Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Ашық сабақ тақырыбы: Мәтінді есептерді шығару
|
Бөлім: |
5.4А Пайыз |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
10.04.2024ж |
|
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Мәтінді есептерді шығару |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.5.1.6 пайызға байланысты мәтінді есептерді шығару; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Бөлшекті және натурал санды пайызбен өрнектеу, пайызды бөлшек немесе натурал сан түрінде жазу, санның пайызын табу, пайызы бойынша санды табу ережелерін мәтінді есептер шығаруда қолдану. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару Оқу мақсаттарымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. Бөлшекті пайызға айналдырып, бірдей жауаптар бойынша 2 топқа бөлу. |
Жинақтала ды, сабаққа ынталанады. Кеспе қағаздар таңдап алып, онда берілген есептердің шешімін табады. |
Мақтау, мадақтау әдісі арқылы бағалау. |
5 сынып математика 2-бөлім
оқулығы. Кеспе қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ түсіндіру. 1-мысал. Шебер жоспар бойынша аптасына 80 орындық жасау қажет. Бірінші күні ол жоспардың 15%-ын орындады. Шебер бірінші күні неше орындық жасады?
Шешуі. (санның бөлігін табу арқылы). 15% ол
жоспардың
Жауабы: 12 орындық.
Дескриптор: - пайызды бөлшекке айналдырады - бөлшекті берілген санға көбейтеді - санның пайызын табады. 2-мысал. Саяхатшылар 18 км жол жүрді. Бұл жоспар бойынша жүріп өтетін жолдың 60%-ына тең. Жоспар бойынша саяхатшылар неше километр жол жүруі қажет? Шешуі. 18 км барлық
жолдың 60%-ын, яғни Берілген бөлігі бойынша санды табу үшін келесі бөлуді орында: 18 ∶ Жауабы: саяхатшылардың жоспарлаған барлық жолының ұзындығы 30 км.
Дескриптор: - пайызды бөлшекке айналдырады - берілген санды бөлшекке бөледі - пайызы бойынша санды табады. Жаңа сабақты бекіту «Алтын балық» әдісі Топтағы оқушылар қармақпен балық аулау арқылы берілген есептерді шығарады, ең көп балық аулаған топ жеңімпаз атанады. Дұрыс жауап интерактивті тақтада көрсетіледі. 1 балық: Турист қайықпен 504 км жүзді. Бұл барлық жолдың 36%-і болса, барлық жолды табыңыз. (1400 км)
2 балық: Заттың бағасы 760 тг. Егер заттың бағасы 15 %-ға қымбаттаса, қанша теңге қосылады ? (114 тг)
3 балық: 10%-ы 480 теңге болатын тауардың бағасын анықта. (4800 тг) 4 балық: «Дарын» мектебінде орта буында 210 оқушы оқиды. Бұл мектептегі барлық оқушылардың 70%-ын құрайды. Мектепте барлығы неше оқушы оқиды? (300 оқушы) 5 балық: Саяхатшылар 50 км жол жүру керек еді. Олар барлық жолдың 46 %-ын жүрді. Саяхатшылар қанша км жүрді (23 км) 6 балық: Кітапханада 6500 кітап бар. Олардың 94%-ы орыс тілінде және қазақ тілінде жазылған. Қалған кітаптар шет тілінде жазылған. Шет тіліндегі кітаптар санын тап. (390 кітап)
«Постер қорғау» әдісі Екі топқа берілген пайыз бен сан арқылы мәтін есеп құрастырып, топ басшысы қорғайды. Сабақты қорытындылау. Шығармашылық тапсырма Банкке 15%-дық жылдық өсіммен 60000 тг салынды. Банкке салынған ақша 2 жылдан соң неше теңге болады? |
Жаңа тақырыпты меңгереді. Мысалдарды түсінеді, дәптерге жазады Дескрипторларды қажеттілігіне қарай қолданады Тапсырмаларды өз беттерінше орындайды. Есептің берілгеніне байланысты дескрипторды таңдап алып, қолданады. Орындарынан тұрып, сергіту жаттығуларын жасайды. Топтар цифрларды пайдаланып мәтін есеп құрастырады Топтар шығармашылық тапсырманы орындайды. |
Түрлі смайликтер арқылы бағалау. Жауабын тапқан оқушыларға смайликтер беріледі. Бағдаршам әдісі арқылы бағалау
|
bilimland.kz Слайд Смайлик Қармақ, балықтар А3 форматтағы плакаттар, маркер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: №1171, 1172 есептер Рефлексия:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















