-
-
Күні:
Сынып: 1 «А»
Бекшоинова А.С
Қатысқандар саны: 24
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Менің отбасым. М дыбысы мен әрпі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
1.2.1.2. Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.
Күтілетін нәтиже
Барлығы:Жаңа білімді меңгереді.
Көбі:Тақырыпты түсініп оқып, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы тапсырмаларды орындай алады.
Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.
Жетістік критерийлері
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
Құндылықтарды дарыту
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс
Музыка, Көркем еңбек ,
АКТ қолдану дағдылары
Интерактивті тақта, видео ролик
Тілдік құзыреттілік
Менің Отбасым
Моя семья
My family
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Балалар бүгінгі сауат ашу сабағы өзгеше өткелі тұр. Бүгін бізге көптеген ұстаздар қонаққа келіпті. Ендеше амандасып алайық.
Құстай қанат қағамыз
Дүнмені аралап
Оқу білім аламыз
Сабақтың басы
Білу кезеңі
Тыңдалым
Айтылым
Мақсат қою
Ой ширату
Тыңдалым
Айтылым
1.Балалар біз сауат ашу пәнінен не үйрендік?
Оқуды, жазуды, әріпті, сөйлем құрауды
-
Дыбыс дегеніміз не? Дыбысты естиміз,айтамыз
-
Әріп дегеніміз не? Әріпті көреміз, жазамыз.
-
Дыбыстар нешеге бөлінеді? 2ге дауысты , дауыссыз
-
Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді? 2-ге Жуан және жіңішке
-
Өткен дыбыстардың ішінен жуан дауыстыларды ата?
-
А, О Ы жіңішке дауыстыларды әлі өтпедік
-
Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді
-
Үшке. Қатаң, ұяң, үнді
-
Біз өткен дауыссыз дыбыстарды топтастырайық
-
Үнді дауыссыз дыбыстар: Н, Л,Р.
-
Қатаң дауыссыз дыбыстар: Т,Ш,С,Қ
-
Ұяң дауыссыз дыбыстар:Д
-
Дыбыстардан не құралады?
-
Буындар
-
Буыннан не құралады?
-
Сөз құралады
-
Сөзден не құралады?
-
Сөйлем құралады
-
Дыбыстың таңбасы не?
-
Әріп
-
Алфавитте неше дыбыс, неше таңба бар?
-
42 дыбыс,Оның 40 әріп, 2 таңба
-
Дауысты дыбыстар не құрайды?
-
Буын құрайды.
2. Біз қандай дыбыстарды үйрендік?
А,Н,Л,Р, О, Т, У, Ш, С, Д, Ы, М.
-
Жарайсыңдар, Тамаша. Бір шапалақ
Бүгін біз сендермен «Менің Отбасым» тарауы бойынша
Мм дыбысын қайталаймыз, білімімізді толықтырамыз.
Ал ендеше бүгінгі біздің мақсатымыз: Мм дыбысы бар сөздерді оқимыз,ойын ойнаймыз, жазамыз
Қайталау сабағы
Ол үшін сабағымызға критерий құрып алайық. Осы критерий бойынша мақсатқа жетеміз, баға аламыз
-
Әдемі көркем жаза алады.
-
Сөйлем құрай алады.
-
Дұрыс оқи алады.
-
Тапсырмаларды орындай алады.
Дискриптор:
-
Әдемі көркем жазды.
-
Сөйлем құрай алды.
-
Дұрыс оқыды.
-
Тапсырмаларды орындады.
Оқулықпен жұмыс
М дыбысы бар тапсырмаларды орындайық. Оқулықтан 59 бет Мм дыбысына байланысты тақтадағы суреттермен жұмыс. Мм дыбысы сөздің басында, ортасында аяғында келеді.
Мысық сөзін дыбыстық талдау жасау. Анам, қарындасым, інім сөздерін де ауызша дыбыстық талдау жасау.
М-дауыссыыз, үнді
Ы-дауысты, жуан
С-дауыссыз, қатаң
Ы-дауысты, жуан
Қ-дауыссыз, қатаң
Менің Отбасым
Менің отбасым туралы әңгімелеу. Отбасымда атам, апам, анам, әкем, ағам, інім, сіңілім бар. Атам мен апам зейнеткер. Анам дәрігер, әкем- кәсіпкер. Ағам студент, Әпкем оқушы, Інім балабақшаға барады. Біз отбасымызбен тату- тәтті тұрамыз. Анам мен әкем бізді демалыста қыдыруға апарады. Мен отбасымда анама көмектесемін. Бәріміз бірге күнде ас ішеміз.
№1 60 бет
-
Бірнеше балаға оқыту. Өз атаңның атын қой.
-
Мынау-атам сөйлемінің сөздерінен қандай жаңа дыбыс кездестірдің?
-
Оқулықтағы №2 тапсырманы орындайық. Оқылым
Сұқ саусақты №2 ге қояйық. Тік отырайық.
№2 60 бет. Хормен оқу, іштеп оқу, жеке – жеке тізбектей оқу.
мата марал алма мал адам
маса томар шама мол Марат
Аман ал отыр сула
Арман алма отырма сулама
Малтатас
Ал мас, Ал мат, Ма рат су да мал ты ды. О лар су дан он нан ас там тас ал ды.
-
Мы нау – мал та тас. –де ді Ал мас
-
Ал мат тас тар ды са на ды.
Дәптермен жұмыс
Дәптерімізді ашайық,
Қолға қалам алайық,
Кеудемізді тік ұстап
Көркем етіп жазайық
ҚБ



Сергіту сәті
Орнымыздан тұрайық
Алақанды ұрайық
Оңға қарай бір иіліп,
Солға қарай бір иіліп
Бір отырып бір тұрып
Біз тынығып алайық

Қызықты тапсырма
Топтық тапсырмалар.
Жұппен жұмыс. Постерге жазу
Балалар енді оқыған сөздеріміз ойымызда қалды ма екен. Ендеше Мм дыбысына байланысты естеріңде қалған сөздерді жұппен жазыңдар.
Жеке дара жұмыс. Тақтаға үш оқушы шығып сөздерді тақтаға дұрыс буындап жазады.
1 оқушы. қай-мақ
мек-теп
мы-сық
2 –оқушы. та-мақ
Ма-рал
та-ғам
3-оқушы. қа-лам
мақ-та
ма-ман
«Жасырынған сөз » ойыны
Оқушылардың алдында көптеген сөздер жатады. Тақтада
маса, марал , мал, алма, Марат Марал суреттері тұрады солардың қастарына аттарын тауып апарып жабыстырады.



Сабақтың соңы
Рефлекция Қиын Қызық
Бүгінгі сабақта қиын болса, қызық болса сол сөздердің астына стикерлерін жабыстырады
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
Өнер, ана тілі сабағы
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
-
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: М дыбысы мен әрпі
-
-
Күні:
Сынып: 1 «А»
Бекшоинова А.С
Қатысқандар саны: 24
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Менің отбасым. М дыбысы мен әрпі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
1.2.1.2. Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.
Күтілетін нәтиже
Барлығы:Жаңа білімді меңгереді.
Көбі:Тақырыпты түсініп оқып, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы тапсырмаларды орындай алады.
Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.
Жетістік критерийлері
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
Құндылықтарды дарыту
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс
Музыка, Көркем еңбек ,
АКТ қолдану дағдылары
Интерактивті тақта, видео ролик
Тілдік құзыреттілік
Менің Отбасым
Моя семья
My family
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Балалар бүгінгі сауат ашу сабағы өзгеше өткелі тұр. Бүгін бізге көптеген ұстаздар қонаққа келіпті. Ендеше амандасып алайық.
Құстай қанат қағамыз
Дүнмені аралап
Оқу білім аламыз
Сабақтың басы
Білу кезеңі
Тыңдалым
Айтылым
Мақсат қою
Ой ширату
Тыңдалым
Айтылым
1.Балалар біз сауат ашу пәнінен не үйрендік?
Оқуды, жазуды, әріпті, сөйлем құрауды
-
Дыбыс дегеніміз не? Дыбысты естиміз,айтамыз
-
Әріп дегеніміз не? Әріпті көреміз, жазамыз.
-
Дыбыстар нешеге бөлінеді? 2ге дауысты , дауыссыз
-
Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді? 2-ге Жуан және жіңішке
-
Өткен дыбыстардың ішінен жуан дауыстыларды ата?
-
А, О Ы жіңішке дауыстыларды әлі өтпедік
-
Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді
-
Үшке. Қатаң, ұяң, үнді
-
Біз өткен дауыссыз дыбыстарды топтастырайық
-
Үнді дауыссыз дыбыстар: Н, Л,Р.
-
Қатаң дауыссыз дыбыстар: Т,Ш,С,Қ
-
Ұяң дауыссыз дыбыстар:Д
-
Дыбыстардан не құралады?
-
Буындар
-
Буыннан не құралады?
-
Сөз құралады
-
Сөзден не құралады?
-
Сөйлем құралады
-
Дыбыстың таңбасы не?
-
Әріп
-
Алфавитте неше дыбыс, неше таңба бар?
-
42 дыбыс,Оның 40 әріп, 2 таңба
-
Дауысты дыбыстар не құрайды?
-
Буын құрайды.
2. Біз қандай дыбыстарды үйрендік?
А,Н,Л,Р, О, Т, У, Ш, С, Д, Ы, М.
-
Жарайсыңдар, Тамаша. Бір шапалақ
Бүгін біз сендермен «Менің Отбасым» тарауы бойынша
Мм дыбысын қайталаймыз, білімімізді толықтырамыз.
Ал ендеше бүгінгі біздің мақсатымыз: Мм дыбысы бар сөздерді оқимыз,ойын ойнаймыз, жазамыз
Қайталау сабағы
Ол үшін сабағымызға критерий құрып алайық. Осы критерий бойынша мақсатқа жетеміз, баға аламыз
-
Әдемі көркем жаза алады.
-
Сөйлем құрай алады.
-
Дұрыс оқи алады.
-
Тапсырмаларды орындай алады.
Дискриптор:
-
Әдемі көркем жазды.
-
Сөйлем құрай алды.
-
Дұрыс оқыды.
-
Тапсырмаларды орындады.
Оқулықпен жұмыс
М дыбысы бар тапсырмаларды орындайық. Оқулықтан 59 бет Мм дыбысына байланысты тақтадағы суреттермен жұмыс. Мм дыбысы сөздің басында, ортасында аяғында келеді.
Мысық сөзін дыбыстық талдау жасау. Анам, қарындасым, інім сөздерін де ауызша дыбыстық талдау жасау.
М-дауыссыыз, үнді
Ы-дауысты, жуан
С-дауыссыз, қатаң
Ы-дауысты, жуан
Қ-дауыссыз, қатаң
Менің Отбасым
Менің отбасым туралы әңгімелеу. Отбасымда атам, апам, анам, әкем, ағам, інім, сіңілім бар. Атам мен апам зейнеткер. Анам дәрігер, әкем- кәсіпкер. Ағам студент, Әпкем оқушы, Інім балабақшаға барады. Біз отбасымызбен тату- тәтті тұрамыз. Анам мен әкем бізді демалыста қыдыруға апарады. Мен отбасымда анама көмектесемін. Бәріміз бірге күнде ас ішеміз.
№1 60 бет
-
Бірнеше балаға оқыту. Өз атаңның атын қой.
-
Мынау-атам сөйлемінің сөздерінен қандай жаңа дыбыс кездестірдің?
-
Оқулықтағы №2 тапсырманы орындайық. Оқылым
Сұқ саусақты №2 ге қояйық. Тік отырайық.
№2 60 бет. Хормен оқу, іштеп оқу, жеке – жеке тізбектей оқу.
мата марал алма мал адам
маса томар шама мол Марат
Аман ал отыр сула
Арман алма отырма сулама
Малтатас
Ал мас, Ал мат, Ма рат су да мал ты ды. О лар су дан он нан ас там тас ал ды.
-
Мы нау – мал та тас. –де ді Ал мас
-
Ал мат тас тар ды са на ды.
Дәптермен жұмыс
Дәптерімізді ашайық,
Қолға қалам алайық,
Кеудемізді тік ұстап
Көркем етіп жазайық
ҚБ



Сергіту сәті
Орнымыздан тұрайық
Алақанды ұрайық
Оңға қарай бір иіліп,
Солға қарай бір иіліп
Бір отырып бір тұрып
Біз тынығып алайық

Қызықты тапсырма
Топтық тапсырмалар.
Жұппен жұмыс. Постерге жазу
Балалар енді оқыған сөздеріміз ойымызда қалды ма екен. Ендеше Мм дыбысына байланысты естеріңде қалған сөздерді жұппен жазыңдар.
Жеке дара жұмыс. Тақтаға үш оқушы шығып сөздерді тақтаға дұрыс буындап жазады.
1 оқушы. қай-мақ
мек-теп
мы-сық
2 –оқушы. та-мақ
Ма-рал
та-ғам
3-оқушы. қа-лам
мақ-та
ма-ман
«Жасырынған сөз » ойыны
Оқушылардың алдында көптеген сөздер жатады. Тақтада
маса, марал , мал, алма, Марат Марал суреттері тұрады солардың қастарына аттарын тауып апарып жабыстырады.



Сабақтың соңы
Рефлекция Қиын Қызық
Бүгінгі сабақта қиын болса, қызық болса сол сөздердің астына стикерлерін жабыстырады
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
Өнер, ана тілі сабағы
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
-
-
шағым қалдыра аласыз


