Қысқа мерзімді жоспар
Математика 146-сабақ
|
Мектеп |
«№12 жалпы білім беретін мектеп» КММ |
|||||
|
Бөлім |
Ғарышқа саяхат.Есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Ескалиева Калыгаш Темировна 87013461782 |
|||||
|
Күні: |
22.04.2025ж |
|||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№146 Есептер шығару Ғарыш аппараттары мен ғарышайлақ |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.5.1.7 - үш-төрт амалмен шығарылатын есептерді модельдеу және түрлі әдіспен шығару, ең тиімді әдісті анықтау; 4.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке/пропорцианал бөлуге табуға берілген есептерді талдау және шығару; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Үш-төрт амалмен шығарылатын есептерді модельдеп, түрлі әдіспен шығарып,ең тиімді әдісті анықтайды. ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен) бала үшін: бір амалмен шығарылатын еспті шығара алады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Ай құндылығы: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Апталық дәйек сөз»: «Болашағы зор мамандықтар жоқ, тек болашағы зор мамандар бар» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин
|
Психологиялық ахуал «Стюардесса тілегі» Оқушыларды билет арқылы топқа бөлу. Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік мамандықтың ерекшеліктерін білу және адамдардың еңбегін құрметтеу; 1-топ: Тоқтар Әубәкіров (1991 жылы 2 қазан) 2-топ: Талғат Мұсабаев (1994жылы 1-шілде) 3-топ: Айдын Айымбетов (2011 жылы Қазақстан ғарышкерлерінің алғашқы отрядына қабылданды)
Әдебиеттік оқу пәнімен байланыстыру: Әдебиеттік оқу пәнінен өткен «Байқоңыр» ғарышайлағы туралы не білеміз? «Байқоңыр» ғарыш айлағы Қызылорда облысының Төретам ауылына жақын жерде орналасқан. Адамзат баласының ғарышқа жолы осы «Байқоңырдан» басталды. Сондықтан «Байқоңыр» - «жұлдызды қала» деп аталып кетті. Өткен сабақты тексеру 9-тапсырма. Есепті шығар.
V1=125м/мин V2=100м/мин t=10мин S=?м Ш: 1) Vқаш=125-100=25м/мин 2) S=v*t=25*10=250м Ж: Арман Серіктен 250м қашықтықта болады. |
Оқушылар 3-топқа бөлінеді Оқушылар бірге айтады. Тексереді
|
Бағалау парақшасы «Паспорт»
Жарайсыңдар! |
слайд
слайд
Оқулық, дәптер |
||
|
Сабақтың ортасы 12 мин |
ФС тапсырма ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: Есепті шығар.
А 405тг-ден 2қ ұн ?тг үнем Әжесі-1079тг-ден 3-ы, 1399тг-ден 3кг, 305тг-ден 2қ ұн Ш: (1349*3+1675*3+405*2) - (1079*3+1399*3+305*2)= 9882-8044= 1838тг Ж: Әжесі 1838тг үнемдеді.
"Мен білемін" әдісі . Саралау тапсырмалары. Топтық тапсырма 1-деңгей: Есепті шығар. 5 дүкен -250қ сүт, 350қ сусын/күніне 1 аптада-?қ Ш: 1) 5*(250+350)=5*600=3000қ/күн 2) 3000*7=21000қ/аптасына Ж: Бір аптада 21000 қаптама сүт пен сүт қышқылды сусындар алады.
2 – деңгей «Сәкестендір» әдісі Теңдеулер құр және оларды шеш. 1) (165+633):x=266 798:x=266 x=798:266 x=3 (165+633):3=266 266=266 2) 50000-36952=x+6466 13048=x+6466 x=13048-6466 x=6582 50000-36952=6582+6466 13048=13048 3) x*12=65032+18464 x*12=83496 x=83496:12 x=6958 6958*12=65032+18464 83496=83496
3-деңгей. «Топтық зерттеу әдісі»
Саябақта 4 тоған бар. Бір-тоғаннан екіншісіне айналып жүрмей бірден қысқа жолмен бару үшін, олардың арасындағы жолдарға құм себу қажет. Тоғандарды орналастырудың 2 нұсқасын қарастыр. Суретін салып, өзіңнің ойыңды түсіндір.
|
Есептерді әртүрлі тәсілмен шығарады. Олардың қайсысы тиімдірек екенін анықтайды
Мәтін бойынша есептің шартын құрып,сұрағын,шешуін жазып, жауабын жаза алады
Мәтін бойынша теңдеу құрып,теңестіріп, теңдеудің мәнін таба алады
Зерттейді; Сұрақтарға жауап береді Суретін салып, өзінің ойын түсіндіреді
|
Дескриптор: Есептің шартын құрады-1б Сұрағын қояды-1б Шешуін жазады-1б Жауабын табады-1б
Дескриптор: 1-топ:
Есептің шартын құрады-1б Сұрағын жазады-1б Шешуін жазады-1б Жауабын жазады-1б
Дескриптор: 2-топ:
Мәтін бойынша теңдеу құра ды-1б Теңдеуді тиісті мәтінмен сәйкестендіреді-1б Теңдеудің мәнін таба алады-1б Теңдеуді тексереді-1б
Дескриптор: 2-топ:
Зерттейді-1б 1-нұсқасын қарастырады-1б 2-нұсқасын қарастырады-1б Суретін салады-1б
|
суреттер слайд слайд слайд |
||
|
2мин |
Сергіту сәті. «Саусақ моторикасына жаттығу» |
Жаттығу жасайды |
|
|
||
|
8мин |
"Өзіндік жұмыс" Жұптық жұмыс. Дәптермен жұмыс «Ойлан,жұптас » әдісі 754-651=103 193-(117+94)=18 1781-214=1995 (1495-290)-195=1000 72*27=1944 8334/(608-310)=28 361-257=104 243-(51+77)=115 1347-(900-347)=794 (644-190)+277=731 (279+29)*38=11704 (357+119) /17=28
ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі жоғары ) балаға тапсырма Біріншісі -30т/күн Екіншісі -50т/күн 365 күнде -?т Ш: 1) 30+50=80т/күніне (екеуі бірге) 2) 365*80=29200т (1 жылда) Ж: Екеуі бірге жылына 29200т сүт өңдейді.
ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма X+50=100 X=100-50 X=50 50+50=100 100=100 |
Балалар жұптасып бірге орындайды
|
Белгісіз санды табады-1б Есепті шығарады- 1б |
таратпа материал
|
||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия «Паспорт
парақшасы»Шынында да, математика – қызықты, сан қырлы,
пайдалы ғылым. Ал мамандық таңдауға уақыт келгенде,
сендерге математика білімі пайдалы болмайтын жер бетінде
мамандық жоқ екенін түсінетін
боласыңдар.
|
Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойылады. |
|
||
|
|
Үй тапсырма 10 мысал |
|
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Математика 4-сынып
Ашық сабақ. Математика 4-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 146-сабақ
|
Мектеп |
«№12 жалпы білім беретін мектеп» КММ |
|||||
|
Бөлім |
Ғарышқа саяхат.Есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Ескалиева Калыгаш Темировна 87013461782 |
|||||
|
Күні: |
22.04.2025ж |
|||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№146 Есептер шығару Ғарыш аппараттары мен ғарышайлақ |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.5.1.7 - үш-төрт амалмен шығарылатын есептерді модельдеу және түрлі әдіспен шығару, ең тиімді әдісті анықтау; 4.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке/пропорцианал бөлуге табуға берілген есептерді талдау және шығару; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Үш-төрт амалмен шығарылатын есептерді модельдеп, түрлі әдіспен шығарып,ең тиімді әдісті анықтайды. ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен) бала үшін: бір амалмен шығарылатын еспті шығара алады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Ай құндылығы: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Апталық дәйек сөз»: «Болашағы зор мамандықтар жоқ, тек болашағы зор мамандар бар» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин
|
Психологиялық ахуал «Стюардесса тілегі» Оқушыларды билет арқылы топқа бөлу. Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік мамандықтың ерекшеліктерін білу және адамдардың еңбегін құрметтеу; 1-топ: Тоқтар Әубәкіров (1991 жылы 2 қазан) 2-топ: Талғат Мұсабаев (1994жылы 1-шілде) 3-топ: Айдын Айымбетов (2011 жылы Қазақстан ғарышкерлерінің алғашқы отрядына қабылданды)
Әдебиеттік оқу пәнімен байланыстыру: Әдебиеттік оқу пәнінен өткен «Байқоңыр» ғарышайлағы туралы не білеміз? «Байқоңыр» ғарыш айлағы Қызылорда облысының Төретам ауылына жақын жерде орналасқан. Адамзат баласының ғарышқа жолы осы «Байқоңырдан» басталды. Сондықтан «Байқоңыр» - «жұлдызды қала» деп аталып кетті. Өткен сабақты тексеру 9-тапсырма. Есепті шығар.
V1=125м/мин V2=100м/мин t=10мин S=?м Ш: 1) Vқаш=125-100=25м/мин 2) S=v*t=25*10=250м Ж: Арман Серіктен 250м қашықтықта болады. |
Оқушылар 3-топқа бөлінеді Оқушылар бірге айтады. Тексереді
|
Бағалау парақшасы «Паспорт»
Жарайсыңдар! |
слайд
слайд
Оқулық, дәптер |
||
|
Сабақтың ортасы 12 мин |
ФС тапсырма ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: Есепті шығар.
А 405тг-ден 2қ ұн ?тг үнем Әжесі-1079тг-ден 3-ы, 1399тг-ден 3кг, 305тг-ден 2қ ұн Ш: (1349*3+1675*3+405*2) - (1079*3+1399*3+305*2)= 9882-8044= 1838тг Ж: Әжесі 1838тг үнемдеді.
"Мен білемін" әдісі . Саралау тапсырмалары. Топтық тапсырма 1-деңгей: Есепті шығар. 5 дүкен -250қ сүт, 350қ сусын/күніне 1 аптада-?қ Ш: 1) 5*(250+350)=5*600=3000қ/күн 2) 3000*7=21000қ/аптасына Ж: Бір аптада 21000 қаптама сүт пен сүт қышқылды сусындар алады.
2 – деңгей «Сәкестендір» әдісі Теңдеулер құр және оларды шеш. 1) (165+633):x=266 798:x=266 x=798:266 x=3 (165+633):3=266 266=266 2) 50000-36952=x+6466 13048=x+6466 x=13048-6466 x=6582 50000-36952=6582+6466 13048=13048 3) x*12=65032+18464 x*12=83496 x=83496:12 x=6958 6958*12=65032+18464 83496=83496
3-деңгей. «Топтық зерттеу әдісі»
Саябақта 4 тоған бар. Бір-тоғаннан екіншісіне айналып жүрмей бірден қысқа жолмен бару үшін, олардың арасындағы жолдарға құм себу қажет. Тоғандарды орналастырудың 2 нұсқасын қарастыр. Суретін салып, өзіңнің ойыңды түсіндір.
|
Есептерді әртүрлі тәсілмен шығарады. Олардың қайсысы тиімдірек екенін анықтайды
Мәтін бойынша есептің шартын құрып,сұрағын,шешуін жазып, жауабын жаза алады
Мәтін бойынша теңдеу құрып,теңестіріп, теңдеудің мәнін таба алады
Зерттейді; Сұрақтарға жауап береді Суретін салып, өзінің ойын түсіндіреді
|
Дескриптор: Есептің шартын құрады-1б Сұрағын қояды-1б Шешуін жазады-1б Жауабын табады-1б
Дескриптор: 1-топ:
Есептің шартын құрады-1б Сұрағын жазады-1б Шешуін жазады-1б Жауабын жазады-1б
Дескриптор: 2-топ:
Мәтін бойынша теңдеу құра ды-1б Теңдеуді тиісті мәтінмен сәйкестендіреді-1б Теңдеудің мәнін таба алады-1б Теңдеуді тексереді-1б
Дескриптор: 2-топ:
Зерттейді-1б 1-нұсқасын қарастырады-1б 2-нұсқасын қарастырады-1б Суретін салады-1б
|
суреттер слайд слайд слайд |
||
|
2мин |
Сергіту сәті. «Саусақ моторикасына жаттығу» |
Жаттығу жасайды |
|
|
||
|
8мин |
"Өзіндік жұмыс" Жұптық жұмыс. Дәптермен жұмыс «Ойлан,жұптас » әдісі 754-651=103 193-(117+94)=18 1781-214=1995 (1495-290)-195=1000 72*27=1944 8334/(608-310)=28 361-257=104 243-(51+77)=115 1347-(900-347)=794 (644-190)+277=731 (279+29)*38=11704 (357+119) /17=28
ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі жоғары ) балаға тапсырма Біріншісі -30т/күн Екіншісі -50т/күн 365 күнде -?т Ш: 1) 30+50=80т/күніне (екеуі бірге) 2) 365*80=29200т (1 жылда) Ж: Екеуі бірге жылына 29200т сүт өңдейді.
ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма X+50=100 X=100-50 X=50 50+50=100 100=100 |
Балалар жұптасып бірге орындайды
|
Белгісіз санды табады-1б Есепті шығарады- 1б |
таратпа материал
|
||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия «Паспорт
парақшасы»Шынында да, математика – қызықты, сан қырлы,
пайдалы ғылым. Ал мамандық таңдауға уақыт келгенде,
сендерге математика білімі пайдалы болмайтын жер бетінде
мамандық жоқ екенін түсінетін
боласыңдар.
|
Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойылады. |
|
||
|
|
Үй тапсырма 10 мысал |
|
|
|
||
шағым қалдыра аласыз


















