Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Токтасынова Камшат Жаныбековна |
|
|
Күні: |
06.12.21 |
|
|
Сынып: 9 «К» |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Махамбет Өтемісұлы " Мен, мен едім, мен едім" өлеңі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.4.1
көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда
қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармашылық жұмыстар арқылы оқушылардың таным белсенділігін, өзіндік ізденісі мен ой қорыту қабілеттерін, сыни тұрғыда ойларын, тілдерін дамытады. Сөйлеу мәдениетін қалыптастырады, жетелеу сұрақтары арқылы белсенділігін, ой еркіндігі мен танымын арттыруға жұмыс жасайды. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
5минут |
Оқушылармен амандасу. Кезекшімен сұхбат. Бүгінгі күнге жақсы тілек сізден... Ынтымақтастық орта құрады. Үй тапсырмасын сұрау: С.Ж. Тақырыпты болжау: «Зымыран сұрақтар» әдісі Тақырыпты болжап, өткен білімдерін қайталау мақсатында сұрақтарға жауап беріңдер. 1. М. Өтемісұлы кім? 2. Қандай шығармаларын оқыдыңдар? 3. Махамбет өлеңдерін қандай тақырыпта жырлаған? 4. Махамбеттің арманы не еді? |
Оқушылар амандасады. Кезекшілер жауап береді. Сабаққа Қуаныш, Ұлан, Мадиас, Манас, Алан, Бекжан, Нұрбек, Расул, Ануар С, Ануар, Нұрбек тілектерін айтады, сұрақтарға жауап береді. Топ жетекшілерін сайлайды. |
«Жарайсыңдар!», «Жақсы!» Мадақтау сөздер! |
Оқулық, қалам, дәптер, Белсенді тақта |
|
5минут |
Махамбеттің есімі – өмірдегі қасіреттің синонимі, өнердегі қасиеттің символы. Махамбет өлеңі – қазақ сөзінің қайталанбас құдіреті: әрбір буыны мен бунағы, тармағы мен шумағы мұншалық тап–таза корғасыннан құйылған ап-ауыр асыл сөз қазақтан басқа жер бетіндегі ешбір елдің өлең-жырында жоқ, оның өзге тілге оңай аударылмайтыны да сондықтан. (3.Қабдолов) - Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай? - Қандай мақсат қояр едіңдер? - Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Махамбет Өтемісұлының «Мен, мен едім, мен едім» өлеңі Қорытынды сабақ. Сабаққа бағалау дескрипторларын құрып көріңдер! |
Сабақтың тақырыбын айқындайды,
сабаққа мақсат қояды. Оқушылар сабақтың тақырыбын болжайды. Сабаққа мақсат қояды. Оқушылар бағалау дескрипторларын құрады. |
Оқушылар сабақ барысында бағалау дескрипторларын құру арқылы өздері бағалайды. Бағалау дескрипторы: 1.Өлеңнің мазмұнын түсінеді-2 балл; 2. Өлең мазмұны арқылы Махамбет бейнесін ашады-2 балл; 3.Сыни көзқарасын білдіреді- 2балл; 4.Бүгінгі өмірмен байланыстырады-2 балл; 5.Қорытынды ой шығарады- 2балл |
Белсенді тақта, оқулық, А4, қалам,
қарындаш |
|
Мағынаны ажырату 5минут 10 минут |
Т./Ж. 1-топ. Автор стиліндегі «Мен» сөзінің мағынасын анықта. Топтастыру жасаңдар! 2-топ. Өлең мазмұны негізінде Махамбет өмір сүрген кезеңі мен бүгінгі күнді салыстыр. «Т» кестесін толтыр. 3-топ. Махамбет және Тәуелсіздік. Махамбетке арнап ойтолғау жазыңдар! |
Топтар берілген тапсырмалар бойынша өз жұмыстарын атқарады. 1-топ. Топтастыру жасайды. 2-топ. Махамбеттің өмір сүрген кезеңі мен бүгінгі күнді салыстырады. «Т» кестесін толтырады. 3-топ. Махамбет және Тәуелсіздік. Оқушылар Махамбетке арнап ойтолғау жазады. |
Қалыптастыру- шы бағалау «Үш шапалақ» Бағалау дескрипторлары арқылы бағалайды. |
А4, А3 қағаздары Маркер, дәптер |
|
Ой толғаныс 10минут 5минут |
Шығармашылық жұмыс. «Жансызға тіл бітіру» деп аталады. Топ жетекшілері үстел үстіне қойылған қамшы, қылыш, шырақ, кітап, үкі т.б заттардың ішінен біреуін таңдайды. Бүгінгі сабақпен байланыстырады. «Еркін жазу» әдісі арқылы Махамбеттің Менін таныдыңдар, «Мен» сөзінің мағынасын өздеріңе қаратып, өздерің жайлы не айтар алар едіңдер? |
Топ мүшелері бірлесе отырып, алған заттарын бүгінгі сабақпен байланыстырып, қорғап шығады. Әр оқушы дәптеріне мен сөзінің мағынасын ашып, жазады. |
Бағалау дескрипторлары арқылы бағалайды. |
Дәптер, қалам |
|
Рефлексия 5минут |
Бүгінгі сабақтан не білдім? Не алдым? Мақсатыңа жеттің бе? |
Оқушылар жалпы сабақ бойынша ойларын қорытындылайды. Топ жетекшілері бағалайды. |
«Жарайсыңдар!», «Жақсы!» Мадақтау сөздер! |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Махамбет Өтемісұлы "Мен, мен едім, мен едім"
Ашық сабақ Махамбет Өтемісұлы "Мен, мен едім, мен едім"
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Токтасынова Камшат Жаныбековна |
|
|
Күні: |
06.12.21 |
|
|
Сынып: 9 «К» |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Махамбет Өтемісұлы " Мен, мен едім, мен едім" өлеңі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.4.1
көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда
қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармашылық жұмыстар арқылы оқушылардың таным белсенділігін, өзіндік ізденісі мен ой қорыту қабілеттерін, сыни тұрғыда ойларын, тілдерін дамытады. Сөйлеу мәдениетін қалыптастырады, жетелеу сұрақтары арқылы белсенділігін, ой еркіндігі мен танымын арттыруға жұмыс жасайды. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
5минут |
Оқушылармен амандасу. Кезекшімен сұхбат. Бүгінгі күнге жақсы тілек сізден... Ынтымақтастық орта құрады. Үй тапсырмасын сұрау: С.Ж. Тақырыпты болжау: «Зымыран сұрақтар» әдісі Тақырыпты болжап, өткен білімдерін қайталау мақсатында сұрақтарға жауап беріңдер. 1. М. Өтемісұлы кім? 2. Қандай шығармаларын оқыдыңдар? 3. Махамбет өлеңдерін қандай тақырыпта жырлаған? 4. Махамбеттің арманы не еді? |
Оқушылар амандасады. Кезекшілер жауап береді. Сабаққа Қуаныш, Ұлан, Мадиас, Манас, Алан, Бекжан, Нұрбек, Расул, Ануар С, Ануар, Нұрбек тілектерін айтады, сұрақтарға жауап береді. Топ жетекшілерін сайлайды. |
«Жарайсыңдар!», «Жақсы!» Мадақтау сөздер! |
Оқулық, қалам, дәптер, Белсенді тақта |
|
5минут |
Махамбеттің есімі – өмірдегі қасіреттің синонимі, өнердегі қасиеттің символы. Махамбет өлеңі – қазақ сөзінің қайталанбас құдіреті: әрбір буыны мен бунағы, тармағы мен шумағы мұншалық тап–таза корғасыннан құйылған ап-ауыр асыл сөз қазақтан басқа жер бетіндегі ешбір елдің өлең-жырында жоқ, оның өзге тілге оңай аударылмайтыны да сондықтан. (3.Қабдолов) - Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай? - Қандай мақсат қояр едіңдер? - Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Махамбет Өтемісұлының «Мен, мен едім, мен едім» өлеңі Қорытынды сабақ. Сабаққа бағалау дескрипторларын құрып көріңдер! |
Сабақтың тақырыбын айқындайды,
сабаққа мақсат қояды. Оқушылар сабақтың тақырыбын болжайды. Сабаққа мақсат қояды. Оқушылар бағалау дескрипторларын құрады. |
Оқушылар сабақ барысында бағалау дескрипторларын құру арқылы өздері бағалайды. Бағалау дескрипторы: 1.Өлеңнің мазмұнын түсінеді-2 балл; 2. Өлең мазмұны арқылы Махамбет бейнесін ашады-2 балл; 3.Сыни көзқарасын білдіреді- 2балл; 4.Бүгінгі өмірмен байланыстырады-2 балл; 5.Қорытынды ой шығарады- 2балл |
Белсенді тақта, оқулық, А4, қалам,
қарындаш |
|
Мағынаны ажырату 5минут 10 минут |
Т./Ж. 1-топ. Автор стиліндегі «Мен» сөзінің мағынасын анықта. Топтастыру жасаңдар! 2-топ. Өлең мазмұны негізінде Махамбет өмір сүрген кезеңі мен бүгінгі күнді салыстыр. «Т» кестесін толтыр. 3-топ. Махамбет және Тәуелсіздік. Махамбетке арнап ойтолғау жазыңдар! |
Топтар берілген тапсырмалар бойынша өз жұмыстарын атқарады. 1-топ. Топтастыру жасайды. 2-топ. Махамбеттің өмір сүрген кезеңі мен бүгінгі күнді салыстырады. «Т» кестесін толтырады. 3-топ. Махамбет және Тәуелсіздік. Оқушылар Махамбетке арнап ойтолғау жазады. |
Қалыптастыру- шы бағалау «Үш шапалақ» Бағалау дескрипторлары арқылы бағалайды. |
А4, А3 қағаздары Маркер, дәптер |
|
Ой толғаныс 10минут 5минут |
Шығармашылық жұмыс. «Жансызға тіл бітіру» деп аталады. Топ жетекшілері үстел үстіне қойылған қамшы, қылыш, шырақ, кітап, үкі т.б заттардың ішінен біреуін таңдайды. Бүгінгі сабақпен байланыстырады. «Еркін жазу» әдісі арқылы Махамбеттің Менін таныдыңдар, «Мен» сөзінің мағынасын өздеріңе қаратып, өздерің жайлы не айтар алар едіңдер? |
Топ мүшелері бірлесе отырып, алған заттарын бүгінгі сабақпен байланыстырып, қорғап шығады. Әр оқушы дәптеріне мен сөзінің мағынасын ашып, жазады. |
Бағалау дескрипторлары арқылы бағалайды. |
Дәптер, қалам |
|
Рефлексия 5минут |
Бүгінгі сабақтан не білдім? Не алдым? Мақсатыңа жеттің бе? |
Оқушылар жалпы сабақ бойынша ойларын қорытындылайды. Топ жетекшілері бағалайды. |
«Жарайсыңдар!», «Жақсы!» Мадақтау сөздер! |
|
шағым қалдыра аласыз













