Оқу
мақсаты
|
Ауызша сөйлеуде сөздерді граммвтикалық
тұрғыдан дұрыс айтуға (жекеше, көпше, септеп, тәуелдеп, жіктеп)
және байланыстырып сөйлеуге үйрету, мамандықтарды құрметтеуге
тәрбиелеу, танымдық қызығушылықтарын
арттыру.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер:
|
4 К моделі, СТО –жүмбақ
жасыру, кретивтілік, командылық жұмыс, коммуникация, сұрақ-жауап,
жалпылама сұрақ, блум кубигі, суретпен жұмыс, сәйкестендіру,
сиқырлы қоржын, кері байланыс-бала
үні
|
ҰОҚ
басталуы
|
«Сәлемдесу» әдісі шынтақпен
амандасу арқылы ҰОҚ көңілді бастауға,
балалардың бір-біріне деген психологиялық ахуалын жақсартуға
тиімді.
Суреттер
ілінеді
Жұмбақ
жасыру
1.Өскен шашты
жаратпайтын,
Қайшысы бар
жалақтайтын
2. Сауықтырар
сырқатты
Жылы үнмен тіл
қатты
3. Тікті әсем
киімді
Дүкенге әкеп
ілінді
4. Білімнің дәнін
тереді,
Балаға білім
береді
5. Зымыранды
ерттеген
Ай жұлдызды
зерттеген
Олай болса балалар, біздің
бүгінгі тақырыбымыз неге арналады, қалай ойлайсыңдар
?
Жарайсыңдар,
балалар!
-
Мамандық деген не
?
-
Сендердің ата-аналарыңның
мамандығы қандай?
Мамандық бұл адамның еңбек
жолы. Мамандық - адамнан арнаулы білім, еңбек
дағдылары мен іскерлікті талап ететін еңбек іс-әрекетінің
түрі.Барлық адам өмір бақи
өз мамандығы бойынша еңбектенеді екен.
Сәйкестендіру
тапсырмалары
Балалар мамандықты
құралдарымен сәйкестендіреді
Сергіту
сәті
-Тыныс алу жаттығуы
Қар
үрлеу
Есік тоқылдатып. қонаққа Маша
келеді. Қолында хаты бар. Хатта бізден көмек сұраған
екен.
«Аю екеуіміздің үйіміздің
шатырынан су ағып кетті. Балалар көмектесесіңдер
ме?
-Үй салу үшін бізге кім
керек?
Саралау әдісін пайдаланып,
жұпқа бөлемін.
1-тапсырма
І- жұп:
Құрлысшылар
Тапсырмасы: Ғимараттың макетін
құрастырады.
ІІ-жұп: Құрлысшының еңбек
құралдарын жабыстырады.
2
тапсырма
Балалар бізге Маша қоржын ала
келген екен, Ол ішіндегі заттар туралы кімге тиесілі екенін айтып
берейікші.
Ыдыс, тістеуік, бұрғы, укол,
қылқалам,фен-шаш кептіргіш, домбыра
3
тапсырма
Бұл сөздерді кім
айтады?
-
Сауда жасағаныңызға
рахмет
-
Қандай асты
қалайсыз?
-
Менің қармағыма үлкен балық
түсті
-
Қай тісің ауырып
тұр?
-
Шашыңды қалай
кияйық?
-
Балалар сабағымызды
бастаймыз?
Балалар қалай
ойлайсыңдар қандай мамандық ең
қажет?
-
Дұрыс айтасыңдар
балалар, әр мамандық біздің қоғамға өте
қажет.
-
Балалар бізге Машаның өзіне
жақсы көмектескен балаларға әкелген сыйлығы бар
екен
|
Суреттер мамандықтар
туралы
Шаштараз
Дәрігер
Тігінші
Мұғалім
Ғарышкер
Мамандыққа
Балалардың
ойлары
Балалар
жауабы
Аспазшы, тігінші,
пошташы-хат тасушы, сатушы, биші,
шекарашы
Тапсырма
орындайды
Сергіту сәтін
орындайды.
Балалардың
жауабы
-құрлысшы
Балалар
құрастырады.
Жабыстарды
Балалар жеке-жеке
шығып атайды
Балалар қызығушылық
танытып ойнайды.
-сатушы
-аспазшы
-балықшы
-тіс
дәрігері
шаштараз
мұғалім
-Балалар
жауабы
Балаларды
марапаттау
|