Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ, логопедия пәні, лексикалық тақырыбы: "Үй жануарлары"

Материал туралы қысқаша түсінік
"Үй жануарлары" тақырыбы бойынша ЖСТД 1 деңгейіндегі оқушыларға дыбыс шақыруға, түсінігін кеңейтуге арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Алматы қаласы Білім басқармасының №7 арнайы мектеп-интернаты КММ






«Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету» пәні бойынша ашық сабақ жоспары


Тақырыбы: «Үй жануарлары»




Логопед-дефектолог: Танабаева А.С.








Бөлім

«Сөйлеу тілінің дамуының кемшіліктерін түзету»

Педагогтың аты,

әкесінің аты

Логопед: Танабаева Айнагуль Сламовна

Күні


Сынып

1 «А» шағын топ, қатысушылар:1.Ергеш Ернар, ЖСТД I деңгейі

2. Мыңжасар Әбілмансұр, ЖСТД I деңгейі

Сабақтың тақырыбы

Лексикалық тақырып: «Үй жануарлары», дауысты дыбыстарды айтып машықтану

Оқу бағдарламасына сәйкес

оқыту мақсаттары

1.1.1.3 суреттерден ойыншықтарды табу (түрлі-түсті сурет-иллюстрация, оқушының көзінше ересек адам салған сурет, екі-төрт бөліктен тұратын сурет)

1.1.1.4 таныс ойыншықты жеке бөлшектері, оған тән дыбыстары бойынша (дыбыстық ойыншықтар), сипап сезу арқылы тану

Сабақтың мақсаттары

Білімдік: Тақырып бойынша білімдерін анықтау. Үй жануарларын ажырату. Үлкен- кіші, астында, үстінде, қасында ұғымын түсіндіру.

Түзету: Тақырып бойынша түсініктерін қалыптастыру, белсенді, енжар сөздік қорын толықтыру, Дауысты а, о, у, и, э дыбыстарын машықтанып, дұрыс айтуға дағдыландыру. Фонематикалық естіп қабылдауын, есте сақтауын, жалпы және ұсақ моторикасын, сөйлеу аппаратының бұлшық еттерін дамыту. Оқытудың белсенді әдістері арқылы танымдық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Сабақта жақсы эмоционалды, достық қарым-қатынас қалыптастыру, бірлесіп әрекет етуге, ойнауға үйрену. Сабақта оқушы тәртібін сақтауға тәрбиелеу.

Көрнекіліктері

2-3 бөліктерге бөлінген жануарлар суреттері, үй жануарларының ойыншықтары, дорба, ағаш макеті сары, қызыл жапырақтарымен, үрлеуге қауырсын, ысқырық, массаж доптар, карточкалар, аудио жазба «Жануарлар» дауысы, смарткарта, қайшы, жасыл түсті қағаз, ағаш қасықтар, су, шелек, артикуляциялық жаттығулар видеоматериалы, саусақ жаттығулары видеоматериалы

Сабақтың түрі

Қайталау сабағы

Пәнаралық байланыс

Санау, Айналадағы әлем, Оқу ,жазу және тіл дамыту

Сабақ барысы

Іс-әрекет бөлімдері

Логопедтің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

ресурстар



Сабақтың басы

Қызығушы-

лығын ояту


2 минут










Сабақтың

ортасы

2 минут




5 минут









2 минут









4 минут








1 минут



4 минут











1 минут



3 минут





2 минут



1 минут


2 минут


2 минут








2 минут


2 минут








2 минут


1 минут




2 минут





1 минут




1 минут



Сабақтың соңы

3 минут

1.Ұйымдастыру кезеңі

-Сәлеметсіңдер ме, балалар! Сабағымызды бастаймыз!

-Балалар, мына суреттерге қар ап өз көңіл-күйімізді анықтап алайықшы! Менің көңіл-күйім мынандай, өте жақсы, сабағымыз жақсы өтеді деп сенемін.

-Ал сендердің көңіл-күйлерің қандай, суреттен көрсетейік!

-Далаға қараңдаршы, балалар, жапырақтар сарғайған, күз мезгілі . Бізде де сары жапырақтар бар, үрлеп ұшырып жіберейік, міне күзде осылай жел соғып жапырақтарды ұшырады.

2.Дельфа аппаратында тыныс алу жаттығуын жасау: «Ыстық шай», «Торт», «От».

3.Артикуляциялық жаттығу.

Сабақта жақсы, дұрыс сөйлеуіміз керек, ол үшін тілімізге, ернімізге, жағымызға жаттығу жасап алайық.

Саусақ жаттығуын қосып жасау.

4.Дауысты дыбыстар әуенін тыңдау:

«Голосилка АОУИЭ»

Тіл ұстарту жаттығуын жасап алайық:

1.Дауысты дыбыстарды әндетіп айту: а,о,у,и,ы,э

Ао, аи, уи, ои, иа буындарын қайталау.

5. Қима суреттерді құрастыру: «Үй жануарлары»

Бұлар үй жануарлары деп аталады. Неге үй жануарлары деп аталады бүгін сабақта ойын арқылы түсінетін боламыз.

6 . Сергіту сәті «Би билеу»

Видеоматериал бойынша би қимылдарын қайталау

7. Ойын «Дорба ішінде не бар?»

Сұрақтар:

-Сен не алдың?

-Қалай дыбыстайды?

-Бұл не? Басы қайда?

-Бұл не? Аяғын көрсет?

Мұғалім жануарларды әр жерге орналастырады:

жерге, столдың астына, гүлдің артына, столдың үстіне

8.Сергіту сәті «Қауырсын үрлеу»


9.Ойын, фонематикалық естуін дамыту: «Не қалай дыбыстайды?»

1.Қасқыр дауысы

2.Жануарлар дауысы

10.Нейрожаттығу «Сызықпен жүру», «Оңға, солға секіру»

11. Ойын: «Қасықпен су тасу» Жануарлар су ішті.

12. «Саусақ жаттығулары»

Доппен жаттығулар

13. «Қайшымен қию»

Шөп қию, шөп жұлу

-Міне, балалар, жануарларға су бердік шөп бердік, қасқырдан қорғадық, итке сүйек бердік, мысыққа сүт бердік сондықтан үй жануары деп айтамыз.

14. «Көзге арналған жаттығу»

15.Ойын

«Үй жануарларын тап»

Суреттер ішіненен үй жануарларының суреттерін табу.

-Ат қалай дыбыстайды?

-Ит қалай дыбыстайды?


16. Аудио тыңдау


17.Логоритмика

«Үй жануарлары»



18. Нейроойын «Бес саусақ»

-Сиыр қалай дыбыстайды?

-Мысық қалай дыбыстайды?



19. Ойын «Ия, жоқ»




20. Ойын «4-ші артық»




21.Сабақты қорыту

-Балалар, сабақта не туралы айттық? Не істедік?

- Жануарларға су бердік, шөп бердік. Сондықтан үй жануарлары деп аталады.

- Сендерге сабақ ұнады ма?

- Көңіл-күйіміз қандай?

-Тамаша, қане көрсетейік!




Оқушылар сәлемдеседі, орындарына отырады.






Оқушылар смайликтен көңіл-күйлерін таңдап көрсетеді.



Оқушылар тыныс алу жаттығуларын орындайды



Айна алдында:

«Қоршау»-«Піл», «Футбол», «Сағат», «Әткеншек», «Ат шабады»





Оқушылар дауысты дыбыстарды жеке, қосып айтады

Рисунок 1





Оқушылар тақтаға қима суреттерді құрастырады






Оқушылар іс-әрекеті: Дорба ішінен үй жануарларын алып, дауысын келтіріп айтады, дене мүшесін көрсетеді.

Тақтадағы суреттерді лазермен көрсету



Оқушылар бір-біріне қауырсын үрлейді.


Оқушылар аудио

тапсырма тыңдайды, жануарларды тауып әкеледі.





Оқушылар қасықпен төкпей жануарларға су тасиды.

Оқушылар массаж

добымен саусаққа, қолға арналған жаттығулар жасайды.

Оқушылар жасыл түсті қағазды қияды, жұлып жануарларға береді



Оқушылар жабысқаққа үй жануарларының суреттерін жабыстырып көрсетеді.


Үй жануарларының аталуын тыңдайды.

Смарткартамен жұмыс





Оқушылар саусақтарын көтеріп қимылдар

жасайды

Оқушылар сұрақтарға «ия, жоқ» деп жауап береді.


Оқушылар не артық табады.



Оқушылар смайликті таңдайды, өз көңіл-күйлерін білдіреді.













Оқушылар-ды мадақтау
































Оқушыларды мадақтау





















Дұрыс жауап берген оқушы фишка алады.









Оқушылар-ды мадақтау






















Оқушылар-ды мадақтау












Оқушылар кімде қанша смайлик бар санайды












смайлик-

тер



Күзгі ағаш макеті


Дельфа аппараты, ысқырық-тар

логопеди-ялық жеке айна



аудио

«АОУИЭ»

суреттер
















ойыншық

жануар-лар





қауырсын


фишкалар





қасықтар,су құятын ыдыс

саусақ жаттығу-лары, массаж доптары

Қайшы, түрлі-түсті қағаз


Видеома-териал


суреттер

жабысқақтар, суреттер



Смарт-карта




5 саусақ суреті












Смайлик-

тер










Күтілетін нәтиже:

Біледі:Үй жануарларын сыртқы түрі бойынша ажыратады.

Меңгереді:Үй жануарларының дыбыстарын ажыратады, жануарлар дыбысын ұқсатып айтады, олардың дене мүшелерін көрсетеді.


























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.12.2024
286
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11