|
Мектеп |
№55 орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән мұғалімі |
Толепова Феруза Адилбаевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
2 «Ж» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі: |
2А. Екі таңбалы сандарды қосу және азайту. Жүздіктер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Есептер шығару. Математикалық олимпиада. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты : |
2.5.1.1. екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу. 2.1.2.8. екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: екі таңбалы сандарды қосу және азайту үшін алгоритмдерді қолданады. Көптеген оқушылар: қосу мен азайтуға арналған есептерді әртүрлі тәсілдермен шығарады. Кейбір оқушылар: есептерді әр түрлі тәсілмен модельдеуді қолданып, есепті оқып, шешу жоспарын анықтай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дуниетану көлік түрлерін, олардың қажеттілігін ажырату, қоғамдық көліктегі өзін-өзі ұстау ережелерін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, слайд, суреттер, қима қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыты |
Оқытушының іс-әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Мақсаты; оқушылар топта тұрып бір-біріне сәттілік тілейді Математика керек әр күнге Математика қажет өмірде Математиканы оқимыз Көңілімізге тоқимыз Қызығушылықты ояту Сабақтың мақсатымен таныстыру. «Сен білесің бе?» әдісі бойынша оқушылардың олимпиада туралы түсініктерін байқаймын -Олимпиада туралы не білесіңдер? Олимпиада спорта ғана емес мектепте де болады. Сендер биыл оған қатыса аласыңдар. Олимпиада – математиканы оқып-үйренуге қызығушылығын арттырудың тиімді формаларының бірі. Математикалық олимпиада: оқушылардың математикалық білімдерін кеңейтуге; қызықты есептер , анықтау жəне дамытуға; спортқа қызығушылығын қолдауға мүмкіндік береді.Мектепте олимпиада әр пәндерден болады.Мысалы қазақ т,и тд. |
Оқушылар қайталап айтады. Оқушылардың арасының алшақтығы 1,5 метр. |
Формативті бағалау үнемі жүргізіліп отырады. Шарлардың суреттерін тарату арқылы бағалау жүргізіледі.
|
Оқулықтар суреттер Кеспелер Сызғыш қарындаштар Қайшы Қағаздар беріледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Бүгінгі тақырыбымыз : Математикалық олимпиада. Есептер шығару. Бүгінгі сабағымыз сол олимпиадаға дайындық болсын. -Қалай ойлайсыңдар ,олимпиадаға қандай балалар қатысады? Сонымен ,біздің бүгінгі мақсатымыз қандай? Есептерді әртүрлі тәсілмен дұрыс шығару Олимпиаданың жеңімпаздары басқа қалаларға барады.Бізде бүгін басқа қалаға барамыз. Олимпиадаға автобуспен барамыз. Олимпиада ойындарының ұраны: «Тезірек,жоғарырақ,күштірек» 1-ші аялдаманың тапсырмасы Үштік жұмыс №1«Көршіңмен талқыла» әдісі Балалар қалада өтетін математикалық олимпиадаға автобуспен барады. Сызба бойынша есеп құрастырып, әртүрлі тәсілмен шығар. 1 50 жолаушы
18 ұл
17 қыз ? ересек адам 1 – тәсіл: 50 - (18+17) = 50 – 35 = 15 2 – тәсіл: (50 - 18) – 17 = 32 – 17 = 15 3 – тәсіл: (50 - 17) – 18 = 33 – 18 = 15 2 50 жолаушы
18 ұл
15 ересек адам ? қыз 1 – тәсіл: 50 - (18+15) = 50 – 33 = 17 2 – тәсіл: (50 - 18) – 15 = 32 – 15 = 17 3 – тәсіл: (50 - 15) – 18 = 35 – 18 = 17 3 50 жолаушы
? ұл
15 ересек адам 17 қыз 1 – тәсіл: 50 - (17+15) = 50 – 32 = 18 2 – тәсіл: (50 - 17) – 15 = 33 – 15 = 18 3 – тәсіл: (50 - 15) – 17 = 35 – 17 = 18 4 ? жолаушы
18 ұл
15 ересек адам 17 қыз 1 – тәсіл: 15+ (18+17) = 15+ 35 = 50 2 – тәсіл: (15 + 18) + 17 = 33 + 17 = 50 3 – тәсіл: (15 + 17) + 18 = 32 + 18 = 50 2-ші аялдаманың тапсырмасы №2 Топтық жұмыс «Тез есепте» әдісі арқылы бір минутта есептеп беру керек 1 топ + 66 - 80 - 100 + 49 см
2 топ 25+26 = 51 71-53 = 18 74- 48 = 26 34+57 = 91 3 топ 27-19 = 8 62-35 = 27 38+57 = 95 19+58 = 77 4 топ 28+67 = 95 63- 28= 35 37+34=71 75-47= 28 3-ші аялдаманың тапсырмасы №3 Жұппен жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы сәйкестендір Балалар бірдей мысалдарды анықтады. Оларды есептеп, жұбымен сәйкестендірді.
«Сергіту сәті» Алма кеттi домалап...| Alma kettidomalap...| Apple song| TORGHAI-TV 4-ші аялдаманың тапсырмасын көрейік. №4. «Дұрыс жауапты таңда» әдісі. Ұжымдық жұмыс. Саябаққа 3 күн ішінде 30 ағаш отырғызылды. 1- күні 15 ағаш, 2- күні 7 ағаш отырғызылды. 3- күні неше ағаш отырғызылды ?
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














