Ашық сабақ: Мәтін және оның түрлері

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ: Мәтін және оның түрлері

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі пәнінен ашық сабақ 3 сынып
Материалдың қысқаша нұсқасы

Педагогтің аты-жөні


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мəтін жəне оның түрлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.1.1 тірек сөздер/көмекші сөздер арқылы мəтін түрлерін (əңгімелеу, сипаттау, пайымдау) жəне оның құрылымдық бөліктерін анықтау;
3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəне
стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету;
3.2.3.1 мəтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру жəне жауап беру;
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу.

Сабақтың мақсаты

Мəтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырып, жауап береді.

Сабақтың барысы.


Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

9 мин.




Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Ғажайып жылулық шынжыры» жылулық шеңбері. Балалар бір-біріне жымиып күлу арқылы, жылы күлкілерін сыйлайды. Педагог күлкінің маңызына тоқтайды.

Жұмыс ережесін келісу

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

Психологиялық ахуалға берілген тақпақтарды дауыстап айтып, тілді жаттықтыру және жаңа сабаққа назар аудару.





Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды.



ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау.





Психологиялық ахуал.



Алдыңғы білімді еске түсірутапсырмалары.



Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

28 мин.




Ширату тапсырмасы.

3.2.1.1 (Ұ; Т; Қ) Мазмұнын айту. Мəтін түрлерін жəне
оның құрылымдық бөліктерін анықтау.
Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

9 мин.



Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

28 мин.



Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

6 мин.



Кері байланыс 2мин. 41-жаттығу. Мəтінді түсініп оқиды. Мəтіннің не туралы екенін анықтап, мəтінді мазмұндайды. Мəтіндегі негізгі ойды анықтайды. Мəтіннің түрін жəне бөліктерін анықтайды. Мəннің неліктен «Ағаш ек» деп аталғаны туралы өз көзқарастарын білдіреді.

3.3.5.1 (Ө; Ж; Қ) Көшіріп жазу.
Бабаларымыздың өсиет сөзін көшіріп жазады. Жұппен жұмыс жасайды. Мұғалімнің көмегімен бір-бірінің қатесін тауып, түзетіп, орындалған жұмысты өзара бағалайды.
Ой сергек!
Бейнежазбадағы əуен ырғағымен билеу

Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда)

3.3.5.1 (МК; Ө; Қ) Өлеңнің ұйқасын табу. Жіберілген қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету.
Шығармашылық үзіліс.
42-жаттығу. Өлеңнің ұйқасын тауып жазады. Оқушылардың бас əріп пен кіші əріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу жəне таза жазуы қадағаланып, бағыт беріледі.
(Т) Берілген тапсырма бойынша ой тұжырым жасау.
Оқушылардың топтық жұмысы ұйымдастырылады. Жазған өлеңі бойынша өзіндік ой тұжырым жасап, өлеңнің ұйқасқа құрылатынын айтады.
3.2.3.1 (МК; Т; Қ) Берілген тақырып бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру.
43-жаттығу. «Табиғатты қорғау үшін не істеу керек?» тақырыбында пікір білдіруге арналған сұрақтар құрастыру үшін топтық жұмыс жасайды. Топта берілген тапсырма бойынша талқылау жасайды. Арнайы берілген флипчарттарға құрастырған сұрақтарын жазады. Мұғалім оқушыларға топтық жұмысты орындау жəне оны қорғаудың мақсаты мен қойылатын талаптарын белгілейді жəне қағазға түсіріп, сынып қабырғасына іліп қояды. Үлгі:
• тапсырманы орындау барысында тақырыптан ауытқымау;
• интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану;
• сөйлеу барысында берілген уақытты сақтау.
Жұмыстарын топта жариялау.
(Ө; Ұ; Қ) Стикерлерге өз көзқарастарын жазып, постерлерге жабыстыру.
«Галереяны шарлау» стратегиясы бойынша рефлексия жасау. Басқа топтың постерлерін оқиды. Оқушылар орындалған тапсырма мазмұнының ашылуын, безендірілуін ескере отырып, стикерлерге өз көзқарастарын жазып, постерлерге жабыстырады.
3.2.6.1 (МК; Т; Қ) Мəтіндерді салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу.
44-жаттығу. Оқушылардың топтық жұмысы ұйымдастырылады. Сөздерді мағынасына қарай орналастырып, өлеңді оқиды. Өлеңнің мазмұнына талдау. жауапты жасыл түсті қарындашпен бояйды. Оқушылардың жауаптарының дұрыстығын дəлелдету үшін пікірталас ұйымдастырады. Жауабы: тіл.

Дескриптор:

  • Тыңдалған мəтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп, мəтінде жалпы не туралы айтылғанын түсінеді.

  • Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады.

  • Берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады.

Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды.





Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау












Формативті бағалау.









ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.











Оқылым, жазылым тапсырмалары



Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

6 мин.




((Ө; Қ) Мəтінді оқу. Ат қою. Мəтіннің түрлерін ажырату. Дəлелдеу.
Оқушылар мəтінді оқиды. Мəтінге ат қояды. Мəтіннің түрін ажыратып, дəлелдеулер жасайды. Өз ойын жазады. Жұмыстарын топта жариялайды.


Мəтінді оқу. Ат қою. Мəтіннің түрлерін ажырату.

Дəлелдеу.

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.


Топтық тапсырмалар.

Кері байланыс

2мин.

«Рефлексия» кері байланыс.


Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, суретін жібереді.

«Рефлексия»

Кері байланыс тақтайша

сы.








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.10.2024
231
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі