|
Узоқ муддатли режа бўлими: |
4-А бўлим. Ҳисоблашларнинг рационал усуллари. |
|||||
|
Фан номи: Математика |
Мактаб: №45«1Май» умумий ўрта мактаб |
|||||
|
Куни: |
Муаллимнинг исми: Мухаммедова Азиза |
|||||
|
Синф:2 «В» |
Қатнашганлар: |
Қатнашмаганлар сони: |
||||
|
Таълимий мақсад: |
2.2.1.6 икки-уч амалли қавсли ва қавсссиз ифодаларда арифметикали амалларни бажарилиш тартибини аниқлаш, уларнинг қийматини топиш. |
|||||
|
Мавзу: |
Ифодаларда амаллар тартиби |
|||||
|
Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари: |
Барча ўқувчилар: устун шаклида қўшиш ва айиоишга доир мисолларнинг қийматини топа олади |
|||||
|
Ўқувчиларнинг асосий қисми: Қўшишни кўпайтириш билан алмаштира олади |
||||||
|
Айрим ўқувчилар: Масала тузади, тескари масала тузади, масаланинг мустақил ечимини топади |
||||||
|
Луғат бойлиги |
Асосий терминлар:Қиймати, ечими, ифода, кўпайтма, бўлинма |
|||||
|
Мулоҳазага оид саволлар:
- Амалларнинг бажарилиш тартиби деганини қандай тушунасиз? |
||||||
|
||||||
|
Баҳолаш мезони |
Икки-уч амалли қавсли ва қавсссиз ифодаларда арифметикали амалларни бажарилиш тартибини аниқлаш, уларнинг қийматини топишади. |
|||||
|
Соғлиқни сақлаш ва техника хавфсизлиги |
Йўл ҳаракати қоидаларига риоя қилиш кераклиги, чизғич, ручка, қаламлардан фойдаланганда эхтиёт бўлиш кераклиги тушунтирилади; |
|||||
|
Қадриятларни ёритиш |
«Мангу эл». 1.Мустақиллик ва Астана. |
|||||
|
Ўзлаштирилган малакалар: |
Осон усул билан ҳисоблаш усуллари хакида билими бор. |
|||||
|
Дарснинг бориши |
||||||
|
Дарс вақтининг тақсимланиши |
Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг) |
Ресурслар |
||||
|
Дарснинг боши (2-5 минут) |
Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги.Дарс бошланишига ёқимли таъсир этадиган кўнгил кўтариш машқини ўтказиш. Омонмисан олтин кун? Омонмисан, кўк осмон? Омонмисиз дўстларим? Сизларни кўриб қувондим. |
Дарслик, дафтар, ўқувч қуроллари, сюжетли расмлар, ноутбук |
||||
|
Дарснинг ўртаси (6 – 35 минут)
|
Қувноқ топишмоқ Уч ҳолатда бўлади Суюқдан қаттиқ бўлар, Агар жуда иситсак, Сувдан буғга айланар Сувнинг аҳамияти ҳақида суҳбат ўтказиш.
1-топшириқ;
16:8 12:6 14:7 15:5 Дескриптор. Билим олувчи: -Суратлардаги умумийликни аниқлайди - Мисоллар жавобини аниқлайди - Ортиқча мисолни топади Баҳолаш: мақташ, олқишлаш, юлдузчалар билан баҳолаш. 2-топшириқ. Мустақил топшириқ Джигсо усули Дискриптор. Билим олувчи: - Берилган таянч чизмани ўқийди -Мазмунини таҳлил қилади - амаллар бажарилиш тартибини тушунтиради. - Ўз тушунчасини айтади Ўқитувчи Қавсли ва қавссиз ифодаларда амалларнинг бажарилиш тартибини тушунтириш. Баҳолаш: юлдузчалар билан баҳолаш.
Қувноқ дақиқа “Водичка – водичка” шеъри ҳатти – ҳаракатлар билан айтиб бажарилади
3-топшириқ Мисолларни доскада бажартириш. 9+12:2 (78-75)*2 (6+6):2 50-9*2 2*(38-32) 25+7*2 Баҳолаш: юлдузчалар билан баҳолаш.
4-топшириқ. Кичик идишда сув – 35тг Катта идиш сув - 65тг Шарбат - катта ва кичик идиш сувлардан 100 тг қиммат Шарбат – неча тг? Ечими: 35+65=100 100+ 100=200 Жавоби: шарбат 200 тг Баҳолаш: юлдузчалар билан баҳолаш. Б ва в –масалаларни гуруҳли топшириқ усулида бажартириш. Дескриптор. Билим олувчи: - масалани ўқийди - мазмунини таҳлил қилади - қисқа шарт тузади - ечимини ёзади - қийматини аниқлайди Баҳолаш: юлдузчалар билан баҳолаш. |
|
||||
|
Дарс якуни 36-40 |
қайта боғланиш;«кўнгилли смайликларга» стикерлар ёпиштириш орқали ўзларининг дарсга деган кўзқарашини билдириш. |
смайликлар |
||||
|
Қўшимча ахборот |
||||||
|
Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз? Сув ҳақида маълумот айтади. Шеър ва топишмоқлардан мисоллар келтиради |
Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз? «Юлдузчали» баҳолаш усули Қайта боғланиш: «Кўнгилли смайликлар». |
Фанлараро боғланиш: Табиатшунослик, Дунётаниш, Бадиий меҳнат Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари АКТни қўллаш: ноутбук |
||||
|
Рефлексия: 1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми? 2. Бугун ўқувчилар нима билди? 3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди? 4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими? 5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми? 6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун? |
Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг.. 1. 2. 3. 4. 5. 6. |
|||||
|
Якуний сарҳисоб Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг) 1. 2. Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг) 1. 2. Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим? |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Математика 2-сынып Мысалдарды орындау тәртібі
Ашық сабақ Математика 2-сынып Мысалдарды орындау тәртібі
|
Узоқ муддатли режа бўлими: |
4-А бўлим. Ҳисоблашларнинг рационал усуллари. |
|||||
|
Фан номи: Математика |
Мактаб: №45«1Май» умумий ўрта мактаб |
|||||
|
Куни: |
Муаллимнинг исми: Мухаммедова Азиза |
|||||
|
Синф:2 «В» |
Қатнашганлар: |
Қатнашмаганлар сони: |
||||
|
Таълимий мақсад: |
2.2.1.6 икки-уч амалли қавсли ва қавсссиз ифодаларда арифметикали амалларни бажарилиш тартибини аниқлаш, уларнинг қийматини топиш. |
|||||
|
Мавзу: |
Ифодаларда амаллар тартиби |
|||||
|
Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари: |
Барча ўқувчилар: устун шаклида қўшиш ва айиоишга доир мисолларнинг қийматини топа олади |
|||||
|
Ўқувчиларнинг асосий қисми: Қўшишни кўпайтириш билан алмаштира олади |
||||||
|
Айрим ўқувчилар: Масала тузади, тескари масала тузади, масаланинг мустақил ечимини топади |
||||||
|
Луғат бойлиги |
Асосий терминлар:Қиймати, ечими, ифода, кўпайтма, бўлинма |
|||||
|
Мулоҳазага оид саволлар:
- Амалларнинг бажарилиш тартиби деганини қандай тушунасиз? |
||||||
|
||||||
|
Баҳолаш мезони |
Икки-уч амалли қавсли ва қавсссиз ифодаларда арифметикали амалларни бажарилиш тартибини аниқлаш, уларнинг қийматини топишади. |
|||||
|
Соғлиқни сақлаш ва техника хавфсизлиги |
Йўл ҳаракати қоидаларига риоя қилиш кераклиги, чизғич, ручка, қаламлардан фойдаланганда эхтиёт бўлиш кераклиги тушунтирилади; |
|||||
|
Қадриятларни ёритиш |
«Мангу эл». 1.Мустақиллик ва Астана. |
|||||
|
Ўзлаштирилган малакалар: |
Осон усул билан ҳисоблаш усуллари хакида билими бор. |
|||||
|
Дарснинг бориши |
||||||
|
Дарс вақтининг тақсимланиши |
Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг) |
Ресурслар |
||||
|
Дарснинг боши (2-5 минут) |
Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги.Дарс бошланишига ёқимли таъсир этадиган кўнгил кўтариш машқини ўтказиш. Омонмисан олтин кун? Омонмисан, кўк осмон? Омонмисиз дўстларим? Сизларни кўриб қувондим. |
Дарслик, дафтар, ўқувч қуроллари, сюжетли расмлар, ноутбук |
||||
|
Дарснинг ўртаси (6 – 35 минут)
|
Қувноқ топишмоқ Уч ҳолатда бўлади Суюқдан қаттиқ бўлар, Агар жуда иситсак, Сувдан буғга айланар Сувнинг аҳамияти ҳақида суҳбат ўтказиш.
1-топшириқ;
16:8 12:6 14:7 15:5 Дескриптор. Билим олувчи: -Суратлардаги умумийликни аниқлайди - Мисоллар жавобини аниқлайди - Ортиқча мисолни топади Баҳолаш: мақташ, олқишлаш, юлдузчалар билан баҳолаш. 2-топшириқ. Мустақил топшириқ Джигсо усули Дискриптор. Билим олувчи: - Берилган таянч чизмани ўқийди -Мазмунини таҳлил қилади - амаллар бажарилиш тартибини тушунтиради. - Ўз тушунчасини айтади Ўқитувчи Қавсли ва қавссиз ифодаларда амалларнинг бажарилиш тартибини тушунтириш. Баҳолаш: юлдузчалар билан баҳолаш.
Қувноқ дақиқа “Водичка – водичка” шеъри ҳатти – ҳаракатлар билан айтиб бажарилади
3-топшириқ Мисолларни доскада бажартириш. 9+12:2 (78-75)*2 (6+6):2 50-9*2 2*(38-32) 25+7*2 Баҳолаш: юлдузчалар билан баҳолаш.
4-топшириқ. Кичик идишда сув – 35тг Катта идиш сув - 65тг Шарбат - катта ва кичик идиш сувлардан 100 тг қиммат Шарбат – неча тг? Ечими: 35+65=100 100+ 100=200 Жавоби: шарбат 200 тг Баҳолаш: юлдузчалар билан баҳолаш. Б ва в –масалаларни гуруҳли топшириқ усулида бажартириш. Дескриптор. Билим олувчи: - масалани ўқийди - мазмунини таҳлил қилади - қисқа шарт тузади - ечимини ёзади - қийматини аниқлайди Баҳолаш: юлдузчалар билан баҳолаш. |
|
||||
|
Дарс якуни 36-40 |
қайта боғланиш;«кўнгилли смайликларга» стикерлар ёпиштириш орқали ўзларининг дарсга деган кўзқарашини билдириш. |
смайликлар |
||||
|
Қўшимча ахборот |
||||||
|
Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз? Сув ҳақида маълумот айтади. Шеър ва топишмоқлардан мисоллар келтиради |
Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз? «Юлдузчали» баҳолаш усули Қайта боғланиш: «Кўнгилли смайликлар». |
Фанлараро боғланиш: Табиатшунослик, Дунётаниш, Бадиий меҳнат Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари АКТни қўллаш: ноутбук |
||||
|
Рефлексия: 1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми? 2. Бугун ўқувчилар нима билди? 3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди? 4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими? 5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми? 6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун? |
Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг.. 1. 2. 3. 4. 5. 6. |
|||||
|
Якуний сарҳисоб Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг) 1. 2. Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг) 1. 2. Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим? |
||||||
шағым қалдыра аласыз













