|
Білім беру ұйымының атауы |
№3 жалпы орта білім беретін мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сарсенова Асылжан Мэлсқызы |
|||||
|
Күні: |
07.02.2025 ж. |
|||||
|
Сыныбы: 3 а |
Қатысушылар саны: 22 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.1.2.10 23·2, 123·2, 46:2, 246:2 жағдайларында екітаңбалы/ үштаңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану; 3.1.2.11 28·3, 269·2, 84:3, 538:2 жағдайларында екі/үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
23∙2, екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмдерін қолдану. |
|||||
|
Құндылықтар |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|||||
|
1 - апта дәйексөзі: |
Жасампаздық – бәрімізге өнеге |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Біз қандаймыз, қандаймыз? Бір – бірімізді? Пікіріміз? Қателесуге? |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын жалғастырады: Шұғылалы таңдаймыз! Қолдаймыз! Құнды! Қорықпаймыз! |
Жарайсың дар! |
Интербел сенді тақта
|
||
|
4 минут |
ІІ.Өткен материалды қайталау Пазлда берілген өрнектерді ауызша есептеп, жасырынған бейнені ашу: 600:3= 500*2= 350:5= 12*2= |
Пазлда берілген өрнектерді ауызша есептеп, жасырынған бейнені ашады: 600:3=200 500*2=1000 350:5=70 12*2=24 |
Ауызша мадақтау ҚБ:Жарай сың!Өте жақсы! Талпын! |
Интербел сенді тақта
|
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 35 мин (сергіту сәтін қоса алғанда) |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1 - тапсырма. Пазл соңында шыққан бейнероликпен танысу."Кім жылдам!" әдісі Түрлі текшелерде берілген екі таңбалы сандарды өсу ретімен, ал үш таңбалы сандарды кему ретімен қою. Сонда Астана қаласының ортасында орналасқан Керей мен Жәнібек монументінің авторы кім екенін білу..
Р и н а т 42 48 63 65 86 Ә б е н о в 701 277 270 207 117 107
Интербелсенді тақтадан бейнеролик көрсету. Жаңа материалды түсіндіру. 2-тапсырма. Есептің қалай орындалғанын түсініп ал .. 23*3=(20+3)*3=20*3+3*3=60+9=69
Қолдану .Тақтамен жұмыс 3-тапсырма.Түсіндіре отырып, баған түрінде орында. а) 23*3= 44*2= 12*3= 12*4=
ә) 32*3= 21*3= 31*3= 24*2= Ұжымдық жұмыс. «Ұлттық құндылықтар» әдісі. Әр топ киіз үйде берілген тапсырманы таңдап, орындау.
а ? о
Т
ә ? сағ
б ? кг Картоп - ? кг, 2 есе артық .
в ? д.
Қ
Сергіту сәті: Интербелсенді тақтаға қарап, би қимылын қайталау.
Kundelik.lessons – тан тапсырма орындау.
Жеке жұмыс. 6 – тапсырма: Теңдеулерді шешу. 5*x=500-460 y:23=36:12
1000-x=600-53
Бекіту тапсырмасы: Баған түрінде есептеу.
|
Оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады. Екі таңбалы сандарды өсу ретімен, ал үш таңбалы сандарды кему ретімен қояды. Р и н а т 42 48 63 65 86 Ә б е 701 277 270 н о в 207 117 107 Керей мен Жәнібек монументінің авторы Ринат Әбенов екенін біледі. Интербелсенді тақтадан бейнеролик көреді. Жаңа материалды түсінеді. 23∙2, екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмдерін қолданады . Түсіндіре отырып, баған түрінде орындайды а) 23*3= 69 44*2=88 12*3=26 12*4=48
ә) 32*3=96 21*3=63 31*3=93 24*2=48
Әр топ киіз үйде берілген тапсырманы таңдап, орындайды. Есептің шартын құрастырып жазады .Амалдарды таңдайды ,Өрнек құрастырады . Есептің шешімін табады . Жауабын жазады . а)Шешуі: 1) 43*2=86 оқушы (тамызда) 2) 43+86=129 оқушы (барлығы) Ж: Барлығы 129 оқушы экскурсияға барды. ә)Ш: 1) 13*2=26 сағ (пойызбен) 2) 13+26=39 сағ (барлығы) Ж: Барлығы 39 сағат жұмсады. б) Ш: 1) 24*2=48 кг (картоп) 2) 24+48=72кг (барлығы) Ж: Барлығы 72 кг көкөніс сатып алды в) Ш: 1) 12*4=48 (қазақ тілі) 2) 12+48=60 (барлығы) Ж: Барлығы 60 дана оқулық.
Интербелсенді тақтаға қарап, би қимылын қайталайды.
Kundelik.lessons – тан тапсырма орындайды. 65*2=130 16*5=80 78*2=156 45*6=270
Құрылымы күрделі теңдеуді шешу үшін қоcымша есептеулерді орындайды .теңдеуді алдымен ықшамдап алады . Белгісіз санды табады . Теңдеуді тексереді
5*x=500-460 5*х=40 x=40:5 x=8 40=40 y:23=36:12 y:23=3 y=23*3 y=69 3=3 Баған түрінде есептейді. 13*3=39 24*2=48 14*2=24 |
«Бәйге» бағалауы Дескриптор: 1. Екі таңбалы сандарды өсу ретімен, үш таңбалы сандарды кему ретімен қояды.1б «Бәйге» бағалауы Дескриптор : 1.Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмде рін қолданады 1б 2.Есептеуді түсіндіре отырып ,баған түрінде орындайды 1 б «Бәйге» бағалауы Дескриптор : 1.Есептің шартын құрастырады1б 2.Өрнек түрінде жазады ,мәнін есептейді 1б 1 – топ «киіз үй» арқылы, 2 – топ «ою» арқылы, 3 – топ «домбыра» арқылы, 4- топ «асық» арқылы бағалайды. Тамаша! Керемет! «Бәйге» бағалауы Дескриптор: Өрнектің мәнін табады. 1 б «Бәйге» бағалауы Дескриптор : 1.Теңдеуді ықшамдайды 1б 2.Белгісіз санды анықтайды 1б 3.Теңдеуді тексереді 1б
«Бәйге» бағалауы Дескриптор: өрнектерді баған түрінде есептейді 1 б. |
оқулық бейне түсіндірме
текшелер бейне түсіндірме
тақта, оқулық дәптер
Киіз үйдің макеті, тапсырма орындауға парақтар, маркер Киіз үй Ою Асық Домбыра Бағалау құралдары Интербел сенді тақта
Интербел сенді тақта Kundelik .kz платформасы
Оқулық, дәптер
ҚБ парақтары |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты қорытындылау. Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? Бүгін қандай ұғыммен таныстың? -Сабақтың мақсатына жеттің бе ? Үйге тапсырма. 5,7 - тапсырма.
Рефлексия «Білім қоржыны»
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды Интербелсенді тақтадан өзі қалаған қоржынды таңдайды. |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . «Бәйге» бағалау ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсың Дар! |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Математика. Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту
|
Білім беру ұйымының атауы |
№3 жалпы орта білім беретін мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сарсенова Асылжан Мэлсқызы |
|||||
|
Күні: |
07.02.2025 ж. |
|||||
|
Сыныбы: 3 а |
Қатысушылар саны: 22 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.1.2.10 23·2, 123·2, 46:2, 246:2 жағдайларында екітаңбалы/ үштаңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану; 3.1.2.11 28·3, 269·2, 84:3, 538:2 жағдайларында екі/үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
23∙2, екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмдерін қолдану. |
|||||
|
Құндылықтар |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|||||
|
1 - апта дәйексөзі: |
Жасампаздық – бәрімізге өнеге |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Біз қандаймыз, қандаймыз? Бір – бірімізді? Пікіріміз? Қателесуге? |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын жалғастырады: Шұғылалы таңдаймыз! Қолдаймыз! Құнды! Қорықпаймыз! |
Жарайсың дар! |
Интербел сенді тақта
|
||
|
4 минут |
ІІ.Өткен материалды қайталау Пазлда берілген өрнектерді ауызша есептеп, жасырынған бейнені ашу: 600:3= 500*2= 350:5= 12*2= |
Пазлда берілген өрнектерді ауызша есептеп, жасырынған бейнені ашады: 600:3=200 500*2=1000 350:5=70 12*2=24 |
Ауызша мадақтау ҚБ:Жарай сың!Өте жақсы! Талпын! |
Интербел сенді тақта
|
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 35 мин (сергіту сәтін қоса алғанда) |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1 - тапсырма. Пазл соңында шыққан бейнероликпен танысу."Кім жылдам!" әдісі Түрлі текшелерде берілген екі таңбалы сандарды өсу ретімен, ал үш таңбалы сандарды кему ретімен қою. Сонда Астана қаласының ортасында орналасқан Керей мен Жәнібек монументінің авторы кім екенін білу..
Р и н а т 42 48 63 65 86 Ә б е н о в 701 277 270 207 117 107
Интербелсенді тақтадан бейнеролик көрсету. Жаңа материалды түсіндіру. 2-тапсырма. Есептің қалай орындалғанын түсініп ал .. 23*3=(20+3)*3=20*3+3*3=60+9=69
Қолдану .Тақтамен жұмыс 3-тапсырма.Түсіндіре отырып, баған түрінде орында. а) 23*3= 44*2= 12*3= 12*4=
ә) 32*3= 21*3= 31*3= 24*2= Ұжымдық жұмыс. «Ұлттық құндылықтар» әдісі. Әр топ киіз үйде берілген тапсырманы таңдап, орындау.
а ? о
Т
ә ? сағ
б ? кг Картоп - ? кг, 2 есе артық .
в ? д.
Қ
Сергіту сәті: Интербелсенді тақтаға қарап, би қимылын қайталау.
Kundelik.lessons – тан тапсырма орындау.
Жеке жұмыс. 6 – тапсырма: Теңдеулерді шешу. 5*x=500-460 y:23=36:12
1000-x=600-53
Бекіту тапсырмасы: Баған түрінде есептеу.
|
Оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады. Екі таңбалы сандарды өсу ретімен, ал үш таңбалы сандарды кему ретімен қояды. Р и н а т 42 48 63 65 86 Ә б е 701 277 270 н о в 207 117 107 Керей мен Жәнібек монументінің авторы Ринат Әбенов екенін біледі. Интербелсенді тақтадан бейнеролик көреді. Жаңа материалды түсінеді. 23∙2, екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмдерін қолданады . Түсіндіре отырып, баған түрінде орындайды а) 23*3= 69 44*2=88 12*3=26 12*4=48
ә) 32*3=96 21*3=63 31*3=93 24*2=48
Әр топ киіз үйде берілген тапсырманы таңдап, орындайды. Есептің шартын құрастырып жазады .Амалдарды таңдайды ,Өрнек құрастырады . Есептің шешімін табады . Жауабын жазады . а)Шешуі: 1) 43*2=86 оқушы (тамызда) 2) 43+86=129 оқушы (барлығы) Ж: Барлығы 129 оқушы экскурсияға барды. ә)Ш: 1) 13*2=26 сағ (пойызбен) 2) 13+26=39 сағ (барлығы) Ж: Барлығы 39 сағат жұмсады. б) Ш: 1) 24*2=48 кг (картоп) 2) 24+48=72кг (барлығы) Ж: Барлығы 72 кг көкөніс сатып алды в) Ш: 1) 12*4=48 (қазақ тілі) 2) 12+48=60 (барлығы) Ж: Барлығы 60 дана оқулық.
Интербелсенді тақтаға қарап, би қимылын қайталайды.
Kundelik.lessons – тан тапсырма орындайды. 65*2=130 16*5=80 78*2=156 45*6=270
Құрылымы күрделі теңдеуді шешу үшін қоcымша есептеулерді орындайды .теңдеуді алдымен ықшамдап алады . Белгісіз санды табады . Теңдеуді тексереді
5*x=500-460 5*х=40 x=40:5 x=8 40=40 y:23=36:12 y:23=3 y=23*3 y=69 3=3 Баған түрінде есептейді. 13*3=39 24*2=48 14*2=24 |
«Бәйге» бағалауы Дескриптор: 1. Екі таңбалы сандарды өсу ретімен, үш таңбалы сандарды кему ретімен қояды.1б «Бәйге» бағалауы Дескриптор : 1.Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмде рін қолданады 1б 2.Есептеуді түсіндіре отырып ,баған түрінде орындайды 1 б «Бәйге» бағалауы Дескриптор : 1.Есептің шартын құрастырады1б 2.Өрнек түрінде жазады ,мәнін есептейді 1б 1 – топ «киіз үй» арқылы, 2 – топ «ою» арқылы, 3 – топ «домбыра» арқылы, 4- топ «асық» арқылы бағалайды. Тамаша! Керемет! «Бәйге» бағалауы Дескриптор: Өрнектің мәнін табады. 1 б «Бәйге» бағалауы Дескриптор : 1.Теңдеуді ықшамдайды 1б 2.Белгісіз санды анықтайды 1б 3.Теңдеуді тексереді 1б
«Бәйге» бағалауы Дескриптор: өрнектерді баған түрінде есептейді 1 б. |
оқулық бейне түсіндірме
текшелер бейне түсіндірме
тақта, оқулық дәптер
Киіз үйдің макеті, тапсырма орындауға парақтар, маркер Киіз үй Ою Асық Домбыра Бағалау құралдары Интербел сенді тақта
Интербел сенді тақта Kundelik .kz платформасы
Оқулық, дәптер
ҚБ парақтары |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты қорытындылау. Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? Бүгін қандай ұғыммен таныстың? -Сабақтың мақсатына жеттің бе ? Үйге тапсырма. 5,7 - тапсырма.
Рефлексия «Білім қоржыны»
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды Интербелсенді тақтадан өзі қалаған қоржынды таңдайды. |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . «Бәйге» бағалау ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсың Дар! |
|
||
шағым қалдыра аласыз








