|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№25 сабақ. Магниттің қасиеті |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.6.1 магниттің қасиеттерімен танысу 1.5.6.2 магниттік қасиетке ие денелерді анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Магниттің қасиеттерімен танысады Магниттік қасиетке ие денелерді анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар: Наурыз айы: Тәуелсіздік пен отаншылдық |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ПЕН ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәуелсіздік – тәтті сөз ғана емес, ұлттық жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Шаттық шеңбері Біз көңілді баламыз, Бас иіп, сәлемдесіп аламыз. Амансың ба, алтын Күн! Амансың ба, көк аспан! Амансың ба, достарым! Сендерді көрсем қуанам! Міне, менің қолым, дос, Жылуыма жылу қос. Өткенді пысықтау «Электр энергиясының маңызы» тақырыбын пысықтау Тірек сөздермен жұмыс Электр, электр көзі, батарея, электр желісі. –Электр деген не? –Электр көзіне не жатады? Тақырыпты ашу «Сиқырлы қолғап» ойын әдісі арқылы сабақ мақсатын жариялау үшін, оқушылардың ойын қозғауға бағытталған ойыны ойнатылады. Мұғалім оқушыларға жай қолғап емес, «сиқырлы» қолғап екенін айтып, киіп, үстел үстіндегі заттарды қозғайды. Не байқағандарын сұрап, қорытынды жасатады. Магниттің темір заттарды өзіне тартып алатын және темірге жабысатын қасиеті бар, кейде магниттер бір-бірінен тебілетіндігін айтады. Аттас полюстер бірін-бірі тебеді, ал аттас емес полюстер бір-біріне тартылады. Соңында «Магнит» бейнебаяны көрсетіледі. Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс Магниттер кейбір металдардан жасалған денелерді өзіне тартады. Магниттер бір-біріне тартылады, кейде бір-бірінен тебіледі. Мұны магниттік қасиеттер деп атаймыз. Магниттердің қарама-қарсы жақтарын ажырату үшін бір жағын қызыл, екінші жағын көк түске бояйды. Бірдей түсті жақтары бір-біріне тартылады. Темір магниттік қасиетке ие. Ал ағаш, қағаз, пластмасса, матада мұндай қасиет жоқ. Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Салыстырайық Суретте көрсетілген заттардың қайсысы заттарды көбірек тартады? Неге? Сергіту сәті Оңға, оңға түзу тұр, Солға, солға түзу тұр. Артқа қарай бір адым Алдыға қарай бір адым. Жоғары-төмен қарайық, Орнымызды табайық. ТОптық жұмыс 1-топ. Табақшадағы құмның арасынан бірнеше темір шегелер мен бұрандаларды, пластмасса мен резеңкенің бөлшегін табу. Оқушылар табақшаның бетімен магнитті жүргізіп, магниттік қасиеттерге ие заттарды тауып, шығарып алады. 2-топ. Құмырадағы су ішінен темір бұрандалар мен сомындарды, резеңке бөлшегін табу. Оқушылар түрлі әдіс- тәсілдерді іздеп, ең дұрысын табады: магнитті құмыраның қабырғасына жақындатып жүргізеді. 3-топ. Қатты қағаз бетіне ұсақ темір заттарды шашу арқылы қағаз үстімен ұсақ заттардың жылжитынын көрсетеді. Тәжірибе барысында олар: «Магниттің тартылысы ағаш тақтайшаның арғы жағына өте ала ма?» деген сұраққа жауап бере алады. 4-топ. Шыны әйнектің бір жағына қағаз қыстырғыштарды шашып қойып, шынының астымен магнитті жылжыту арқылы оқушылар қағаз қыстырғыштар қозғалатынын, ұозғалмайтынын тексереді ҚЖ: Тест тапсырмалары Өзіңді тексер 1. Жылыту құрылғысы – ... 1) үйге жылу беретін және тарататын құрылғы 2) электр тогы 3) жарық көзі 2. Жарық, жылу беретін құралдарды жұмыс істететін энергияның түрі: 1) электр 2) магнит 3) жылу 3. Кейбір металдан жасалған заттарды тартады: 1) түйреуіш 2) магнит 3) темір ӨЗІҢДІ ТЕКСЕР 4. Электр энергиясын неден алуға болады? 1) түйреуіштен, көлік түрінен 2) магниттен, батареядан 3) Күннен, желден, судан Кері байланыс
|
Шаттық шеңберін түзеді Электр – жарыққа, жылуға, қозғалысқа айнала алатын энергияның пайдалы түрі. Электр көзіне электр желісі, батарея жатады. Оқушылар тәжірибені орындау арқылы жаңа тақырыптың мазмұнын ашады. Оқушылар дың болжамдарын тыңдайды. Жаңа тақырыппен жұмыс жасайды Бірге жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Магниттік тартылысқа тәжірибе жасайды Әр топ өз жұмысы бойынша қорытынды шығарады ТОптық жұмыс жүргізеді Тест тапсырмала рын орындайды Кері байланыс жасайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! Дескриптор: Электр энергиясы туралы түсінігі қалыптасқан Оның адам өміріндегі маңызын түсінеді
Дескриптор: Қолғаппен магнитке тәжірибе жасайды Магнитке жабысатын заттарды анықтайды
Дескриптор: Магнитпен тәжірибе жасайды; Сынып ішіндегі магниттік қасиеті бар заттарды анықтайды; Сынып ішіндегі магниттік қасиеті жоқ заттарды анықтайды. Тамаша !
Керемет! Дескриптор: Түрлі заттардың магниттік тартылысын зерттейді Тәжірибе барысында оқушылар: «Магниттің тартылысы табақтан,құмырадан,қағаздан,шыныдан өте ала ма?» деген сұраққа жауап бере алады.
Дескриптор: Тест тапсырмаларын орындауды біледі Өтілген тақырыптарды меңгерген
«Нысана» әдісі бойынша нысанаға жебені магнитпен жапсырады |
Суреттер Музыка
«BILIMland» https://www.you tube.com/watch?v= m7puB2yELyU Магнит Сынып бөлмесіндегі заттар Заттар
Магнит Қимылдар Оқулық
Заттар
Тест тапсырмала ры жазылған парақтар Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
Ресурстар:


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Магниттің қасиеті. 1-сынып
Ашық сабақ. Магниттің қасиеті. 1-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№25 сабақ. Магниттің қасиеті |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.6.1 магниттің қасиеттерімен танысу 1.5.6.2 магниттік қасиетке ие денелерді анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Магниттің қасиеттерімен танысады Магниттік қасиетке ие денелерді анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар: Наурыз айы: Тәуелсіздік пен отаншылдық |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ПЕН ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәуелсіздік – тәтті сөз ғана емес, ұлттық жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Шаттық шеңбері Біз көңілді баламыз, Бас иіп, сәлемдесіп аламыз. Амансың ба, алтын Күн! Амансың ба, көк аспан! Амансың ба, достарым! Сендерді көрсем қуанам! Міне, менің қолым, дос, Жылуыма жылу қос. Өткенді пысықтау «Электр энергиясының маңызы» тақырыбын пысықтау Тірек сөздермен жұмыс Электр, электр көзі, батарея, электр желісі. –Электр деген не? –Электр көзіне не жатады? Тақырыпты ашу «Сиқырлы қолғап» ойын әдісі арқылы сабақ мақсатын жариялау үшін, оқушылардың ойын қозғауға бағытталған ойыны ойнатылады. Мұғалім оқушыларға жай қолғап емес, «сиқырлы» қолғап екенін айтып, киіп, үстел үстіндегі заттарды қозғайды. Не байқағандарын сұрап, қорытынды жасатады. Магниттің темір заттарды өзіне тартып алатын және темірге жабысатын қасиеті бар, кейде магниттер бір-бірінен тебілетіндігін айтады. Аттас полюстер бірін-бірі тебеді, ал аттас емес полюстер бір-біріне тартылады. Соңында «Магнит» бейнебаяны көрсетіледі. Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс Магниттер кейбір металдардан жасалған денелерді өзіне тартады. Магниттер бір-біріне тартылады, кейде бір-бірінен тебіледі. Мұны магниттік қасиеттер деп атаймыз. Магниттердің қарама-қарсы жақтарын ажырату үшін бір жағын қызыл, екінші жағын көк түске бояйды. Бірдей түсті жақтары бір-біріне тартылады. Темір магниттік қасиетке ие. Ал ағаш, қағаз, пластмасса, матада мұндай қасиет жоқ. Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Салыстырайық Суретте көрсетілген заттардың қайсысы заттарды көбірек тартады? Неге? Сергіту сәті Оңға, оңға түзу тұр, Солға, солға түзу тұр. Артқа қарай бір адым Алдыға қарай бір адым. Жоғары-төмен қарайық, Орнымызды табайық. ТОптық жұмыс 1-топ. Табақшадағы құмның арасынан бірнеше темір шегелер мен бұрандаларды, пластмасса мен резеңкенің бөлшегін табу. Оқушылар табақшаның бетімен магнитті жүргізіп, магниттік қасиеттерге ие заттарды тауып, шығарып алады. 2-топ. Құмырадағы су ішінен темір бұрандалар мен сомындарды, резеңке бөлшегін табу. Оқушылар түрлі әдіс- тәсілдерді іздеп, ең дұрысын табады: магнитті құмыраның қабырғасына жақындатып жүргізеді. 3-топ. Қатты қағаз бетіне ұсақ темір заттарды шашу арқылы қағаз үстімен ұсақ заттардың жылжитынын көрсетеді. Тәжірибе барысында олар: «Магниттің тартылысы ағаш тақтайшаның арғы жағына өте ала ма?» деген сұраққа жауап бере алады. 4-топ. Шыны әйнектің бір жағына қағаз қыстырғыштарды шашып қойып, шынының астымен магнитті жылжыту арқылы оқушылар қағаз қыстырғыштар қозғалатынын, ұозғалмайтынын тексереді ҚЖ: Тест тапсырмалары Өзіңді тексер 1. Жылыту құрылғысы – ... 1) үйге жылу беретін және тарататын құрылғы 2) электр тогы 3) жарық көзі 2. Жарық, жылу беретін құралдарды жұмыс істететін энергияның түрі: 1) электр 2) магнит 3) жылу 3. Кейбір металдан жасалған заттарды тартады: 1) түйреуіш 2) магнит 3) темір ӨЗІҢДІ ТЕКСЕР 4. Электр энергиясын неден алуға болады? 1) түйреуіштен, көлік түрінен 2) магниттен, батареядан 3) Күннен, желден, судан Кері байланыс
|
Шаттық шеңберін түзеді Электр – жарыққа, жылуға, қозғалысқа айнала алатын энергияның пайдалы түрі. Электр көзіне электр желісі, батарея жатады. Оқушылар тәжірибені орындау арқылы жаңа тақырыптың мазмұнын ашады. Оқушылар дың болжамдарын тыңдайды. Жаңа тақырыппен жұмыс жасайды Бірге жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Магниттік тартылысқа тәжірибе жасайды Әр топ өз жұмысы бойынша қорытынды шығарады ТОптық жұмыс жүргізеді Тест тапсырмала рын орындайды Кері байланыс жасайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! Дескриптор: Электр энергиясы туралы түсінігі қалыптасқан Оның адам өміріндегі маңызын түсінеді
Дескриптор: Қолғаппен магнитке тәжірибе жасайды Магнитке жабысатын заттарды анықтайды
Дескриптор: Магнитпен тәжірибе жасайды; Сынып ішіндегі магниттік қасиеті бар заттарды анықтайды; Сынып ішіндегі магниттік қасиеті жоқ заттарды анықтайды. Тамаша !
Керемет! Дескриптор: Түрлі заттардың магниттік тартылысын зерттейді Тәжірибе барысында оқушылар: «Магниттің тартылысы табақтан,құмырадан,қағаздан,шыныдан өте ала ма?» деген сұраққа жауап бере алады.
Дескриптор: Тест тапсырмаларын орындауды біледі Өтілген тақырыптарды меңгерген
«Нысана» әдісі бойынша нысанаға жебені магнитпен жапсырады |
Суреттер Музыка
«BILIMland» https://www.you tube.com/watch?v= m7puB2yELyU Магнит Сынып бөлмесіндегі заттар Заттар
Магнит Қимылдар Оқулық
Заттар
Тест тапсырмала ры жазылған парақтар Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
Ресурстар:


шағым қалдыра аласыз



















