтжандылықа, адамгершілікке, Отансүйгіштікке тәрбиелеу |
|
|
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы |
Жұпта орындалатын қауіпсіздік ережелерін сақтау |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
|
|
АКТ қолданудағдысы (сабақтақолданылатынб олсакөрсетіңіз) |
Интерактивті тақта, электрондық оқулық |
|
|
Әдіс -тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
|
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Сөйлем туралы біледі, хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерді ажырата алады |
|
![]()
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Ширату «Тамаша күн» -сәлем досым» - қалайсың?
Жұпқа бөлемін : «Сиқырлы сөйлемдер» жұпқа бөлінеді. Оқушылар берңлген сөйлемдерді алып, түлеріне қарай жұпқа бөлінеді. Хабарлы сөйлем Анам дүкенге барды. Бізге бүгін бес сабақ. Сұраулы сөйлем Сени нешінші сыныпта оқисың? Қазір қай мезгіл? Лепті сөйлем! Алақай, атам келді! Бүгін күн қандай тамаша! ҚБ қолпаштау |
Стикерге жазылған сөйлемдер. |
|
Сабақ ортасы |
Балалар қазір қай мезгіл? Қай ай? Балалар осы қаңтар айында қандай меркелер бар? Енді бүгін біз осы қаңтар айындағы меркелерге саяхат жасап, әрбір мерекенің арнайы тапсырмаларын орындаймыз? 1 Желтоқсан Президент күні Балалар біз мерекеде бір бірімізге не айтамыз? Ал енді әр жұп бір-біріне Президент күніне орай тілектер айтсын. Қандай сөйлемдерді пайдаландыңдар? Енді бірінші тапсырманы орындайық. Саралау тапсырмалары 1 Жұп. Хабарлы сөйлем Орны ауыстырылған сөздерден сөйлем құрап жаз. Сөйлемдерде не туралы айтылған? Бұлар қандай сөйлемдер? 1.салады үйлерді құрылысшы. 2.келеді құстар ұшып көктемде. 3.Отыр жаттығу жазып оқушылар
Дескриптор -Сөздерді оқиды -Орны ауыстырылған сөздерден сөйлем құрап жазады. -Сөйлемдерде не туралы айтылғанын айтады. -Сөйлем түріне қарай ажыратады. |
Мерекелерге байланысты слайд
Топшамалар
|
|
|
ҚБ «Басбармақ»
2 жұп «Сұраулы сөйлем» Берілген сұрақтарға диалог түрінде жауап бер. Қандай сөйлемді сұраулы сөйлем дейміз? Сұраулы сөйлемнен кейін қандай тыныс белгісі қойылады? -Сен неше жастасың?
-Сыныбыңда неше оқушы бар? -Қай пәнді жақсы көресің?
Дескриптор
3 жұп. «Лепті сөйлем» Өлеңді мәнерлеп оқы. Леп белгісі бар сөйлемді қалай оқыдың? Қандай көңіл-күйді білдіріп тұр?
Туган өлкем Көгінде күн нұрын төккен, Жерінде гүл жұпар сепкен. Неткен сұлу, неткен көркем! Осы менің туған өлкем!
Дескриптор -Өлеңді мәнерлеп оқиды
ҚБ «Басбармақ»
16 желтоқсан – Тәуелсіздік күні 1991ж 16 желтоқсан күні Қазақстан өз алдына тәуелсіз мемлекет болып жарияланды. Биыл тәуелсіздікке 26 жыл.
«Джокер» әдісі арқылы орындап, оқиды
Ж. (жеке жұмыс) Диас Жақша ішіндегі артық сөзді алып тастап, көшіріп жаз. Леп белгісінің қойылу себебін түсіндір.
Ешкі (лақтады, қоздады). Қысқа ғана құлақты. Шақырамын лақты: (Пұшайт, пұшайт! Шөре-шөре!)
Дескриптор |
слайд
жеке топшамалар
|
|
|
-Өлеңді оқиды - Жақша ішіндегі артық сөзді алып тастап, көшіріп жазады. -Леп белгісінің қойылу себебін түсіндіреді.
Алимхан Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, көшіріп жаз. Леп белгісінің қойылу себебін түсіндір.
Туған жердің табиғаты да сондай ......! ......., ауылға барамын!
Керекті сөздер: алақай, тамаша Дескриптор -Сөйлемдерді оқиды. -Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, көшіріп жазады. -Леп белгісінің қойылу себебін түсіндіреді.
Назима Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, көшіріп жаз. Бұлар қандай сөйлем?
Бір топ .... келе жатты. Жолда әлсіреген кішкентай ..... кездестірді.
Керекті сөздер: балапан, бала Дескриптор -Сөйлемдерді оқиды. -Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, көшіріп жазады. -Қандай сөйлем екенін айтады.
Бинура Берілген хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырып жаз. Сұраулы сөйлем дегеніміз не?
Арайлым ауылға барды. Анар кітап оқыды. Дескриптор -Сөйлемдерді оқиды. -Берілген сөздерді сұраулы сөйлемге айналдырып, көшіріп жазады. -Сұраулы сөйлем ережесін айтады.
Бағдат Берілген сөздерге хабарлы сөйлем құрап жаз. Хабарлы сөйлем дегеніміз не?
Кітап, Астана
Дескриптор -Сөздерді оқиды. -Берілген сөздерге хабарлы сөйлем құрайды. -Хабарлы сөйлем ережесін айтады. |
|

|
|
ҚБ «Бағдаршам»
Р |
Стикерлер
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Математика сабағында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту
Математика сабағында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту
қийықшалар
жазылған
Сөйлемдер
Постер жасау
Жаңа жылда қонаққа кім келеді?
.
белгісі қойылады
Сөйлем соңына (?) сұрақ
сөйлем.
Жауап алу мақсатымен айтылатын
Сұраулы сөйлем
мерекесі келді.
Жаңа жыл
Сөйлем соңына (.) нүкте қойылады
мақсатында айтылатын сөйлем
ын хабарлау
Бірдеңенің жай
Хабарлы сөйлем
Сөйлемнің үш түрі бар.
Аяқталған ойды сөйлем дейміз.
Сөйлем
безендіру.
пайдаланып жаңа жылдық шыршаны
Сөздер мен сөйлемдерді
«Шырша» әдісі
Жаңа жыл
–
31
желтоқсан
соңы
Сабақтың
«Смайликтер»
ҚБ
Тиісті тыныс белгісін қояды
-
Сөйлемдерді көшіріп жазады.
-
Сөздерді оқиды.
-
Дескриптор
Мереке құтты болсын
Бүгін Тәуелсіздік күні Мереке тойланы жатыр
Сөйлемдерді көшіріп жаз, тыныс белгісін қой.
Азимжан
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Қазақ тілі Сынып: 2 |
Мектеп: |
|
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: Лепті сөйлем |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
|
Оқу мақсаты |
2.1.3.1 - күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу 2.2.3.1 - мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру 2.3.7.1 - сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою 2.4.2.6 - сөйлемдегі бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді табу |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы орындай алады: Сөйлем турлерін ажырата алады Көбісі орындай алады: Сөйлем турлерін ажыра алады, мәтіннің ішінен таба алады. Сөйлем құра алады Кейбіреуі орындай алады: Сөйлем түрлерің ажырата отырып, түрлендіре алады, ережелер арқылы дәлелдей алады. |
|
|
Бағалау критерилері |
Сөйлем түрлерін ажыратады. Тыныс белгілерін ажыратады. Сөйлем түрлеріне қарай түрлендіре алады. Сөйлем түрлеріне қарай сөйлем құра алады. |
|
|
Сөздікқор |
Лепті сөйлем, Леп белгісі |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстанның мерекелерінің құндылығын арттыру, Президент күні, тәуелсіздік күні меркесінің ерекешліктерін түсіндіре отырып, ұлтжандылықа, адамгершілікке, Отансүйгіштікке тәрбиелеу |
|
|
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы |
Жұпта орындалатын қауіпсіздік ережелерін сақтау |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
|
|
АКТ қолданудағдысы (сабақтақолданылатынб олсакөрсетіңіз) |
Интерактивті тақта, электрондық оқулық |
|
|
Әдіс -тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
|
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Сөйлем туралы біледі, хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерді ажырата алады |
|
![]()
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Ширату «Тамаша күн» -сәлем досым» - қалайсың?
Жұпқа бөлемін : «Сиқырлы сөйлемдер» жұпқа бөлінеді. Оқушылар берңлген сөйлемдерді алып, түлеріне қарай жұпқа бөлінеді. Хабарлы сөйлем Анам дүкенге барды. Бізге бүгін бес сабақ. Сұраулы сөйлем Сени нешінші сыныпта оқисың? Қазір қай мезгіл? Лепті сөйлем! Алақай, атам келді! Бүгін күн қандай тамаша! ҚБ қолпаштау |
Стикерге жазылған сөйлемдер. |
|
Сабақ ортасы |
Балалар қазір қай мезгіл? Қай ай? Балалар осы қаңтар айында қандай меркелер бар? Енді бүгін біз осы қаңтар айындағы меркелерге саяхат жасап, әрбір мерекенің арнайы тапсырмаларын орындаймыз? 1 Желтоқсан Президент күні Балалар біз мерекеде бір бірімізге не айтамыз? Ал енді әр жұп бір-біріне Президент күніне орай тілектер айтсын. Қандай сөйлемдерді пайдаландыңдар? Енді бірінші тапсырманы орындайық. Саралау тапсырмалары 1 Жұп. Хабарлы сөйлем Орны ауыстырылған сөздерден сөйлем құрап жаз. Сөйлемдерде не туралы айтылған? Бұлар қандай сөйлемдер? 1.салады үйлерді құрылысшы. 2.келеді құстар ұшып көктемде. 3.Отыр жаттығу жазып оқушылар
Дескриптор -Сөздерді оқиды -Орны ауыстырылған сөздерден сөйлем құрап жазады. -Сөйлемдерде не туралы айтылғанын айтады. -Сөйлем түріне қарай ажыратады. |
Мерекелерге байланысты слайд
Топшамалар
|
|
|
ҚБ «Басбармақ»
2 жұп «Сұраулы сөйлем» Берілген сұрақтарға диалог түрінде жауап бер. Қандай сөйлемді сұраулы сөйлем дейміз? Сұраулы сөйлемнен кейін қандай тыныс белгісі қойылады? -Сен неше жастасың?
-Сыныбыңда неше оқушы бар? -Қай пәнді жақсы көресің?
Дескриптор
3 жұп. «Лепті сөйлем» Өлеңді мәнерлеп оқы. Леп белгісі бар сөйлемді қалай оқыдың? Қандай көңіл-күйді білдіріп тұр?
Туган өлкем Көгінде күн нұрын төккен, Жерінде гүл жұпар сепкен. Неткен сұлу, неткен көркем! Осы менің туған өлкем!
Дескриптор -Өлеңді мәнерлеп оқиды
ҚБ «Басбармақ»
16 желтоқсан – Тәуелсіздік күні 1991ж 16 желтоқсан күні Қазақстан өз алдына тәуелсіз мемлекет болып жарияланды. Биыл тәуелсіздікке 26 жыл.
«Джокер» әдісі арқылы орындап, оқиды
Ж. (жеке жұмыс) Диас Жақша ішіндегі артық сөзді алып тастап, көшіріп жаз. Леп белгісінің қойылу себебін түсіндір.
Ешкі (лақтады, қоздады). Қысқа ғана құлақты. Шақырамын лақты: (Пұшайт, пұшайт! Шөре-шөре!)
Дескриптор |
слайд
жеке топшамалар
|
|
|
-Өлеңді оқиды - Жақша ішіндегі артық сөзді алып тастап, көшіріп жазады. -Леп белгісінің қойылу себебін түсіндіреді.
Алимхан Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, көшіріп жаз. Леп белгісінің қойылу себебін түсіндір.
Туған жердің табиғаты да сондай ......! ......., ауылға барамын!
Керекті сөздер: алақай, тамаша Дескриптор -Сөйлемдерді оқиды. -Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, көшіріп жазады. -Леп белгісінің қойылу себебін түсіндіреді.
Назима Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, көшіріп жаз. Бұлар қандай сөйлем?
Бір топ .... келе жатты. Жолда әлсіреген кішкентай ..... кездестірді.
Керекті сөздер: балапан, бала Дескриптор -Сөйлемдерді оқиды. -Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, көшіріп жазады. -Қандай сөйлем екенін айтады.
Бинура Берілген хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырып жаз. Сұраулы сөйлем дегеніміз не?
Арайлым ауылға барды. Анар кітап оқыды. Дескриптор -Сөйлемдерді оқиды. -Берілген сөздерді сұраулы сөйлемге айналдырып, көшіріп жазады. -Сұраулы сөйлем ережесін айтады.
Бағдат Берілген сөздерге хабарлы сөйлем құрап жаз. Хабарлы сөйлем дегеніміз не?
Кітап, Астана
Дескриптор -Сөздерді оқиды. -Берілген сөздерге хабарлы сөйлем құрайды. -Хабарлы сөйлем ережесін айтады. |
|

|
|
ҚБ «Бағдаршам»
Р |
Стикерлер
|
шағым қалдыра аласыз

ефлексия












