|
Күні: |
Мектеп: №71 жом |
Мұғалім: Азизханова Малика Захидхановна |
|||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||||||
|
Cабақтың тақырыбы: |
М. Әуезов "Абай жолы" романы, "Қайтқанда" тарауы (үзінді) |
Бөлім: Отан отбасынан басталады «Қазақ тілі мен әдебиеті» Авторы: Ф.Ш.Оразбаева, Ж.Т.Дәулетбекова, Р.С.Рахметова, А.Қ.Рауандина, А. Юсуп. Баспа: Көкжиек – Горизонт..2018. |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
6.4.1.1 мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, мінездеме жазу; 6.5.1.1 мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану; |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлығы орындай алады: мәтінді мұқият тыңдай отырып, мәтіннің стилін ажырата алады. Мәтіндерден деректі және дерексіз зат есімдерді анықтайды. |
||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: мұқият тыңдай отырып, мәтіннің стильін біледі, мінездеме жазады. Мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата алады. |
|||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: мәтінді тыңдай отырып стильдік ерекшелігін сақтай отырып, тақырып аясынан шықпай мінездеме жазады. Мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата алады, жазбаша және ауызша жұмыстарда орынды қолданады, ойын еркін жеткізуге дағдыланады. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, мәліметтерді жинақтап мінездеме жазады. Мәтіндерден деректі және дерексіз зат есімдерді ажырата біледі. Ауызша және жазбаша жұмыстарда көптік мәнді есімдерді қолдана алады. |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: түсінеді, біледі, қолданады, сұрақтарға жауап береді, әртүрлі стильдегі мәтіндерді ажыратады, дәлелдей алады, жаза алады. |
||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: пәруәрдігер, асық, фатиқа, ержету, қатал, қазірет. |
|||||||||||||||||
|
Диалог құруға, шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: жас әйел, тілеуін тілеп, аттан түсті, ержетіп қалыпсың, әке мінезі, үлкен кісі. |
|||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Бөлім не үшін «Қайтқанда» деп аталады, қалай ойлайсыңдар? Шығармада отбасындағы қандай қазақы тәрбиені көруге болады? Абайдың ауылға қайтқан кездегі көңіл-күйі, сезімі қандай болды? |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарих, мәдениет және тілдің біртұтастығы |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық қатынас |
Ортақ тақырыптарға негізделген пәндер |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
5.4.1.1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарландыру жазу; |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері 40 мин |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 5-7 мин Мотивациялық кезең |
Амандасу. Оқушыларды түгелдеу. «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы оқушылардың арасында ынтымақтастық атмосферасын орнату. Оқушылар «Ата», «Әке», «Ана», «Бала» болып төртке бөлінеді. «Ата» сыртқы шеңберді құрастырады. Оның ішіндегі шеңберде «Әке», «Ана» және ортасында «Бала» тұрады. Бір-біріне ыстық лебіздерін айтады. Ата әкеге, ана балаға, ұл анасына, ал әке атасына тілегін білдіреді. Әкемен ата бір топ, анамен бала бір топ болады.
Алдыңғы оқуды талқылауға арналған сұрақтар: Оқушыларға «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы төмендегі сұрақтарды беремін:
Қ/Б: Ауызша бағалау. Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
«Шаттық шеңбері» әдісі
«Сұрақ-жауап» әдісі
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: Операциялық кезең 20 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу
мақсатында «Кроссенс» әдісін қолданамын. Оқушылар 4 сурет бойынша
тақырыпты болжайды. Тақырыпты ашқаннан кейін аудиокітаптан «Абай жолы» романының «Қайтқанда» бөлімін тыңдайды. «Шынжыр» әдіс арқылы тыңдалым мазмұны бойынша бір-бірден сөйлем айтып шығады. Бірінің сөзін басқа біреу қайталамау керек. Қ/Б: Смайликтер арқылы ым-ишаратпен бағалау.
Топтық жұмыс. «Кім жүйрік?» әдісі. 1-тапсырма. Мәтін қандай стильде жазылған? Төмендегі суреттер тыңдалымның қай бөлігіне сәйкес келеді? Мәтіндегі деректі, дерексіз зат есімдерді, көптік мәнді есімдерді тауып, кестені толтырыңдар.
К
Қ\Б: Топтық графикалық бағалау. «Дұрыс немесе бұрыс» әдісі арқылы бағалау. Дескриптор:
Жеке жұмыс. «Еркін жазба» әдісі. 2-тапсырма. Мәтінге сүйеніп, «Абайдың ата-анасы қандай?» деген сұраққа жауап беріңдер. Абайдың ата-анасына шағын мінездеме жазыңдар. Қазақ отбасындағы әдеп туралы айтыңдар. Кері байланыс: «БТЗО» әдісі арқылы кестедегі сұрақтарға жауап береді.
Қ\Б: «Бағдаршам» әдісі арқылы ым-ишаратпен бағаланады. Қызыл түс – орындай алады;
Сары түс – жауабына сенімді емес;
Жасыл түс – барлығы түсінікті.
Дескриптор:
|
https://kitap.kz/audiobooks/abai_joly_i_tom_audio
«Шынжыр» әдісі
«Кім жүйрік?» әдісі
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: 15 мин
|
Саралау:
«Ойлан, жаз!» әдісі. Қазіргі кезде оқушылар кітапты көп оқымайтын болған. Балалардың кітапқа деген қызығушылығын арттыру керек. 6-сынып оқушысына Абайдың атынан шағын хат жаз. Хатта көптік мәнді есімдер көрініс табатын болсын.
«Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы төмендегі сұрақтарға жауап береді.
Қ/Б: Графикалық бағалау. Геометриялық фигуралар арқылы бағаланады.
Рефлексия
«Табыс сатысы»
әдісі: кәдімгі сатының суреті,
сатының 4
Үй жұмысы: «Отбасындағы әдеп» деген тақырыпта эссе жазыңдар. Эсседе отбасы құндылықтарын дәріпте. Деректі, дерексіз зат есімдерді қолдан. |
«Ойлан, жаз!» әдісі
«Бірге ойлаймыз» әдісі
«Табыс сатысы» әдісі
Еркін жазу стратегиясы
|
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ М. Әуезов "Абай жолы" романы, "Қайтқанда" тарауы (үзінді) 6-сынып
|
Күні: |
Мектеп: №71 жом |
Мұғалім: Азизханова Малика Захидхановна |
|||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||||||
|
Cабақтың тақырыбы: |
М. Әуезов "Абай жолы" романы, "Қайтқанда" тарауы (үзінді) |
Бөлім: Отан отбасынан басталады «Қазақ тілі мен әдебиеті» Авторы: Ф.Ш.Оразбаева, Ж.Т.Дәулетбекова, Р.С.Рахметова, А.Қ.Рауандина, А. Юсуп. Баспа: Көкжиек – Горизонт..2018. |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
6.4.1.1 мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, мінездеме жазу; 6.5.1.1 мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарда қолдану; |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлығы орындай алады: мәтінді мұқият тыңдай отырып, мәтіннің стилін ажырата алады. Мәтіндерден деректі және дерексіз зат есімдерді анықтайды. |
||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: мұқият тыңдай отырып, мәтіннің стильін біледі, мінездеме жазады. Мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата алады. |
|||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: мәтінді тыңдай отырып стильдік ерекшелігін сақтай отырып, тақырып аясынан шықпай мінездеме жазады. Мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата алады, жазбаша және ауызша жұмыстарда орынды қолданады, ойын еркін жеткізуге дағдыланады. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, мәліметтерді жинақтап мінездеме жазады. Мәтіндерден деректі және дерексіз зат есімдерді ажырата біледі. Ауызша және жазбаша жұмыстарда көптік мәнді есімдерді қолдана алады. |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: түсінеді, біледі, қолданады, сұрақтарға жауап береді, әртүрлі стильдегі мәтіндерді ажыратады, дәлелдей алады, жаза алады. |
||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: пәруәрдігер, асық, фатиқа, ержету, қатал, қазірет. |
|||||||||||||||||
|
Диалог құруға, шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: жас әйел, тілеуін тілеп, аттан түсті, ержетіп қалыпсың, әке мінезі, үлкен кісі. |
|||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Бөлім не үшін «Қайтқанда» деп аталады, қалай ойлайсыңдар? Шығармада отбасындағы қандай қазақы тәрбиені көруге болады? Абайдың ауылға қайтқан кездегі көңіл-күйі, сезімі қандай болды? |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарих, мәдениет және тілдің біртұтастығы |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық қатынас |
Ортақ тақырыптарға негізделген пәндер |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
5.4.1.1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарландыру жазу; |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері 40 мин |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 5-7 мин Мотивациялық кезең |
Амандасу. Оқушыларды түгелдеу. «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы оқушылардың арасында ынтымақтастық атмосферасын орнату. Оқушылар «Ата», «Әке», «Ана», «Бала» болып төртке бөлінеді. «Ата» сыртқы шеңберді құрастырады. Оның ішіндегі шеңберде «Әке», «Ана» және ортасында «Бала» тұрады. Бір-біріне ыстық лебіздерін айтады. Ата әкеге, ана балаға, ұл анасына, ал әке атасына тілегін білдіреді. Әкемен ата бір топ, анамен бала бір топ болады.
Алдыңғы оқуды талқылауға арналған сұрақтар: Оқушыларға «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы төмендегі сұрақтарды беремін:
Қ/Б: Ауызша бағалау. Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
«Шаттық шеңбері» әдісі
«Сұрақ-жауап» әдісі
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: Операциялық кезең 20 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу
мақсатында «Кроссенс» әдісін қолданамын. Оқушылар 4 сурет бойынша
тақырыпты болжайды. Тақырыпты ашқаннан кейін аудиокітаптан «Абай жолы» романының «Қайтқанда» бөлімін тыңдайды. «Шынжыр» әдіс арқылы тыңдалым мазмұны бойынша бір-бірден сөйлем айтып шығады. Бірінің сөзін басқа біреу қайталамау керек. Қ/Б: Смайликтер арқылы ым-ишаратпен бағалау.
Топтық жұмыс. «Кім жүйрік?» әдісі. 1-тапсырма. Мәтін қандай стильде жазылған? Төмендегі суреттер тыңдалымның қай бөлігіне сәйкес келеді? Мәтіндегі деректі, дерексіз зат есімдерді, көптік мәнді есімдерді тауып, кестені толтырыңдар.
К
Қ\Б: Топтық графикалық бағалау. «Дұрыс немесе бұрыс» әдісі арқылы бағалау. Дескриптор:
Жеке жұмыс. «Еркін жазба» әдісі. 2-тапсырма. Мәтінге сүйеніп, «Абайдың ата-анасы қандай?» деген сұраққа жауап беріңдер. Абайдың ата-анасына шағын мінездеме жазыңдар. Қазақ отбасындағы әдеп туралы айтыңдар. Кері байланыс: «БТЗО» әдісі арқылы кестедегі сұрақтарға жауап береді.
Қ\Б: «Бағдаршам» әдісі арқылы ым-ишаратпен бағаланады. Қызыл түс – орындай алады;
Сары түс – жауабына сенімді емес;
Жасыл түс – барлығы түсінікті.
Дескриптор:
|
https://kitap.kz/audiobooks/abai_joly_i_tom_audio
«Шынжыр» әдісі
«Кім жүйрік?» әдісі
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: 15 мин
|
Саралау:
«Ойлан, жаз!» әдісі. Қазіргі кезде оқушылар кітапты көп оқымайтын болған. Балалардың кітапқа деген қызығушылығын арттыру керек. 6-сынып оқушысына Абайдың атынан шағын хат жаз. Хатта көптік мәнді есімдер көрініс табатын болсын.
«Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы төмендегі сұрақтарға жауап береді.
Қ/Б: Графикалық бағалау. Геометриялық фигуралар арқылы бағаланады.
Рефлексия
«Табыс сатысы»
әдісі: кәдімгі сатының суреті,
сатының 4
Үй жұмысы: «Отбасындағы әдеп» деген тақырыпта эссе жазыңдар. Эсседе отбасы құндылықтарын дәріпте. Деректі, дерексіз зат есімдерді қолдан. |
«Ойлан, жаз!» әдісі
«Бірге ойлаймыз» әдісі
«Табыс сатысы» әдісі
Еркін жазу стратегиясы
|
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





