|
Білім беру ұйымының атауы |
Т. Тәжібаев атындағы №47 мектеп- гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
2 (А)-Бөлім Көбейту және бөлу Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кененбаева Айгул Айнакуловна |
|||||
|
Күні: |
06.11.2025ж |
|||||
|
Сынып:4 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№44-сабақ.Нөлдермен аяқталатын көптаңбалы сандарды жазбаша бөлу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.12** нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды біртаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Нөлдермен аяқталатын көптаңбалы сандарды көбейту алгоритмін қолдануды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қарашаайы:Әділдік пен жауапкершілік айы Апта дәйексөзі: «Әділдік пен жауапкершілік-біртұтас ұғым!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5-7 минут Жаңа білім 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 3 минут |
Психологиялық ахуал Біз қандаймыз, қандаймыз? Шұғылалы таңдаймыз. Бір-бірімізді қолдаймыз. Пікіріміз құнды Қателесуге болмайды. Топқа бөлу «Киіз үй» әдісі
Өткенді пысықтай отырып жаңа тақырыпты ашу «Бұлақ» әдісі
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды. «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасы Бейнежазба қарау. Ұжымдық жұмыс. Айтылым. Оқылым. Тыңдалым. 1-тапсырма. Тапсырманы баған түрінде орындайды. Жауабын кему ретімен жазу. 9000,7100,310, 300, 150,130, 80,13,11, 6. А Р Х Е О Л О Г И Я Бейнебаян көреді
Жаңа тақырып 2-тапсырма. Ережемен танысу. Нөлдермен аяқталатын сандарға қалдықсыз бөлу амалдарын қолданған кезде алдымен бөлінгіш пен бөлгіштегі нөлдерді теңдей қысқартып, кейін бөлуді орындау керек. ФС тапсырмасы Жазылым. 3-тапсырма. Есепте 548100/90=6090 3260*300=978000 326840/40=8141 12300*30=984000 4200*70=2940000 127800/200=639 32100*30=968000 196000/700=280 Тақтамен жұмыс «Кім жылдам» әдісі 4-тапсырма Х+60=54000*3 Х+60=162000 Х=162000-60 Х=161940 161940+60=54000*3 162000=162000
360+х=125200/20 360+х=6260 х=6260-360 х=5900 360+5900=125200/20 6260=6260 «Ойлан тап, жұптас» әдісі 5-тапсырма Қазба жұмыстарын жүргізетін тіктқртбұрыш пішінді алаңның ені- 250м, ал ұзындығы одан 150 метрге артық. Алаңның бестен бір бөлігі зерттелген, ал қалғаны зерттелген жоқ. Зерттелмегеніне қарағанда зертелгені неше квадрат метрге кем? Сергітусәті: Топтық жұмыс «КЬЮАР код» әдісі І-топ: a)S=200км V=20км\сағ t=?сағ t=S:V t= 200км:20км\сағ =10сағ Ж: Велосипедші жолда 10 сағ болды. Артық мәлімет: Велосипедші таңғы сағат 8-де шықты. ІІ-топ: Ә) S=280км V=38км\сағ T=6сағ S2=?км Ш: S1=V*t S1=38км\сағ*6сағ=228км S2=S-S1(қалған жол) S2=280км-228км=52км Ж: Тағы 52 км жол жүруі керек. ІІІ-топ: а=3200см b=2400см Жіп-4 қабат P=?м Ш: Р=2*(a+b) P=2*( 3200+2400)=2*5600=11200см 11200см*4=44800см=448м Ж: Жер телімін қоршау үшін 448м жіп қажет. ІV-топ:
Өзіндік жұмыс 7-тапсырма 72-34=7*7-34=15 42+300=4*4+300=316 42+351=4*4+351=367 22+400=2*2-34=404 702-34=70*70-34=4866 402+300=40*40+300=1900 402+351=40*40+351=1951 202+400=20*20+400=800 Сабақты бекіту ЕБҚ мен ЕҚБ тапсырмасы
Саралау тапсырмасы 1-Деңгей. Жазбаша есепте. 8480000 : 2000= 96960000 : 30000= 2- Деңгей Амалдарды орында. 5 тәул. 9 сағ – 2 тәул. 6 сағ = 9 ж. 3 ай + 5 ай = 9 сағ 20 мин – 5 сағ 20 мин = 3-Деңгей . Берілген сандарды кестеге орналастыр. Екінші кластың 37 бірлігі, бірінші кластың 967 бірлігі; Үшінші кластың 67 бірлігі, екінші кластың 875 бірлігі; бірінші кластың 6 бірлігі. Үйге тапсырма 10-тапсырма Рефлексия
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. «Киіз үй» әдісі арқылы 4 топқа бөлінеді Сұрақтарға жауап береді Жауаптарды кему ретімен жазады, ғылым атауын табады Ережені түсініп алады,мысал келтіреді Амалдарды орындайды Теңдеулерді шешеді Есепті партадағы жұбымен орындайды Жаттығу жасайды Есептің шартын құрады және шығарады Периметр табады, жіптің ұзындығын есептеп шығарады Есептерді шығарады Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Ауызша мадақтау әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. Қб: «Күнделік кз» әдісі
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді 1б Дескриптор: Кему ретімен жазып сөздерді оқиды-1б Жарайсыңдар ! Тамаша! Дескриптор: Амалдарды өз бетінше орындай алады-1б Дескриптор: Күрделі теңдеуді жай теңдеуге айналдырады-1б Х-тің мәнін табады-1б Дескриптор: Есепті шығара алады-1б Жарайсыңдар! Дескриптор: Қозғалыс есептерін шығара алады Жер телімінің периметрін табуды біледі Есептің шартын түсінеді,шығара алады-1б Жарайсыңдар Дескриптор: Санның квадратын таба алады-1б Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б Дескриптор: Тапсырманы орындайды-1б «Домбыра» әдісі |
Оқулық Математика 4-сынып Алматыкітап баспасы 2019ж
Интерактивті тақта
Ереже жазылған плакат Тақта
https://vm.tiktok.com/ZMA9k1tN2/
https://wordwall.net/kk/resource/101153871 Таратпа қағаздар
|
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз? |
3-Деңгей . Берілген сандарды кестеге орналастыр. Екінші кластың 37 бірлігі, бірінші кластың 967 бірлігі; Үшінші кластың 67 бірлігі, екінші кластың 875 бірлігі; бірінші кластың 6 бірлігі. |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Қабілетті оқушыларға: Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға: |
1-Деңгей. Жазбаша есепте. 8480000 : 2000= 96960000 : 30000= . |
|
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақкезінде, сыныпнемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері/қиыншылықтарытуралы мен неніанықтадым? Келесісабақтарда неге назараударукерек? 1: 2: |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Математика 4- сынып
Ашық сабақ Математика 4- сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
Т. Тәжібаев атындағы №47 мектеп- гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
2 (А)-Бөлім Көбейту және бөлу Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кененбаева Айгул Айнакуловна |
|||||
|
Күні: |
06.11.2025ж |
|||||
|
Сынып:4 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№44-сабақ.Нөлдермен аяқталатын көптаңбалы сандарды жазбаша бөлу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.12** нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды біртаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Нөлдермен аяқталатын көптаңбалы сандарды көбейту алгоритмін қолдануды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қарашаайы:Әділдік пен жауапкершілік айы Апта дәйексөзі: «Әділдік пен жауапкершілік-біртұтас ұғым!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5-7 минут Жаңа білім 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 3 минут |
Психологиялық ахуал Біз қандаймыз, қандаймыз? Шұғылалы таңдаймыз. Бір-бірімізді қолдаймыз. Пікіріміз құнды Қателесуге болмайды. Топқа бөлу «Киіз үй» әдісі
Өткенді пысықтай отырып жаңа тақырыпты ашу «Бұлақ» әдісі
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды. «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасы Бейнежазба қарау. Ұжымдық жұмыс. Айтылым. Оқылым. Тыңдалым. 1-тапсырма. Тапсырманы баған түрінде орындайды. Жауабын кему ретімен жазу. 9000,7100,310, 300, 150,130, 80,13,11, 6. А Р Х Е О Л О Г И Я Бейнебаян көреді
Жаңа тақырып 2-тапсырма. Ережемен танысу. Нөлдермен аяқталатын сандарға қалдықсыз бөлу амалдарын қолданған кезде алдымен бөлінгіш пен бөлгіштегі нөлдерді теңдей қысқартып, кейін бөлуді орындау керек. ФС тапсырмасы Жазылым. 3-тапсырма. Есепте 548100/90=6090 3260*300=978000 326840/40=8141 12300*30=984000 4200*70=2940000 127800/200=639 32100*30=968000 196000/700=280 Тақтамен жұмыс «Кім жылдам» әдісі 4-тапсырма Х+60=54000*3 Х+60=162000 Х=162000-60 Х=161940 161940+60=54000*3 162000=162000
360+х=125200/20 360+х=6260 х=6260-360 х=5900 360+5900=125200/20 6260=6260 «Ойлан тап, жұптас» әдісі 5-тапсырма Қазба жұмыстарын жүргізетін тіктқртбұрыш пішінді алаңның ені- 250м, ал ұзындығы одан 150 метрге артық. Алаңның бестен бір бөлігі зерттелген, ал қалғаны зерттелген жоқ. Зерттелмегеніне қарағанда зертелгені неше квадрат метрге кем? Сергітусәті: Топтық жұмыс «КЬЮАР код» әдісі І-топ: a)S=200км V=20км\сағ t=?сағ t=S:V t= 200км:20км\сағ =10сағ Ж: Велосипедші жолда 10 сағ болды. Артық мәлімет: Велосипедші таңғы сағат 8-де шықты. ІІ-топ: Ә) S=280км V=38км\сағ T=6сағ S2=?км Ш: S1=V*t S1=38км\сағ*6сағ=228км S2=S-S1(қалған жол) S2=280км-228км=52км Ж: Тағы 52 км жол жүруі керек. ІІІ-топ: а=3200см b=2400см Жіп-4 қабат P=?м Ш: Р=2*(a+b) P=2*( 3200+2400)=2*5600=11200см 11200см*4=44800см=448м Ж: Жер телімін қоршау үшін 448м жіп қажет. ІV-топ:
Өзіндік жұмыс 7-тапсырма 72-34=7*7-34=15 42+300=4*4+300=316 42+351=4*4+351=367 22+400=2*2-34=404 702-34=70*70-34=4866 402+300=40*40+300=1900 402+351=40*40+351=1951 202+400=20*20+400=800 Сабақты бекіту ЕБҚ мен ЕҚБ тапсырмасы
Саралау тапсырмасы 1-Деңгей. Жазбаша есепте. 8480000 : 2000= 96960000 : 30000= 2- Деңгей Амалдарды орында. 5 тәул. 9 сағ – 2 тәул. 6 сағ = 9 ж. 3 ай + 5 ай = 9 сағ 20 мин – 5 сағ 20 мин = 3-Деңгей . Берілген сандарды кестеге орналастыр. Екінші кластың 37 бірлігі, бірінші кластың 967 бірлігі; Үшінші кластың 67 бірлігі, екінші кластың 875 бірлігі; бірінші кластың 6 бірлігі. Үйге тапсырма 10-тапсырма Рефлексия
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. «Киіз үй» әдісі арқылы 4 топқа бөлінеді Сұрақтарға жауап береді Жауаптарды кему ретімен жазады, ғылым атауын табады Ережені түсініп алады,мысал келтіреді Амалдарды орындайды Теңдеулерді шешеді Есепті партадағы жұбымен орындайды Жаттығу жасайды Есептің шартын құрады және шығарады Периметр табады, жіптің ұзындығын есептеп шығарады Есептерді шығарады Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Ауызша мадақтау әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. Қб: «Күнделік кз» әдісі
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді 1б Дескриптор: Кему ретімен жазып сөздерді оқиды-1б Жарайсыңдар ! Тамаша! Дескриптор: Амалдарды өз бетінше орындай алады-1б Дескриптор: Күрделі теңдеуді жай теңдеуге айналдырады-1б Х-тің мәнін табады-1б Дескриптор: Есепті шығара алады-1б Жарайсыңдар! Дескриптор: Қозғалыс есептерін шығара алады Жер телімінің периметрін табуды біледі Есептің шартын түсінеді,шығара алады-1б Жарайсыңдар Дескриптор: Санның квадратын таба алады-1б Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б Дескриптор: Тапсырманы орындайды-1б «Домбыра» әдісі |
Оқулық Математика 4-сынып Алматыкітап баспасы 2019ж
Интерактивті тақта
Ереже жазылған плакат Тақта
https://vm.tiktok.com/ZMA9k1tN2/
https://wordwall.net/kk/resource/101153871 Таратпа қағаздар
|
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз? |
3-Деңгей . Берілген сандарды кестеге орналастыр. Екінші кластың 37 бірлігі, бірінші кластың 967 бірлігі; Үшінші кластың 67 бірлігі, екінші кластың 875 бірлігі; бірінші кластың 6 бірлігі. |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Қабілетті оқушыларға: Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға: |
1-Деңгей. Жазбаша есепте. 8480000 : 2000= 96960000 : 30000= . |
|
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақкезінде, сыныпнемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері/қиыншылықтарытуралы мен неніанықтадым? Келесісабақтарда неге назараударукерек? 1: 2: |
||
шағым қалдыра аласыз

























