Материалдар / Ашық сабақ, "Мәтінді есептер шығару", 8 сынып алгебра
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ, "Мәтінді есептер шығару", 8 сынып алгебра

Материал туралы қысқаша түсінік
Менің жариялап отырған материалым 8 сыныпқа алгебра пәнінен ашық сабақ жоспары. Бұл сабақтың ерекшелігі көбінесе мәтінді есептерді шығаруда немесе сабақты жоспарлауда мұғалімдер қиналып жатады. Сол себепті әріптестеріме көмек ретінде дайын осы сабақ жоспарын ұсынып отырмын. 8 сынып жаңартылған сынып болғандықтан, саралаудың тәсілдерін барынша тиімді пайдаландым. Бұл жоспарды жіберудегі мақсатым әріптестермен тәжірибе алмасу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Сәуір 2019
708
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
8.3А Квадрат теңдеулер

Мектеп: “Мақтажан” ЖОМ

Күні: 18.01.19ж

Мұғалімнің аты-жөні: Шамшидинова Р.

Сыныбы: 8 “ә” сынып
Сабақ тақырыбы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
Сабақтың
мақсаттары
Бағалау критерийлері

Тілдік мақсаттар

Құндылықтарды
дарыту

Қатысқандар саны: 12
Қатыспағандар саны: 0
Мәтінді есептер шығару
8.4.2.1 мәтінді есептерді квадрат теңдеудің көмегімен шығару;
8.4.2.2 мәтінді есептерді бөлшек рационал теңдеулердің
көмегімен шешу;
Оқушылар:
 бөлшек рационал теңдеулердің көмегімен мәтіндік есептер
шығарады
1.Оқушылар есеп шартын пайдаланып теңдеу құрады.
2. Уақыт, жұмыс формулаларын бөлшек рационал теңдеулерді
құруға қолданады.
3. Бөлшек рационал теңдеулерді дұрыс құрады.
4. Құрылған теңдеуді дұрыс шығарады.
5. Алынған жауапты дұрыстығын тексереді.
6. Есеп жауабын дұрыс жазады.
Оқушылар:
- мәтіндік есептегі элементтер арасындағы тәуелділікті
түсіндіреді;
- кесте құруды сипаттайды;
- бөлшек рационал теңдеулерін құру жолын сипаттау;
- теңдеудің шешуі туралы нақты талдайды;
- алынған нәтижелер туралы айта алады;
- жауабын дұрыс интерпретация жасайды.
Тақырыпқа қатысты сөздік және терминология:
- квадрат теңдеу;
- бөлшек рационал теңдеу;
- уақыттан тәуелділік;
- жұмыстан тәуелділік;
- проценттік мазмұн
- теңдеу түбірлернің формулсы.
Сөйлесулер мен жазу үшін пайдалы сөзтіркестері:
 кесте құру үшін ....
 бөлшек рационал теңдеулерді шешу үшін...
 жауабын жазу үшін....
Бұл сабақ академиялық адалдық, бірлік және командалық
жұмысты, жауапкершілікті және көшбасшылықты дамытуға
бағытталған. Құндылықтарды дарыту топта жұмыс істеу
ережелерін белгілеу арқылы, қабілеті төмен оқушыларға
қолдау көрсету арқылы жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыс

Физикамен байланыс «кинематика, динамика, гравитация»
бөлімдерін оқу барысында.

Бастапқы білім

Оқушылар квадрат теңдеулерді, бөлшек рационал теңдеулерді
алдынғы тақырыптарда қарастырған. Уақыт, ара қашықтық
және жылдамдықтың өзара байланысын білу. Оқушылар есеп
шарты бойынша теңдеу құра алулары керек. Бөлшек рационал
теңдеулердің анықтамасын білулері және оларды шығара
алулары керек. Білімдерін белсендендіру формулаларды
қайталау арқылы топтық жұмыспен жүзеге асырылады.
Сабақ барысы:

Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
0-3

3-10

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

I. Ұйымдастыру кезеңі: мұғалім оқушылар
назарларын жинақтайды, оқушылармен бірлесіп
сабақ мақсатын/оқу мақсатын анықтайды,
оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында
күтілетін нәтижені анықтайды. Сандар арқылы Топқа
бөлінеді. Топ басшысына Бағалау парақшасы
беріледі. Үй тапсырмасы тексеріледі.
Қима қаздар
II. Білімдерін жаңарту үшін өткен материалды
қайталау. Өткен сабақтарды қайталау үшін тарсия
әдісін пайдаланамыз. Оқушылар бөліктері арқылы
геометриялық фигураларды құрастырады.

Сабақтың ортасы III. Оқулық бойынша есептер шығару. Мәтіндік
есептерді шешу алдында теңдеулерді шешу үшін
10-35
жеткілікті уақыт бөлінеді. Есептердің көпшілігі
бөлшек рационал теңдеулерді шешуге келеді, бұл, өз
кезегінде, квадрат теңдеуді шешуге байланысты.
№2.143 Бір айналымды шахмат турнирінде (әр
шахматшы қалғандарының әрқайсысымен бір-бір рет
ойнап шығады) барлығы 78 партия ойналған. Бұл
турнирге қатысқан шахматшылар санын табыңдар.
Шешуі: Турнирге х шахматшы қатысқан болса, онда
х ( х  1)
барлығы
партия ойналады. Осыдан
2
х( х  1)
 78 , х2-х-156=0, D=1+624=625=252
2
1  25
1  25
x1 
 13; x2 
 12 . жауабы: 13
2
2
№2.144 Катер өзен ағысымен 18 км жүрген соң өзен

Формулалар,
ережелер
жазылған
плакаттар

А3 парағы

ағысына қарсы 20 км жүріп, барлық жолға 2 сағат
жұмсады. Егер катердің тұнық судағы жылдамдығы
20км\сағ болса, өзен ағысының жылдамдығын
табыңдар.
Шешуі: х өзен ағысының жылдамдығы. Осыдан:
18
20

 2,
20  х 20  х
18*20-18х+20*20+20х=2*202-2х2
х2+х-20=0, х=4км\сағ
№2.146 А және В теміржол бекетінің арақашықтығы
120 км. А-дан В-ға аттанған пойыздың соңынан 3
сағат өткен соң, одан жылдамдығы 10 км\сағ артық
екінші пойыз шықты. Егер екінші пойыз В бекетіне
біріншісіне қарағанда 2 сағат кеш келгені белгілі
болса, екінші пойыз А мен В бекеттерінің арасына
қанша уақыт жұмсаған?
Шешуі: Екінші пойыз А мен В аралығын х уақытта
жүріп өтсе, онда оның жылдамдығы 120\х-ға тең, ал
біріншінің жылдамдығы 120\х-10=10*((12-х)\х)-ға
тең. Сонда
120
, х2+х-12=0, х=3
х 1 
12  х
10 
х
Жауабы: 3 сағ.
№2.147 қайықтың көл бетімен 25 км жіне өзен
ағысына өарсы 9 км жүрген жолына жұмсаған
уақыты оның өзен ағысымен 56 км жүретін жолына
жұмсайтын уақытымен бірдей болады. Егер өзен
ағысының жылдамдығы 2 км\сағ болса, онда
қайықтың тұнық судағы жылдамдығы қандай?
Шешуі: х-қайықтың жылдамдығы. Бұдан:
25
9
56


х х2 x2
11x2-65x+50=0, D=452
65  45 110
x

5
2 *11
22
Жауабы: 5 км\сағ
IV. Тренинг. Шығарған есептерді топтар ауысып
тексереді.
Бағалау критерийі:
1. 1. Математикалық модель дұрыс қолданылған.
2. 2.Уақыттың жылдамдық пен ара қашықтықтан
тәуелділік формуласы дұрыс қолданылған.
3. 3. Теңдеу дұрыс қолданылған.
4. 4. Бөлшек рационал теңдеу дұрыс шешілген.
5. 5. Есеп шартына сәйкес теңдеу түбірлері дұрыс
құрылған.
Оқушылар өздері есеп шартын пайдаланып, белгісіз

Сергіту сәті
35-37

элементтерді анықтайды.
Қабілеті төмен оқушыларға консультация түрінде
көмек көрсетіліп отырылады.
Оқушылар өз есімдерінің бас әріпі арқылы
математикалық терминдер айтады
Қорытындылау. Оқушыларға келесі сұрақтарды
қойып, олармен жауаптарын талқылаңыз.
Есептердің қандай түрлерін бүгнгі сабақта
талқыладық?
Есептерді шығару алгоритмін қайталаңыз.
Есеп шығару кезінде қандай ерекшеліктерді (немесе
заңдылықтарды) байқадыңыз?
Мәтінді есептерге мысалдар келтіреді.

Сабақтың соңы
37-40

VI. Рефлексия

Стикерлер
Плакат

Білім беру мақсатына қол жеткізу деңгейін
бағалау. Топ басшылары топ мүшелерінің сабаққа
қатысуын бағалау нәтижесін айтады.
Үй жұмысы
Саралау –оқушыларға
Бағалау – оқушылардың
Денсаулық және
қалай көбірек қолдау
материалды меңгеру деңгейін
қауіпсіздік
көрсетуді жоспарлайсыз?
қалай тексеруді
техникасының
Қабілеті жоғары
жоспарлайсыз?
сақталуы
оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
Қайталау кезеңінде
Жақын даму аймағын анықтау
Сабақ барысында сызу
оқушылар өз қалаулары
барысында диагностикалық
құралдарын қолдануда,
бойынша, оқу ақпаратын
бағалау қолданылады. Білімді
сыныптағы қозғалыс
еске түсіру үшін: білім,
меңгеру кезеңінде оқушылар
кезіндегі және
түсіну (сызба), талдау
критерийлер бойынша жұмыс
«Құмырсқа илеуі»
(талдау және салыстыру)
жасап, салыстыру, қолдану
тапсырмасын
мақсатында өз деңгейін
дағдылары қалыптасады.
орындаудағы қауіпсіздік
таңдап бөлінеді. Сабақта
Теориялық білімдерін бағалау
ережелерін қадағалау.
ақпаратты әртүрлі тәсілмен кезінде оқушылар өзін өзі
еске түсіру оқу ақпараты
тексеру әдісін қолданады,
қолданылады. Сабақ
сонымен бірге өздік
барысында қабілеті төмен
жұмыстарын тексеруде бірін
оқушыларға әртүрлі
бірі бағалайды. Топтық жұмыс

көмектер көрсетіледі.
кезінде оқушылардың алдынСабақта оқытудың саралау
ала алынған білімдері
әдісі әр деңгейлі топтарға
формативті бағаланады.
бөлу арқылы көрініс
табады. Оқушылар жұппен
жұмыс жасау кезінде
тапсырмаларды күрделілік
деңгейіне байлынысты
өздері таңдайды.
Қорытынды бағамдау:
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Өткенді қайталау барысында “тарсия” әдісін сәтті орындады;
2: Сергіту сәті оқушылардың көңіл-күйін көтеріп қойды.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Оқушылардың топпен жұмыс жасауы;
2: Сабақты басқа пәндермен байланыстыру.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
1. Оқушылардың деңгейіне қарай тапсырмалар беру;
2. Уақытты тиімді пайдалану.
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!