|
Бөлімі: |
Табиғат физикасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шуланбекова Айгерім Ерғалиқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Магнит не үшін керек? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары. |
2.5.6.1 магниттерді қолдану аясын сипаттау 2.1.2.7 эксперимент жүргізу және оның нәтижелерін кестеге түсіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты\ Бағалау критериі |
Магниттердің қолдану саласын сипаттайды. Эксперимент нәтижелерін кестеге түсіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну, қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезең\ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Ізгі тілек» әдісі арқылы.«Таңдау» әдісімен суреттер таңдап топқа бөлінеді. |
Балалар бір-біріне жақсы тілек айтады. Суреттер таңдай отырып топқа бөлінеді |
|
Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10мин |
Тақырып ашу(ҰЖ) Ойлау дағдысының деңгейі: Білу,түсіну. 1-тапсырма Қысқа жауапты қажет ететін ашық тапсырма. Бейнежазба. Мақсаты: Магнит туралы ақпарат алу. Магнит туралы мультфильм тамашалау. Оқушыларға мультфильм соңында бір –біріне сұрақ жасыратындықтарын айтып, мұқият тыңдауларын ескертемін. «Сен маған, мен саған» әдісі Мақсаты: оқушылардың ақпаратты өзара талқылауға дағдыландыру. Мультфильм бойынша бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді. |
Бейнежазбаны мұқият тамашалайды. Бейнежазбаға қатысты сұрақтар дайындап,өзара талқылайды. Мысалы: Магнит деген не? Магнит туралы не білесің? Магниттің қанда түрлері бар? Тұрақты магнит. (Неодим,альнико,феррит, магнитті пластина) |
|
Мультфильм «Магнит» https://www.youtube.com/watch?v=ZK1kBU0EhWY Мультфильм «Фиксики. Магнит» https://www.youtube.com/watch?v=zGwBKkMEZ00 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
ҚБ (Т.Ж) Ойлау дағдысының деңгейі: Қолдану,талдау 2 тапсырма Толық жауапты қажет ететін ашық тапсырма. Зерттейік «Жаңалық ашамыз» әдісі Мақсаты : Әртүрлі материалдар арқылы магниттің қалай әсер ететінін анықтайды.Магниттің күшін анықтау үшін зерттеу жүргізіледі.
Әр топқа жеке тапсырма беріледі. Жүргізілетін эксперимент бойынша жұмысы нұсқаулығы:
1 топ - құмда жоғалған заттарды ( шеге, пластмасса, ағаш қалам, болт) магнит арқылы табу 2 топ -Магниттің күші. Үлкен және кіші магниттерді алып скрепкаларды тізбектей тарту. 3 топ -Магниттің басқа материалдар арқылы тартуы: қағаз сыртынан, партаның астынан, су арқылы. Ыдыстағы судың ішіне бірнеше скрепкаларды тастау, қолды су қылмай алып шығу.
Берілген кесте бойынша эксперимет нәтижесін толтырады. ЕББҚЕО:ЖАДА бойынша тапсырма орындады. |
Оқушыларға түрлі пішіндегі магниттер мен зерттеуге қажетті заттар таратып беремін.
Топтық жұмыс аяқталған соң, әр топ өз жұмыстарын қорғайды, өзара толықтырушы сұрақтар қояды, ұсыныстар айтылады.
|
Бағалау критерийі: - Магниттің күшін анықтау үшін зерттеу жүргізеді.
Дескриптор: -Магнитік қасиеті бар заттарды анықтайды. - Үлкен және кіші магниттердің тарту күшін салыстыра алады -Әртүрлі материалдар арқылы магниттің қалай әсер ететінін анықтай алады. -Зерттеу жұмысы барысында анықталған мәліметтерді салыстырады;
|
кілт, өшіргіш, қалам, шеге, жіп, қағаз, магнит
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
ҚБ тапсырмасы (ЖЖ) Ойлау дағдысының деңгейі: білу,талдау 3-тапсырма Қысқа жауапты қажет ететін ашық тапсырма.
«Сиқырлы магнит» әдісі Мақсаты: магниттердің қасиеттеріне сәйкес қолдану саласын анықтау, күнделікті өмірмен байланыс орнату.
Медициналық немесе тұрмыстық заттар, техникалық көліктер суреттерін таратып беремін. Саласына қарай суреттерді ажыратып іледі. 1.Техникалық көліктерде:
2.Медицина саласында:
3.Тұрмыстық заттар:
ЕББҚЕО:ЖАДА бойынша тапсырма орындады. |
Оқушылар суреттерді ажыратып іледі.
- -Зерттеу жұмысы барысында анықталған мәліметтерді салыстырады;
|
Бағалау критерийі:
-Магнитт Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлімі: Табиғат
физикасы Педагогтің
аты-жөні: Шуланбекова
Айгерім Ерғалиқызы Күні: Сыныбы: Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Магнит не үшін
керек? Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаттары.
2.5.6.1 магниттерді қолдану
аясын сипаттау
2.1.2.7 эксперимент жүргізу
және оның нәтижелерін кестеге
түсіру Сабақтың мақсаты\ Бағалау
критериі
Магниттердің қолдану саласын
сипаттайды. Эксперимент нәтижелерін
кестеге түсіреді. Ойлау дағдыларының
деңгейі Білу,түсіну,
қолдану.
Сабақтың
кезең\ уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы 3мин
«Таңдау»
әдісімен суреттер таңдап топқа
бөлінеді.
Балалар бір-біріне
жақсы тілек айтады. Суреттер таңдай
отырып топқа
бөлінеді Суреттер Сабақтың
ортасы 10мин
Тақырып
ашу(ҰЖ)
Ойлау дағдысының
деңгейі:
Білу,түсіну.
1-тапсырма
Қысқа жауапты қажет
ететін ашық тапсырма.
Бейнежазба.
Мақсаты:
Магнит
туралы ақпарат алу.
Магнит туралы мультфильм
тамашалау.
Оқушыларға мультфильм соңында бір
–біріне сұрақ жасыратындықтарын айтып, мұқият тыңдауларын
ескертемін.
«Сен маған, мен саған»
әдісі
Мақсаты: оқушылардың ақпаратты өзара
талқылауға дағдыландыру.
Мультфильм бойынша бір-біріне сұрақ
қойып, жауап береді.
Бейнежазбаны мұқият
тамашалайды.
Бейнежазбаға қатысты
сұрақтар дайындап,өзара
талқылайды.
Мысалы:
Магнит деген
не?
Магнит туралы не
білесің?
Магниттің қанда түрлері
бар?
Тұрақты
магнит.
(Неодим,альнико,феррит, магнитті
пластина)
Мультфильм «Магнит» https://www.youtube.com/watch?v=ZK1kBU0EhWY Мультфильм «Фиксики.
Магнит» https://www.youtube.com/watch?v=zGwBKkMEZ00 Сабақтың
ортасы 20 мин ҚБ
(Т.Ж)
Ойлау дағдысының
деңгейі:
Қолдану,талдау
2
тапсырма
Толық жауапты қажет ететін
ашық тапсырма.
Зерттейік
«Жаңалық ашамыз»
әдісі
Мақсаты
: Әртүрлі материалдар арқылы
магниттің қалай әсер ететінін анықтайды.Магниттің күшін анықтау
үшін зерттеу жүргізіледі.
Әр топқа жеке
тапсырма беріледі. Жүргізілетін эксперимент
бойынша жұмысы
нұсқаулығы:
1
топ
- құмда жоғалған заттарды (
шеге, пластмасса, ағаш қалам, болт) магнит арқылы
табу
2
топ
-Магниттің күші. Үлкен және
кіші магниттерді алып скрепкаларды тізбектей
тарту.
3
топ
-Магниттің басқа материалдар
арқылы тартуы: қағаз сыртынан, партаның астынан, су арқылы.
Ыдыстағы судың ішіне бірнеше скрепкаларды тастау, қолды су қылмай
алып шығу.
р\с Мақ-сат Гипо-теза Ресурс-тар Жос-пар Мерзім Нәти-же
Берілген кесте бойынша
эксперимет нәтижесін
толтырады.
ЕББҚЕО:ЖАДА бойынша
тапсырма
орындады.
Оқушыларға түрлі пішіндегі магниттер мен зерттеуге қажетті
заттар таратып
беремін.
Топтық жұмыс аяқталған соң, әр топ өз жұмыстарын қорғайды,
өзара толықтырушы сұрақтар қояды, ұсыныстар
айтылады.
Бағалау
критерийі:
- Магниттің күшін анықтау үшін
зерттеу жүргізеді.
Дескриптор:
-Магнитік қасиеті бар заттарды
анықтайды.
- Үлкен және кіші
магниттердің тарту күшін салыстыра
алады
-Әртүрлі материалдар
арқылы магниттің қалай әсер ететінін анықтай
алады.
-Зерттеу жұмысы
барысында анықталған мәліметтерді
салыстырады;
кілт, өшіргіш,
қалам, шеге, жіп, қағаз, магнит
10 мин
ҚБ тапсырмасы
(ЖЖ)
Ойлау дағдысының
деңгейі: білу,талдау
3-тапсырма
Қысқа жауапты қажет
ететін ашық тапсырма.
«Сиқырлы магнит»
әдісі
Мақсаты: магниттердің қасиеттеріне сәйкес қолдану саласын
анықтау, күнделікті өмірмен байланыс
орнату.
Медициналық немесе
тұрмыстық заттар, техникалық көліктер суреттерін таратып
беремін.
Саласына қарай
суреттерді ажыратып іледі.
1.Техникалық
көліктерде:
2.Медицина
саласында:
3.Тұрмыстық
заттар:
ЕББҚЕО:ЖАДА бойынша
тапсырма орындады.
Оқушылар суреттерді ажыратып
іледі.
-
-Зерттеу жұмысы
барысында анықталған мәліметтерді
салыстырады;
Бағалау
критерийі:
-Магнитт | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















