|
Білім беру ұйымының атауы |
«№15 Мақтажан ЖББМ» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Математика. |
|||||
|
Бөлім: |
Менің отбасым және достарым. 2А. 10 көлеміндегі сандарды қосу мен азайту |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Саттарова Гулжамал Бахытовна |
|||||
|
Күні: |
21.11.2024ж |
|||||
|
Сынып: 1 «Ә» |
Қатысқандардың саны: 13 |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№43 сабақ. 10 санынан азайту. Менің парталас көршім |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану; 1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құра алады, біледі және қолдана алады; - қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдана алады. |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу, заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік - адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы Өткенді пысықтау 2 минут 3 минут 3 минут Сабақ тың ортасы 2 минут 8 минут 6 минут 6 минут Сергіту сәті 2 минут 5 минут Сабақты қорыту 6 минут Кері байланыс 2 минут |
Сәлемдесу, түгендеу. Сабаққа дайындық жасау. Психологиялық ахуал қалыптастыру Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Он саусақтың саласындай. Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Бiр адамның баласындай Топқа біріктіру: «Шаңырақ» әдісі 1-топ 2-топ 3-топ Топ ережесі: 1.Бірін-бірі тыңдау. 2.Бірлесіп шешу. 3.Өзара көмек көрсету. 4.Ойды ашық айту. 5.Тыныштықты сақтау. 6.Уақытты үнемдеу. Өткенді пысықтау. «Киндер» әдісі (топтық жұмыс) Топтарға Киндерге (жұмыртқаға) жазылған есептер мен жауаптары жеке-жеке беріледі. Топтар есептің дұрыс жауабын тауып біріктіру керек:
8+1 9
7+2 6+3 5+4 4+5
10-1 10-2 1+7 2+6 3+5 4+4 5+3 Тақырыпты ашу. «Кім тапқыр» әдісі. Балалар бұл әрекеттерді үнсіз жасау керек. Қатарда бірінің артынан екіншісі тұрып, сап түзейді. Мұғалім ең артында тұрған оқушыға бір заттың атауы жазылған қағазды ұсынады. Тапсырма: соңында тұрған оқушы үндемей, алдында тұрған оқушының арқасына әлгі заттың суретін саусағымен салады. Арқасына сурет салынған оқушы алдында тұрғанның арқасына өзінің арқасына салынған затты салады. Суреттер салынып біткеннен кейін мұғалім соңғы оқушыдан арқасына салынған заттың атын сұрап, оны қағазға жазылғанмен салыстырады. Кезекпен бір-бірінің арқасына жазған санды сезіну арқылы 10 санын тапқызу. Жаңа тақырып. «Жасанды интелект» 1-тапсырма 10 санынан азайтуды қалай орындауға болады. Кестенің қалай құрылғанына назар аударту. Тақтамен жұмыс: 10 санының құрамын есімізге түсірейік! 10 санының құрамын пайдаланып, азайтуды орындату. 10-1=9 10-6=4 10-2=8 10-7=3 10-3=7 10-8=2 10-4=6 10-9=1 10-5=5 2-тапсырма. Топтық жұмыс. Үйшіктерден сандарды таңдатып, мысалдар құрастыртып, есептету. 8 – 6=2 8 – 3=5 8 – 1=7 9 – 3=6 9 – 7=2 9 – 9=0 10 – 8=2 10 – 4=6 10-9=1 3-тапсырма. Өзіндік жұмыс. «Ойлан, тап!» әдісі. Оқулықтағы №3 тапсырманы оқушыларға өз бетімен орындату. Алдымен ауызша түсіндіру жұмысын жүргізу. 1-ден 10-ға дейінгі сандардың құрамын естеріне түсірту. Кестені пайдаланып мысалдар жаздыртып және есептету. Дәптерге жазу үлгісіне қарап, дәптеріне орындауды ұсыну. 9 бен 5-тің айырымы 4-ке тең. 9-5=4 5 пен 4-тің қосындысы 9-ға тең. 5+4=9 Сергіту сәті. «Қамажай». «Қамажай» әніне билеу, оюларды қимылмен көрсету арқылы. 4-тапсырма. Жұптық жұмыс. Оқулықтағы зерттеушілік тұрғыдағы №4 тапсырманы орындауды ұсыну. Жобаны орындау ережесімен таныстыру. Жобамен жұмыс жасату. Қолшатырдың әр бөлігін қандай түспен бояуы керек? Түсін белгілеп көрсетеді. Досына осы мысалдарды есептеуді өтіну. Тексерту. Сабақты пысықтау. «Балық аулау» әдісі. Балаларға кез-келген балықты қармаққа ілу арқылы, балықтағы есептің шешімі болатын санды нөмірленген шелектерге салтырту. «Қолшатыр» әдісі. Оқушы сабақты түсінсе жасылға, түсінбесе қызыл қолшатырдың астына жиналады. «Дорбадағы құрт» әдісі. Мақтап, мадақтау арқылы сабақ соңында оқушыларға және сабаққа қатысқан әріптестерге және қонақтарға «Дорбадағы құрт» әдісі бойынша «Ұстаздан сый» жасау. |
Оқу құралдарын түгелдейді. Өлең жолдарын қайталау арқылы сабақты көңіл-күймен бастайды Оқушылар топқа бірігеді. Топ ережесін тыңдайды. Өткен тақырыпты пысықтайды Балалар қатарда кезекпен бір-бірінің арқасына жазу арқылы 10 санын табады. Бейнеролик арқылы Алдаркөсенің сөзін тыңдайды. 10 санын қалай қосуды және азайтуды есіне түсіреді. 10 санын қосудың кестелік жағдайларын есінде сақтайды. Тақтамен жұмыс жасайды Мысалдар құрастырады. Сандардың құрамын жазады. Қосылғыштардың орнын ауыстырып, азайту амалымен тексереді. Сандардың құрамын естеріне түсіреді. Мысалдарды дәптерге жазып, есептейді. Кесте бойынша тексереді. Қамажай әніне оюларды қимылмен көрсету арқылы билейді Зерттеушілік тапсырма орындайды Есептеуді біледі, қолданады Қолшатыр астында кері байланыс жасайды Балалар көтеріңкі көңіл-күйде болады. |
Оқушыларды сабақ барысында мақтап, мадақтау арқылы бағалау: Тамаша! Керемет!
Дескриптор: 8 және 9 сандарын қалай қосуды және азайтуды біледі 8 және 9 сандарын қосудың кестелік жағдайларын қолдана алады
Мақтап, мадақтау арқылы бағалау Дескриптор: 10 санын қалай қосуды және азайтуды біледі, қолданады 10 санын қосудың кестелік жағдайларын қолдана алады
Дескриптор: Сандардың құрамын айта алады Есептеуді біледі, қолданады
Дескриптор: 1-ден 10-ға дейінгі сандардың құрамын есіңе түсірді. Кестені пайдаланып мысалдар жазды.
Дескриптор: Қолшатырдың әр бөлігін сәйкес түспен бояйды.. 10 көлеміндегі қосу және азайтуға мысал ойластырады. Дескриптор: 1 ден 10-ға дейінгі сандарын қосуды және азайтуды біледі 1 ден 10-ға дейінгі сандарын қосудың кестелік жағдайларын қолдана алады.
Ұстаздардың пікірін тыңдайды, ұсынысты қабыл алады. |
слайд
слайд
слайд
Интерактивті тақта Оқулық
Оқулық Сандар құрамы, сандық сәуле
А4 парақта ры, маркер
Оқулық
А4 парақта ры, карточкалар слайд
|
||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Математика. 10 санынан азайту. 1 сынып
Ашық сабақ. Математика. 10 санынан азайту. 1 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
«№15 Мақтажан ЖББМ» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Математика. |
|||||
|
Бөлім: |
Менің отбасым және достарым. 2А. 10 көлеміндегі сандарды қосу мен азайту |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Саттарова Гулжамал Бахытовна |
|||||
|
Күні: |
21.11.2024ж |
|||||
|
Сынып: 1 «Ә» |
Қатысқандардың саны: 13 |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№43 сабақ. 10 санынан азайту. Менің парталас көршім |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану; 1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құра алады, біледі және қолдана алады; - қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдана алады. |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу, заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік - адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы Өткенді пысықтау 2 минут 3 минут 3 минут Сабақ тың ортасы 2 минут 8 минут 6 минут 6 минут Сергіту сәті 2 минут 5 минут Сабақты қорыту 6 минут Кері байланыс 2 минут |
Сәлемдесу, түгендеу. Сабаққа дайындық жасау. Психологиялық ахуал қалыптастыру Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Он саусақтың саласындай. Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Бiр адамның баласындай Топқа біріктіру: «Шаңырақ» әдісі 1-топ 2-топ 3-топ Топ ережесі: 1.Бірін-бірі тыңдау. 2.Бірлесіп шешу. 3.Өзара көмек көрсету. 4.Ойды ашық айту. 5.Тыныштықты сақтау. 6.Уақытты үнемдеу. Өткенді пысықтау. «Киндер» әдісі (топтық жұмыс) Топтарға Киндерге (жұмыртқаға) жазылған есептер мен жауаптары жеке-жеке беріледі. Топтар есептің дұрыс жауабын тауып біріктіру керек:
8+1 9
7+2 6+3 5+4 4+5
10-1 10-2 1+7 2+6 3+5 4+4 5+3 Тақырыпты ашу. «Кім тапқыр» әдісі. Балалар бұл әрекеттерді үнсіз жасау керек. Қатарда бірінің артынан екіншісі тұрып, сап түзейді. Мұғалім ең артында тұрған оқушыға бір заттың атауы жазылған қағазды ұсынады. Тапсырма: соңында тұрған оқушы үндемей, алдында тұрған оқушының арқасына әлгі заттың суретін саусағымен салады. Арқасына сурет салынған оқушы алдында тұрғанның арқасына өзінің арқасына салынған затты салады. Суреттер салынып біткеннен кейін мұғалім соңғы оқушыдан арқасына салынған заттың атын сұрап, оны қағазға жазылғанмен салыстырады. Кезекпен бір-бірінің арқасына жазған санды сезіну арқылы 10 санын тапқызу. Жаңа тақырып. «Жасанды интелект» 1-тапсырма 10 санынан азайтуды қалай орындауға болады. Кестенің қалай құрылғанына назар аударту. Тақтамен жұмыс: 10 санының құрамын есімізге түсірейік! 10 санының құрамын пайдаланып, азайтуды орындату. 10-1=9 10-6=4 10-2=8 10-7=3 10-3=7 10-8=2 10-4=6 10-9=1 10-5=5 2-тапсырма. Топтық жұмыс. Үйшіктерден сандарды таңдатып, мысалдар құрастыртып, есептету. 8 – 6=2 8 – 3=5 8 – 1=7 9 – 3=6 9 – 7=2 9 – 9=0 10 – 8=2 10 – 4=6 10-9=1 3-тапсырма. Өзіндік жұмыс. «Ойлан, тап!» әдісі. Оқулықтағы №3 тапсырманы оқушыларға өз бетімен орындату. Алдымен ауызша түсіндіру жұмысын жүргізу. 1-ден 10-ға дейінгі сандардың құрамын естеріне түсірту. Кестені пайдаланып мысалдар жаздыртып және есептету. Дәптерге жазу үлгісіне қарап, дәптеріне орындауды ұсыну. 9 бен 5-тің айырымы 4-ке тең. 9-5=4 5 пен 4-тің қосындысы 9-ға тең. 5+4=9 Сергіту сәті. «Қамажай». «Қамажай» әніне билеу, оюларды қимылмен көрсету арқылы. 4-тапсырма. Жұптық жұмыс. Оқулықтағы зерттеушілік тұрғыдағы №4 тапсырманы орындауды ұсыну. Жобаны орындау ережесімен таныстыру. Жобамен жұмыс жасату. Қолшатырдың әр бөлігін қандай түспен бояуы керек? Түсін белгілеп көрсетеді. Досына осы мысалдарды есептеуді өтіну. Тексерту. Сабақты пысықтау. «Балық аулау» әдісі. Балаларға кез-келген балықты қармаққа ілу арқылы, балықтағы есептің шешімі болатын санды нөмірленген шелектерге салтырту. «Қолшатыр» әдісі. Оқушы сабақты түсінсе жасылға, түсінбесе қызыл қолшатырдың астына жиналады. «Дорбадағы құрт» әдісі. Мақтап, мадақтау арқылы сабақ соңында оқушыларға және сабаққа қатысқан әріптестерге және қонақтарға «Дорбадағы құрт» әдісі бойынша «Ұстаздан сый» жасау. |
Оқу құралдарын түгелдейді. Өлең жолдарын қайталау арқылы сабақты көңіл-күймен бастайды Оқушылар топқа бірігеді. Топ ережесін тыңдайды. Өткен тақырыпты пысықтайды Балалар қатарда кезекпен бір-бірінің арқасына жазу арқылы 10 санын табады. Бейнеролик арқылы Алдаркөсенің сөзін тыңдайды. 10 санын қалай қосуды және азайтуды есіне түсіреді. 10 санын қосудың кестелік жағдайларын есінде сақтайды. Тақтамен жұмыс жасайды Мысалдар құрастырады. Сандардың құрамын жазады. Қосылғыштардың орнын ауыстырып, азайту амалымен тексереді. Сандардың құрамын естеріне түсіреді. Мысалдарды дәптерге жазып, есептейді. Кесте бойынша тексереді. Қамажай әніне оюларды қимылмен көрсету арқылы билейді Зерттеушілік тапсырма орындайды Есептеуді біледі, қолданады Қолшатыр астында кері байланыс жасайды Балалар көтеріңкі көңіл-күйде болады. |
Оқушыларды сабақ барысында мақтап, мадақтау арқылы бағалау: Тамаша! Керемет!
Дескриптор: 8 және 9 сандарын қалай қосуды және азайтуды біледі 8 және 9 сандарын қосудың кестелік жағдайларын қолдана алады
Мақтап, мадақтау арқылы бағалау Дескриптор: 10 санын қалай қосуды және азайтуды біледі, қолданады 10 санын қосудың кестелік жағдайларын қолдана алады
Дескриптор: Сандардың құрамын айта алады Есептеуді біледі, қолданады
Дескриптор: 1-ден 10-ға дейінгі сандардың құрамын есіңе түсірді. Кестені пайдаланып мысалдар жазды.
Дескриптор: Қолшатырдың әр бөлігін сәйкес түспен бояйды.. 10 көлеміндегі қосу және азайтуға мысал ойластырады. Дескриптор: 1 ден 10-ға дейінгі сандарын қосуды және азайтуды біледі 1 ден 10-ға дейінгі сандарын қосудың кестелік жағдайларын қолдана алады.
Ұстаздардың пікірін тыңдайды, ұсынысты қабыл алады. |
слайд
слайд
слайд
Интерактивті тақта Оқулық
Оқулық Сандар құрамы, сандық сәуле
А4 парақта ры, маркер
Оқулық
А4 парақта ры, карточкалар слайд
|
||

шағым қалдыра аласыз




























