|
Білім беру ұйымының атауы |
Сырбек Каттебеков атындағы жалпы білім беретін мектеп |
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ортақ тақырып: Табиғат құбылыстары. Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Калиева М. |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
15.01.2024ж. |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№86 сабақ. Бір бағыттағы қуып жету қозғалысы |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.1.8 қуып жету қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолдану; 4.4.2.2 кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді шығару |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бір бағыттағы қуып жету қозғалысына берілген есептерді шығаруды үйренеді |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Талап: Білуге, жаңаны тануғақұштар болу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Қорытынды Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан, Математика орын берсең басыңнан. Барлық ғылым саған үйір болады, Досың- солар табылатын қасыңнан Оқушыларды топқа бөлу 1-топ: Жылдамдық 2-топ: Уақыт 3-топ: Қашықтық «Бетпе- бет» әдісімен үй тапсырмасын айтады. Белгісіз мәліметтерді есептеп тап. №10. 21бет Көктемде жалпы ауданы 100м екі жер теліміне қызанақ көшеті отырғызылды.Әрбір квадрат метрге отырызылған көшет саны бірдей .Бірінші жер телімінде140 көшет, ал екіншісінде 260көшет болды.Әрбір жер телімінің ауданын тап. Sж=100 м2 М1=140 көшет M2=260 көшет m1=m2-? Көшет\ м2 S1- ? м2, S2 - ? М2 Шешуі: 1) М=M1+M2=140+260=400 2) m=M:S=400:100=4 м2 3) S1=M1:m=140:4=35 м2 4) S2=M2:m=260:4=65 м2 Ж: Бірінші жер телімінің ауданы 35м2 Екінші жер телімінің ауданы 65м2 Жаңа тақырып №86 сабақ. 1есеп S=200м V1=110м\мин V2=60м\мин t=?мин S1=?м Ш: Sжақ=V1-V2=110-60=50м\мин t=S/Vжақ=200/50=4мин S1=Vжақ*t=50*1=50м Ж: Әр миут сайын арақашықтық 50м-ге кемиді.Әлия әжесін 4 минуттан кейін қуып жетеді. ұжымдық 2 есеп S=160м V1=120м\мин V2=100м\мин t=?мин Ш: Vжақ=V1-V2=120*100=20м\мин t=S/Vжақ=160/20=8мин Ж: Болат Серікті 8 минуттан кейін қуып жетеді Тақтамен жұмыс 3 мысал 490*25=12250(с) 444*25=11100(ы) 412*25=10300(у) 880*25=220009а) 808*25=20200(с) 888*25=22200(т) 424*25=1060(ы) 436*25=10900(қ) 404*25=10100(н) Су тасқыны Су тасқыны-өзен-көлдердің суы толып,арнасынан шығып айналасын шайып кету құбылысы Тақтамен жұмыс 4 есеп
5есеп (х+450)-3540=4000/80 (х+450)-3540=50 Х+450=50+3540 Х+450=3590 Х=3590-450 Х=3140
(1234+n)+2140=52741 1234+n=52741-2140 1234+n=50601 n=49367
топтық жұмыс «жылдамдық»
6 мысал (123452-123451)*(890000+773)=890773 1*890773=890773
топтық жұмыс «Уақыт »
7 есеп а) Каспий теңізі-371000км2, бұл 362697км2-ге артық
А Ш: 371000-362697=8303км2 Ж: Арал теңізінің ауданы -8303км2
топтық жұмыс «қашықтық»
Ә) Аралдың ең терең жері-54км,бұл 971м-ге кем
К Ш: 54+971=1025м Ж: Каспий теңізінің ең терең жері-1025м
8-есеп «Өрмекші торы» әдісі. Өрмекші торындағы сандардан алып, берілген есептің дұрыс нұсқасын ойланып құрастырамыз және жауабын жазамыз. 8- есеп Екі санның қосындысы 715-ке тең. Бірінші қосылғыш нольмен аяқталады. Егер осы нөлді сызып тастаса, онда оның екінші қосылғышы шығады. Осы санды тап 8есеп 1-ші қосылғыш—650 2-ші қосылғыш—65
Үй тапсырмасы №9 есеп S=125км V1=85км\сағ V2=60км\сағ t=?сағ Ш: Vжақ=V1-V2=85-60=25 t=S/Vжақ=125/25=5сағ Ж: Жеңіл автокөлік жүк көлігін 5 сағаттан кейін қуып жетеді
|
Орындарында отырып психологиялық тақпақты айтады
Әр топтан екі оқушыдан шығып, бір біріне қарама қарсы тұрады. Үй тапсырмасын бетпе бет тұрып бір біріне оқып береді. Дұрыс шығарған оқушыға бал қойылады
Есепті түсініп шығарады
Есепті шығарады
Есеп құрастырады
Есепті шығарады, белгісізді табады
Белгісіз санды табады табады
Теңдікті шешеді
Есепті шығарады
Есептің шешуін табады
Жауабын табады
Есепті шығарады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мадақтау
ҚБ:жарайсыңдар
Дескриптор: Есептердің шешуін табады-1Б Есепті өз бетінше шығара алады-1Б
ҚБ: смайлктер
Дескриптор: Есепті әртүрлі тәсілмен шығарады-1Б Тиімді тәсілді таңдай алады-1Б
Дескриптор: Есепті ережені пайдаланып шығарады-1Б Қуып жету қозғалысын табады-1Б
Дескриптор: Жауаптарды ретімен қоя алады-1Б Есептеу тәсілдерін біледі-1Б
Қб бағдаршам көзімен бағалау
Дескриптор: Белгісіздерді табады-1Б Кестені талапқа сай толтырады-1Б
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1Б Есептеу жолдарын табады-1Б
ҚБ:
смайлик
Дескриптор: Есептердің шешуін табады-1Б Есепті өз бетінше шығара алады-1Б
ҚБ: Смайликтер Дескриптор: Есептің сызбасын сызып,шығарады-1Б Қуып жету қозғалысын есептейді-1Б
Дескриптор: Есепке сызба сыза алады-1Б Есепті шығару жолдарын біледі-1Б
Басбармақ арқылы бағалау
Әр оқушы сабаққа кері байланыс береді . |
Слайд
Слайд
Есептің сызбасы
Суреттер
слайд
Кесте
слайд
Слайд
слайд
Кері байланыс парағы
|
||||||||||||||||||
Оқу ісінің орынбасары -------------------------------------------------------
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Математика 4 сынып
Ашық сабақ Математика 4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
Сырбек Каттебеков атындағы жалпы білім беретін мектеп |
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ортақ тақырып: Табиғат құбылыстары. Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Калиева М. |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
15.01.2024ж. |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№86 сабақ. Бір бағыттағы қуып жету қозғалысы |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.1.8 қуып жету қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолдану; 4.4.2.2 кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді шығару |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бір бағыттағы қуып жету қозғалысына берілген есептерді шығаруды үйренеді |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Талап: Білуге, жаңаны тануғақұштар болу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Қорытынды Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан, Математика орын берсең басыңнан. Барлық ғылым саған үйір болады, Досың- солар табылатын қасыңнан Оқушыларды топқа бөлу 1-топ: Жылдамдық 2-топ: Уақыт 3-топ: Қашықтық «Бетпе- бет» әдісімен үй тапсырмасын айтады. Белгісіз мәліметтерді есептеп тап. №10. 21бет Көктемде жалпы ауданы 100м екі жер теліміне қызанақ көшеті отырғызылды.Әрбір квадрат метрге отырызылған көшет саны бірдей .Бірінші жер телімінде140 көшет, ал екіншісінде 260көшет болды.Әрбір жер телімінің ауданын тап. Sж=100 м2 М1=140 көшет M2=260 көшет m1=m2-? Көшет\ м2 S1- ? м2, S2 - ? М2 Шешуі: 1) М=M1+M2=140+260=400 2) m=M:S=400:100=4 м2 3) S1=M1:m=140:4=35 м2 4) S2=M2:m=260:4=65 м2 Ж: Бірінші жер телімінің ауданы 35м2 Екінші жер телімінің ауданы 65м2 Жаңа тақырып №86 сабақ. 1есеп S=200м V1=110м\мин V2=60м\мин t=?мин S1=?м Ш: Sжақ=V1-V2=110-60=50м\мин t=S/Vжақ=200/50=4мин S1=Vжақ*t=50*1=50м Ж: Әр миут сайын арақашықтық 50м-ге кемиді.Әлия әжесін 4 минуттан кейін қуып жетеді. ұжымдық 2 есеп S=160м V1=120м\мин V2=100м\мин t=?мин Ш: Vжақ=V1-V2=120*100=20м\мин t=S/Vжақ=160/20=8мин Ж: Болат Серікті 8 минуттан кейін қуып жетеді Тақтамен жұмыс 3 мысал 490*25=12250(с) 444*25=11100(ы) 412*25=10300(у) 880*25=220009а) 808*25=20200(с) 888*25=22200(т) 424*25=1060(ы) 436*25=10900(қ) 404*25=10100(н) Су тасқыны Су тасқыны-өзен-көлдердің суы толып,арнасынан шығып айналасын шайып кету құбылысы Тақтамен жұмыс 4 есеп
5есеп (х+450)-3540=4000/80 (х+450)-3540=50 Х+450=50+3540 Х+450=3590 Х=3590-450 Х=3140
(1234+n)+2140=52741 1234+n=52741-2140 1234+n=50601 n=49367
топтық жұмыс «жылдамдық»
6 мысал (123452-123451)*(890000+773)=890773 1*890773=890773
топтық жұмыс «Уақыт »
7 есеп а) Каспий теңізі-371000км2, бұл 362697км2-ге артық
А Ш: 371000-362697=8303км2 Ж: Арал теңізінің ауданы -8303км2
топтық жұмыс «қашықтық»
Ә) Аралдың ең терең жері-54км,бұл 971м-ге кем
К Ш: 54+971=1025м Ж: Каспий теңізінің ең терең жері-1025м
8-есеп «Өрмекші торы» әдісі. Өрмекші торындағы сандардан алып, берілген есептің дұрыс нұсқасын ойланып құрастырамыз және жауабын жазамыз. 8- есеп Екі санның қосындысы 715-ке тең. Бірінші қосылғыш нольмен аяқталады. Егер осы нөлді сызып тастаса, онда оның екінші қосылғышы шығады. Осы санды тап 8есеп 1-ші қосылғыш—650 2-ші қосылғыш—65
Үй тапсырмасы №9 есеп S=125км V1=85км\сағ V2=60км\сағ t=?сағ Ш: Vжақ=V1-V2=85-60=25 t=S/Vжақ=125/25=5сағ Ж: Жеңіл автокөлік жүк көлігін 5 сағаттан кейін қуып жетеді
|
Орындарында отырып психологиялық тақпақты айтады
Әр топтан екі оқушыдан шығып, бір біріне қарама қарсы тұрады. Үй тапсырмасын бетпе бет тұрып бір біріне оқып береді. Дұрыс шығарған оқушыға бал қойылады
Есепті түсініп шығарады
Есепті шығарады
Есеп құрастырады
Есепті шығарады, белгісізді табады
Белгісіз санды табады табады
Теңдікті шешеді
Есепті шығарады
Есептің шешуін табады
Жауабын табады
Есепті шығарады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мадақтау
ҚБ:жарайсыңдар
Дескриптор: Есептердің шешуін табады-1Б Есепті өз бетінше шығара алады-1Б
ҚБ: смайлктер
Дескриптор: Есепті әртүрлі тәсілмен шығарады-1Б Тиімді тәсілді таңдай алады-1Б
Дескриптор: Есепті ережені пайдаланып шығарады-1Б Қуып жету қозғалысын табады-1Б
Дескриптор: Жауаптарды ретімен қоя алады-1Б Есептеу тәсілдерін біледі-1Б
Қб бағдаршам көзімен бағалау
Дескриптор: Белгісіздерді табады-1Б Кестені талапқа сай толтырады-1Б
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1Б Есептеу жолдарын табады-1Б
ҚБ:
смайлик
Дескриптор: Есептердің шешуін табады-1Б Есепті өз бетінше шығара алады-1Б
ҚБ: Смайликтер Дескриптор: Есептің сызбасын сызып,шығарады-1Б Қуып жету қозғалысын есептейді-1Б
Дескриптор: Есепке сызба сыза алады-1Б Есепті шығару жолдарын біледі-1Б
Басбармақ арқылы бағалау
Әр оқушы сабаққа кері байланыс береді . |
Слайд
Слайд
Есептің сызбасы
Суреттер
слайд
Кесте
слайд
Слайд
слайд
Кері байланыс парағы
|
||||||||||||||||||
Оқу ісінің орынбасары -------------------------------------------------------
шағым қалдыра аласыз















