Білім беру ұйымының атауы |
Жайық ЖОББМ |
|||||
Пәні: |
Математика |
|||||
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат. Есептер |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Хайрушева А.А. |
|||||
Күні: |
20.04.2026 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: 12 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№146 сабақ. Есептер шығару |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.7 - үш-төрт амалмен шығарылатын есептерді модельдеу және түрлі әдіспен шығару, ең тиімді әдісті анықтау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Есептерді санды өрнек және теңдеу құру арқылы әртүрлі тәсілмен шығарып, талдайды
|
|||||
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ
Сәуір айы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Апта дәйексөзі:«Білікті білім жинап кәсіп етер, білімнің дәмін татып өсіп өнер» |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Бекіту
Кері байланыс |
Сабаққа дайындық жасау. Оқу құралдарын түгелдеу Психологиялық ахуалды жақсарту «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы №9 есеп
V1=125м\мин V2=100м\мин t=10мин S=?м V=125-100=25м\мин S=V*t=25*10=250м Ж: Арман Серіктен 250 м қашықтықта болады.
Жаңа тақырып Фс тапсырмасы №1 есеп Көк-45000бөлшек Жасыл-105000бөлшек Әр қорапқа-1500б-тен, ? қорап 1тәсіл 45000+105000=150000б. барлығы 150000/1500=100 қорап 2 т45000/1500=30 қорап (көк) 105000/1500=70 қорап (жасыл) 30+70=100 қорап Ж: Барлығын салу үшін 10 қорап қажет
Саралау: нәтиже №2 есеп 5 сағатта- 6 т 250кг 2 бақта-3т-дан Қалды-?кг Жетеді-? Сағ 6т250кг=6250кг 3т=3000кг Ш: 6250/5=1250кг\сағ ( 1 сағатта жұмсайды) 3000*2=6000кг ( қалған жанармай) 6000/1250=4сағ (1000кг қалд) Ж: Қалған жанармай 4 сағатқа жетеді. 1000кг—1 т артық қалады
№3 есеп А) Біріншісі-30т\күн Екіншісі-50т\күн 365 күнде-?т Ш: 30+50=80т\күніне (екеуі бірге) 365*80=29200 т ( 1 жылда) Ж:Екеуі бірге жылына 29200т сүт өңдейді.
ЕҚБ Мақсаты: өз бетінше есеп шығаруды меңгерту Ә)
5 дүкен-250 қ сүт, 350 қ сусын\күніне 1 аптада-?
Ш: 5*(250+350)=5*600=3000қ\күн 3000*7=21000қ\аптасына Ж: Бір аптада 21000 қаптама сүт пен сүт қышқылды сусындар алады.
№4 есеп А) (165+633)/х=266 798/х=266 Х=798/266 Х=3
(165+633)/3=266 266=266
Ә)50000-36952=х+6466 13048=х+6466 Х=13048-6466 Х=6582
50000-36952=6582+6466 13048=13048
Б) х*12=65032+18464 Х*12=83496 Х=83496/12 Х=6958
6958*12=65032+18464 83496=83496
№ 5 есеп
Саралау: қарқын №6 есеп 1)754-103=651 754-651=103 2) (117+94)+18=229 229-(117+94)=18 3)1995+214=2209 2209-214=1995 4)1000+195+295=1490 1490-295)-195=1000 5)1944/72=27 72*27=1944 6)608-(8344/28)=608-298+310 8344/(608-310)=28 7)104+257=361 361-257=104 8)243-115-77=51 243-(51+77)=243-128=115
ЕБҚ Мақсаты: өз бетінше жұмыс жасауға баулу 9)1347-794+347=553+347=900 1347-(900-347)=794 10)644-(731-277)=644-454=190 (644-190)+277=731 11)11704/38-279=308-273=29 (279+23)*38=11704 12)28*17-119=476-119=357 (357+119)/17=23
ФС тапсырмасы №7 есеп. Анасы-1349 тг-ден 3 ыдыс,1675 тг-ден 3кг, 405 тг-ден 2қ ұн Әжесі- 1079 тг-ден3 ыдыс, 1399 тг-ден 3кг, 305 тг-ден 2 қ ұн Әжесі Үнемдеді-? Тг Ш: (1349*3+1675*3+405*2)-(1079*3+1399*3+305*2)=9889-8044=1838тг Ж: Әжесі 1838 теңге үнемдеді.
№8 есеп А) 60*3+120=180+120=300 Ә)300/60=5сағ 5сағ+1 сағ=6 сағ Б) 300/60=5сағ
№9 есеп
Үй тапсырмасы №10 есеп Абай атындағы -793 орын,3қ Бейбітшілік сарайы-1500 орын, 3қ Қайсысы-? Артық Ш: 1500-793=707 (1 қойылымда) 707*3=2121 (3 қойылымда) Ж: Бейбітшілік және Келісім сарайында 2121 артық көрермен көре алады
|
Сабақта сәттілік тілейді
Үй тапсырмасын оқып береді
Есепті шығарады
Тапсырма бірдей болғанмен нәтиже әртүрлі болуы мүмкін
Есепті шығарады
Өзіндік жұмыс жасайды
Есепті шығарады
Теңдеулер құрады
Теңдеуді шешеді
Есептің сызбасын сызады
Кейбір оқушылар басқаларға қарағанда жылдам немесе баяу жұмыс істейді
Тиісті санды қойып шығарады
Амалдарды орындайды
Есепті шығарады-1Б
Сұрақтарға жауап береді
Сурет салады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді |
Мадақтай отырып бағалау
ҚБ:
Дескриптор: Есепті шығарады-1Б Қашықтықты табуда формула пайдаланады-1Б
Дескриптор: Есепті әртүрлі тәсілмен шығарады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Жұппен есеп шығарады-1Б Есеп шартын құрады, шешуін табады-1Б
Дескриптор: Өзіндік жұмыс жасайды-1Б Есепті шартын құрып шығарады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Теңдеулер құрады-1Б Теңдеулерді шешу жолын біледі-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Есептің сызбасын сызады-1Б Есепті шығарады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Торкөзге тиісті сандарды қояды-1Б Амалдарды орындайды-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Есепті шығарады-1Б Үнемделген ақшаны табады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Тапсырманы орындайды-1Б Тоғандардың орналасуын суретпен көрсетеді-1Б
ҚБ:
|
Шаттық шеңбері
Оқулық
Есеп сызбасы
Зымырандар дың суреттері
Оқулық
Суреттер
Есепке байланысты суреттер
Суреттер
Оқулық
Суреттер
Оқулық
Есеп сызбасы
Формулалар жазылған плакат
Оқулық
Суреттер
Есеп сызбасы
Суреттер
Сызбалар
Оқулық
Кері байланыс парақтары |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Математика 4 сынып
Білім беру ұйымының атауы |
Жайық ЖОББМ |
|||||
Пәні: |
Математика |
|||||
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат. Есептер |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Хайрушева А.А. |
|||||
Күні: |
20.04.2026 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: 12 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№146 сабақ. Есептер шығару |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.7 - үш-төрт амалмен шығарылатын есептерді модельдеу және түрлі әдіспен шығару, ең тиімді әдісті анықтау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Есептерді санды өрнек және теңдеу құру арқылы әртүрлі тәсілмен шығарып, талдайды
|
|||||
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ
Сәуір айы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Апта дәйексөзі:«Білікті білім жинап кәсіп етер, білімнің дәмін татып өсіп өнер» |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Бекіту
Кері байланыс |
Сабаққа дайындық жасау. Оқу құралдарын түгелдеу Психологиялық ахуалды жақсарту «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы №9 есеп
V1=125м\мин V2=100м\мин t=10мин S=?м V=125-100=25м\мин S=V*t=25*10=250м Ж: Арман Серіктен 250 м қашықтықта болады.
Жаңа тақырып Фс тапсырмасы №1 есеп Көк-45000бөлшек Жасыл-105000бөлшек Әр қорапқа-1500б-тен, ? қорап 1тәсіл 45000+105000=150000б. барлығы 150000/1500=100 қорап 2 т45000/1500=30 қорап (көк) 105000/1500=70 қорап (жасыл) 30+70=100 қорап Ж: Барлығын салу үшін 10 қорап қажет
Саралау: нәтиже №2 есеп 5 сағатта- 6 т 250кг 2 бақта-3т-дан Қалды-?кг Жетеді-? Сағ 6т250кг=6250кг 3т=3000кг Ш: 6250/5=1250кг\сағ ( 1 сағатта жұмсайды) 3000*2=6000кг ( қалған жанармай) 6000/1250=4сағ (1000кг қалд) Ж: Қалған жанармай 4 сағатқа жетеді. 1000кг—1 т артық қалады
№3 есеп А) Біріншісі-30т\күн Екіншісі-50т\күн 365 күнде-?т Ш: 30+50=80т\күніне (екеуі бірге) 365*80=29200 т ( 1 жылда) Ж:Екеуі бірге жылына 29200т сүт өңдейді.
ЕҚБ Мақсаты: өз бетінше есеп шығаруды меңгерту Ә)
5 дүкен-250 қ сүт, 350 қ сусын\күніне 1 аптада-?
Ш: 5*(250+350)=5*600=3000қ\күн 3000*7=21000қ\аптасына Ж: Бір аптада 21000 қаптама сүт пен сүт қышқылды сусындар алады.
№4 есеп А) (165+633)/х=266 798/х=266 Х=798/266 Х=3
(165+633)/3=266 266=266
Ә)50000-36952=х+6466 13048=х+6466 Х=13048-6466 Х=6582
50000-36952=6582+6466 13048=13048
Б) х*12=65032+18464 Х*12=83496 Х=83496/12 Х=6958
6958*12=65032+18464 83496=83496
№ 5 есеп
Саралау: қарқын №6 есеп 1)754-103=651 754-651=103 2) (117+94)+18=229 229-(117+94)=18 3)1995+214=2209 2209-214=1995 4)1000+195+295=1490 1490-295)-195=1000 5)1944/72=27 72*27=1944 6)608-(8344/28)=608-298+310 8344/(608-310)=28 7)104+257=361 361-257=104 8)243-115-77=51 243-(51+77)=243-128=115
ЕБҚ Мақсаты: өз бетінше жұмыс жасауға баулу 9)1347-794+347=553+347=900 1347-(900-347)=794 10)644-(731-277)=644-454=190 (644-190)+277=731 11)11704/38-279=308-273=29 (279+23)*38=11704 12)28*17-119=476-119=357 (357+119)/17=23
ФС тапсырмасы №7 есеп. Анасы-1349 тг-ден 3 ыдыс,1675 тг-ден 3кг, 405 тг-ден 2қ ұн Әжесі- 1079 тг-ден3 ыдыс, 1399 тг-ден 3кг, 305 тг-ден 2 қ ұн Әжесі Үнемдеді-? Тг Ш: (1349*3+1675*3+405*2)-(1079*3+1399*3+305*2)=9889-8044=1838тг Ж: Әжесі 1838 теңге үнемдеді.
№8 есеп А) 60*3+120=180+120=300 Ә)300/60=5сағ 5сағ+1 сағ=6 сағ Б) 300/60=5сағ
№9 есеп
Үй тапсырмасы №10 есеп Абай атындағы -793 орын,3қ Бейбітшілік сарайы-1500 орын, 3қ Қайсысы-? Артық Ш: 1500-793=707 (1 қойылымда) 707*3=2121 (3 қойылымда) Ж: Бейбітшілік және Келісім сарайында 2121 артық көрермен көре алады
|
Сабақта сәттілік тілейді
Үй тапсырмасын оқып береді
Есепті шығарады
Тапсырма бірдей болғанмен нәтиже әртүрлі болуы мүмкін
Есепті шығарады
Өзіндік жұмыс жасайды
Есепті шығарады
Теңдеулер құрады
Теңдеуді шешеді
Есептің сызбасын сызады
Кейбір оқушылар басқаларға қарағанда жылдам немесе баяу жұмыс істейді
Тиісті санды қойып шығарады
Амалдарды орындайды
Есепті шығарады-1Б
Сұрақтарға жауап береді
Сурет салады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді |
Мадақтай отырып бағалау
ҚБ:
Дескриптор: Есепті шығарады-1Б Қашықтықты табуда формула пайдаланады-1Б
Дескриптор: Есепті әртүрлі тәсілмен шығарады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Жұппен есеп шығарады-1Б Есеп шартын құрады, шешуін табады-1Б
Дескриптор: Өзіндік жұмыс жасайды-1Б Есепті шартын құрып шығарады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Теңдеулер құрады-1Б Теңдеулерді шешу жолын біледі-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Есептің сызбасын сызады-1Б Есепті шығарады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Торкөзге тиісті сандарды қояды-1Б Амалдарды орындайды-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Есепті шығарады-1Б Үнемделген ақшаны табады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Тапсырманы орындайды-1Б Тоғандардың орналасуын суретпен көрсетеді-1Б
ҚБ:
|
Шаттық шеңбері
Оқулық
Есеп сызбасы
Зымырандар дың суреттері
Оқулық
Суреттер
Есепке байланысты суреттер
Суреттер
Оқулық
Суреттер
Оқулық
Есеп сызбасы
Формулалар жазылған плакат
Оқулық
Суреттер
Есеп сызбасы
Суреттер
Сызбалар
Оқулық
Кері байланыс парақтары |
||
шағым қалдыра аласыз


