|
Білім беретін ұйымның атауы: |
М.Әуезов атындағы ЖББМ |
||||
|
Пәні: |
Математика |
||||
|
Күні: |
18.12.2025ж |
||||
|
Бөлім: |
«Менің отбасым және достарым», «Бізді қоршаған әлем» |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жунисова П Т |
||||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: 15 Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өлшеу / Үй жануарлары және жабайы жануарлар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.3.2** өлшем бірліктерді (ұзындық (см, дм)/масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л) / уақыт (сағ) қолданып өлшеу; 1.1.3.3** ұзындық (см, дм)/ масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л)/ уақыт (сағ) салыстыру және шамалар мәндерімен қосу мен азайту амалдар орындау; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өлшем бірліктердіқолданып өлшеуді үйренеді. ұзындық (см, дм)/ масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л)/ уақыт (сағ) салыстыру және шамалар мәндерімен қосу мен азайту амалдар орындауды үйренеді. |
||||
|
Құндылықтар |
Желтоқсан: бірлік және ынтымақ Апта дәйексөзі: «Бірлік болмай, тірлік болмас» |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал орнату.
Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Көзді салып қараңыз, Былай қанат қағамыз. Сыныбымыз тап-таза Бор да дайын тақтада. Ойымызды жинақтап, Отырайық партаға.
Өткенге шолу. Сұраққа-жауап. «Қарлы кесек».
Тақырыпты ашу Елімізді мекендейтін қандай жабайы жануарларды білесіңдер? Қандай үй жануарларын білесіңдер? Хайуанаттар бағында болдыңдар ма? Ол жерде қандай жануарларды көрдіңдер? Жануарларға еркіндікте өмір сүрген жақсы ма, әлде хайуанаттар бағында жақсы ма? Неліктен жануарларды қорғау керек? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Шама мәндерімен амалдар орындайсың «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: командада жұмыс істеу, бір-бірін тыңдау және ортақ мақсатқа жетуде бірлесіп әрекет ету; өз ісіне мұқият болу және басқаларға көмек көрсету;
|
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Оқушылар өлеңді қосылып айтады
Өткен тапсырма бойыеша сұраққ жауап береді
Үй жануарлары және жабайы жануарларлар туралы айтады.
|
«Менің ақылды шәкірттерім» «Тамаша» «Білімділерім» Өзін-өзі бағалау.
|
Математика оқулығы «Алматыкітап» баспасы 2021 ж Слайд. |
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырып 1-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Анықта» әдісі Үй жануарларының массаларын ата. Жануарлардың массасын өсу ретімен жаз. Ең ауыры қай жануар? Ең жеңілі ше? Қанша кг-ға ауыр екенін қалай білуге болады? Жеңіл екенін ше? Өрнектерді жаз. 2кг, 3кг, 4кг, 5кг, 7 кг, 20кг, 30кг, 60кг, 100кг. Ең ауыр - сиыр, ең жеңіл – тауық. 100кг-2кг=98кг (ауыр) Дескриптор: - жануарлардың массасын атайды - жануарлардың массасын өсу ретімен жазады
ЕБҚ 1кг + 4 кг 1 кг + 6 кг Дескриптор: Өрнектердің мәнін табады |
Әр жануардың массасын атайды Массаларды өсу ретімен жазады
1. жануарлардың массасын атайды 2.жануарлардың массасын өсу ретімен жазады
|
.
|
Оқулық №1, 122 бет Кеспе жануарлардың суреті. |
|
|
Сергіту сәті |
2-тапсырма Жануарларды массасының өсу ретіне қарай ата. (Аю, қар барысы, қасқыр, түлкі, қоян). Біз жеңіл немесе ауыр туралы айтсақ, бұл заттардың қасиеті. Ол қалай аталады? (Ол масса деп аталады) Дескриптор: Жануарларды массасының өсу ретіне қарай атайды Сергіту
сәті Топтық жұмыс. Ойын «Сойдақтісті тамақтандыр» Қай топ жылдам? 3- тапсырма Топтық жұмыс ««Мекені қайда» ойынын ойнайды. Есептеп әрбір жануардың қайда мекендейтінін анықтайды. 2 кг + 6 кг= 8 кг10 кг – 2 кг=8кг
7 кг + 3 кг=10 кг50 кг – 40 кг=10 кг
100 кг – 10 кг=90 кг 50 кг + 40 кг=90 кг
10 кг + 10 кг=20 кг40 кг – 20 кг=20 кг
Дескриптор: -қосудың мәнін есептейді -азайтудың мәнін есептейді -жануар мен мекендейтін жерін сәйкестендіреді -сәйкестендіру жолын түсіндіреді
|
Жануарларды массасының өсу ретіне қарай атайды. Мәселелік жағдаятты түсінеді.
Сергіту сәті
Есептеп әрбір жануардың қайда мекендейтінін анықтайды.
1. қосудың мәнін есептейді 2.азайтудың мәнін есептейді 3.жануар мен мекендейтін жерін сәйкестендіреді 4. сәйкестендіру жолын түсіндіреді
жаттығуды жасайды |
|
Жануарлар дың суреті Каропка, балық тапсырма лар Жануарлардың кеспе суреттері |
|
|
Сабақтың соңы
|
4 –тапсырма Жеке жұмыс «Мен зерттеушімін» әдісі Математикалық ребустар. Сандарды тап. Бірінші өрнектегі қосындының мәні 70-ке тең. Осы мәнді екінші өрнекке апарып қойсақ, 70+ит=90 болады. Осыдан ит =90-70=20. Жауабы: ит 20 санымен белгіленген. Дескриптор: -ешкінің орнындағы санды табады -қойдың орнындағы санды табады -иттің орнындағы санды табады -белгісізді табу жолын түсіндіреді |
1. ешкінің орнындағы санды табады 2.қойдың орнындағы санды табады 3.иттің орнындағы санды табады 4.белгісізді табу жолын түсіндіреді |
«Комментарий» арқылы |
|
|
|
Рефлексия |
|
.Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді |
Өз ұпайларының санын айтады |
|
|
Тексерілді -------------------------------------------
М.Әуезов атындағы жалпы білім беретін мектеп
Математика
Сабақтың тақырыбы:
Өлшеу / Үй жануарлары және жабайы жануарлар
-
«А» сынып.
Орындаған : Жунисова П Т
|
|
Елімізді мекендейтін қандай жабайы
жануарларды білесіңдер?
Қандай үй жануарларын білесіңдер?
Хайуанаттар бағында болдыңдар ма?
Ол жерде қандай жануарларды көрдіңдер?
Жануарларға еркіндікте өмір сүрген жақсы ма,
әлде хайуанаттар бағында жақсы ма?
Неліктен жануарларды қорғау керек?
Уақыт өлшем бірліктерін ата?
Масса өлшем бірліктерін ата?
Ұзындық өлшем бірліктерін ата?
Уақыт-бұл---------?
Сағат дегеніміз----------?
Сағаттың қандай түрлері бар?
Жануарлар нешеге бөлінеді?
Сабақ нешеде басталады?
Әр сабақ неше минут болады?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өлшеу / Үй жануарлары және жабайы жануарлар
Өлшеу / Үй жануарлары және жабайы жануарлар
|
Білім беретін ұйымның атауы: |
М.Әуезов атындағы ЖББМ |
||||
|
Пәні: |
Математика |
||||
|
Күні: |
18.12.2025ж |
||||
|
Бөлім: |
«Менің отбасым және достарым», «Бізді қоршаған әлем» |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жунисова П Т |
||||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: 15 Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өлшеу / Үй жануарлары және жабайы жануарлар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.3.2** өлшем бірліктерді (ұзындық (см, дм)/масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л) / уақыт (сағ) қолданып өлшеу; 1.1.3.3** ұзындық (см, дм)/ масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л)/ уақыт (сағ) салыстыру және шамалар мәндерімен қосу мен азайту амалдар орындау; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өлшем бірліктердіқолданып өлшеуді үйренеді. ұзындық (см, дм)/ масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л)/ уақыт (сағ) салыстыру және шамалар мәндерімен қосу мен азайту амалдар орындауды үйренеді. |
||||
|
Құндылықтар |
Желтоқсан: бірлік және ынтымақ Апта дәйексөзі: «Бірлік болмай, тірлік болмас» |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал орнату.
Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Көзді салып қараңыз, Былай қанат қағамыз. Сыныбымыз тап-таза Бор да дайын тақтада. Ойымызды жинақтап, Отырайық партаға.
Өткенге шолу. Сұраққа-жауап. «Қарлы кесек».
Тақырыпты ашу Елімізді мекендейтін қандай жабайы жануарларды білесіңдер? Қандай үй жануарларын білесіңдер? Хайуанаттар бағында болдыңдар ма? Ол жерде қандай жануарларды көрдіңдер? Жануарларға еркіндікте өмір сүрген жақсы ма, әлде хайуанаттар бағында жақсы ма? Неліктен жануарларды қорғау керек? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Шама мәндерімен амалдар орындайсың «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: командада жұмыс істеу, бір-бірін тыңдау және ортақ мақсатқа жетуде бірлесіп әрекет ету; өз ісіне мұқият болу және басқаларға көмек көрсету;
|
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Оқушылар өлеңді қосылып айтады
Өткен тапсырма бойыеша сұраққ жауап береді
Үй жануарлары және жабайы жануарларлар туралы айтады.
|
«Менің ақылды шәкірттерім» «Тамаша» «Білімділерім» Өзін-өзі бағалау.
|
Математика оқулығы «Алматыкітап» баспасы 2021 ж Слайд. |
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырып 1-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Анықта» әдісі Үй жануарларының массаларын ата. Жануарлардың массасын өсу ретімен жаз. Ең ауыры қай жануар? Ең жеңілі ше? Қанша кг-ға ауыр екенін қалай білуге болады? Жеңіл екенін ше? Өрнектерді жаз. 2кг, 3кг, 4кг, 5кг, 7 кг, 20кг, 30кг, 60кг, 100кг. Ең ауыр - сиыр, ең жеңіл – тауық. 100кг-2кг=98кг (ауыр) Дескриптор: - жануарлардың массасын атайды - жануарлардың массасын өсу ретімен жазады
ЕБҚ 1кг + 4 кг 1 кг + 6 кг Дескриптор: Өрнектердің мәнін табады |
Әр жануардың массасын атайды Массаларды өсу ретімен жазады
1. жануарлардың массасын атайды 2.жануарлардың массасын өсу ретімен жазады
|
.
|
Оқулық №1, 122 бет Кеспе жануарлардың суреті. |
|
|
Сергіту сәті |
2-тапсырма Жануарларды массасының өсу ретіне қарай ата. (Аю, қар барысы, қасқыр, түлкі, қоян). Біз жеңіл немесе ауыр туралы айтсақ, бұл заттардың қасиеті. Ол қалай аталады? (Ол масса деп аталады) Дескриптор: Жануарларды массасының өсу ретіне қарай атайды Сергіту
сәті Топтық жұмыс. Ойын «Сойдақтісті тамақтандыр» Қай топ жылдам? 3- тапсырма Топтық жұмыс ««Мекені қайда» ойынын ойнайды. Есептеп әрбір жануардың қайда мекендейтінін анықтайды. 2 кг + 6 кг= 8 кг10 кг – 2 кг=8кг
7 кг + 3 кг=10 кг50 кг – 40 кг=10 кг
100 кг – 10 кг=90 кг 50 кг + 40 кг=90 кг
10 кг + 10 кг=20 кг40 кг – 20 кг=20 кг
Дескриптор: -қосудың мәнін есептейді -азайтудың мәнін есептейді -жануар мен мекендейтін жерін сәйкестендіреді -сәйкестендіру жолын түсіндіреді
|
Жануарларды массасының өсу ретіне қарай атайды. Мәселелік жағдаятты түсінеді.
Сергіту сәті
Есептеп әрбір жануардың қайда мекендейтінін анықтайды.
1. қосудың мәнін есептейді 2.азайтудың мәнін есептейді 3.жануар мен мекендейтін жерін сәйкестендіреді 4. сәйкестендіру жолын түсіндіреді
жаттығуды жасайды |
|
Жануарлар дың суреті Каропка, балық тапсырма лар Жануарлардың кеспе суреттері |
|
|
Сабақтың соңы
|
4 –тапсырма Жеке жұмыс «Мен зерттеушімін» әдісі Математикалық ребустар. Сандарды тап. Бірінші өрнектегі қосындының мәні 70-ке тең. Осы мәнді екінші өрнекке апарып қойсақ, 70+ит=90 болады. Осыдан ит =90-70=20. Жауабы: ит 20 санымен белгіленген. Дескриптор: -ешкінің орнындағы санды табады -қойдың орнындағы санды табады -иттің орнындағы санды табады -белгісізді табу жолын түсіндіреді |
1. ешкінің орнындағы санды табады 2.қойдың орнындағы санды табады 3.иттің орнындағы санды табады 4.белгісізді табу жолын түсіндіреді |
«Комментарий» арқылы |
|
|
|
Рефлексия |
|
.Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді |
Өз ұпайларының санын айтады |
|
|
Тексерілді -------------------------------------------
М.Әуезов атындағы жалпы білім беретін мектеп
Математика
Сабақтың тақырыбы:
Өлшеу / Үй жануарлары және жабайы жануарлар
-
«А» сынып.
Орындаған : Жунисова П Т
|
|
Елімізді мекендейтін қандай жабайы
жануарларды білесіңдер?
Қандай үй жануарларын білесіңдер?
Хайуанаттар бағында болдыңдар ма?
Ол жерде қандай жануарларды көрдіңдер?
Жануарларға еркіндікте өмір сүрген жақсы ма,
әлде хайуанаттар бағында жақсы ма?
Неліктен жануарларды қорғау керек?
Уақыт өлшем бірліктерін ата?
Масса өлшем бірліктерін ата?
Ұзындық өлшем бірліктерін ата?
Уақыт-бұл---------?
Сағат дегеніміз----------?
Сағаттың қандай түрлері бар?
Жануарлар нешеге бөлінеді?
Сабақ нешеде басталады?
Әр сабақ неше минут болады?
шағым қалдыра аласыз



















