|
Білім беру ұйымының атауы |
Қ.Тұрсынқұлов атындағы мектеп-гиназия |
|
|
Бөлімі: |
5-бөлім; Математикалық модельдеу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мырзараимова Гулзахира Кушеровна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сыныбы: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Диаграмма |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.5.2.5 деректерді жинақтау, жүйелеу және толықтыру, қолда бар құралдарды пайдаланып, кесте диаграмма, пиктограмма, гистограмма, құрастыру. |
|
|
Сабақтың мақсаты (бағалау критерийлері) |
.Деректерді жинақтайды, жүйелейді және толықтырады. . Қолда бар құралдарды пайдаланып диаграмма құрастырады. |
|
|
Математикалық сауаттылық деңгейлері |
Білу. Қолдану. Талдау |
|
|
Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі . «Көңілді күн» әні
|
Сыныпқа көңілді күйде кіреді
|
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет! |
|
|
5 мин |
Мағынаны тану Қызығушылықты ояту 1.Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. 2.Сабақтың мақсатымен таныстыру. деректерді жинақтау, жүйелеу және толықтыру, қолда бар құралдарды пайдаланып, кесте диаграмма құрастыру. Үстелдің үстінде жатқан жемістерді өздеріне ұнағанын алып, жеміс толы себепке апарып салады. Осы аралықта кешегі өткен тақырып бойынша еске түсіремін. |
Диограмма түрлі фигуралардан (тіктөртбұрыштан,шаршыдан,дөңгелектен) тұратынын түсінеді |
. |
|
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
Жаңа сабақ Біздің бүгінгі өткелі отырған тақырыбымыз пиктограмманың көршісі диаграмма. Диаграмма —ол күнделікті өмірмізде қолданыста. Диаграмма тек геометриялық фигураның тіктөртбұрышы мен шаршыдан құралғанын айтамын. Диаграммаға қара. Сұрақтарға жауап бер. Неше бала доп ойнағанды жақсы көреді? Неше бала велосипед тепкенді жақсы көреді? Неше бала секіргішпен секіргенді жақсы көреді? Д-5 В-7 С-3 -Қайсысын балалар жақсы көреді? -Иә, велосипедті. |
|
Мадақтау, ауызша бағалау
Түрлі смайликтер арұылы бағалау |
|
|
7 мин
10 мин
2 минут
8 минут |
І- тапсырма. «Кім жылдам» әдісі Диаграмамен нені анықтауға болатынын айтады. Жеке жұмыс. Сен неше жастасың? Балалар бір – бірінің жасын сұрап білді.Жастары арқылы диаграмма құрастырады. Диаграмма арқылы сұрақтарға жауап береді Қай жастағы балалар бәрінен көп? Қай жастағы балалар бәрінен аз? Сен алты жастағы балалардың саны туралы не айтар едің? ІІ-тапсырма. «1 минут».әдісі Диаграмма арқылы заттың мөлшерін салыстырады. Жеке жұмыс
Данияр мен Жанат аналарына ыдыс жууға көмектесті. Әрбір жуған тәрелке үшін қораптан 1 құрттан алып отырды. Кімнің жуған тәрелкесі көп және қаншаға көп? Балалар алған құрттарына қарай диагамма сызады. (Дәптермен жұмыс) Жұбын тап. Сурет пен диаграмманы қоса аласың. Сергіту сәті «Бейне ролик»
ІІІ- тапсырма. «Тепе-теңдік дөңгелегі» әдісі (Диаграмма бойынша тапсырма құрастыра алады. ) Топтық жұмыс Постердегі орындап көр тапсырмасы бойынша диагармма арқылы есеп құрастырады. Гүлзардағы гүлдерді санайды. Жауқазын-4 Райхан-5 Астра-3 осы санаған гүлдерінен диаграмманы салады. Жауабыңның суретін сал. Қолда бар құралдарды қолдана отырып,диаграмма бойынша тапсырма құрастырады. Спорттық жетістіктер. Диаграммаға қара. Оқушылар спорттық қай түрінен жеңімпаз? Мәліметтерді салыстыру үшін диаграмма сал.
|
Диаграмма тіктөртбұрыштардан және шаршылардан тұратынын түсінеді. Диаграмма бойынша мәліметтерді салыстыруға болатынын суреттер арқылы көрсетеді. Диграмманың не үшін қажет екенін айтады; Қолда бар материалдарды пайдаланып диаграмма құрайды. Деректерді салыстырады. Деректердің айырмашылықтарын табады. Деректерден тапқан айырмашылықты диаграммаға түсіреді |
|
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия |
Диагармма деген не? Диаграмма жасау үшін қандай фигуралар қажет? |
|
|
|
Қосымша:
ҚБ тапсырмалары.
Ойлау дағдысының деңгейі: Білу. Қолдану. Талдау
-
Бағалау критерийі: Есеп шығару арқылы диаграмма құрастырады, өз ойларын жеткізе алады және диаграмманың бірнеше түрін құрастырады. (Геометриялық суреттер)
-
-
1-тапсырма. Жабық тапсырма.
« Кім жылдам » әдісі
Жеке жұмыс.
Сен неше жастасың?
Балалар бір – бірінің жасын сұрап білді.Жастары арқылы диаграмма құрастырады. Диаграмма арқылы сұрақтарға жауап береді
Қай жастағы балалар бәрінен көп?
Қай жастағы балалар бәрінен аз?
Сен алты жастағы балалардың саны туралы не айтар едің?
ЕБҚО- өздерінің жастарын айтады
Ойлау дағдысының деңгейі:Білу.Түсіну.Қолдану
Бағалау критерийі: Қолда бар құралдарды пайдаланып диаграмма, құрастырады және оқи алады.
2 – тапсырма. Ашық тапсырма «1 минут» әдісі
Данияр мен Жанат аналарына ыдыс жууға көмектесті. Әрбір жуған тәрелке үшін қораптан 1 құрттан алып отырды.
Кімнің жуған тәрелкесі көп және қаншаға көп?
Балалар алған құрттарына қарай диагамма сызады. Дәптермен жұмыс
Жұбын тап.
Сурет пен диаграмманы қоса аласың?
ЕБҚО- Жиналған құрттарды санайды. Сурет салады.
Ойлау дағдысының деңгейі:Білу.Түсіну.Қолдану
Бағалау критерийі: Деректерді жинақтай отырып, диаграмманың тіктөртбұрыштан құралатынын айтады. Есептерді шығарғанда диаграмманың бірнеше түрін құрастырады. (Геометриялық суреттер)
ЕБҚО – Гүлдерді санайды және суреттерін салады
Бағалау критерийі: 50 тг, 100 тг монеталар мен 200 тг, 500 тг купюраларды пайдаланып түрліше төлем жасайды.
2-тапсырма. Ашық тапсырма.
Аяулым азық түлік алу үшін 870 тг жұмсады. Ол төлем жасау үшін қандай монеталарды және купюраларды қолданады .
![]()
870
тг
[3]
Бағалау критерийі: 50 тг, 100 тг монеталар мен 200 тг, 500 тг купюраларды пайдаланып түрліше төлем жасайды.
3-тапсырма. Ашық тапсырма.
Ананас 950тг, ал қарбыз 800 тг тұрады. 50 тг, 100 тг монеталарды, 200 тг, 500 тг купюраларды пайдаланып бірнеше нұсқада
түрліше төлем
жасаңыз.

950 тг 800 тг
950 тг = 800 тг =
950 тг = 800 тг = [4]
Ерекше білімді қажет ететін оқушыларға арналған тапсырмалар.
Бағалау критерийі: 50 тг, 100 тг монеталар мен 200 тг, 500 тг купюраларды пайдаланып түрліше төлем жасайды.
Ойлау дағдысының деңгейі: Білу. Түсіну Қолдану.
1-тапсырма. Төлем жасауға арналған жабық тапсырма
Сәйкестендір

250 тг

520 тг

120
тг
Бағалау критерийі: 50 тг, 100 тг монеталарды, 200 тг, 500 тг купюраларды ажырады.
2- тапсырма. Манеталар мен купюраларды ажыратуға арналған жабық тапсырма.
Манеталар мен қағаз ақшаларды торкөздерге өсу ретімен орналастыр.
![]()
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Математика 1 сынып
Ашық сабақ Математика 1 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
Қ.Тұрсынқұлов атындағы мектеп-гиназия |
|
|
Бөлімі: |
5-бөлім; Математикалық модельдеу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мырзараимова Гулзахира Кушеровна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сыныбы: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Диаграмма |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.5.2.5 деректерді жинақтау, жүйелеу және толықтыру, қолда бар құралдарды пайдаланып, кесте диаграмма, пиктограмма, гистограмма, құрастыру. |
|
|
Сабақтың мақсаты (бағалау критерийлері) |
.Деректерді жинақтайды, жүйелейді және толықтырады. . Қолда бар құралдарды пайдаланып диаграмма құрастырады. |
|
|
Математикалық сауаттылық деңгейлері |
Білу. Қолдану. Талдау |
|
|
Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі . «Көңілді күн» әні
|
Сыныпқа көңілді күйде кіреді
|
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет! |
|
|
5 мин |
Мағынаны тану Қызығушылықты ояту 1.Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. 2.Сабақтың мақсатымен таныстыру. деректерді жинақтау, жүйелеу және толықтыру, қолда бар құралдарды пайдаланып, кесте диаграмма құрастыру. Үстелдің үстінде жатқан жемістерді өздеріне ұнағанын алып, жеміс толы себепке апарып салады. Осы аралықта кешегі өткен тақырып бойынша еске түсіремін. |
Диограмма түрлі фигуралардан (тіктөртбұрыштан,шаршыдан,дөңгелектен) тұратынын түсінеді |
. |
|
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
Жаңа сабақ Біздің бүгінгі өткелі отырған тақырыбымыз пиктограмманың көршісі диаграмма. Диаграмма —ол күнделікті өмірмізде қолданыста. Диаграмма тек геометриялық фигураның тіктөртбұрышы мен шаршыдан құралғанын айтамын. Диаграммаға қара. Сұрақтарға жауап бер. Неше бала доп ойнағанды жақсы көреді? Неше бала велосипед тепкенді жақсы көреді? Неше бала секіргішпен секіргенді жақсы көреді? Д-5 В-7 С-3 -Қайсысын балалар жақсы көреді? -Иә, велосипедті. |
|
Мадақтау, ауызша бағалау
Түрлі смайликтер арұылы бағалау |
|
|
7 мин
10 мин
2 минут
8 минут |
І- тапсырма. «Кім жылдам» әдісі Диаграмамен нені анықтауға болатынын айтады. Жеке жұмыс. Сен неше жастасың? Балалар бір – бірінің жасын сұрап білді.Жастары арқылы диаграмма құрастырады. Диаграмма арқылы сұрақтарға жауап береді Қай жастағы балалар бәрінен көп? Қай жастағы балалар бәрінен аз? Сен алты жастағы балалардың саны туралы не айтар едің? ІІ-тапсырма. «1 минут».әдісі Диаграмма арқылы заттың мөлшерін салыстырады. Жеке жұмыс
Данияр мен Жанат аналарына ыдыс жууға көмектесті. Әрбір жуған тәрелке үшін қораптан 1 құрттан алып отырды. Кімнің жуған тәрелкесі көп және қаншаға көп? Балалар алған құрттарына қарай диагамма сызады. (Дәптермен жұмыс) Жұбын тап. Сурет пен диаграмманы қоса аласың. Сергіту сәті «Бейне ролик»
ІІІ- тапсырма. «Тепе-теңдік дөңгелегі» әдісі (Диаграмма бойынша тапсырма құрастыра алады. ) Топтық жұмыс Постердегі орындап көр тапсырмасы бойынша диагармма арқылы есеп құрастырады. Гүлзардағы гүлдерді санайды. Жауқазын-4 Райхан-5 Астра-3 осы санаған гүлдерінен диаграмманы салады. Жауабыңның суретін сал. Қолда бар құралдарды қолдана отырып,диаграмма бойынша тапсырма құрастырады. Спорттық жетістіктер. Диаграммаға қара. Оқушылар спорттық қай түрінен жеңімпаз? Мәліметтерді салыстыру үшін диаграмма сал.
|
Диаграмма тіктөртбұрыштардан және шаршылардан тұратынын түсінеді. Диаграмма бойынша мәліметтерді салыстыруға болатынын суреттер арқылы көрсетеді. Диграмманың не үшін қажет екенін айтады; Қолда бар материалдарды пайдаланып диаграмма құрайды. Деректерді салыстырады. Деректердің айырмашылықтарын табады. Деректерден тапқан айырмашылықты диаграммаға түсіреді |
|
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия |
Диагармма деген не? Диаграмма жасау үшін қандай фигуралар қажет? |
|
|
|
Қосымша:
ҚБ тапсырмалары.
Ойлау дағдысының деңгейі: Білу. Қолдану. Талдау
-
Бағалау критерийі: Есеп шығару арқылы диаграмма құрастырады, өз ойларын жеткізе алады және диаграмманың бірнеше түрін құрастырады. (Геометриялық суреттер)
-
-
1-тапсырма. Жабық тапсырма.
« Кім жылдам » әдісі
Жеке жұмыс.
Сен неше жастасың?
Балалар бір – бірінің жасын сұрап білді.Жастары арқылы диаграмма құрастырады. Диаграмма арқылы сұрақтарға жауап береді
Қай жастағы балалар бәрінен көп?
Қай жастағы балалар бәрінен аз?
Сен алты жастағы балалардың саны туралы не айтар едің?
ЕБҚО- өздерінің жастарын айтады
Ойлау дағдысының деңгейі:Білу.Түсіну.Қолдану
Бағалау критерийі: Қолда бар құралдарды пайдаланып диаграмма, құрастырады және оқи алады.
2 – тапсырма. Ашық тапсырма «1 минут» әдісі
Данияр мен Жанат аналарына ыдыс жууға көмектесті. Әрбір жуған тәрелке үшін қораптан 1 құрттан алып отырды.
Кімнің жуған тәрелкесі көп және қаншаға көп?
Балалар алған құрттарына қарай диагамма сызады. Дәптермен жұмыс
Жұбын тап.
Сурет пен диаграмманы қоса аласың?
ЕБҚО- Жиналған құрттарды санайды. Сурет салады.
Ойлау дағдысының деңгейі:Білу.Түсіну.Қолдану
Бағалау критерийі: Деректерді жинақтай отырып, диаграмманың тіктөртбұрыштан құралатынын айтады. Есептерді шығарғанда диаграмманың бірнеше түрін құрастырады. (Геометриялық суреттер)
ЕБҚО – Гүлдерді санайды және суреттерін салады
Бағалау критерийі: 50 тг, 100 тг монеталар мен 200 тг, 500 тг купюраларды пайдаланып түрліше төлем жасайды.
2-тапсырма. Ашық тапсырма.
Аяулым азық түлік алу үшін 870 тг жұмсады. Ол төлем жасау үшін қандай монеталарды және купюраларды қолданады .
![]()
870
тг
[3]
Бағалау критерийі: 50 тг, 100 тг монеталар мен 200 тг, 500 тг купюраларды пайдаланып түрліше төлем жасайды.
3-тапсырма. Ашық тапсырма.
Ананас 950тг, ал қарбыз 800 тг тұрады. 50 тг, 100 тг монеталарды, 200 тг, 500 тг купюраларды пайдаланып бірнеше нұсқада
түрліше төлем
жасаңыз.

950 тг 800 тг
950 тг = 800 тг =
950 тг = 800 тг = [4]
Ерекше білімді қажет ететін оқушыларға арналған тапсырмалар.
Бағалау критерийі: 50 тг, 100 тг монеталар мен 200 тг, 500 тг купюраларды пайдаланып түрліше төлем жасайды.
Ойлау дағдысының деңгейі: Білу. Түсіну Қолдану.
1-тапсырма. Төлем жасауға арналған жабық тапсырма
Сәйкестендір

250 тг

520 тг

120
тг
Бағалау критерийі: 50 тг, 100 тг монеталарды, 200 тг, 500 тг купюраларды ажырады.
2- тапсырма. Манеталар мен купюраларды ажыратуға арналған жабық тапсырма.
Манеталар мен қағаз ақшаларды торкөздерге өсу ретімен орналастыр.
![]()
![]()
шағым қалдыра аласыз















